January 21-22, 2022
|
Bates College-Merrill Gymnasium - Lewiston, ME
|
200m (Flat)
ICON KEY: DIII NE NEICAAA IC4A/ECAC

Women's 60 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Sade Greenidge FR-1 Colby 8.58 9.52 7.80 5.78 7.18
2 Nicole Xiarhos JR-3 Bryant 6.06 10.18 8.08 6.14 5.82
3 Jessica Kroushl SR-4 Maine 8.29 10.07 8.12 10.32 5.69
4 Catherine Burns FR-1 Colby 7.44 6.36 8.26 10.16 10.33
5 Lily D'Addario JR-3 Bates 10.62 6.39 8.29 7.22 6.80
6 Christina Defeudis FR-1 Bryant 7.25 9.50 8.33 10.67 10.00
7 Patricia Adesanya SO-2 Bryant 10.19 10.78 8.35 9.11 8.19
8 Alice Cockerham JR-3 Bates 6.31 10.77 8.41 9.09 9.51

Women's 60 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Sade Greenidge FR-1 Colby 9.65 7.91 7.04 10.29 8.86
2 Nicole Xiarhos JR-3 Bryant 5.92 8.10 7.29 9.89 6.48
3 Jessica Kroushl SR-4 Maine 6.80 8.19 9.59 10.24 6.47
4 Christina Defeudis FR-1 Bryant 7.84 8.25 9.49 7.92 8.25
5 Lily D'Addario JR-3 Bates 7.33 8.23 9.22 8.40 10.04
6 Patricia Adesanya SO-2 Bryant 6.19 8.36 8.87 10.54 8.95
7 Alice Cockerham JR-3 Bates 10.55 8.37 10.47 9.71 9.29
8 Catherine Burns FR-1 Colby 10.06 8.38 6.96 9.31 7.46
9 Alexandra Bessler FR-1 Colby 7.61 8.45 9.97 7.10 8.79
10 Veronica Wallace SO-2 Bryant 10.65 8.52 9.72 10.99 10.91
11 Chenille Eccleston FR-1 Maine 9.53 8.58 6.44 6.95 8.93
12 Gianna Zagami FR-1 Bryant 8.30 9.12 10.49 9.31 10.77
13 Talia Mirel SO-2 Bowdoin 9.57 9.76 10.94 7.52 10.35
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
2 Nicole Xiarhos JR-3 Bryant 8.83 8.10 10.53
3 Jessica Kroushl SR-4 Maine 10.00 8.19 6.39
5 Lily D'Addario JR-3 Bates 9.88 8.23 10.54
6 Patricia Adesanya SO-2 Bryant 6.19 8.36 7.95
8 Catherine Burns FR-1 Colby 9.39 8.38 8.55
10 Veronica Wallace SO-2 Bryant 7.84 8.52 8.52
Women's 60 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Sade Greenidge FR-1 Colby 6.96 5.94 7.91 7.60
4 Christina Defeudis FR-1 Bryant 6.11 9.90 8.25 9.00
7 Alice Cockerham JR-3 Bates 9.63 10.72 8.37 7.96
9 Alexandra Bessler FR-1 Colby 10.40 10.06 8.45 5.92
11 Chenille Eccleston FR-1 Maine 8.33 8.16 8.58 7.90
12 Gianna Zagami FR-1 Bryant 9.76 10.86 9.12 7.30
13 Talia Mirel SO-2 Bowdoin 9.18 7.32 9.76 9.67

Women's 200 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Kelcie Horst FR-1 Maine 19.63 27.64
2 Alice Cockerham JR-3 Bates 25.17 27.65
3 Alia Haskins SR-4 Bowdoin 33.56 28.20
4 Katherine Page JR-3 Bowdoin 32.43 28.20
5 Camilla McAleer FR-1 Colby 36.18 28.26
6 Lily D'Addario JR-3 Bates 32.25 28.79
7 Alexandra Bessler FR-1 Colby 31.45 28.85
8 Halle James JR-3 Maine 20.62 29.03
9 Olivia Angelo FR-1 Bryant 24.33 29.67
10 Erika Lawson FR-1 Maine 25.06 30.19
11 Phoebe Chace FR-1 Bates 29.81 31.37
12 Emily Graumann SR-4 Bates 37.57 31.57
13 Maeve McSloy SO-2 Bates 25.99 31.69
14 Talia Mirel SO-2 Bowdoin 32.01 32.66
Women's 200 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
10 Erika Lawson FR-1 Maine 25.67 30.19 34.42
11 Phoebe Chace FR-1 Bates 28.55 31.37 32.94
12 Emily Graumann SR-4 Bates 35.05 31.57 38.20
13 Maeve McSloy SO-2 Bates 29.48 31.69 32.01
14 Talia Mirel SO-2 Bowdoin 32.66 32.66 32.01
Women's 200 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
2 Alice Cockerham JR-3 Bates 19.91 27.38 21.29 27.65 27.65 26.27 28.21
3 Alia Haskins SR-4 Bowdoin 27.64 22.00 27.08 31.31 28.20 20.59 34.41
5 Camilla McAleer FR-1 Colby 22.89 20.92 32.79 21.20 28.26 24.31 29.68
6 Lily D'Addario JR-3 Bates 34.55 31.67 27.93 28.79 28.79 24.76 37.43
7 Alexandra Bessler FR-1 Colby 23.95 20.49 27.41 22.51 28.85 37.51 35.49
Women's 200 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Kelcie Horst FR-1 Maine 24.88 24.05 21.56 25.16 27.64
4 Katherine Page JR-3 Bowdoin 22.00 28.77 35.25 29.33 28.20
8 Halle James JR-3 Maine 23.81 30.20 26.13 23.52 29.03
9 Olivia Angelo FR-1 Bryant 29.67 35.01 30.56 36.50 29.67

