April 14, 2022
|
Whitworth - Spokane, WA
ICON KEY: NAIA A NAIA B NWC CCC

Men's 100 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Cooper Hewett SO-2 Montana 10.91
2 Teagun Holycross SO-2 Montana 11.37
3 Drake Schlachter FR-1 Montana Tech 11.42
4 Caden Caywood FR-1 Montana Tech 11.66
5 Levi Wood FR-1 Whitworth 11.75
6 Dom Maricelli FR-1 Montana Tech 11.86
7 Logan Wright SO-2 Whitworth 11.87
8 Ian Gardom FR-1 Lewis-Clark 11.91
9 Caleb Meyer SR-4 Whitworth 11.97
10 Cameron Ditter JR-3 Whitworth 12.36
Men's 100 Meters Section 1
W: -2.0
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Cooper Hewett SO-2 Montana 10.91 14.19
2 Teagun Holycross SO-2 Montana 11.37 9.78
3 Drake Schlachter FR-1 Montana Tech 11.42 10.97
5 Levi Wood FR-1 Whitworth 11.75 12.69
6 Dom Maricelli FR-1 Montana Tech 11.86 12.10
7 Logan Wright SO-2 Whitworth 11.87 10.69
Men's 100 Meters Section 2
W: -0.3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
4 Caden Caywood FR-1 Montana Tech 14.35 13.76 11.66 11.90
8 Ian Gardom FR-1 Lewis-Clark 10.37 10.01 11.91 14.65
9 Caleb Meyer SR-4 Whitworth 11.85 9.94 11.97 15.33
10 Cameron Ditter JR-3 Whitworth 14.34 11.00 12.36 15.95

Men's 200 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Cooper Hewett SO-2 Montana 21.67
2 Paul Johnstone JR-3 Montana 21.87
3 Kip Krebsbach SR-4 Montana 22.16
4 Teagun Holycross SO-2 Montana 22.77
5 Ty Ferguson FR-1 Montana 22.95
6 Carter Gordon SO-2 Lewis-Clark 23.28
7 Joseph Tingstad JR-3 Whitworth 23.34
8 Xavier Betancourt SR-4 Whitworth 23.48
9 Dom Maricelli FR-1 Montana Tech 23.58
10 Caden Caywood FR-1 Montana Tech 23.62
11 Alphonso Williams Sophomore Unattached 23.63
12 zawadi leon   Unattached 23.80
13 Caleb Meyer SR-4 Whitworth 24.28
14 Isaiah Powell FR-1 Montana Western 24.66
Men's 200 Meters Section 1
W: +0.0
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Cooper Hewett SO-2 Montana 21.67 19.07
2 Paul Johnstone JR-3 Montana 21.87 22.75
4 Teagun Holycross SO-2 Montana 22.77 27.56
5 Ty Ferguson FR-1 Montana 22.95 29.61
6 Carter Gordon SO-2 Lewis-Clark 23.28 25.84
7 Joseph Tingstad JR-3 Whitworth 23.34 22.64
8 Xavier Betancourt SR-4 Whitworth 23.48 21.84
11 Alphonso Williams Sophomore Unattached 23.63 22.22
Men's 200 Meters Section 2
W: +0.0
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
3 Kip Krebsbach SR-4 Montana 17.29 20.61 22.16 27.26 25.27 27.48 15.74
9 Dom Maricelli FR-1 Montana Tech 21.46 23.35 23.58 27.83 27.36 27.83 19.34
10 Caden Caywood FR-1 Montana Tech 17.01 26.93 23.62 20.32 25.04 27.40 29.29
12 zawadi leon   Unattached 30.71 17.38 23.80 16.66 18.81 18.09 24.99
13 Caleb Meyer SR-4 Whitworth 21.13 27.44 24.28 27.20 23.80 24.04 23.07
14 Isaiah Powell FR-1 Montana Western 25.16 20.97 24.66 30.09 30.58 19.49 25.16

