February 12, 2022
|
Birmingham Metro CrossPlex - Birmingham, AL
|
200m (Banked)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Simon Schabort Junior Unattached 8:34.94 7:07.40 8:34.94 10:48.83
2 Aaron Smith FR-1 McNeese State 10:44.78 11:10.57 8:35.82 10:55.10
3 Henry Kiplagat JR-3 McNeese State 10:16.16 8:53.32 8:37.78 7:14.94
4 Andrew McGInnis Senior Unattached 6:08.40 8:23.31 8:38.87 9:10.01
5 Joey Sandel Senior Unattached 10:12.79 9:15.18 8:43.75 7:30.43
6 Jacob Kipkogei SO-2 McNeese State 9:35.32 10:33.38 8:47.81 9:51.15
7 Zac Shaffer FR-1 Belmont 9:27.26 8:18.34 8:50.15 8:02.44
8 Jacob Ricks FR-1 Belmont 10:31.41 6:32.64 8:50.59 9:38.35
9 Beck James FR-1 Oglethorpe 8:59.59 8:32.87 8:54.24 10:35.75
10 Gilbert Kimutai FR-1 McNeese State 8:02.99 9:34.22 8:56.65 10:38.62
11 Nicholas Carter FR-1 LeTourneau 11:36.58 8:49.18 8:59.98 9:48.58
12 Aidan Rush FR-1 Columbus St. 11:43.08 8:12.16 9:00.83 6:51.03
13 Joshua Beam SO-2 Point 9:06.49 9:55.19 9:01.08 6:29.58
14 Stephen Mengich SO-2 UL-Monroe 9:56.58 9:51.15 9:02.34 7:24.72
15 Tommy Cardenas   Unattached 9:22.30 7:38.58 9:05.92 9:33.22
16 Elijah Sires FR-1 Columbus St. 6:36.49 9:21.69 9:10.67 8:26.62
17 William Brown Sophomore Unattached 10:22.43 11:23.02 9:10.82 9:32.86
18 Ryan Musil SO-2 Embry-Riddle 6:43.18 9:23.35 9:12.30 11:46.95
19 Tim Feezor Junior Unattached 9:40.19 11:47.28 9:12.56 6:43.37
20 Julien Ward FR-1 Oglethorpe 7:50.66 11:04.46 9:13.71 7:50.66
21 Ben Hanlon JR-3 Berry 6:51.19 10:44.57 9:15.66 11:45.69
22 Abhi Aurobindo JR-3 Berry 11:07.26 6:45.92 9:16.05 7:08.16
23 Brayden Ortiz FR-1 UL-Monroe 8:48.69 11:10.81 9:28.48 8:54.38
24 Kale Flores SO-2 Berry 11:22.54 6:55.21 9:28.78 6:43.84
25 Alex Kogo FR-1 Cumberland (Tenn.) 9:23.43 10:26.04 9:29.12 7:18.23
26 Grant Thompson JR-3 Emory 9:12.54 11:12.16 9:29.62 7:58.48
27 Justin Whitney FR-1 Emory 8:55.80 8:44.40 9:30.00 10:38.40
28 Nicholas Phillips FR-1 Columbus St. 7:03.67 7:44.30 9:40.37 8:53.94
29 JP Deaton SO-2 Berry 10:32.95 9:23.26 9:40.68 8:36.81
30 Alston Schmelzer SO-2 Berry 9:06.23 10:10.15 9:41.09 9:52.72
31 Micah Burdette SR-4 Point 7:39.44 12:28.06 9:49.02 7:33.55
32 Elijah Pace JR-3 Point 11:11.52 10:30.29 9:49.05 11:40.97
33 Trent Jackson Freshman Unattached 8:10.15 7:58.20 9:57.74 8:46.02
34 Theodore McCarty SO-2 Belhaven 10:52.55 9:06.90 10:21.47 9:44.19
35 Omar Bryant JR-3 Oglethorpe 12:20.10 10:37.13 10:43.56 12:45.84
  Luke Freeman FR-1 Cumberland (Tenn.) DNF DNF DNF DNF
  Ethan Meydrich Senior Unattached DNF DNF DNF DNF
  Austin Hemphill JR-3 Point DNF DNF DNF DNF
  Thomas Ridley JR-3 Oglethorpe DNF DNF DNF DNF
