January 21-22, 2022
|
Indiana Wesleyan-Indoor Sports Complex - Marion, IN
|
200m (Flat)
|
Timing: www.crossroadstiming.com
ICON KEY: NAIA A NAIA B NCCAA HCAC

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Nate Conkel SO-2 Taylor 2:11.87 2:14.23 1:57.74 1:30.66 2:15.40 1:22.42 2:08.34
2 Bailey Morgerson SO-2 Transylvania 2:18.91 2:05.85 1:58.72 1:37.35 2:02.29 2:08.22 1:32.61
3 Weston Kundo SO-2 Indiana Wesleyan 2:09.80 1:44.79 1:59.08 1:28.12 1:32.89 2:13.37 1:56.70
4 Grant Gayan SR-4 Cornerstone 2:34.98 1:58.02 1:59.21 1:29.41 1:29.41 1:56.83 2:11.14
5 Korry Hamlin JR-3 Grace 2:35.59 2:36.80 2:01.55 2:10.06 2:25.86 1:28.74 2:05.20
6 Derek O'Connor JR-3 Grace 2:17.84 1:43.69 2:01.98 2:34.92 1:31.49 1:29.05 2:16.62
7 Josh Felo FR-1 Indiana Wesleyan 1:25.55 2:38.88 2:02.21 2:00.99 1:38.99 1:30.44 1:35.33
8 Justin Fichte   Purdue Run Club 1:44.35 2:22.41 2:02.76 2:24.86 2:17.50 1:55.40 1:27.16
9 David Bignell FR-1 Indiana Wesleyan 1:38.51 1:52.05 2:03.13 2:11.75 2:30.22 1:49.59 1:49.59
10 Jordan Garlinger FR-1 Goshen 2:04.94 2:12.36 2:03.70 1:57.52 1:52.57 1:47.62 2:03.70
11 Nate Very FR-1 Transylvania 2:02.69 2:36.16 2:03.93 2:00.22 1:56.50 1:36.67 1:47.82
12 Justin Sparkman FR-1 Transylvania 2:38.15 1:59.24 2:05.51 2:33.13 2:41.91 1:27.86 2:19.32
13 Jose Quinones FR-1 Grace 1:55.65 1:39.31 2:05.70 1:43.08 1:58.16 2:15.76 1:33.02
14 Carter Vandermeer FR-1 Cornerstone 1:29.38 2:05.88 2:05.88 1:29.38 2:37.35 1:45.74 2:13.44
15 Alex Darnell FR-1 Grace 1:48.34 1:59.68 2:05.97 1:45.82 1:40.78 2:07.23 2:28.65
16 Kevin Liddell FR-1 Goshen 1:30.76 2:30.00 2:06.05 1:48.41 2:13.62 2:01.01 1:53.45
17 Jonathon Roth FR-1 Taylor 2:27.20 2:33.60 2:08.00 2:40.00 2:33.60 1:34.72 1:43.68
18 Kenny Erow SO-2 Indiana Wesleyan 2:31.54 2:02.00 2:08.42 1:50.45 2:45.67 2:22.55 2:36.68
19 Lukas Hessini   Purdue Run Club 2:16.40 2:04.82 2:08.68 2:47.29 2:22.84 2:47.29 1:35.23
20 Aiden Goodwin FR-1 Cornerstone 2:15.28 2:26.87 2:08.83 2:37.18 2:10.12 2:25.58 2:37.18
21 Brian Barbarini   Purdue Run Club 2:44.97 2:06.31 2:08.88 2:20.48 2:30.79 2:28.22 1:45.69
22 Drew Caldwell FR-1 Indiana Kokomo 2:36.28 1:52.36 2:09.15 2:36.28 1:40.74 2:16.90 2:16.90
23 Ethan Oudbier SO-2 Cornerstone 2:30.07 1:43.50 2:09.37 1:34.44 1:39.62 1:35.74 1:52.56
24 Dan Kibet SR-4 Goshen 1:33.82 2:05.09 2:10.30 2:41.58 2:06.40 2:28.55 1:58.58
25 Drew Meader SO-2 Transylvania 2:42.11 2:34.20 2:11.79 2:51.33 1:46.75 2:17.07 1:48.07
26 Carson Martin SO-2 Grace 2:38.88 2:46.83 2:12.40 2:40.21 2:07.11 2:46.83 1:41.95