Women's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Lottie Franck SO-2 Colby 1:16.45 1:01.16 56.27 1:06.67
2 Gabby Phillips SO-2 Bowdoin 58.09 1:01.79 56.85 1:03.65
3 Annah Rossvall JR-3 Colby 1:17.35 1:01.88 1:05.60 44.56
4 Fiona Mejico FR-1 Colby 51.86 1:02.48 44.36 1:09.36
5 Viveca Winston-Khan FR-1 Colby 52.39 1:03.89 53.03 1:07.09
6 Emily-Claire Duffy SR-4 Bates 1:04.54 1:03.90 1:02.63 1:07.74
7 Darcy Cochran SO-2 Maine 55.61 1:07.00 1:04.99 1:09.68
8 Arly Rodriguez FR-1 Bowdoin 59.76 1:07.14 59.76 1:15.87
9 Ava Petrin SO-2 Bates 57.69 1:07.87 52.26 52.94
Women's 400 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
7 Darcy Cochran SO-2 Maine 1:07.00 1:15.04 1:17.05 57.62 1:04.99
8 Arly Rodriguez FR-1 Bowdoin 1:07.14 1:24.60 1:24.60 1:08.49 1:13.19
9 Ava Petrin SO-2 Bates 1:07.87 1:18.73 1:16.70 1:14.66 51.59
Women's 400 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Lottie Franck SO-2 Colby 55.05 1:18.90 46.49 1:01.16
2 Gabby Phillips SO-2 Bowdoin 55.62 46.35 1:17.24 1:01.79
3 Annah Rossvall JR-3 Colby 58.17 1:06.22 1:19.83 1:01.88
4 Fiona Mejico FR-1 Colby 1:19.98 1:19.98 59.98 1:02.48
5 Viveca Winston-Khan FR-1 Colby 1:05.17 1:10.92 52.39 1:03.89
6 Emily-Claire Duffy SR-4 Bates 48.57 47.29 1:21.80 1:03.90

Women's 600 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Emma Garrity SO-2 Bryant 1:36.17
2 Elise Lambert SR-4 Bates 1:37.06
3 Kristina Pizzi FR-1 Colby 1:39.20
4 Tegan Morrison SO-2 Maine 1:39.25
5 Charlotte Freniere SO-2 Colby 1:41.88
6 Mary Corcoran SR-4 Bates 1:43.51
7 Alene Fernandes FR-1 Colby 1:44.06
8 Nicole Walutes SO-2 Colby 1:50.45
9 Laxmi Namboodiri FR-1 Colby 1:56.37
Women's 600 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
6 Mary Corcoran SR-4 Bates 1:40.41 1:56.97 1:38.34 1:22.81 1:15.57 1:56.97 1:43.51
7 Alene Fernandes FR-1 Colby 1:26.37 1:40.94 1:23.25 1:31.58 1:13.89 1:58.63 1:44.06
8 Nicole Walutes SO-2 Colby 2:19.17 2:07.02 1:58.19 1:37.20 1:51.56 2:23.59 1:50.45
9 Laxmi Namboodiri FR-1 Colby 2:19.65 1:35.43 1:31.94 2:03.36 1:26.12 2:16.16 1:56.37
Women's 600 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Emma Garrity SO-2 Bryant 1:36.17 1:39.06 1:18.86 2:00.22 1:29.44 1:54.45 1:17.90
2 Elise Lambert SR-4 Bates 1:37.06 2:03.27 1:08.92 1:39.98 1:23.48 1:44.83 1:20.56
3 Kristina Pizzi FR-1 Colby 1:39.20 2:08.96 1:54.08 1:37.22 1:48.13 1:44.16 1:40.20
4 Tegan Morrison SO-2 Maine 1:39.25 1:58.11 1:34.29 1:17.42 2:01.09 1:30.32 1:20.40
5 Charlotte Freniere SO-2 Colby 1:41.88 1:17.43 2:01.24 1:25.58 2:12.45 1:37.81 1:44.94