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Simon Schabort Junior Unattached 10:02.48 9:26.44 6:26.21 10:17.93 8:34.94 7:43.45
2 Aaron Smith FR-1 McNeese State 6:01.08 10:18.99 7:28.77 6:16.55 8:35.82 8:15.19
3 Henry Kiplagat JR-3 McNeese State 7:14.94 10:36.87 10:05.81 10:57.58 8:37.78 8:06.72
4 Andrew McGInnis Senior Unattached 10:17.46 7:26.23 6:03.21 6:18.78 8:38.87 9:20.38
5 Joey Sandel Senior Unattached 7:25.19 6:32.82 10:49.45 10:12.79 8:43.75 9:46.60
6 Jacob Kipkogei SO-2 McNeese State 8:42.54 8:42.54 10:28.10 8:37.26 8:47.81 9:40.60
7 Zac Shaffer FR-1 Belmont 6:48.22 9:06.06 7:57.14 10:57.39 8:50.15 9:32.57
8 Jacob Ricks FR-1 Belmont 8:39.98 10:10.18 10:36.71 8:34.68 8:50.59 6:59.17
9 Beck James FR-1 Oglethorpe 9:31.64 8:06.16 7:23.42 9:26.30 8:54.24 8:38.22
13 Joshua Beam SO-2 Point 9:33.55 11:32.59 8:44.85 9:38.96 9:01.08 6:40.40
15 Tommy Cardenas   Unattached 8:11.33 8:22.25 10:49.65 8:00.41 9:05.92 11:00.57
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
10 Gilbert Kimutai FR-1 McNeese State 6:26.39 9:50.32 11:37.65 8:56.65
11 Nicholas Carter FR-1 LeTourneau 9:37.78 7:38.99 7:38.99 8:59.98
12 Aidan Rush FR-1 Columbus St. 10:49.00 7:28.89 9:44.10 9:00.83
14 Stephen Mengich SO-2 UL-Monroe 8:29.80 6:57.61 11:28.78 9:02.34
16 Elijah Sires FR-1 Columbus St. 7:20.54 11:55.88 11:00.81 9:10.67
17 William Brown Sophomore Unattached 7:15.15 11:06.50 7:20.66 9:10.82
18 Ryan Musil SO-2 Embry-Riddle 7:54.98 11:19.33 11:41.42 9:12.30
19 Tim Feezor Junior Unattached 8:44.94 10:18.87 8:06.26 9:12.56
21 Ben Hanlon JR-3 Berry 10:27.90 8:53.44 11:45.69 9:15.66
23 Brayden Ortiz FR-1 UL-Monroe 8:25.95 9:17.11 7:57.53 9:28.48
27 Justin Whitney FR-1 Emory 6:56.10 7:07.50 7:36.00 9:30.00
28 Nicholas Phillips FR-1 Columbus St. 9:40.37 11:19.04 7:38.50 9:40.37
33 Trent Jackson Freshman Unattached 7:28.31 9:21.88 11:15.45 9:57.74
  Thomas Ridley JR-3 Oglethorpe DNF DNF DNF DNF
  Ethan Meydrich Senior Unattached DNF DNF DNF DNF
Men's 3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
20 Julien Ward FR-1 Oglethorpe 11:26.60 9:13.71
22 Abhi Aurobindo JR-3 Berry 7:13.72 9:16.05
24 Kale Flores SO-2 Berry 7:00.90 9:28.78
25 Alex Kogo FR-1 Cumberland (Tenn.) 10:54.49 9:29.12
26 Grant Thompson JR-3 Emory 7:07.22 9:29.62
29 JP Deaton SO-2 Berry 8:25.20 9:40.68
30 Alston Schmelzer SO-2 Berry 8:25.55 9:41.09
31 Micah Burdette SR-4 Point 7:33.55 9:49.02
32 Elijah Pace JR-3 Point 12:22.21 9:49.05
34 Theodore McCarty SO-2 Belhaven 11:29.84 10:21.47
35 Omar Bryant JR-3 Oglethorpe 9:45.64 10:43.56
  Austin Hemphill JR-3 Point DNF DNF
  Luke Freeman FR-1 Cumberland (Tenn.) DNF DNF