Men's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Paul Johnstone JR-3 Montana 48.24 39.56 47.76 43.90 49.21
2 London Kirk FR-1 Lewis-Clark 48.73 34.12 43.37 34.60 56.53
3 Jay Beagle FR-1 Montana 49.90 1:01.88 47.41 58.89 55.39
4 Ty Ferguson FR-1 Montana 50.45 36.83 40.87 48.94 1:05.59
5 Clayton VanDyke SR-4 Lewis-Clark 50.68 48.66 1:00.31 35.99 1:04.87
6 Carter Gordon SO-2 Lewis-Clark 51.01 55.09 36.22 52.54 1:05.81
7 Camden Phelps JR-3 Eastern Washington 51.14 59.84 1:03.42 1:04.44 51.14
8 Cameron Lantagne FR-1 Whitworth 51.16 1:02.93 1:01.40 46.56 53.72
9 Kainoa Figueira SO-2 Whitworth 51.27 48.71 35.89 42.56 1:04.60
10 Ibrahim Diop SR-4 Whitworth 53.31 1:07.17 39.99 53.85 1:02.38
11 Isaiah Powell FR-1 Montana Western 55.24 43.09 41.99 1:04.08 45.85
Men's 400 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Paul Johnstone JR-3 Montana 36.67 39.56 35.22 48.24 35.22 37.15
2 London Kirk FR-1 Lewis-Clark 58.48 48.25 56.04 48.73 51.17 42.89
3 Jay Beagle FR-1 Montana 55.39 37.43 54.40 49.90 1:01.88 45.41
4 Ty Ferguson FR-1 Montana 1:02.56 42.89 36.33 50.45 59.54 42.89
5 Clayton VanDyke SR-4 Lewis-Clark 42.07 1:04.37 1:03.86 50.68 41.56 56.26
9 Kainoa Figueira SO-2 Whitworth 45.12 45.63 59.99 51.27 44.10 42.05
10 Ibrahim Diop SR-4 Whitworth 50.12 46.38 1:05.04 53.31 57.58 42.65
Men's 400 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
6 Carter Gordon SO-2 Lewis-Clark 51.01
7 Camden Phelps JR-3 Eastern Washington 51.14
8 Cameron Lantagne FR-1 Whitworth 51.16
11 Isaiah Powell FR-1 Montana Western 55.24