Women's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Chrissy Aman SO-2 Bates 2:33.10 2:41.94 3:05.49 3:05.49 3:04.02 2:12.49 2:27.21
2 Kayla Raymond JR-3 Maine 3:00.00 2:23.12 2:48.20 2:27.54 2:23.12 2:54.10 2:27.54
3 Sarah Freeman JR-3 Bryant 1:54.58 3:04.52 2:52.61 2:46.66 2:03.51 2:27.32 2:28.80
4 Emma Grzybinski FR-1 Bryant 3:07.23 2:08.35 2:06.84 3:11.76 3:02.70 2:23.44 2:30.99
5 Ali Kairys FR-1 Bryant 2:37.38 3:00.52 2:32.75 2:55.89 3:14.41 2:20.41 2:34.29
6 Alicia Hober FR-1 Colby 1:56.04 2:53.29 3:02.57 2:17.70 2:05.33 2:59.48 2:34.72
7 Anna Folley SO-2 Maine 3:04.00 3:10.46 2:43.02 2:52.70 3:08.84 2:30.11 2:41.40

Women's 1000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Leila Trummel JR-3 Bowdoin 3:53.94 2:26.68 2:50.81 3:01.95 3:05.66
2 Rowan Hassman JR-3 Bates 2:27.89 2:47.10 2:18.29 3:15.91 3:12.06
3 Margo Kenyon FR-1 Colby 3:33.70 3:00.97 2:26.32 3:18.30 3:12.52
4 Angela McKenzie JR-3 Bowdoin 3:42.59 4:12.14 2:23.80 3:56.38 3:16.98
5 Frieda Kickliter JR-3 Bates 2:34.19 3:37.92 3:09.14 3:07.08 3:25.58
6 Emily Jeon FR-1 Colby 4:16.34 4:31.05 3:42.72 3:49.02 3:30.11

Women's Mile

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Stephanie Chun SO-2 Bowdoin 6:14.01 4:36.58 5:14.29 4:39.72
2 Claire Beebe FR-1 Colby 4:04.70 4:53.00 5:21.97 4:36.90
3 Cameron Mackenzie SR-4 Bowdoin 6:01.81 5:10.12 5:23.04 5:13.35
4 Ilana Zeilinger JR-3 Bates 5:20.34 6:38.00 5:23.57 4:02.68
5 Abigail Hamilton SO-2 Bryant 6:26.23 5:11.58 5:24.56 4:09.92
6 Julia Ayres JR-3 Bryant 4:07.23 6:56.39 5:25.30 3:47.71
7 Emma Noel JR-3 Bowdoin 3:48.83 5:20.37 5:26.90 4:01.91
8 Tara Ellard SR-4 Bates 5:17.74 3:52.57 5:27.56 5:57.04
9 Jen Coseno SO-2 Bates 4:40.12 6:48.65 5:29.55 4:26.94
10 Margo Kenyon FR-1 Colby 6:32.69 6:26.09 5:29.99 4:47.10
11 Julia White FR-1 Bates 6:28.92 4:32.58 5:32.41 4:32.58
12 Emma Barker FR-1 Bowdoin 5:10.11 5:40.12 5:33.45 7:13.49
13 Claire Wyman FR-1 Bowdoin 4:30.13 7:06.87 5:33.49 6:53.53
14 Isabelle Demeritt FR-1 Bates 5:17.44 3:53.90 5:34.14 4:40.68
15 Alexa Brennan SO-2 Maine 5:50.89 5:34.02 5:37.39 6:58.37
16 Emily Jeon FR-1 Colby 4:25.51 7:22.51 5:40.39 6:48.47
17 Allison Corcoran JR-3 Bryant 6:05.10 6:05.10 5:41.21 4:26.15
18 Cassandra Lucci SR-4 Maine 7:17.05 6:18.08 5:46.86 5:26.05
19 Jacqueline Prestininzi SO-2 Bryant 5:56.00 4:35.73 5:49.02 6:37.89
20 Anne Gamble Jennings SO-2 Bates 6:47.78 6:44.26 5:51.53 4:16.62
21 Rachel Chase FR-1 Maine 7:14.76 4:43.70 6:08.44 7:51.61
22 Lily Vincent FR-1 Maine 5:14.79 5:22.20 6:10.34 7:35.52
Women's Mile Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
12 Emma Barker FR-1 Bowdoin 5:33.45 4:46.77
13 Claire Wyman FR-1 Bowdoin 5:33.49 5:26.82
14 Isabelle Demeritt FR-1 Bates 5:34.14 4:27.32
16 Emily Jeon FR-1 Colby 5:40.39 6:17.84
17 Allison Corcoran JR-3 Bryant 5:41.21 5:30.98
18 Cassandra Lucci SR-4 Maine 5:46.86 5:19.12
19 Jacqueline Prestininzi SO-2 Bryant 5:49.02 6:20.44
20 Anne Gamble Jennings SO-2 Bates 5:51.53 5:05.84
21 Rachel Chase FR-1 Maine 6:08.44 6:34.23
22 Lily Vincent FR-1 Maine 6:10.34 5:14.79
Women's Mile Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Stephanie Chun SO-2 Bowdoin 6:42.30 5:52.01 3:55.72 5:26.87 5:20.58 5:14.29
2 Claire Beebe FR-1 Colby 4:07.92 4:01.48 5:57.39 6:55.35 6:52.13 5:21.97
3 Cameron Mackenzie SR-4 Bowdoin 3:49.36 5:45.66 6:37.34 5:23.04 5:32.74 5:23.04
4 Ilana Zeilinger JR-3 Bates 4:25.33 5:36.52 5:55.93 4:05.92 5:13.87 5:23.57
5 Abigail Hamilton SO-2 Bryant 6:13.25 5:24.56 3:47.20 4:13.16 5:21.32 5:24.56
6 Julia Ayres JR-3 Bryant 4:36.51 4:59.28 6:04.34 5:09.04 5:15.55 5:25.30
7 Emma Noel JR-3 Bowdoin 4:24.79 7:01.70 5:17.10 6:45.36 5:43.25 5:26.90
8 Tara Ellard SR-4 Bates 4:58.08 6:36.35 5:24.29 5:07.91 6:06.87 5:27.56
9 Jen Coseno SO-2 Bates 6:22.28 6:12.40 3:57.28 4:33.53 5:26.26 5:29.55
10 Margo Kenyon FR-1 Colby 6:45.89 7:08.99 4:00.90 6:32.69 6:59.09 5:29.99
11 Julia White FR-1 Bates 6:12.30 5:19.12 4:42.55 6:15.63 6:15.63 5:32.41
15 Alexa Brennan SO-2 Maine 5:20.52 4:40.04 6:28.00 7:15.24 6:41.50 5:37.39