27 Tanner Pinks SO-2 Goshen 2:29.76 2:15.18 2:12.53 2:23.14 2:25.79 2:48.32 1:56.63
28 Asher Liu FR-1 Cornerstone 2:22.01 2:40.60 2:12.72 2:33.96 2:26.00 2:02.11 2:06.09
29 Jackson Siegel   Purdue Run Club 1:58.74 2:34.76 2:13.41 2:38.76 2:10.75 1:52.07 1:54.74
30 Keegan Honig FR-1 Cornerstone 2:05.82 2:07.16 2:13.85 2:16.53 2:35.27 2:20.55 1:40.39
31 Noah St. John FR-1 Indiana Wesleyan 2:08.07 2:05.38 2:14.81 2:35.04 1:49.20 2:33.69 1:53.24
32 Aaron Yeakey FR-1 Goshen 1:41.37 2:50.29 2:15.15 2:05.69 2:39.48 2:34.08 1:56.23
33 Sean Brunch   Purdue Run Club 1:57.78 2:32.97 2:15.37 2:32.97 2:12.67 2:47.86 1:42.89
34 Solomon Wiebe Powell SR-4 Goshen 2:24.38 1:44.88 2:16.20 1:35.34 2:08.03 1:50.33 1:53.05
35 Caleb Vogl FR-1 Indiana Kokomo 1:38.61 2:06.00 2:16.95 2:53.93 2:12.85 2:11.48 1:53.67
36 Andrew Stuff   Purdue Run Club 2:41.60 1:54.24 2:19.31 2:27.67 1:44.49 2:52.75 2:26.28
37 Dylan Fritz   Purdue Run Club 1:40.57 1:42.01 2:23.67 2:27.98 2:09.31 2:35.17 1:57.81
38 Alex Carie FR-1 Indiana Kokomo 2:20.87 1:56.89 2:29.86 1:44.91 2:13.38 2:59.84 1:58.39
39 Nathaniel Davis   Purdue Run Club 2:55.99 2:26.66 2:34.37 2:06.59 3:00.62 2:46.72 2:48.27
  Charlie Young JR-3 Indiana Wesleyan DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Steven Ott JR-3 Indiana Wesleyan DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Owen Briggeman   Purdue Run Club DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Isaiah Winter JR-3 Transylvania DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Jake Frederick   Purdue Run Club DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Daniel Peter SR-4 Transylvania DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  James Bates SO-2 Taylor DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Nate Conkel SO-2 Taylor 2:04.81 2:15.40 1:54.21 2:20.11 1:57.74
2 Bailey Morgerson SO-2 Transylvania 1:53.98 2:04.66 1:31.42 2:14.16 1:58.72
3 Weston Kundo SO-2 Indiana Wesleyan 2:09.80 2:28.85 2:06.23 1:50.75 1:59.08
4 Grant Gayan SR-4 Cornerstone 2:07.56 2:05.17 1:48.49 1:49.68 1:59.21
6 Derek O'Connor JR-3 Grace 2:27.60 2:10.52 2:30.04 2:01.98 2:01.98
7 Josh Felo FR-1 Indiana Wesleyan 2:31.54 1:31.66 1:45.10 2:10.77 2:02.21
9 David Bignell FR-1 Indiana Wesleyan 2:33.92 1:52.05 2:35.15 1:58.21 2:03.13
12 Justin Sparkman FR-1 Transylvania 2:30.62 2:14.30 2:40.66 2:06.77 2:05.51
14 Carter Vandermeer FR-1 Cornerstone 1:29.38 2:07.14 2:03.37 1:45.74 2:05.88
17 Jonathon Roth FR-1 Taylor 2:32.32 1:30.88 1:46.24 1:53.92 2:08.00