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Jonathan Harrison SO-2 Montana Western 1:55.04 2:08.85
2 Jenner Higgins JR-3 Idaho 1:56.33 2:05.64
3 Will Dauenhauer JR-3 Montana 1:56.90 2:23.79
4 Casey Crouch FR-1 Montana 1:57.98 2:15.68
5 Lucas Robert JR-3 Eastern Washington 1:58.37 2:16.13
6 Hunter May SR-4 Montana 1:58.85 1:30.33
7 Ian Barville SO-2 Montana Tech 1:59.80 1:32.25
8 Noa Miller SO-2 Multnomah 2:00.47 2:20.95
9 Brenden Charbeneau   UNAT-Gonzaga 2:00.98 2:20.34
10 Brady Woods FR-1 Montana 2:01.16 1:24.82
11 Mason Velasquez SR-4 Whitworth 2:01.29 1:38.25
12 Carp Mukai   UNAT-Gonzaga 2:01.81 1:41.11
13 Paul Talens   UNAT-Gonzaga 2:01.95 2:00.73
14 Matt Buckley   Unattached 2:02.14 2:20.46
15 Rogelio Mares JR-3 Montana 2:02.27 2:02.27
16 Tristan Wood JR-3 Lewis-Clark 2:02.77 1:46.81
17 Ansel Tucker   UNAT-Gonzaga 2:03.39 2:21.90
18 Sam McCloughan JR-3 Gonzaga 2:03.57 1:36.39
19 Bryce Cerkowniak   UNAT-Gonzaga 2:03.61 2:38.22
20 Joe Lamb FR-1 Montana Western 2:03.75 1:27.87
21 Dylan Richardson FR-1 Whitworth 2:03.79 1:42.75
22 Garret Willey SR-4 Whitworth 2:04.75 2:34.69
23 David Phillis SO-2 Lewis-Clark 2:05.05 2:28.81
24 Cameron McCann   UNAT-Gonzaga 2:07.19 2:04.65
25 James Dugenet FR-1 Whitworth 2:08.65 2:30.52
26 Alex Peters FR-1 Whitworth 2:08.65 2:21.52
27 Jaxson Blaker FR-1 Lewis-Clark 2:10.76 1:39.38
28 Marc Dugenet FR-1 Whitworth 2:11.26 2:25.70
29 Tucker Christiansen FR-1 Montana Tech 2:11.39 1:31.98
30 Justin Conner FR-1 Whitworth 2:16.10 2:13.38
31 Adam Callahan JR-3 Whitworth 2:20.04 2:42.45
  Kainoa Figueira SO-2 Whitworth DNF DNF
  Cameron Lantagne FR-1 Whitworth DNF DNF
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Jonathan Harrison SO-2 Montana Western 1:55.04 1:33.19 1:35.49 1:21.68 1:37.79 1:58.50
2 Jenner Higgins JR-3 Idaho 1:56.33 1:37.72 2:05.64 1:40.05 2:20.76 1:40.05
3 Will Dauenhauer JR-3 Montana 1:56.90 1:45.21 1:48.72 2:24.96 2:14.44 2:26.13
4 Casey Crouch FR-1 Montana 1:57.98 2:05.06 1:54.44 2:01.52 1:47.37 2:22.76
5 Lucas Robert JR-3 Eastern Washington 1:58.37 2:03.11 2:12.58 2:11.39 1:59.56 1:31.15
7 Ian Barville SO-2 Montana Tech 1:59.80 2:12.98 1:56.21 1:26.26 2:33.35 1:55.01
9 Brenden Charbeneau   UNAT-Gonzaga 2:00.98 1:33.16 2:16.71 2:04.61 1:53.73 2:33.65
10 Brady Woods FR-1 Montana 2:01.16 1:35.72 1:46.62 1:44.20 2:16.91 2:25.40
12 Carp Mukai   UNAT-Gonzaga 2:01.81 2:09.12 1:31.36 2:26.18 1:43.54 1:42.32
17 Ansel Tucker   UNAT-Gonzaga 2:03.39 2:09.56 2:26.84 2:36.71 1:57.22 1:53.52
19 Bryce Cerkowniak   UNAT-Gonzaga 2:03.61 1:37.66 2:28.34 1:30.24 2:36.99 2:01.14
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
8 Noa Miller SO-2 Multnomah 1:39.99 2:31.80 2:12.52 2:00.47
11 Mason Velasquez SR-4 Whitworth 1:30.97 1:33.40 1:55.23 2:01.29
13 Paul Talens   UNAT-Gonzaga 1:47.32 1:40.00 1:35.13 2:01.95
14 Matt Buckley   Unattached 1:56.04 1:29.17 2:30.24 2:02.14
16 Tristan Wood JR-3 Lewis-Clark 2:37.15 2:35.92 2:15.05 2:02.77
18 Sam McCloughan JR-3 Gonzaga 1:27.74 1:42.57 1:52.45 2:03.57
21 Dylan Richardson FR-1 Whitworth 1:52.65 2:27.31 2:09.98 2:03.79
22 Garret Willey SR-4 Whitworth 1:38.56 1:44.79 1:57.27 2:04.75
26 Alex Peters FR-1 Whitworth 2:09.94 1:39.06 2:40.82 2:08.65
28 Marc Dugenet FR-1 Whitworth 1:39.76 2:48.02 2:04.70 2:11.26
31 Adam Callahan JR-3 Whitworth 2:15.84 1:56.24 1:50.64 2:20.04
  Kainoa Figueira SO-2 Whitworth DNF DNF DNF DNF
  Cameron Lantagne FR-1 Whitworth DNF DNF DNF DNF
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
6 Hunter May SR-4 Montana 2:03.61 1:58.85 1:32.71 2:16.68 2:30.94 1:24.39 1:56.48
15 Rogelio Mares JR-3 Montana 1:48.82 2:02.27 1:54.94 1:41.49 1:25.59 1:41.49 2:15.72
20 Joe Lamb FR-1 Montana Western 2:01.28 2:03.75 2:27.27 1:29.10 1:45.19 1:43.95 2:02.52
23 David Phillis SO-2 Lewis-Clark 1:56.30 2:05.05 1:57.55 1:55.05 1:41.29 1:28.79 2:15.06
24 Cameron McCann   UNAT-Gonzaga 2:23.73 2:07.19 2:14.83 2:02.11 2:14.83 1:54.48 2:18.64
25 James Dugenet FR-1 Whitworth 2:06.08 2:08.65 1:57.08 1:42.92 2:25.38 1:57.08 1:59.65
27 Jaxson Blaker FR-1 Lewis-Clark 2:36.92 2:10.76 2:39.53 1:53.77 1:49.84 1:57.69 2:02.92
29 Tucker Christiansen FR-1 Montana Tech 1:47.74 2:11.39 1:49.06 2:06.14 2:08.77 2:31.10 1:58.25
30 Justin Conner FR-1 Whitworth 1:47.52 2:16.10 2:41.96 2:48.77 2:02.49 2:25.63 1:51.61