Women's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Jordan Wilson JR-3 Bates 11:04.44 10:26.83 10:58.18 11:23.25 9:30.42
2 Jillian Richardson JR-3 Bates 7:40.24 10:39.22 10:45.62 12:59.85 11:04.79
3 Claire Beebe FR-1 Colby 8:57.37 10:39.72 12:09.28 13:45.24 9:42.15
4 Abby Mueller SO-2 Bowdoin 11:38.75 10:46.99 7:52.31 7:58.78 13:02.86
5 Marlee Yoder FR-1 Maine 13:54.53 10:57.11 12:15.97 8:25.98 10:37.40
6 Carly Harris SR-4 Bates 7:41.03 10:58.61 11:57.89 9:52.75 11:38.13
7 Beth Annese JR-3 Bates 9:08.63 11:00.99 9:41.68 14:12.68 11:07.60
8 Lydia Gilmore SO-2 Maine 8:36.82 11:02.59 13:48.24 9:23.21 8:30.20
9 Kahryn Cullenberg SO-2 Bates 13:37.84 11:04.91 12:31.35 13:37.84 8:38.63
10 Jaymie Sidaway FR-1 Maine 8:36.08 11:28.10 8:56.72 13:11.32 13:11.32
11 Lily Miller FR-1 Bates 11:25.68 11:32.60 11:46.46 9:34.86 9:14.08
12 Inez Johnson FR-1 Bates 8:26.21 11:43.06 14:52.89 11:50.09 11:07.91
13 Avery Mathias SO-2 Bates 13:53.97 11:58.94 15:27.44 11:58.94 12:56.46
14 Maggie Amann FR-1 Bates 12:52.23 12:01.71 10:27.89 12:59.45 10:20.67
15 Sophie Alexis FR-1 Bates 10:08.84 12:04.81 10:08.84 12:19.31 14:15.28
  Elysse McCambley SO-2 Bates DNF DNF DNF DNF DNF

Women's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Rebecca Anderson SO-2 Bates 24:47.57 14:31.62 19:22.16 23:37.84 24:01.08
2 Isabel May SO-2 Bates 16:29.26 17:15.81 19:23.83 17:27.45 23:51.51
3 Rachel Hodge SO-2 Maine 16:56.16 22:50.64 19:41.58 22:38.82 21:16.11
4 Jillian Dowling FR-1 Colby 16:20.78 22:03.46 19:41.66 24:13.45 19:18.03
5 Elizabeth LaCroix JR-3 Bates 21:43.60 24:42.99 19:55.96 24:19.08 16:44.61
6 Penny King FR-1 Colby 19:08.26 19:32.69 20:21.55 21:22.63 23:24.79
7 Morgan Marckres FR-1 Bryant 15:03.29 15:28.39 20:54.57 15:40.93 25:43.13

