April 2, 2022
|
Berea - Berea, KY
ICON KEY: NAIA A NAIA B NCCAA NCAC

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
0 Ransom Lester   Tennessee Running Club 2:06.62 2:04.13 -
0 Scott Greeves   Tennessee Running Club 2:28.96 1:56.37 -
1 Ryan Zimmerman SR-4 Wittenberg 1:59.58 1:59.58 10
2 Deven Ramsey SR-4 Wittenberg 1:34.71 1:59.88 8
3 Will Lovell SO-2 Centre 1:59.68 2:00.88 6
4 William Johnson SR-4 Union (Ky.) 2:08.86 2:02.72 5
5 Ben Camuel JR-3 Centre 1:38.45 2:03.06 4
6 Alexis Arreola FR-1 Berea 1:52.02 2:03.09 3
7 Mason Blizzard FR-1 Shawnee State 2:05.85 2:03.38 2
8 Luke Watkins SO-2 Centre 1:39.97 2:03.42 1
9 Philip Evory FR-1 Shawnee State 2:26.57 2:04.21 -
10 Bradley Perkins JR-3 Georgetown (Ky.) 1:38.17 2:04.26 -
11 Nate Martin SO-2 Midway 2:12.97 2:04.27 -
12 Luke Wheatley SO-2 Asbury 1:39.69 2:06.18 -
13 Ephram Evans FR-1 Wittenberg 1:44.50 2:07.43 -
14 Thomas Hoggard SR-4 Shawnee State 2:11.52 2:07.69 -
15 AJ Maxey SO-2 Centre 2:32.85 2:08.44 -
16 Gage Cousineau JR-3 Berea 1:35.26 2:08.72 -
17 Luke Holton FR-1 Asbury 1:52.47 2:09.27 -
18 Sam Polio JR-3 Centre 1:42.44 2:09.67 -
19 Ezekiel Bennett SO-2 Wittenberg 2:37.03 2:09.77 -
20 Jacob Stinnett JR-3 Midway 2:27.05 2:11.29 -
21 Ben Kinsey SO-2 Georgetown (Ky.) 2:10.48 2:11.79 -
22 Isaac Madding JR-3 Georgetown (Ky.) 2:47.69 2:14.15 -
23 Makachi Shugert FR-1 Shawnee State 1:35.80 2:14.92 -
24 Evan Siberell FR-1 Shawnee State 2:50.44 2:15.27 -
25 Baylor Mattingly FR-1 Asbury 2:39.81 2:15.43 -
26 Wyatt Gatewood JR-3 Georgetown (Ky.) 2:36.46 2:16.05 -
27 Jaxon Downs SR-4 Georgetown (Ky.) 2:47.07 2:16.94 -
28 Koby Proffitt FR-1 Alice Lloyd 1:57.67 2:20.08 -
29 Elijah Walters FR-1 Georgetown (Ky.) 2:00.57 2:20.19 -
30 Chris Strickland SO-2 Alice Lloyd 2:50.02 2:22.87 -
31 Cameron Wallis SO-2 Midway 2:20.09 2:22.94 -
32 Harrison Booher SO-2 Georgetown (Ky.) 2:58.05 2:24.75 -
33 Hayden Roberts FR-1 Berea 1:41.61 2:25.15 -
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
16 Gage Cousineau JR-3 Berea 2:08.72 2:42.19 1:35.26 1:59.71 2:02.29 -
17 Luke Holton FR-1 Asbury 2:09.27 1:34.37 1:43.42 1:30.49 1:44.71 -
20 Jacob Stinnett JR-3 Midway 2:11.29 1:34.53 1:33.22 2:27.05 2:06.04 -
22 Isaac Madding JR-3 Georgetown (Ky.) 2:14.15 2:14.15 2:39.64 2:20.86 1:36.59 -
23 Makachi Shugert FR-1 Shawnee State 2:14.92 2:29.77 1:50.64 1:42.54 2:43.26 -
24 Evan Siberell FR-1 Shawnee State 2:15.27 2:05.81 2:35.56 2:13.92 2:13.92 -
25 Baylor Mattingly FR-1 Asbury 2:15.43 2:15.43 2:31.69 1:57.83 2:39.81 -
26 Wyatt Gatewood JR-3 Georgetown (Ky.) 2:16.05 2:14.69 2:41.90 2:09.25 2:35.10 -
28 Koby Proffitt FR-1 Alice Lloyd 2:20.08 1:54.87 1:56.27 2:11.68 2:43.90 -
30 Chris Strickland SO-2 Alice Lloyd 2:22.87 1:42.87 1:55.73 2:04.30 3:01.45 -
31 Cameron Wallis SO-2 Midway 2:22.94 2:35.81 2:24.37 2:34.38 2:01.50 -
32 Harrison Booher SO-2 Georgetown (Ky.) 2:24.75 2:20.41 3:00.94 1:47.12 1:42.78 -
33 Hayden Roberts FR-1 Berea 2:25.15 2:17.90 2:03.38 2:10.64 2:32.41 -
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Ryan Zimmerman SR-4 Wittenberg 2:25.89 1:41.65 1:59.58 1:47.63 10
4 William Johnson SR-4 Union (Ky.) 2:27.27 2:08.86 2:02.72 2:22.36 5
6 Alexis Arreola FR-1 Berea 1:40.94 2:00.63 2:03.09 2:17.86 3
10 Bradley Perkins JR-3 Georgetown (Ky.) 2:07.99 1:55.57 2:04.26 1:59.29 -
11 Nate Martin SO-2 Midway 1:28.24 2:39.07 2:04.27 2:17.94 -
12 Luke Wheatley SO-2 Asbury 1:57.35 2:22.59 2:06.18 2:40.25 -
15 AJ Maxey SO-2 Centre 1:35.05 1:40.19 2:08.44 2:08.44 -
18 Sam Polio JR-3 Centre 2:40.79 2:38.20 2:09.67 2:25.23 -
19 Ezekiel Bennett SO-2 Wittenberg 1:33.44 2:37.03 2:09.77 1:37.33 -
21 Ben Kinsey SO-2 Georgetown (Ky.) 1:37.53 2:15.75 2:11.79 2:28.93 -
27 Jaxon Downs SR-4 Georgetown (Ky.) 2:44.33 2:33.38 2:16.94 1:38.60 -
29 Elijah Walters FR-1 Georgetown (Ky.) 2:45.43 2:06.18 2:20.19 2:46.83 -
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
0 Scott Greeves   Tennessee Running Club 2:27.79 1:54.05 1:57.54 1:56.37 -
0 Ransom Lester   Tennessee Running Club 2:05.38 2:25.24 1:49.24 2:04.13 -
2 Deven Ramsey SR-4 Wittenberg 1:57.49 2:34.65 1:50.29 1:59.88 8
3 Will Lovell SO-2 Centre 1:27.04 1:37.92 1:51.21 2:00.88 6
5 Ben Camuel JR-3 Centre 2:19.06 2:28.91 1:49.53 2:03.06 4
7 Mason Blizzard FR-1 Shawnee State 2:35.46 1:54.75 2:40.40 2:03.38 2
8 Luke Watkins SO-2 Centre 2:29.34 2:04.66 2:28.11 2:03.42 1
9 Philip Evory FR-1 Shawnee State 2:34.02 2:07.94 2:09.18 2:04.21 -
13 Ephram Evans FR-1 Wittenberg 1:49.59 2:04.89 2:02.34 2:07.43 -
14 Thomas Hoggard SR-4 Shawnee State 2:31.96 1:54.93 1:53.65 2:07.69 -