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Clayton VanDyke SR-4 Lewis-Clark 4:08.21 2:50.20 4:17.67 3:51.67 3:46.94 3:09.12 3:56.39
2 Brenden Charbeneau   UNAT-Gonzaga 4:35.20 4:39.95 3:12.17 3:47.75 4:37.57 3:45.38 3:57.24
3 Ben Vanderbosch JR-3 Montana 3:12.34 3:55.08 4:33.07 3:31.33 4:35.45 4:21.20 3:57.45
4 Hunter May SR-4 Montana 4:55.16 3:24.71 4:31.36 4:33.74 4:50.40 4:43.26 3:58.03
5 Rogelio Mares JR-3 Montana 5:02.93 4:14.85 4:07.64 4:22.06 3:31.57 2:55.51 4:00.42
6 Sam McCloughan JR-3 Gonzaga 3:07.77 4:41.65 4:44.05 4:15.17 3:29.43 3:22.21 4:00.72
7 Ansel Tucker   UNAT-Gonzaga 3:16.28 4:48.36 4:41.10 3:21.13 2:52.05 4:50.79 4:02.32
8 Griffen Parsells FR-1 Lewis-Clark 4:41.03 3:08.17 3:00.84 5:03.02 3:17.94 3:52.16 4:04.37
9 Carp Mukai   UNAT-Gonzaga 4:43.91 3:13.36 4:58.60 4:12.10 4:41.47 4:24.33 4:04.75
10 Paul Talens   UNAT-Gonzaga 3:47.01 4:26.49 5:20.78 4:21.56 3:02.60 2:55.20 4:06.75
11 Mason Velasquez SR-4 Whitworth 3:11.46 3:58.70 5:15.78 3:23.89 3:23.89 5:15.78 4:08.64
12 Bryce Cerkowniak   UNAT-Gonzaga 5:13.48 3:36.45 4:11.28 4:26.21 4:48.60 3:46.40 4:08.79
13 Caleb Grode SR-4 Whitworth 5:23.81 4:56.41 4:01.61 4:48.94 3:21.76 3:24.25 4:09.08
14 Simon Hill FR-1 Montana 4:49.70 4:52.20 5:22.17 5:24.67 2:57.32 5:24.67 4:09.74
15 Conner May FR-1 Lewis-Clark 3:40.76 2:58.11 4:53.51 4:43.48 2:58.11 4:45.98 4:10.86
16 Alex Peters FR-1 Whitworth 5:19.02 4:26.27 5:11.48 3:56.12 3:46.08 4:56.41 4:11.19
17 Adam Callahan JR-3 Whitworth 3:32.37 3:07.09 3:02.03 4:15.35 4:05.24 4:40.63 4:12.82
18 James Dugenet FR-1 Whitworth 3:30.85 4:08.95 3:00.37 5:17.54 3:25.77 3:48.63 4:14.03
19 Joe Lamb FR-1 Montana Western 4:59.85 3:18.21 3:18.21 4:06.49 5:04.94 3:56.33 4:14.11
20 Dylan Richardson FR-1 Whitworth 3:23.38 3:31.01 4:39.65 5:27.95 3:00.50 3:58.97 4:14.22
21 David Phillis SO-2 Lewis-Clark 3:56.58 4:39.82 3:18.42 4:39.82 3:59.12 3:46.40 4:14.38
22 Cameron McCann   UNAT-Gonzaga 3:47.68 3:16.99 4:18.38 3:40.01 3:04.19 4:38.85 4:15.82
23 Marc Dugenet FR-1 Whitworth 4:13.75 5:30.64 3:42.99 2:59.42 3:48.12 5:30.64 4:16.31
24 Dillon Dawson SR-4 Lewis-Clark 4:13.50 3:19.18 3:32.11 5:31.10 3:08.83 4:10.91 4:18.67
25 Cooper Carlson SO-2 Lewis-Clark 3:50.52 5:21.18 3:32.39 4:13.83 5:03.05 4:55.28 4:19.01
26 Daniel Larabee SR-4 Multnomah 5:06.86 4:17.03 4:30.14 3:50.80 3:53.42 4:11.78 4:22.27
27 Ronan Price SR-4 Eastern Washington 4:58.58 4:05.27 3:30.61 5:03.92 5:03.92 5:09.25 4:26.59
28 Timothy Kretschmer FR-1 Multnomah 6:16.71 6:23.04 4:22.75 5:41.89 6:42.04 4:29.08 5:16.56
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Clayton VanDyke SR-4 Lewis-Clark 3:11.48 4:48.40 3:56.39 3:46.94
2 Brenden Charbeneau   UNAT-Gonzaga 5:03.67 4:09.11 3:57.24 4:06.73
3 Ben Vanderbosch JR-3 Montana 2:58.09 4:30.70 3:57.45 4:40.20
4 Hunter May SR-4 Montana 3:03.29 3:38.99 3:58.03 2:58.53
5 Rogelio Mares JR-3 Montana 4:48.51 4:07.64 4:00.42 3:43.59
6 Sam McCloughan JR-3 Gonzaga 3:17.39 4:39.24 4:00.72 4:32.02
7 Ansel Tucker   UNAT-Gonzaga 2:52.05 3:47.78 4:02.32 3:42.94
9 Carp Mukai   UNAT-Gonzaga 3:18.25 4:21.89 4:04.75 4:51.26
12 Bryce Cerkowniak   UNAT-Gonzaga 3:21.52 4:51.09 4:08.79 2:56.64
14 Simon Hill FR-1 Montana 3:44.77 4:57.19 4:09.74 3:09.81
15 Conner May FR-1 Lewis-Clark 5:01.04 3:08.15 4:10.86 4:15.88
19 Joe Lamb FR-1 Montana Western 3:46.16 4:21.74 4:14.11 5:20.18
24 Dillon Dawson SR-4 Lewis-Clark 3:52.81 3:50.22 4:18.67 5:12.99
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
8 Griffen Parsells FR-1 Lewis-Clark 4:04.37
10 Paul Talens   UNAT-Gonzaga 4:06.75
11 Mason Velasquez SR-4 Whitworth 4:08.64
13 Caleb Grode SR-4 Whitworth 4:09.08
16 Alex Peters FR-1 Whitworth 4:11.19
17 Adam Callahan JR-3 Whitworth 4:12.82
18 James Dugenet FR-1 Whitworth 4:14.03
20 Dylan Richardson FR-1 Whitworth 4:14.22
21 David Phillis SO-2 Lewis-Clark 4:14.38
22 Cameron McCann   UNAT-Gonzaga 4:15.82
23 Marc Dugenet FR-1 Whitworth 4:16.31
25 Cooper Carlson SO-2 Lewis-Clark 4:19.01
26 Daniel Larabee SR-4 Multnomah 4:22.27
27 Ronan Price SR-4 Eastern Washington 4:26.59
28 Timothy Kretschmer FR-1 Multnomah 5:16.56