Women's 60 Hurdles Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Lydia Pitts SR-4 Bowdoin 10.20 9.02
2 Christina Speliakos JR-3 Colby 10.55 9.17
3 Amanda Kaufman SR-4 Bates 10.64 9.17
4 Darcy Cochran SO-2 Maine 11.90 9.22
5 Katherine Cowan SR-4 Maine 8.96 9.53
6 Erin Daugherty FR-1 Colby 7.00 9.59
7 Kassie Brink SO-2 Colby 7.51 9.62
8 Camilla McAleer FR-1 Colby 11.56 9.63

Women's 60 Hurdles Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Lydia Pitts SR-4 Bowdoin 11.05 9.05
2 Darcy Cochran SO-2 Maine 11.11 9.18
3 Amanda Kaufman SR-4 Bates 9.03 9.12
4 Katherine Cowan SR-4 Maine 11.51 9.43
5 Christina Speliakos JR-3 Colby 11.35 9.15
6 Erin Daugherty FR-1 Colby 8.93 9.50
7 Kassie Brink SO-2 Colby 7.06 9.67
8 Camilla McAleer FR-1 Colby 9.36 9.75
9 Erika Lawson FR-1 Maine 8.94 10.15
10 Enisa Shoshi SO-2 Bates 11.24 10.21
11 Bellz Egwuonwu SO-2 Bowdoin 9.19 10.32
12 Stephanie Schaivoni SR-4 Bowdoin 10.79 10.37
13 Christie Woodside JR-3 Colby 12.71 11.55
Women's 60 Hurdles Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
2 Darcy Cochran SO-2 Maine 9.37 6.80 9.18 9.92
4 Katherine Cowan SR-4 Maine 11.70 9.06 9.43 10.47
6 Erin Daugherty FR-1 Colby 9.03 6.94 9.50 7.98
8 Camilla McAleer FR-1 Colby 9.75 7.90 9.75 12.58
11 Bellz Egwuonwu SO-2 Bowdoin 11.25 12.49 10.32 9.29
12 Stephanie Schaivoni SR-4 Bowdoin 13.28 9.44 10.37 10.58
13 Christie Woodside JR-3 Colby 10.63 8.78 11.55 14.90
Women's 60 Hurdles Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Lydia Pitts SR-4 Bowdoin 6.43 11.77 9.05 10.05
3 Amanda Kaufman SR-4 Bates 8.67 10.22 9.12 10.22
5 Christina Speliakos JR-3 Colby 11.81 8.24 9.15 10.16
7 Kassie Brink SO-2 Colby 8.42 9.58 9.67 9.58
9 Erika Lawson FR-1 Maine 10.66 11.88 10.15 9.55
10 Enisa Shoshi SO-2 Bates 8.89 7.97 10.21 9.50

Women's 4 x 400 Relay

Top↑
PL TEAM ATHLETES TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Bates Amanda Kaufman, Rebecca Willis, Mary Corcoran, Elise Lambert 4:31.00 3:25.76 5:01.11 4:10.92 4:28.49 3:33.29 3:45.83
2 Maine Tegan Morrison, Kayla Raymond, Halle James, Anna Folley 5:15.64 3:18.26 3:28.69 4:20.86 5:18.25 3:05.21 4:23.47

Women's Distance Medley Relay

Top↑
PL TEAM ATHLETES TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Bryant Sarah Freeman, Emma Grzybinski, Abigail Hamilton, Julia Ayres 13:03.28 11:52.08 16:52.73 14:06.58 13:11.19 16:13.17
2 Bates Jen Coseno, Emily-Claire Duffy, Chrissy Aman, Tara Ellard 13:52.18 9:36.13 15:36.20 11:04.15 13:20.17 11:12.15

