February 4- 5, 2022
|
Ashland-Niss Athletic Center - Ashland, OH
|
300m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov NCCAA PSAC AARTFC ECAC DIII

Women's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Bre Bakan   Unattached 7:33.00 9:40.76
2 Charlotte Roemer FR-1 Miami (Ohio) 12:19.50 9:42.28
3 Kylie Anicic JR-3 Edinboro 8:10.05 9:43.39
4 Elizabeth Wamsley FR-1 Hillsdale 10:55.06 9:44.87
5 Katie Vitou JR-3 Miami (Ohio) 8:37.29 9:47.82
6 Ava Nuttall FR-1 Miami (Ohio) 7:12.18 9:52.02
7 Naomi Herman SO-2 Cedarville 9:23.86 9:53.53
8 Bethany Sholl SR-4 Cedarville 12:30.90 9:55.95
9 Alayna Ackley SR-4 Cedarville 10:39.50 9:57.66
10 Anna Alberti SO-2 Edinboro 9:58.66 9:58.66
11 Gwynne Riley SO-2 Hillsdale 8:34.89 10:12.96
12 Emma Shigley JR-3 Wright State 10:27.22 10:14.92
13 Kimberly Goerss SO-2 Edinboro 10:03.99 10:16.31
14 Gabrielle Lawrence JR-3 Findlay 10:17.62 10:17.62
15 Meg Scheske SO-2 Hillsdale 8:46.83 10:19.79
16 Erica Esper FR-1 John Carroll 10:01.05 10:26.09
17 Leah Metzger JR-3 Malone 10:19.66 10:32.30
18 Teja Young FR-1 Walsh 13:28.60 10:36.69
19 Moira Anderson JR-3 John Carroll 11:04.32 10:38.77
20 Jocelyn Miller JR-3 Malone 9:17.36 10:40.64
21 Emma Esteves FR-1 Ursuline (Ohio) 9:00.54 10:43.49
22 Shauna Glavin JR-3 John Carroll 11:20.41 10:48.01
23 Claire Robertson SR-4 Walsh 10:35.87 10:48.84
24 Izzy Rammel FR-1 Walsh 12:35.41 10:51.21
25 Elly McGillivray-Watkins SR-4 Cedarville 11:54.12 10:55.15
26 Ava Beam FR-1 Findlay 9:17.28 10:55.62
27 Hailey Wilson FR-1 Findlay 14:00.50 10:56.64
28 Iris Menegay JR-3 Walsh 9:18.18 10:56.68
29 Ella Pumneo SO-2 Malone 13:29.09 10:57.79
30 Cecily Holliday JR-3 Cedarville 13:12.18 11:00.15
31 Julia Laudato FR-1 Lake Erie 8:08.72 11:00.43
32 Tifany Berry JR-3 Edinboro 13:12.58 11:00.48
33 Olivia Bird FR-1 John Carroll 13:36.48 11:09.24
34 Olivia Nola FR-1 PSU-Behrend 10:06.27 11:13.63
35 Blair Colter JR-3 Malone 8:41.92 11:17.81
36 Emma Johnson FR-1 Wright State 14:49.50 11:29.53
37 Kaitlyn Miller FR-1 Wright State 14:15.21 11:29.68
38 Anastasia Bakuhn FR-1 John Carroll 14:50.62 11:35.79
39 Kylee Henry FR-1 Ohio Dominican 13:42.11 11:36.70
40 Hannah Groff FR-1 Walsh 10:08.76 11:56.18
41 Jaclyn Strawn FR-1 Ohio Dominican 13:09.93 12:11.41
42 Brooke Butler FR-1 John Carroll 12:07.74 12:15.09
43 Lauren Stayer FR-1 Walsh 8:40.64 12:23.77
44 Jeralyn Strawn FR-1 Ohio Dominican 11:20.27 12:27.54
45 Ashley Wihl JR-3 Ohio Dominican 14:32.01 12:51.69
46 Rebekah Stoneman FR-1 Malone 12:17.07 12:55.86
47 Lauren Goehring FR-1 Malone 10:38.58 12:58.75
48 Megan Wilson FR-1 Cedarville 16:45.66 13:05.67
49 Emma Smith FR-1 Ursuline (Ohio) 16:25.37 13:27.68
50 Gabrielle Post SR-4 Ursuline (Ohio) 16:37.44 13:51.20
Women's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Bre Bakan   Unattached 9:00.11 12:29.18 9:40.76 10:09.80 7:33.00
2 Charlotte Roemer FR-1 Miami (Ohio) 7:57.47 11:09.63 9:42.28 10:28.87 7:28.36
3 Kylie Anicic JR-3 Edinboro 10:24.23 12:38.41 9:43.39 10:59.23 10:18.40
4 Elizabeth Wamsley FR-1 Hillsdale 11:47.70 10:08.27 9:44.87 7:47.90 9:39.03
