April 2, 2022
|
Berea - Berea, KY
ICON KEY: NAIA A NAIA B NCAC

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
0 Jacob Seawright   Unattached 4:40.94 4:40.94 5:11.85 4:32.52 -
0 Marko Kovacevic Freshman Unattached 4:54.44 4:05.36 4:47.08 4:07.82 -
0 Ransom Lester   Tennessee Running Club 5:37.95 4:21.97 3:55.78 4:50.79 -
0 Andrew Kukkapalli   Tennessee Running Club 4:02.41 4:52.06 4:28.70 5:44.63 -
0 Elijah Callender   Tennessee Running Club 4:17.85 4:40.27 4:43.08 4:01.04 -
0 Will Jeter   Tennessee Running Club 5:12.55 4:10.04 4:27.55 3:32.54 -
0 Eli Sharp   Tennessee Running Club 4:45.32 4:24.18 5:35.51 4:13.62 -
0 Ethan Wever   Tennessee Running Club 3:02.25 4:09.65 4:39.61 5:02.08 -
0 Scott Greeves   Tennessee Running Club 4:50.39 4:04.02 4:08.90 4:23.55 -
0 Noah Jagielski   Tennessee Running Club 5:54.18 4:32.44 3:35.23 5:10.59 -
1 Deven Ramsey SR-4 Wittenberg 3:56.54 4:06.39 4:26.11 3:29.44 10
2 Avery Fair SO-2 Berea 3:56.68 4:06.54 2:52.58 5:08.18 8
3 Ben Camuel JR-3 Centre 4:39.26 4:07.13 4:12.08 2:52.99 6
4 Will Lovell SO-2 Centre 4:11.49 4:09.00 4:21.45 3:46.59 5
5 Noah McClellan FR-1 Spalding 4:44.72 4:09.75 3:34.79 3:59.76 4
6 Conor Kolka FR-1 Wittenberg 3:27.30 4:09.76 5:04.71 3:42.29 3
7 Philip Evory FR-1 Shawnee State 4:46.12 4:15.46 3:37.15 5:01.45 2
8 Sam Polio JR-3 Centre 3:24.93 4:16.16 5:12.52 5:15.08 1
9 Mason Blizzard FR-1 Shawnee State 5:05.71 4:19.07 4:06.12 3:11.72 -
10 Bradley Perkins JR-3 Georgetown (Ky.) 4:32.86 4:19.86 3:25.29 4:56.24 -
11 Adam Arndt FR-1 Wittenberg 5:33.60 4:20.62 5:36.20 4:07.59 -
12 Ben Kinsey SO-2 Georgetown (Ky.) 4:21.39 4:21.39 4:24.01 5:26.74 -
13 Peter McGowan JR-3 Spalding 4:16.98 4:22.22 4:37.96 4:19.60 -
14 Jacob Stinnett JR-3 Midway 5:04.64 4:22.62 4:51.51 4:41.01 -
15 Dennis Kiporir SR-4 Union (Ky.) 5:24.23 4:23.60 4:05.15 4:44.69 -
16 Thomas Hoggard SR-4 Shawnee State 4:22.41 4:25.06 5:20.73 3:05.55 -
17 Wesley Preston SO-2 Asbury 3:40.33 4:25.45 3:29.71 3:48.29 -
18 Dak Smith SO-2 Wittenberg 5:05.50 4:25.65 3:51.12 5:18.78 -
19 Ian McCandlish SO-2 Wittenberg 4:15.15 4:25.78 5:37.54 3:14.02 -
20 Jaxon Downs SR-4 Georgetown (Ky.) 4:50.16 4:28.66 3:59.11 4:25.98 -
21 Makachi Shugert FR-1 Shawnee State 4:55.95 4:31.51 4:31.51 3:56.22 -
22 Trenton Brown FR-1 Wittenberg 5:44.32 4:33.27 4:16.88 4:25.08 -
23 Wyatt Gatewood JR-3 Georgetown (Ky.) 3:37.28 4:35.03 4:51.54 5:10.79 -
24 Isaac Madding JR-3 Georgetown (Ky.) 3:47.97 4:38.01 4:15.77 5:53.08 -
25 Evan Siberell FR-1 Shawnee State 5:36.30 4:40.25 3:52.61 6:01.53 -
26 Baylor Mattingly FR-1 Asbury 3:36.89 4:41.67 4:58.57 5:01.39 -
27 Ian Wilkinson JR-3 Asbury 5:50.74 4:47.49 3:47.12 3:38.50 -
28 Owen Vick FR-1 Asbury 6:15.85 4:53.63 3:57.84 4:27.21 -
29 Hayden Roberts FR-1 Berea 4:53.69 4:53.69 4:18.45 4:44.88 -
30 Evan Sugrue JR-3 Wittenberg 4:05.03 4:58.81 6:19.49 6:19.49 -
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
0 Jacob Seawright   Unattached 3:41.95 6:05.23 3:22.28 3:39.14 5:14.66 4:40.94 -
11 Adam Arndt FR-1 Wittenberg 4:49.29 3:10.26 3:33.71 5:33.60 5:30.99 4:20.62 -
15 Dennis Kiporir SR-4 Union (Ky.) 5:05.78 4:15.70 4:36.78 3:44.06 5:08.42 4:23.60 -
17 Wesley Preston SO-2 Asbury 4:09.53 3:37.67 5:21.20 4:09.53 4:54.65 4:25.45 -