Women's High Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK CONV
1 Sharde Johnson JR-3 Colby 1.66m 1.34m 5' 5.25"
  • 1.31
    P
  • 1.36
    P
  • 1.41
    P
  • 1.46
    P
  • 1.51
    P
  • 1.56
    P
  • 1.61
    XO
  • 1.66
    XO
  • 1.71
    XXX
2 Ashley Martinez JR-3 Maine 1.61m 1.92m 5' 3.25"
  • 1.31
    P
  • 1.36
    P
  • 1.41
    P
  • 1.46
    P
  • 1.51
    O
  • 1.56
    O
  • 1.61
    XO
  • 1.66
    XXX
3 Isabel Llach FR-1 Colby 1.56m 1.59m 5' 1.25"
  • 1.31
    P
  • 1.36
    P
  • 1.41
    P
  • 1.46
    O
  • 1.51
    O
  • 1.56
    O
  • 1.61
    XXX
4 Katherine Cowan SR-4 Maine 1.51m 1.40m 4' 11.5"
  • 1.31
    P
  • 1.36
    P
  • 1.41
    P
  • 1.46
    P
  • 1.51
    O
  • 1.56
    XXX
5 Carolina Weatherall FR-1 Bowdoin 1.46m 1.47m 4' 9.5"
  • 1.31
    O
  • 1.36
    O
  • 1.41
    O
  • 1.46
    XO
  • 1.51
    XXX
6 Sierra Guite FR-1 Colby 1.46m 1.34m 4' 9.5"
  • 1.31
    P
  • 1.36
    O
  • 1.41
    XXO
  • 1.46
    XO
  • 1.51
    XXX
7 Christie Woodside JR-3 Colby 1.41m 1.41m 4' 7.5"
  • 1.31
    P
  • 1.36
    O
  • 1.41
    O
  • 1.46
    XXX
  • 1.51
  • 1.56
  • 1.61
  Maggie Fodera FR-1 Bryant NH NH NH
  • 1.46
    XXX

Women's Pole Vault

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK CONV
1 Charlotte Hodge FR-1 Bowdoin 3.70m 3.89m 2.89m 12' 1.5"
  • 2.05
    P
  • 2.20
    P
  • 2.35
    P
  • 2.50
    P
  • 2.65
    P
  • 2.80
    P
  • 2.95
    P
  • 3.10
    O
  • 3.25
    O
  • 3.40
    O
  • 3.55
    O
  • 3.70
    XO
  • 3.80
    XXX
2 Yasmen Farag JR-3 Maine 3.55m 4.01m 3.44m 11' 7.75"
  • 2.05
    P
  • 2.20
    P
  • 2.35
    P
  • 2.50
    P
  • 2.65
    P
  • 2.80
    P
  • 2.95
    P
  • 3.10
    P
  • 3.25
    P
  • 3.40
    O
  • 3.55
    O
  • 3.70
    XXX
3 Shileigh Martinez JR-3 Bryant 3.25m 3.28m 4.13m 10' 8"
  • 2.05
    P
  • 2.20
    P
  • 2.35
    P
  • 2.50
    P
  • 2.65
    P
  • 2.80
    P
  • 2.95
    O
  • 3.10
    XXO
  • 3.25
    XO
  • 3.40
    XXX
4 Katie-Marie Roy SO-2 Colby 3.10m 3.44m 2.54m 10' 2"
  • 2.05
    P
  • 2.20
    P
  • 2.35
    P
  • 2.50
    P
  • 2.65
    O
  • 2.80
    O
  • 2.95
    O
  • 3.10
    XXO
  • 3.25
    XXX
5 Claire Ittleson JR-3 Maine 2.95m 2.18m 2.12m 9' 8"
  • 2.05
    P
  • 2.20
    P
  • 2.35
    P
  • 2.50
    P
  • 2.65
    P
  • 2.80
    P
  • 2.95
    O
  • 3.10
    XXX
6 Mary Calvert FR-1 Colby 2.95m 3.51m 3.66m 9' 8"
  • 2.05
    P
  • 2.20
    P
  • 2.35
    P
  • 2.50
    P
  • 2.65
    P
  • 2.80
    XO
  • 2.95
    O
  • 3.10
    XXX
7 Lily Simmons SR-4 Bates 2.80m 3.28m 3.22m 9' 2.25"
  • 2.05
    P
  • 2.20
    P
  • 2.35
    P
  • 2.50
    P
  • 2.65
    P
  • 2.80
    O
  • 2.95
    XXX
  Oliviah Damboise SR-4 Maine NH NH NH NH
  • 2.95
    XXX
  Grace Harvey FR-1 Colby NH NH NH NH
  • 2.05
    XXX