5 Katie Vitou JR-3 Miami (Ohio) 10:52.48 12:44.17 9:47.82 8:43.16 6:51.48
6 Ava Nuttall FR-1 Miami (Ohio) 7:59.54 9:34.26 9:52.02 9:16.50 10:39.39
7 Naomi Herman SO-2 Cedarville 7:25.15 7:07.35 9:53.53 9:53.53 11:22.56
8 Bethany Sholl SR-4 Cedarville 10:01.91 8:08.68 9:55.95 7:09.09 10:25.75
9 Alayna Ackley SR-4 Cedarville 7:58.13 9:09.85 9:57.66 7:22.27 9:51.69
10 Anna Alberti SO-2 Edinboro 7:58.93 7:40.97 9:58.66 12:34.32 9:04.78
11 Gwynne Riley SO-2 Hillsdale 8:59.41 11:38.78 10:12.96 8:47.15 7:45.85
12 Emma Shigley JR-3 Wright State 7:53.49 7:47.34 10:14.92 7:28.90 10:45.67
13 Kimberly Goerss SO-2 Edinboro 12:44.23 13:15.04 10:16.31 9:45.50 11:17.95
14 Gabrielle Lawrence JR-3 Findlay 10:17.62 11:44.09 10:17.62 7:18.51 9:15.86
15 Meg Scheske SO-2 Hillsdale 8:22.03 8:40.63 10:19.79 9:05.42 8:22.03
18 Teja Young FR-1 Walsh 9:26.66 10:30.33 10:36.69 12:05.83 8:42.09
21 Emma Esteves FR-1 Ursuline (Ohio) 7:43.32 10:30.62 10:43.49 7:56.19 10:24.19
26 Ava Beam FR-1 Findlay 7:58.61 9:36.95 10:55.62 9:43.51 8:18.28
Women's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
16 Erica Esper FR-1 John Carroll 8:27.14 10:26.09 10:26.09 12:06.27 10:51.14
17 Leah Metzger JR-3 Malone 7:35.26 10:32.30 7:28.94 12:07.15 10:00.69
19 Moira Anderson JR-3 John Carroll 9:47.67 10:38.77 10:19.61 13:31.24 9:15.73
20 Jocelyn Miller JR-3 Malone 8:51.74 10:40.64 8:32.52 9:17.36 9:30.17
22 Shauna Glavin JR-3 John Carroll 12:57.62 10:48.01 8:25.45 8:57.85 10:28.57
23 Claire Robertson SR-4 Walsh 9:18.01 10:48.84 8:00.15 12:13.19 12:13.19
24 Izzy Rammel FR-1 Walsh 11:30.29 10:51.21 14:06.58 8:21.44 11:49.82
27 Hailey Wilson FR-1 Findlay 11:03.21 10:56.64 12:15.44 13:21.10 9:18.15
28 Iris Menegay JR-3 Walsh 7:39.68 10:56.68 12:02.35 14:07.12 10:36.98
29 Ella Pumneo SO-2 Malone 11:37.26 10:57.79 9:32.28 9:19.13 10:38.06
31 Julia Laudato FR-1 Lake Erie 9:41.18 11:00.43 9:01.56 10:01.00 11:26.85
32 Tifany Berry JR-3 Edinboro 10:20.86 11:00.48 10:34.06 11:53.32 13:39.00
33 Olivia Bird FR-1 John Carroll 14:23.32 11:09.24 12:22.86 8:35.32 10:42.47
34 Olivia Nola FR-1 PSU-Behrend 8:52.17 11:13.63 9:25.85 11:20.37 12:41.21
35 Blair Colter JR-3 Malone 10:10.03 11:17.81 11:38.15 10:16.81 11:31.37
Women's 3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
25 Elly McGillivray-Watkins SR-4 Cedarville 10:55.15
30 Cecily Holliday JR-3 Cedarville 11:00.15
36 Emma Johnson FR-1 Wright State 11:29.53
37 Kaitlyn Miller FR-1 Wright State 11:29.68
38 Anastasia Bakuhn FR-1 John Carroll 11:35.79
39 Kylee Henry FR-1 Ohio Dominican 11:36.70
40 Hannah Groff FR-1 Walsh 11:56.18
41 Jaclyn Strawn FR-1 Ohio Dominican 12:11.41
42 Brooke Butler FR-1 John Carroll 12:15.09
43 Lauren Stayer FR-1 Walsh 12:23.77
44 Jeralyn Strawn FR-1 Ohio Dominican 12:27.54
45 Ashley Wihl JR-3 Ohio Dominican 12:51.69
46 Rebekah Stoneman FR-1 Malone 12:55.86
47 Lauren Goehring FR-1 Malone 12:58.75
48 Megan Wilson FR-1 Cedarville 13:05.67
49 Emma Smith FR-1 Ursuline (Ohio) 13:27.68
50 Gabrielle Post SR-4 Ursuline (Ohio) 13:51.20