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Cole Olsen SR-4 Lewis-Clark 14:49.43 12:09.34 15:25.01
2 Nathan Carter FR-1 Montana 14:51.61 12:02.21 11:44.38
3 Jordan Hansen FR-1 Montana 14:58.32 18:42.90 14:40.36
4 Ben Vanderbosch JR-3 Montana 15:07.85 19:12.97 14:22.46
5 Brady Nelsen SO-2 Lewis-Clark 15:28.48 14:14.21 19:39.17
6 Chase Barrow SR-4 Lewis-Clark 15:30.82 16:17.37 16:17.37
7 Jesus Herrejon FR-1 Eastern Washington 15:31.42 20:10.85 15:03.48
8 Marcus Lemon FR-1 Eastern Washington 15:31.69 19:43.25 17:14.18
9 Jamie Christner SO-2 Eastern Washington 15:33.06 16:19.72 13:31.77
10 Connor Turpin JR-3 Lewis-Clark 15:49.63 19:28.05 19:09.06

Men's 10,000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Aidan Vlasaty Senior Unattached 33:27.82

Men's 110 Hurdles

W: 0.7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 nick johnson   Unattached 17.87 13.96 13.55 17.59 9.78 13.27
2 Ian Gardom FR-1 Lewis-Clark 12.96 17.05 15.69 20.81 14.16 19.27

Men's 400 Hurdles

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Ike Hopper SO-2 Lewis-Clark 1:08.51 55.25 58.02 38.68 54.70 44.76 56.36
2 Noah Cherrington SO-2 Eastern Washington 1:00.92 1:00.31 1:08.76 44.63 42.22 44.03 51.87
3 Nathan Dykstra JR-3 Whitworth 1:02.48 1:01.25 1:04.32 1:17.18 49.00 43.49 1:17.18
4 Adam Cassidy JR-3 Whitworth 1:01.40 1:02.02 1:06.37 44.66 1:07.61 1:08.23 51.48
5 Nathaniel Gray SO-2 Whitworth 1:19.43 1:04.05 1:03.41 1:20.07 1:00.21 1:09.18 52.52
6 John Grieshaber FR-1 Eastern Washington 52.16 1:06.02 52.16 1:09.99 1:20.55 54.14 1:13.29

