January 28-29, 2022
|
South Carolina-Indoor Track & Field Complex - Columbia, SC
|
200m (Banked)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B Conference Carolinas

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Carson Williams FR-1 Furman 8:04.43
2 Jason Weitzel   Greenville Track Club-ELITE 8:06.49
3 Foster Wilfong FR-1 Furman 8:06.90
4 Dylan Schubert FR-1 Furman 8:06.96
5 Cole Benoit SO-2 Mississippi College 8:07.67
6 Noah Dolhare JR-3 Furman 8:13.46
7 Paul Kraemer FR-1 Embry-Riddle 8:14.84
8 Adam Beucler JR-3 Furman 8:21.74
9 Rogerio Amaral FR-1 South Carolina 8:22.76
10 Brock Kelly FR-1 Mississippi College 8:31.86
11 Spencer Moore JR-3 Emory 8:34.83
12 Nicholas Goldstein FR-1 Furman 8:36.04
13 Brendon Shea FR-1 Embry-Riddle 8:36.46
14 Ian Miller SO-2 High Point 8:36.71
15 Brett Lucas SR-4 Emory 8:37.50
16 Remi Liberse FR-1 Queens (N.C.) 8:38.93
17 Spencer Smucker SR-4 High Point 8:42.15
18 Will Mitchell FR-1 Western Carolina 8:43.05
19 Jake Hamacher SO-2 Charleston Southern 8:44.02
20 Lewis Budgen FR-1 Lenoir-Rhyne 8:44.90
21 Dennis Kiptoo SO-2 Campbell 8:49.13
22 David Evans FR-1 Emory 8:49.82
23 Jonathan Roberts FR-1 Anderson (S.C.) 8:50.93
24 Mason Joiner Senior Unattached 8:51.26
25 Josh Beam SO-2 Embry-Riddle 8:52.83
26 Joshua Martin SR-4 Charleston Southern 8:55.04
27 Drew Zink FR-1 Western Carolina 8:55.75
28 Jonathan Loy SR-4 USC Upstate 8:57.56
29 Clay Summers SO-2 Western Carolina 8:57.61
30 Nigel Dos Santos JR-3 USC Upstate 8:58.48
31 Jordan McHugh FR-1 Western Carolina 9:03.31
32 Max Blader   UNAT-Charleston Southern 9:04.49
33 Rievan Lombard JR-3 Campbell 9:04.88
34 Shaun Bullock SR-4 Embry-Riddle 9:04.93
35 Drew Thomas SR-4 Charleston Southern 9:06.40
36 Nicholas Kiser FR-1 Western Carolina 9:06.92
37 Jonathan Johnson SR-4 USC Upstate 9:07.05
38 Simon Cole FR-1 Embry-Riddle 9:07.24
39 Ethan Vargas FR-1 Furman 9:07.95
40 Noah Woodbury Sophomore Unattached 9:09.91
41 Peyton Shelton SR-4 Southern Wesleyan 9:10.29
42 Izic Harris FR-1 North Greenville 9:10.45
43 Jared Keklak JR-3 USC Upstate 9:13.61
44 Evan Crawford JR-3 Charleston Southern 9:20.75
45 Gavin Russell   Carolina XC Club 9:22.20
46 Garrett Noltemeyer SR-4 Embry-Riddle 9:29.28
47 Bryson Mace FR-1 Anderson (S.C.) 9:31.04
48 Carter Sexton SO-2 USC Upstate 9:33.71
49 Matthew Heath FR-1 North Greenville 9:41.53
50 Patrick Timmerman FR-1 Columbia (S.C.) 9:42.24
51 Shaun Wharton FR-1 Wingate 9:42.78
52 Casey Frock JR-3 Southern Wesleyan 10:02.64
53 Thomas Heilman SO-2 Benedict 10:03.18
54 Frankie Williams JR-3 Brewton-Parker 10:18.98
55 Hunter Milhollin FR-1 Brewton-Parker 10:21.29
56 Aaron Pinckard FR-1 Brewton-Parker 10:24.93
57 Bo Taylor SO-2 North Greenville 10:36.50
  Corentin Serbource JR-3 Erskine DNF
  James Quattlebaum Senior Unattached DNF
