January 22, 2022
|
Houston-Yeoman FH (Banked) - Houston, TX
|
200m (Banked)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NCCAA

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Micha Reed SO-2 UL-Lafayette 1:55.54 1:26.66 2:03.63
2 Joseph Patterson SO-2 UL-Lafayette 1:55.56 1:22.05 1:25.52
3 Cody Fountain FR-1 TAMU-Kingsville 1:57.68 2:20.04 1:31.79
4 Evans Kemboi FR-1 McNeese State 1:57.70 1:34.16 2:09.47
5 Tristan Pena JR-3 UT-Rio Grande Valley 1:58.13 1:36.87 1:43.96
6 Christian Gonzales Freshman Unattached 1:58.27 2:06.55 2:29.02
7 Seth Kaplan SO-2 LeTourneau 1:58.99 1:23.30 1:37.58
8 Jakob Gunter FR-1 Texas A&M-CC 1:59.27 1:39.00 1:46.15
9 Kevin Calvani FR-1 Tarleton State 1:59.31 1:28.29 1:34.26
10 Miguel Escamilla SO-2 UT-Rio Grande Valley 1:59.91 2:23.90 1:23.94
11 Samuel Molina SO-2 Southwestern Assemblies of God 2:00.44 1:36.36 1:35.15
12 Antonio Nava FR-1 Our Lady of the Lake 2:01.58 1:48.21 1:55.50
13 Mathew Moralez FR-1 TAMU-Kingsville 2:03.93 2:18.81 2:13.85
14 Roel Ayala Jr.   Unattached 2:04.41 1:33.31 1:47.00
15 Sebastian Koran FR-1 St. Edward's 2:04.80 2:41.00 2:04.80
16 Zane Thornton Freshman Unattached 2:05.04 1:56.29 1:43.79
17 Walker Reeves Freshman Unattached 2:05.83 2:39.81 2:07.09
18 Pavel Kraus SO-2 McNeese State 2:05.96 1:38.25 2:37.45
19 Cory Calvani SO-2 Tarleton State 2:06.91 1:31.38 1:51.68
20 Jared Beasley FR-1 Tarleton State 2:06.93 1:59.32 2:08.20
21 Reese Lara FR-1 Texas A&M-CC 2:09.03 2:19.36 2:00.00
22 Gage McGraw FR-1 Stephen F. Austin 2:09.41 2:09.41 1:38.36
23 Will Brisco FR-1 St. Thomas (Tex.) 2:11.58 1:42.64 2:20.79
24 Muzuri Mattar JR-3 Stephen F. Austin 2:11.72 1:36.16 1:46.70
25 Winston Griffith JR-3 Southwestern Assemblies of God 2:12.42 2:28.31 2:12.42
26 Isaac Flora FR-1 LeTourneau 2:12.93 2:52.81 2:31.54
27 Alex Galvan FR-1 UT-Rio Grande Valley 2:13.76 2:45.87 2:04.40
28 John Scott FR-1 St. Edward's 2:14.29 2:12.95 2:26.38
29 Samuel Waters FR-1 LeTourneau 2:15.81 2:34.83 2:11.74
30 Montrell Blacknall FR-1 Southwestern Assemblies of God 2:33.07 2:45.32 2:42.26
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
19 Cory Calvani SO-2 Tarleton State 2:36.10 1:37.72 2:06.91 1:31.38 2:09.45 2:04.38
21 Reese Lara FR-1 Texas A&M-CC 1:34.20 1:48.39 2:09.03 1:52.26 1:41.94 2:42.58
23 Will Brisco FR-1 St. Thomas (Tex.) 1:41.32 1:58.43 2:11.58 1:50.53 2:20.79 1:37.37
24 Muzuri Mattar JR-3 Stephen F. Austin 2:05.14 1:48.01 2:11.72 2:48.61 2:22.26 1:32.21
25 Winston Griffith JR-3 Southwestern Assemblies of God 2:30.96 1:44.62 2:12.42 2:01.83 2:34.94 2:16.40
26 Isaac Flora FR-1 LeTourneau 2:22.24 2:50.15 2:12.93 1:35.71 2:20.91 1:59.64
27 Alex Galvan FR-1 UT-Rio Grande Valley 2:24.46 2:39.18 2:13.76 2:51.22 2:17.78 2:29.82
28 John Scott FR-1 St. Edward's 2:08.92 1:50.12 2:14.29 2:16.98 2:03.55 1:39.38
30 Montrell Blacknall FR-1 Southwestern Assemblies of God 2:08.58 2:13.17 2:33.07 2:31.54 2:40.73 2:20.83
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
13 Mathew Moralez FR-1 TAMU-Kingsville 1:50.30 1:46.58 2:08.89 2:13.85 2:03.93
14 Roel Ayala Jr.   Unattached 1:49.48 1:38.29 1:51.97 2:03.17 2:04.41
16 Zane Thornton Freshman Unattached 1:33.78 2:25.05 2:33.80 2:40.06 2:05.04
17 Walker Reeves Freshman Unattached 2:28.48 2:43.58 2:38.55 2:08.35 2:05.83
18 Pavel Kraus SO-2 McNeese State 2:41.23 2:14.78 2:11.00 2:34.93 2:05.96
20 Jared Beasley FR-1 Tarleton State 2:20.90 1:36.47 2:42.47 2:31.05 2:06.93
22 Gage McGraw FR-1 Stephen F. Austin 2:44.35 1:46.12 1:52.59 1:59.06 2:09.41
29 Samuel Waters FR-1 LeTourneau 2:47.05 2:10.38 1:35.07 2:47.05 2:15.81
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Micha Reed SO-2 UL-Lafayette 1:55.54 1:34.75
2 Joseph Patterson SO-2 UL-Lafayette 1:55.56 1:31.30
3 Cody Fountain FR-1 TAMU-Kingsville 1:57.68 2:22.40
4 Evans Kemboi FR-1 McNeese State 1:57.70 2:04.77
5 Tristan Pena JR-3 UT-Rio Grande Valley 1:58.13 2:09.95
6 Christian Gonzales Freshman Unattached 1:58.27 2:29.02
7 Seth Kaplan SO-2 LeTourneau 1:58.99 2:06.13
8 Jakob Gunter FR-1 Texas A&M-CC 1:59.27 1:58.08
9 Kevin Calvani FR-1 Tarleton State 1:59.31 2:05.28
10 Miguel Escamilla SO-2 UT-Rio Grande Valley 1:59.91 2:28.69
11 Samuel Molina SO-2 Southwestern Assemblies of God 2:00.44 1:36.36
12 Antonio Nava FR-1 Our Lady of the Lake 2:01.58 2:01.58
15 Sebastian Koran FR-1 St. Edward's 2:04.80 1:47.33