Men's 3000 Steeplechase

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Ellis McKean SO-2 Montana 9:22.39 8:26.16 11:14.87
2 August Eckmann SR-4 Montana 9:29.19 8:37.97 10:37.50
3 Brycen Brown JR-3 Lewis-Clark 9:52.70 12:03.10 9:23.07
4 Justin Morgan FR-1 Montana Tech 9:57.07 7:27.81 11:08.72
5 Quentin Rickey FR-1 Gonzaga 10:08.60 11:45.98 7:42.54
6 River Sheppard SO-2 Montana Tech 10:27.91 9:06.29 11:36.98
7 Cade Kooch FR-1 Multnomah 10:38.36 8:11.54 12:07.73
8 Aidan Smith SR-4 Whitworth 11:09.68 11:29.77 9:29.23
  Zachary Stancik JR-3 Whitworth DNF DNF DNF

Men's 4 x 800 Relay

Top↑
PL TEAM ATHLETES TIME TIME TIME
1 Lewis-Clark Clayton VanDyke, Dillon Dawson, Conner May, Griffen Parsells 7:27.86 7:09.20 7:46.52

Men's High Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK CONV
1 Alfred Peterson JR-3 Montana 1.85m 1.91m 6' 0.75"
  • 1.85
    XO
  • 1.90
    XXX

Men's Pole Vault

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK CONV
1 Carson Weeden SO-2 Montana 4.70m 3.90m 15' 5"
  • 3.95
    PPP
  • 4.10
    PPP
  • 4.25
    PPP
  • 4.40
    O
  • 4.55
    XXO
  • 4.70
    XO
  • 4.88
    XXX
2 Zane Johnson JR-3 Montana 4.55m 4.37m 14' 11"
  • 3.95
    PPP
  • 4.10
    PPP
  • 4.25
    PPP
  • 4.40
    PPP
  • 4.55
    XXO
  • 4.70
    XXX
3 John Grieshaber FR-1 Eastern Washington 4.25m 4.89m 13' 11.25"
  • 3.95
    O
  • 4.10
    XO
  • 4.25
    XXO
  • 4.40
    XXX
  TJ Lynch FR-1 Spokane CC NH NH NH
  • 3.95
    XXX

Men's Long Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK CONV
1 Drake Schlachter FR-1 Montana Tech 6.63m 6.23m 7.16m 6.50m 21' 9"
  • 6.51 (0.1)
  • 6.00 (0.5)
  • PASS  
  • 6.34 (+0.0)
  • 6.34 (1.4)
  • 6.63 (+0.0)
2 Jason Upton JR-3 Montana 6.59m 4.68m 4.94m 4.94m 21' 7.5"
  • 6.59 (+0.0)
  • 6.55 (0.3)
  • FOUL  
  • 6.57 (+0.0)
  • FOUL  
  • FOUL  
3 Samson Irish-Lodge JR-3 Whitworth 6.47m 6.73m 6.15m 7.96m 21' 2.75"
  • 6.47 (+0.0)
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 6.17 (+0.0)
  • 6.34 (+0.0)
  • 6.35 (0.1)
4 Gordon McMillion FR-1 Montana 6.46m 6.65m 5.23m 8.01m 21' 2.5"
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 6.19 (0.2)
  • 6.46 (1.1)
  • FOUL  
  • 6.15 (+0.0)
5 Logan Wright SO-2 Whitworth 6.31m 7.89m 6.63m 8.20m 20' 8.5"
  • 6.31 (0.1)
  • PASS  
  • PASS  
  • FOUL  
  • 6.20 (+0.0)
  • PASS  
6 Jalen Martin FR-1 Whitworth 6.26m 7.82m 5.63m 6.39m 20' 6.5"
  • 6.26 (+0.0)
  • 5.89 (0.3)
  • 6.15 (0.1)
  • FOUL  
  • 6.23 (0.6)
  • 6.08 (+0.0)
7 Isaiah Cunningham FR-1 Spokane CC 6.09m 4.99m 7.31m 6.09m 19' 11.75"
  • 6.09 (0.1)
  • 5.76 (0.7)
  • 5.93 (+0.0)
  • 5.70 (0.2)
  • 5.73 (0.1)
  • 5.87 (+0.0)
8 Adam Cassidy JR-3 Whitworth 6.06m 6.42m 7.88m 5.33m 19' 10.75"
  • 6.01 (+0.0)
  • 5.49 (+0.0)
  • FOUL  
  • 5.48 (0.8)
  • 5.95 (+0.0)
  • 6.06 (+0.0)
9 Reese Ramos SO-2 Whitworth 5.81m 6.68m 6.86m 4.82m 19' 0.75"
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 5.81 (+0.0)
10 Blodah Flumo FR-1 Spokane CC 5.69m 6.88m 6.94m 5.41m 18' 8"
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 5.69 (+0.0)
11 Brandon Snider SO-2 Spokane CC 5.09m 5.50m 6.16m 3.97m 16' 8.5"
  • 5.09 (+0.0)
  • FOUL  
  • FOUL  