Women's Long Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK MARK MARK MARK CONV
1 Grace Minkin JR-3 Maine 4.71m 6.80m 3.92m 4.45m 6.54m 5.23m 4.24m 17' 2"
  • 4.92  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 4.82  
  • FOUL  
  • 5.23  
2 Lydia Pitts SR-4 Bowdoin 6.38m 5.10m 3.82m 5.20m 6.27m 5.10m 5.76m 16' 8.75"
  • 5.10  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 4.81  
  • PASS  
  • PASS  
3 Jenna Albanese SO-2 Bowdoin 5.39m 6.20m 6.40m 5.19m 4.64m 5.04m 6.25m 16' 6.5"
  • 5.00  
  • 4.91  
  • 5.04  
  • 4.87  
  • 5.01  
  • 4.87  
4 Cara Plumaker FR-1 Bryant 3.96m 5.55m 5.17m 4.61m 5.73m 4.66m 4.99m 15' 3.5"
  • 4.37  
  • 4.54  
  • 4.66  
  • 4.59  
  • 4.44  
  • 4.56  
4 Christie Woodside JR-3 Colby 4.29m 5.83m 3.26m 5.17m 3.73m 4.66m 4.33m 15' 3.5"
  • 4.60  
  • 4.47  
  • 4.49  
  • 4.63  
  • 4.66  
  • PASS  
6 Grace Jones FR-1 Colby 5.67m 3.67m 4.98m 3.58m 5.12m 4.65m 4.84m 15' 3.25"
  • 4.65  
  • 4.64  
  • 4.57  
  • 4.55  
  • 4.51  
  • 4.42  
7 Alainna Sharp SR-4 Maine 5.80m 3.94m 4.27m 4.22m 5.29m 4.64m 5.10m 15' 2.75"
  • 4.43  
  • 4.47  
  • 4.38  
  • 4.63  
  • 4.64  
  • 4.30  
8 Gracie Scheve FR-1 Bowdoin 3.37m 5.65m 3.68m 3.20m 3.29m 4.38m 3.50m 14' 4.5"
  • 4.18  
  • 4.33  
  • 4.26  
  • 4.05  
  • 4.28  
  • 4.38  
9 Bellz Egwuonwu SO-2 Bowdoin 4.65m 3.02m 4.14m 3.84m 4.57m 4.31m 3.53m 14' 1.75"
  • 4.17  
  • 4.08  
  • 4.31  

Women's Triple Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV
1 Emma White JR-3 Maine 10.99m 36' 0.75"
  • 10.99  
  • 10.97  
  • 10.71  
  • 10.01  
  • 10.78  
  • PASS  
2 Lily Matson JR-3 Colby 10.95m 35' 11.25"
  • FOUL  
  • 10.95  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 10.44  
3 Grace Minkin JR-3 Maine 10.71m 35' 1.75"
  • 10.39  
  • FOUL  
  • 10.71  
  • FOUL  
  • PASS  
  • PASS  
4 Oliviah Damboise SR-4 Maine 10.69m 35' 1"
  • 10.49  
  • 10.69  
  • 10.37  
  • 10.34  
  • 10.35  
  • 10.30  
5 Ashley Martinez JR-3 Maine 10.34m 33' 11.25"
  • 10.00  
  • 10.25  
  • 10.24  
  • 10.11  
  • 10.12  
  • 10.34  
6 Arianna Bartholomew FR-1 Bryant 10.06m 33' 0.25"
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 9.80  
  • 9.55  
  • 10.06  
  • 9.83  
7 Alainna Sharp SR-4 Maine 9.93m 32' 7"
  • 9.86  
  • 9.93  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
8 Gianna Zagami FR-1 Bryant 9.78m 32' 1"
  • 9.66  
  • 9.72  
  • 9.76  
  • 9.78  
  • 9.49  
  • 9.71  
9 Enisa Shoshi SO-2 Bates 9.53m 31' 3.25"
  • 9.53  
  • FOUL  
  • 9.33  
  Erika Lawson FR-1 Maine FOUL NM
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  Megan Lawlor SO-2 Bryant FOUL NM
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  

Women's Shot Put

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK MARK MARK MARK CONV
1 Kasey Thomas SO-2 Bryant 15.01m 12.20m 9.03m 10.98m 13.66m 15.62m 11.47m 40' 0.5"
  • FOUL  
  • 11.17  
  • FOUL  
  • 12.20  
  • 11.69  
  • 11.67  
2 Paige Boudreau SR-4 Maine 10.48m 12.05m 14.58m 10.12m 8.44m 15.54m 15.06m 39' 6.5"
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 12.05  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
3 Elaina Panagakos FR-1 Maine 8.39m 11.81m 8.62m 11.69m 8.39m 8.86m 11.10m 38' 9"
  • 11.37  
  • 11.19  
  • 11.81  
  • 11.28  
  • 11.39  
  • 10.43  
4 Claudia Damboise SO-2 Maine 10.07m 11.19m 9.74m 8.17m 13.20m 11.75m 10.07m 36' 8.5"
  • 11.19  
  • 10.33  
  • 10.87  
  • 10.42  
  • 10.65  
  • 11.04  
5 Shanna Scribner SR-4 Maine 9.49m 11.03m 9.27m 12.24m 9.60m 11.47m 12.13m 36' 2.25"
  • 10.88  
  • 11.03  
  • 10.69  
  • 10.16  
  • 10.36  
  • 9.96  
6 Emma Hargreaves JR-3 Bowdoin 9.69m 11.01m 12.44m 11.56m 13.10m 8.48m 10.35m 36' 1.5"
  • 9.45  
  • 11.01  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 10.31  
  • 10.79  
7 Rebekah Hunnewell-Dunphe SO-2 Maine 12.91m 10.58m 11.43m 9.52m 11.64m 8.36m 11.21m 34' 8.5"
  • 10.38  
  • FOUL  
  • 10.58  
  • 9.89  
  • 10.41  
  • 9.87  
8 Jada Scotland JR-3 Bowdoin 8.69m 10.34m 9.41m 7.24m 13.24m 12.10m 7.65m 33' 11.25"
  • 10.34  
  • 9.81  
  • 9.54  
  • FOUL  
  • 9.63  
  • FOUL  
9 Kendall Willard SR-4 Maine 9.87m 10.28m 13.26m 9.35m 8.22m 12.95m 10.18m 33' 8.75"
  • 9.40  
  • 9.36  
  • 10.28  
10 Corinne Ahern SO-2 Bowdoin 9.70m 10.10m 8.08m 7.68m 11.01m 9.19m 10.40m 33' 1.75"
  • FOUL  
  • 10.10  
  • FOUL  
11 Emma Gibbens FR-1 Bowdoin 9.11m 9.30m 8.93m 8.28m 9.58m 8.28m 10.51m 30' 6.25"
  • 9.18  
  • 9.30  
  • 8.80  
12 Gabi Sennett FR-1 Bowdoin 9.14m 8.70m 10.09m 9.31m 9.66m 10.00m 9.14m 28' 6.5"
  • 8.32  
  • 8.70  
  • FOUL  
13 Peyton Lewis FR-1 Bowdoin 9.21m 8.30m 10.71m 6.39m 8.13m 5.98m 8.22m 27' 2.75"
  • 8.30  
  • 7.84  
  • FOUL  