  Charlie Young JR-3 Indiana Wesleyan DNS DNS DNS DNS DNS
  Steven Ott JR-3 Indiana Wesleyan DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
5 Korry Hamlin JR-3 Grace 2:01.55 1:53.05 1:43.32
8 Justin Fichte   Purdue Run Club 2:02.76 1:32.07 1:35.76
10 Jordan Garlinger FR-1 Goshen 2:03.70 2:27.21 2:22.26
11 Nate Very FR-1 Transylvania 2:03.93 1:32.95 2:07.65
13 Jose Quinones FR-1 Grace 2:05.70 2:15.76 2:37.13
15 Alex Darnell FR-1 Grace 2:05.97 2:07.23 1:39.52
18 Kenny Erow SO-2 Indiana Wesleyan 2:08.42 1:45.31 2:23.83
23 Ethan Oudbier SO-2 Cornerstone 2:09.37 2:05.49 2:22.31
24 Dan Kibet SR-4 Goshen 2:10.30 2:37.67 1:46.85
26 Carson Martin SO-2 Grace 2:12.40 2:40.21 2:33.59
  Isaiah Winter JR-3 Transylvania DNS DNS DNS
  James Bates SO-2 Taylor DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
16 Kevin Liddell FR-1 Goshen 2:17.40 2:06.05 1:58.49 1:33.28 1:40.84
19 Lukas Hessini   Purdue Run Club 1:39.09 2:08.68 2:12.54 2:12.54 1:31.37
21 Brian Barbarini   Purdue Run Club 2:20.48 2:08.88 2:37.24 2:44.97 1:56.00
25 Drew Meader SO-2 Transylvania 2:43.42 2:11.79 2:01.25 1:53.34 1:52.03
27 Tanner Pinks SO-2 Goshen 2:11.21 2:12.53 2:37.71 1:52.65 2:04.58
29 Jackson Siegel   Purdue Run Club 1:53.40 2:13.41 2:49.43 2:25.42 2:13.41
32 Aaron Yeakey FR-1 Goshen 2:54.35 2:15.15 2:20.56 1:35.96 2:07.05
34 Solomon Wiebe Powell SR-4 Goshen 2:32.55 2:16.20 2:33.91 2:02.58 2:44.81
36 Andrew Stuff   Purdue Run Club 2:33.25 2:19.31 1:47.27 1:44.49 1:37.52
37 Dylan Fritz   Purdue Run Club 2:27.98 2:23.67 1:43.45 3:05.34 3:05.34
39 Nathaniel Davis   Purdue Run Club 1:52.69 2:34.37 2:01.96 3:12.97 2:29.74
  Jake Frederick   Purdue Run Club DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
20 Aiden Goodwin FR-1 Cornerstone 2:19.14 2:02.39 2:08.83 2:06.26 2:42.33 2:32.02
22 Drew Caldwell FR-1 Indiana Kokomo 1:43.32 2:24.65 2:09.15 2:18.19 2:00.11 1:38.16
28 Asher Liu FR-1 Cornerstone 2:48.56 2:26.00 2:12.72 2:51.21 2:08.74 1:42.20
30 Keegan Honig FR-1 Cornerstone 2:47.32 1:59.13 2:13.85 1:48.42 2:43.30 1:37.71
31 Noah St. John FR-1 Indiana Wesleyan 2:21.55 2:29.64 2:14.81 2:04.03 2:04.03 1:50.55
33 Sean Brunch   Purdue Run Club 1:49.65 2:12.67 2:15.37 1:56.42 1:46.95 2:47.86
35 Caleb Vogl FR-1 Indiana Kokomo 1:37.24 2:37.50 2:16.95 2:26.54 1:52.30 1:59.15
38 Alex Carie FR-1 Indiana Kokomo 1:56.89 2:08.88 2:29.86 1:50.90 2:05.89 3:07.33
  Owen Briggeman   Purdue Run Club DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Daniel Peter SR-4 Transylvania DNS DNS DNS DNS DNS DNS