Men's Triple Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK MARK MARK CONV
1 Zane Johnson JR-3 Montana 13.60m 9.56m 14.01m 15.22m 12.12m 13.47m 44' 2.5"
  • 13.47 (1.2)
  • 13.38 (0.8)
  • FOUL  
  • PASS  
  • PASS  
  • PASS  
2 Ian Gardom FR-1 Lewis-Clark 15.38m 11.47m 13.03m 13.03m 15.64m 13.03m 42' 9"
  • FOUL  
  • 12.73 (1.9)
  • 13.03 (0.1)
  • PASS  
  • PASS  
  • PASS  
  Eli Byrd FR-1 Montana Tech FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL NM
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • PASS  
  • PASS  
  • PASS  

Men's Shot Put

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK CONV
1 Noah Ramirez JR-3 Montana 14.02m 18.37m 16.11m 13.21m 52' 10.25"
  • 15.73  
  • 15.33  
  • 15.33  
  • 15.39  
  • 16.11  
  • FOUL  
2 Brent Yeakey SR-4 Montana 11.99m 18.39m 15.99m 14.71m 52' 5.5"
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 13.14  
  • 15.31  
  • 15.44  
  • 15.99  
3 Bradley Fillis SO-2 Spokane CC 13.21m 14.59m 15.36m 14.28m 50' 4.75"
  • FOUL  
  • 14.15  
  • 14.95  
  • FOUL  
  • 14.33  
  • 15.36  
4 Reed Hurst SR-4 Whitworth 13.56m 18.04m 14.43m 18.33m 47' 4.25"
  • 14.18  
  • 14.43  
  • 14.16  
  • 14.18  
  • 13.55  
  • 13.81  
5 Daniel Miller SO-2 Eastern Washington 16.24m 13.99m 13.20m 9.77m 43' 3.75"
  • 12.48  
  • 12.22  
  • 13.20  
  • 12.77  
  • 12.05  
  • 13.03  
6 Cody Burk FR-1 Montana Tech 13.50m 15.47m 13.11m 9.96m 43' 0.25"
  • 13.03  
  • 12.88  
  • FOUL  
  • 12.78  
  • FOUL  
  • 13.11  
7 Brooks Michaels SO-2 Spokane CC 13.79m 9.15m 12.89m 11.60m 42' 3.5"
  • 11.36  
  • 12.89  
  • 11.83  
  • FOUL  
  • 11.53  
  • 12.24  
8 JJ Niuamoa FR-1 Eastern Washington 13.82m 8.39m 11.81m 10.98m 38' 9"
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 11.81  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
9 Daniel Difort FR-1 Montana Tech 13.76m 14.58m 11.66m 9.91m 38' 3.25"
  • 10.95  
  • 11.66  
  • 11.44  
10 Kaden Kerr FR-1 Montana Tech 11.21m 11.21m 11.21m 8.41m 36' 9.5"
  • 11.20  
  • 11.21  
  • 11.14  
11 Ethan Schlepp FR-1 Montana Tech 10.57m 9.24m 11.13m 8.12m 36' 6.25"
  • 11.07  
  • 11.07  
  • 11.13  
12 Ben Foos   ParaSport Spokane 6.53m 10.57m 8.26m 10.57m 27' 1.25"
  • 8.10  
  • 8.17  
  • 8.26  
  Luke Davis SR-4 Whitworth FOUL FOUL FOUL FOUL NM
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  Presten Ehrlich FR-1 Montana Tech FOUL FOUL FOUL FOUL NM
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  Reise Raymond FR-1 Spokane CC FOUL FOUL FOUL FOUL NM
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  