Women's Weight Throw

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK CONV
1 Erica Magnuson SR-4 Maine 19.29m 13.60m 15.81m 51' 10.5"
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 15.08  
  • 15.81  
  • FOUL  
  • 15.43  
2 Mackenzie Wilson JR-3 Maine 16.95m 11.91m 15.27m 50' 1.25"
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 15.27  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
3 Emma Hargreaves JR-3 Bowdoin 15.88m 11.38m 14.98m 49' 1.75"
  • 14.98  
  • FOUL  
  • 14.63  
  • 14.83  
  • 14.50  
  • 14.45  
4 Jada Scotland JR-3 Bowdoin 15.89m 9.67m 13.82m 45' 4.25"
  • 12.54  
  • 12.24  
  • 12.99  
  • 13.82  
  • FOUL  
  • 12.91  
5 Paige Boudreau SR-4 Maine 11.36m 11.09m 13.52m 44' 4.25"
  • 11.58  
  • FOUL  
  • 11.72  
  • 11.93  
  • 11.53  
  • 13.52  
6 Rebekah Hunnewell-Dunphe SO-2 Maine 17.02m 13.17m 13.30m 43' 7.75"
  • 12.47  
  • 13.30  
  • 12.59  
  • 12.45  
  • 10.96  
  • 10.88  
7 Corinne Ahern SO-2 Bowdoin 14.42m 13.03m 12.65m 41' 6"
  • 12.65  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 10.96  
  • 11.75  
  • 12.59  
8 Shanna Scribner SR-4 Maine 9.52m 13.40m 12.52m 41' 1"
  • 12.27  
  • FOUL  
  • 11.97  
  • 12.52  
  • 12.00  
  • 11.50  
9 Peyton Lewis FR-1 Bowdoin 11.66m 9.77m 11.10m 36' 5"
  • 10.15  
  • FOUL  
  • 11.10  
10 Katelyn Howerton FR-1 Bryant 8.39m 10.79m 10.90m 35' 9.25"
  • 10.89  
  • 10.90  
  • 10.71  
11 Emma Gibbens FR-1 Bowdoin 8.73m 12.83m 10.78m 35' 4.5"
  • FOUL  
  • 10.54  
  • 10.78  
12 Hope Shaw FR-1 Bates 8.53m 8.03m 8.45m 27' 8.75"
  • 8.45  
  • 8.40  
  • 8.02  
13 Gabi Sennett FR-1 Bowdoin 7.84m 5.92m 8.00m 26' 3"
  • 8.00  
  • FOUL  
  • 7.42  
  Alma Mackic SO-2 Bates FOUL FOUL FOUL NM
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  

Women's Pentathlon

Top↑
PL NAME YEAR TEAM POINTS
1 Serena Jonas SR-4 Bowdoin 3003
2 Emma White JR-3 Maine 2847
3 Katherine Cowan SR-4 Maine 2693
4 Caitlin Sardelis SR-4 Maine 2616
5 Abbey Otterbein JR-3 Bates 2571
6 Livia Kozick SO-2 Bates 2505
7 Claire Stoddard FR-1 Bowdoin 2242
8 Inga Dovre FR-1 Bowdoin 2236
9 Julia Reny FR-1 Thomas College 2136