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Carson Williams FR-1 Furman 8:04.43
2 Jason Weitzel   Greenville Track Club-ELITE 8:06.49
3 Foster Wilfong FR-1 Furman 8:06.90
4 Dylan Schubert FR-1 Furman 8:06.96
5 Cole Benoit SO-2 Mississippi College 8:07.67
6 Noah Dolhare JR-3 Furman 8:13.46
7 Paul Kraemer FR-1 Embry-Riddle 8:14.84
8 Adam Beucler JR-3 Furman 8:21.74
9 Rogerio Amaral FR-1 South Carolina 8:22.76
12 Nicholas Goldstein FR-1 Furman 8:36.04
  James Quattlebaum Senior Unattached DNF
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
10 Brock Kelly FR-1 Mississippi College 8:31.86
11 Spencer Moore JR-3 Emory 8:34.83
13 Brendon Shea FR-1 Embry-Riddle 8:36.46
14 Ian Miller SO-2 High Point 8:36.71
15 Brett Lucas SR-4 Emory 8:37.50
16 Remi Liberse FR-1 Queens (N.C.) 8:38.93
17 Spencer Smucker SR-4 High Point 8:42.15
19 Jake Hamacher SO-2 Charleston Southern 8:44.02
21 Dennis Kiptoo SO-2 Campbell 8:49.13
23 Jonathan Roberts FR-1 Anderson (S.C.) 8:50.93
24 Mason Joiner Senior Unattached 8:51.26
34 Shaun Bullock SR-4 Embry-Riddle 9:04.93
44 Evan Crawford JR-3 Charleston Southern 9:20.75
Men's 3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
18 Will Mitchell FR-1 Western Carolina 8:43.05
20 Lewis Budgen FR-1 Lenoir-Rhyne 8:44.90
22 David Evans FR-1 Emory 8:49.82
25 Josh Beam SO-2 Embry-Riddle 8:52.83
26 Joshua Martin SR-4 Charleston Southern 8:55.04
27 Drew Zink FR-1 Western Carolina 8:55.75
28 Jonathan Loy SR-4 USC Upstate 8:57.56
29 Clay Summers SO-2 Western Carolina 8:57.61
30 Nigel Dos Santos JR-3 USC Upstate 8:58.48
32 Max Blader   UNAT-Charleston Southern 9:04.49
33 Rievan Lombard JR-3 Campbell 9:04.88
35 Drew Thomas SR-4 Charleston Southern 9:06.40
37 Jonathan Johnson SR-4 USC Upstate 9:07.05
38 Simon Cole FR-1 Embry-Riddle 9:07.24
39 Ethan Vargas FR-1 Furman 9:07.95
40 Noah Woodbury Sophomore Unattached 9:09.91
45 Gavin Russell   Carolina XC Club 9:22.20
Men's 3000 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
31 Jordan McHugh FR-1 Western Carolina 9:03.31
36 Nicholas Kiser FR-1 Western Carolina 9:06.92
41 Peyton Shelton SR-4 Southern Wesleyan 9:10.29
42 Izic Harris FR-1 North Greenville 9:10.45
43 Jared Keklak JR-3 USC Upstate 9:13.61
46 Garrett Noltemeyer SR-4 Embry-Riddle 9:29.28
47 Bryson Mace FR-1 Anderson (S.C.) 9:31.04
48 Carter Sexton SO-2 USC Upstate 9:33.71
49 Matthew Heath FR-1 North Greenville 9:41.53
50 Patrick Timmerman FR-1 Columbia (S.C.) 9:42.24
51 Shaun Wharton FR-1 Wingate 9:42.78
52 Casey Frock JR-3 Southern Wesleyan 10:02.64
53 Thomas Heilman SO-2 Benedict 10:03.18
54 Frankie Williams JR-3 Brewton-Parker 10:18.98
55 Hunter Milhollin FR-1 Brewton-Parker 10:21.29
56 Aaron Pinckard FR-1 Brewton-Parker 10:24.93
57 Bo Taylor SO-2 North Greenville 10:36.50
  Corentin Serbource JR-3 Erskine DNF