19 Ian McCandlish SO-2 Wittenberg 5:32.23 3:37.94 5:21.60 4:33.76 3:59.21 4:25.78 -
21 Makachi Shugert FR-1 Shawnee State 4:28.80 4:09.79 3:45.36 3:15.49 4:12.51 4:31.51 -
23 Wyatt Gatewood JR-3 Georgetown (Ky.) 5:52.04 5:30.04 4:54.29 3:15.28 5:32.79 4:35.03 -
24 Isaac Madding JR-3 Georgetown (Ky.) 5:00.25 4:29.67 3:34.07 3:28.51 4:12.99 4:38.01 -
25 Evan Siberell FR-1 Shawnee State 4:06.62 3:58.22 5:05.48 4:40.25 5:47.51 4:40.25 -
26 Baylor Mattingly FR-1 Asbury 6:00.54 3:36.89 3:17.17 5:40.82 5:26.74 4:41.67 -
27 Ian Wilkinson JR-3 Asbury 4:24.49 5:59.37 3:58.62 4:07.25 4:35.99 4:47.49 -
28 Owen Vick FR-1 Asbury 4:53.63 4:33.08 6:18.79 4:18.40 5:20.06 4:53.63 -
29 Hayden Roberts FR-1 Berea 4:59.57 4:24.33 5:46.56 4:03.77 4:27.26 4:53.69 -
30 Evan Sugrue JR-3 Wittenberg 4:37.90 6:22.48 3:53.08 5:40.65 3:41.12 4:58.81 -
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
0 Noah Jagielski   Tennessee Running Club 4:32.44 5:21.48 3:10.71 4:43.34 3:57.03 4:32.44 4:40.62 -
0 Eli Sharp   Tennessee Running Club 3:39.27 3:26.06 5:38.15 5:22.30 5:14.38 4:24.18 3:44.56 -
0 Elijah Callender   Tennessee Running Club 4:57.09 3:35.81 4:23.46 4:20.66 5:19.51 4:40.27 4:31.87 -
0 Andrew Kukkapalli   Tennessee Running Club 5:18.35 4:02.41 4:40.38 4:11.18 3:59.49 4:52.06 4:37.46 -
5 Noah McClellan FR-1 Spalding 3:52.27 3:24.80 3:44.78 3:52.27 3:22.30 4:09.75 3:22.30 4
10 Bradley Perkins JR-3 Georgetown (Ky.) 3:22.69 3:40.89 5:27.43 4:25.06 5:06.64 4:19.86 4:32.86 -
12 Ben Kinsey SO-2 Georgetown (Ky.) 3:21.27 4:13.55 3:36.96 5:16.29 4:50.15 4:21.39 3:26.50 -
13 Peter McGowan JR-3 Spalding 3:48.14 4:03.87 5:38.27 5:25.16 3:03.56 4:22.22 4:11.74 -
14 Jacob Stinnett JR-3 Midway 4:25.25 5:04.64 4:27.88 3:40.60 4:04.24 4:22.62 5:38.78 -
16 Thomas Hoggard SR-4 Shawnee State 5:36.63 4:48.92 3:47.96 3:42.65 5:18.08 4:25.06 5:07.47 -
20 Jaxon Downs SR-4 Georgetown (Ky.) 4:39.41 3:08.07 3:51.05 5:06.28 3:59.11 4:28.66 3:08.07 -
22 Trenton Brown FR-1 Wittenberg 4:25.08 3:16.76 5:52.52 4:33.27 3:49.55 4:33.27 4:00.48 -
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
0 Scott Greeves   Tennessee Running Club 4:11.34 3:05.46 4:04.02 4:40.63 4:06.46 4:06.46 -
0 Ethan Wever   Tennessee Running Club 4:32.12 4:49.60 4:09.65 4:52.09 5:04.58 4:47.10 -
0 Will Jeter   Tennessee Running Club 4:32.55 3:25.04 4:10.04 3:17.54 4:42.55 3:37.54 -
0 Ransom Lester   Tennessee Running Club 4:56.03 4:56.03 4:21.97 4:11.50 3:42.68 3:55.78 -
0 Marko Kovacevic Freshman Unattached 4:27.45 4:02.91 4:05.36 3:08.93 3:23.65 5:04.25 -
1 Deven Ramsey SR-4 Wittenberg 3:46.68 3:07.26 4:06.39 2:57.40 3:46.68 3:02.33 10
2 Avery Fair SO-2 Berea 2:57.51 2:57.51 4:06.54 5:18.04 3:07.37 3:27.10 8
3 Ben Camuel JR-3 Centre 4:46.67 3:59.72 4:07.13 3:57.25 4:29.38 4:14.55 6
4 Will Lovell SO-2 Centre 3:39.12 5:23.70 4:09.00 3:39.12 4:48.84 3:24.18 5
6 Conor Kolka FR-1 Wittenberg 3:17.31 4:24.75 4:09.76 4:14.76 3:52.28 5:17.20 3
7 Philip Evory FR-1 Shawnee State 4:28.24 4:18.02 4:15.46 3:19.26 3:19.26 3:09.04 2
8 Sam Polio JR-3 Centre 5:02.27 3:55.67 4:16.16 3:32.62 3:17.25 4:44.34 1
9 Mason Blizzard FR-1 Shawnee State 5:16.07 4:37.21 4:19.07 3:53.17 5:18.66 3:55.76 -
18 Dak Smith SO-2 Wittenberg 5:18.78 4:04.40 4:25.65 4:17.68 5:10.81 3:48.46 -