January 21, 2022
|
Youngstown State-WATTS - Youngstown, OH
|
300m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov NCCAA PSAC IC4A/ECAC

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Hunter Moore JR-3 Walsh 9:12.00 8:16.80 8:21.81 8:26.83
2 Nathan Moore FR-1 Walsh 7:35.69 10:48.09 8:26.32 8:46.58
3 Carter Mckenna FR-1 Davis & Elkins 10:38.06 6:04.60 8:26.39 7:25.63
4 Thomas Termote FR-1 Charleston (W.V.) 6:55.64 9:53.04 8:26.87 6:40.43
5 Derek Basinger SR-4 Youngstown St. 7:52.32 9:09.33 8:33.39 8:23.13
6 Mitchel Dunham FR-1 Walsh 10:57.98 9:04.89 8:34.04 7:47.78
7 Drew Roberts SO-2 Walsh 10:04.32 8:10.69 8:36.51 10:50.81
8 William Marchant SO-2 Buffalo 9:39.19 7:19.56 8:37.13 9:28.85
9 Lucas Clark JR-3 Malone 7:30.30 7:25.12 8:37.58 10:41.80
10 Nicholas Michels JR-3 Malone 8:48.11 6:38.67 8:37.75 6:33.49
11 Benjamin Buckless SR-4 Slippery Rock 6:34.48 7:31.58 8:39.05 11:04.39
12 Vincent Giumenti FR-1 Mount Union 7:16.47 10:33.92 8:39.60 11:05.09
13 Max Gucker FR-1 Malone 7:45.01 6:16.19 8:42.48 7:24.11
14 Riley Jackson SO-2 Youngstown St. 7:16.11 10:25.27 8:45.43 6:44.59
15 Thijs Terlouw FR-1 Davis & Elkins 9:29.21 10:42.99 8:47.04 10:00.83
16 David Cecchi SR-4 Charleston (W.V.) 10:59.64 9:19.38 8:47.71 7:18.00
17 Tyler Hayes FR-1 Charleston (W.V.) 6:31.47 8:38.43 8:49.01 6:57.92
18 Chandler Wilhelm JR-3 Walsh 8:44.84 6:21.70 8:50.14 7:51.83
19 Nizar Sweileh JR-3 Davis & Elkins 7:45.28 8:06.67 8:54.80 10:57.81
20 Justus LePrevost FR-1 Frostburg State 9:28.77 6:42.43 8:56.57 10:59.99
21 Brenden Sands JR-3 West Liberty 7:36.49 11:00.56 8:57.04 6:42.78
22 John Davern SR-4 Lock Haven 7:48.06 7:31.92 8:58.00 11:17.88
23 Tanner Walter FR-1 Lock Haven 10:40.40 8:47.39 8:58.15 6:54.38
24 Brett Russell FR-1 Buffalo 9:25.54 7:10.89 8:58.61 10:30.18
25 Zach Beneteau FR-1 Walsh 9:59.05 8:11.11 8:59.68 10:20.64
26 Mason Kutz FR-1 Mount Union 6:45.09 9:10.93 9:00.12 6:23.49
27 Beau Gorby   Unattached 10:55.07 11:43.80 9:01.38 10:55.07
28 Joseph Bartlett Sophomore Unattached 8:13.88 9:57.00 9:02.72 10:02.42
29 Sam Lenze SR-4 Duquesne 11:02.34 7:57.76 9:02.90 11:34.92
30 Corbin Roby Freshman Second Sole Elite 9:52.80 11:47.01 9:03.85 9:47.36
31 Casey Kropka   Unattached 11:38.21 7:21.83 9:05.47 11:38.21
32 Nick Reimund SR-4 Ashland 7:33.20 11:11.61 9:06.02 11:11.61
33 R.J. Weiford SR-4 Davis & Elkins 6:55.34 9:17.43 9:06.50 6:49.88
34 Cade McLaughlin FR-1 Lock Haven 9:44.92 7:14.51 9:17.06 6:41.09
35 Marcus Ryder SR-4 Mount Union 10:00.40 10:56.51 9:21.12 6:32.79
36 Matthew Long SR-4 Ashland 8:02.64 10:51.00 9:21.20 11:19.06
37 Trent Taylor FR-1 Frostburg State 8:49.09 12:00.46 9:22.86 9:22.86
38 Zac Banks SR-4 West Liberty 11:13.60 11:02.18 9:30.84 9:19.43
39 Konnor Ray FR-1 Ashland 8:41.04 12:01.44 9:32.57 8:12.41
40 Justin Arnold JR-3 Mount Union 9:24.20 7:46.33 9:35.71 11:25.10
41 Jared Ullom SR-4 West Liberty 8:38.78 8:15.73 9:36.42 10:57.12
42 Lane Goble FR-1 Malone 7:26.37 7:26.37 9:39.70 8:35.94
43 Brody Cermak SO-2 West Liberty 8:04.52 11:52.18 9:43.75 7:11.98
44 Austin Melius FR-1 Lock Haven 10:24.30 12:42.36 10:00.28 11:36.33
45 Michael Hernandez FR-1 Geneva 10:40.33 11:30.07 10:21.68 10:40.33
46 CJ Anderson FR-1 Wheeling 7:54.45 10:00.96 10:32.59 12:13.81