Men's Discus

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK CONV
1 Brent Yeakey SR-4 Montana 55.70m 50.18m 164' 7"
  • 47.68  
  • FOUL  
  • 49.56  
  • FOUL  
  • 44.71  
  • 50.18  
2 Reed Hurst SR-4 Whitworth 55.99m 44.79m 146' 11"
  • 44.79  
  • 43.95  
  • 44.22  
  • 44.45  
  • 44.51  
  • FOUL  
3 Colby Anderson SO-2 Spokane CC 36.05m 44.51m 146' 0"
  • FOUL  
  • 42.97  
  • 41.47  
  • FOUL  
  • 44.51  
  • FOUL  
4 Alaxander Grimes FR-1 Eastern Washington 46.98m 44.32m 145' 5"
  • 42.11  
  • 43.10  
  • 42.59  
  • 44.32  
  • FOUL  
  • 42.72  
5 Luke Davis SR-4 Whitworth 46.49m 42.65m 139' 11"
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 42.58  
  • 42.65  
  • FOUL  
  • FOUL  
6 Presten Ehrlich FR-1 Montana Tech 37.73m 38.90m 127' 7"
  • 30.43  
  • 38.90  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
7 Colton Root SR-4 Montana 37.35m 38.11m 125' 0"
  • 38.11  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
8 Brooks Michaels SO-2 Spokane CC 41.12m 37.38m 122' 8"
  • 32.07  
  • 32.57  
  • 37.29  
  • 31.59  
  • 37.38  
  • 32.94  
9 Drexler Yesiki JR-3 Whitworth 46.92m 36.66m 120' 3"
  • 36.66  
  • 34.23  
  • FOUL  
10 Ethan Schlepp FR-1 Montana Tech 39.05m 36.16m 118' 8"
  • 34.71  
  • 36.16  
  • FOUL  
11 Cody Burk FR-1 Montana Tech 40.76m 34.54m 113' 4"
  • 34.54  
  • FOUL  
  • 32.24  
  JJ Niuamoa FR-1 Eastern Washington FOUL FOUL NM
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  

Men's Hammer

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK CONV
1 Bradley Fillis SO-2 Spokane CC 41.73m 52.16m 58.94m 171' 1"
  • 50.56  
  • FOUL  
  • 47.67  
  • 43.81  
  • FOUL  
  • 52.16  
2 Noah Ramirez JR-3 Montana 60.31m 50.68m 53.21m 166' 3"
  • 50.68  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 50.07  
  • 48.32  
  • FOUL  
3 Colton Root SR-4 Montana 52.80m 49.81m 51.30m 163' 5"
  • 49.81  
  • 49.08  
  • 47.43  
  • 48.52  
  • 49.04  
  • FOUL  
4 Alaxander Grimes FR-1 Eastern Washington 54.70m 49.73m 36.30m 163' 2"
  • 48.25  
  • FOUL  
  • 45.29  
  • 48.70  
  • 48.04  
  • 49.73  
5 Ignacio Garcia SR-4 Whitworth 48.30m 48.30m 55.54m 158' 5"
  • 45.94  
  • 46.01  
  • 46.71  
  • 47.60  
  • 48.30  
  • FOUL  
6 Daniel Miller SO-2 Eastern Washington 59.51m 47.99m 37.91m 157' 5"
  • 47.99  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 46.51  
  • FOUL  
  • 42.83  
7 Malachi Areta SR-4 Whitworth 31.51m 43.76m 56.01m 143' 7"
  • 43.10  
  • 42.36  
  • 43.76  
  • FOUL  
  • 42.88  
  • FOUL  
8 Luke Davis SR-4 Whitworth 44.53m 42.82m 49.24m 140' 6"
  • 41.41  
  • 41.05  
  • 40.92  
  • 42.82  
  • 40.49  
  • 41.35  
9 Colby Anderson SO-2 Spokane CC 49.93m 39.94m 39.14m 131' 0"
  • FOUL  
  • 39.94  
  • FOUL  
10 Reise Raymond FR-1 Spokane CC 33.54m 32.25m 31.28m 105' 10"
  • FOUL  
  • 32.06  
  • 32.25  
11 JJ Niuamoa FR-1 Eastern Washington 32.45m 29.50m 33.33m 96' 9"
  • 29.50  
  • FOUL  
  • 29.45  

Men's Javelin

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV
1 Benjamin Brinkley SR-4 Whitworth 51.54m 169' 1"
  • 51.35  
  • 51.02  
  • 51.15  
  • 51.40  
  • 50.22  
  • 51.54  
2 Cameron Ditter JR-3 Whitworth 47.56m 156' 0"
  • 47.56  
  • 45.31  
  • 46.38  
  • 45.07  
  • 45.56  
  • 44.57  
3 Daniel Difort FR-1 Montana Tech 46.97m 154' 1"
  • 44.99  
  • 46.97  
  • 46.67  
  • 46.14  
  •  
  • 45.23  
4 Nicholas Kaufman SO-2 Whitworth 46.30m 151' 11"
  • 40.91  
  • FOUL  
  •  
  • 43.78  
  • 46.30  
  • 42.11  
5 Nathan Dykstra JR-3 Whitworth 44.27m 145' 3"
  • 44.27  
  • 43.33  
  • 40.97  
  • 43.23  
  • 41.97  
  • 42.24  
6 Eli Byrd FR-1 Montana Tech 42.42m 139' 2"
  • 39.76  
  • FOUL  
  • 42.42  
  •  
  •  
  •