47 Anthony Scott FR-1 Pitt.-Johnstown 7:46.04 11:13.16 10:47.27 11:26.11
48 Elijah Ennis FR-1 Frostburg State 8:22.94 12:11.55 10:53.17 11:12.77
49 Austin Farmerie SR-4 Pitt.-Johnstown 13:09.26 10:49.98 11:03.24 10:43.35
50 Gage Brunoni FR-1 Malone 10:14.45 16:02.39 12:20.30 9:00.42
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Hunter Moore JR-3 Walsh 5:56.29 8:21.81
2 Nathan Moore FR-1 Walsh 10:27.84 8:26.32
3 Carter Mckenna FR-1 Davis & Elkins 6:19.80 8:26.39
4 Thomas Termote FR-1 Charleston (W.V.) 7:00.71 8:26.87
5 Derek Basinger SR-4 Youngstown St. 6:30.18 8:33.39
6 Mitchel Dunham FR-1 Walsh 7:42.64 8:34.04
7 Drew Roberts SO-2 Walsh 7:44.86 8:36.51
8 William Marchant SO-2 Buffalo 8:52.65 8:37.13
9 Lucas Clark JR-3 Malone 8:32.41 8:37.58
10 Nicholas Michels JR-3 Malone 7:25.27 8:37.75
11 Benjamin Buckless SR-4 Slippery Rock 9:36.15 8:39.05
12 Vincent Giumenti FR-1 Mount Union 10:49.50 8:39.60
13 Max Gucker FR-1 Malone 10:58.33 8:42.48
14 Riley Jackson SO-2 Youngstown St. 7:47.64 8:45.43
15 Thijs Terlouw FR-1 Davis & Elkins 8:57.58 8:47.04
16 David Cecchi SR-4 Charleston (W.V.) 10:27.98 8:47.71
17 Tyler Hayes FR-1 Charleston (W.V.) 6:36.76 8:49.01
18 Chandler Wilhelm JR-3 Walsh 10:30.87 8:50.14
19 Nizar Sweileh JR-3 Davis & Elkins 6:19.71 8:54.80
22 John Davern SR-4 Lock Haven 7:58.82 8:58.00
23 Tanner Walter FR-1 Lock Haven 9:03.54 8:58.15
24 Brett Russell FR-1 Buffalo 9:41.70 8:58.61
25 Zach Beneteau FR-1 Walsh 10:42.22 8:59.68
28 Joseph Bartlett Sophomore Unattached 10:18.70 9:02.72
30 Corbin Roby Freshman Second Sole Elite 9:20.17 9:03.85
42 Lane Goble FR-1 Malone 8:06.95 9:39.70
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
20 Justus LePrevost FR-1 Frostburg State 10:06.33 6:58.53 9:34.13 8:56.57
21 Brenden Sands JR-3 West Liberty 6:42.78 11:27.42 6:32.04 8:57.04
26 Mason Kutz FR-1 Mount Union 7:33.70 7:01.30 9:10.93 9:00.12
27 Beau Gorby   Unattached 7:56.42 8:55.97 7:34.76 9:01.38
29 Sam Lenze SR-4 Duquesne 8:52.05 11:24.06 7:19.75 9:02.90
31 Casey Kropka   Unattached 10:27.29 8:10.93 6:32.74 9:05.47
32 Nick Reimund SR-4 Ashland 6:44.06 6:54.98 9:00.56 9:06.02
33 R.J. Weiford SR-4 Davis & Elkins 9:33.83 11:12.20 10:44.87 9:06.50
34 Cade McLaughlin FR-1 Lock Haven 10:46.19 7:36.79 11:25.19 9:17.06
35 Marcus Ryder SR-4 Mount Union 7:17.68 10:11.62 8:41.85 9:21.12
36 Matthew Long SR-4 Ashland 10:11.71 7:28.96 10:39.77 9:21.20
37 Trent Taylor FR-1 Frostburg State 8:20.95 11:21.06 9:22.86 9:22.86
38 Zac Banks SR-4 West Liberty 7:48.09 10:45.05 10:16.51 9:30.84
39 Konnor Ray FR-1 Ashland 10:35.56 9:44.03 9:49.75 9:32.57
40 Justin Arnold JR-3 Mount Union 12:11.16 9:35.71 7:23.30 9:35.71
41 Jared Ullom SR-4 West Liberty 12:00.53 12:00.53 9:24.90 9:36.42
43 Brody Cermak SO-2 West Liberty 10:36.29 7:52.84 11:58.02 9:43.75
44 Austin Melius FR-1 Lock Haven 8:48.25 11:18.32 8:54.25 10:00.28
45 Michael Hernandez FR-1 Geneva 11:11.42 8:48.43 9:38.17 10:21.68
46 CJ Anderson FR-1 Wheeling 8:32.40 8:19.75 9:41.99 10:32.59
47 Anthony Scott FR-1 Pitt.-Johnstown 7:58.98 9:42.55 9:42.55 10:47.27
48 Elijah Ennis FR-1 Frostburg State 13:29.93 13:03.81 10:53.17 10:53.17
49 Austin Farmerie SR-4 Pitt.-Johnstown 9:50.29 10:56.61 9:10.49 11:03.24
50 Gage Brunoni FR-1 Malone 13:56.54 10:51.47 9:52.24 12:20.30