February 11, 2022
|
Ocean Breeze Athletic Complex (Banked) - Staten Island, NY
|
200m (Banked)
ICON KEY: NCAA DII Prov PSAC Liberty League AARTFC SUNYAC MAC NEICAAA IC4A/ECAC ECAC DIII

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Samuel Gerstenbacher Senior Unattached 6:14.52 9:24.28 8:19.36 7:04.46
2 Matt Hynes SR-4 Vermont 7:05.07 8:31.09 8:26.03 7:55.67
3 Shane Houghton SR-4 Moravian 9:24.71 9:19.53 8:38.08 6:13.02
4 Hunter Brignall FR-1 Cortland St. 8:33.79 6:08.48 8:38.98 7:31.52
5 Rob ahern   Unattached 6:34.43 7:00.38 8:38.98 9:04.93
6 Seth Bywater SO-2 SUNY Delhi 9:21.06 6:03.65 8:39.50 8:34.31
7 Nathan Paolangeli FR-1 La Salle 10:21.12 7:39.32 8:41.95 8:10.64
8 Brian Clayton Senior Running Monks 9:44.82 9:08.27 8:42.16 9:50.04
9 Matthew Abell SO-2 St. Lawrence 10:28.65 8:43.87 8:43.87 11:21.04
10 John Amenta FR-1 SUNY Delhi 6:55.89 6:34.83 8:46.44 11:08.58
11 Christopher Myers   F&M Track Club 7:02.40 10:07.19 8:47.99 11:05.27
12 Noah Griffin JR-3 Lebanon Valley 8:27.34 9:36.04 8:48.47 10:34.17
13 Noah Cziryak FR-1 Rowan 6:36.89 8:01.56 8:49.18 8:06.85
14 Owen Nahf FR-1 Moravian 10:30.89 11:18.61 8:50.16 7:09.43
15 Carter Geer FR-1 St. Joseph's (Pa.) 9:36.28 8:26.91 8:53.59 6:29.52
16 Liam Duffy JR-3 Moravian 9:12.09 10:43.22 8:56.01 8:07.77
17 Connor McBride JR-3 Rowan 10:00.62 10:48.88 8:56.26 9:44.53
18 Michael Skutt FR-1 St. Lawrence 10:43.62 8:50.99 8:56.35 8:18.81
19 Dan Forry Senior UNAT-Jefferson 7:47.25 11:00.59 8:57.06 6:37.43
20 Kyle Navalance SR-4 Stockton 8:46.94 9:13.82 8:57.69 10:55.99
21 Giancarlo Vega FR-1 Rowan 6:17.03 9:41.70 8:58.61 9:04.00
22 Harry Tomasi SO-2 Cortland St. 10:36.01 8:21.26 8:58.99 6:55.03
23 Sam Tenebaum SO-2 Stockton 10:56.03 11:17.72 9:02.17 8:18.80
24 Aidan Doherty FR-1 St. Joseph's (Pa.) 7:35.58 11:12.52 9:02.35 6:57.61
25 Tye Royal FR-1 St. Lawrence 7:03.45 7:14.31 9:02.88 9:51.74
26 Jeffrey Campagna SR-4 Lebanon Valley 11:03.50 7:58.59 9:03.85 9:14.73
27 Luca Ponticello SO-2 Haverford 8:26.04 7:47.96 9:04.13 11:31.05
28 Daniel Myers FR-1 Elizabethtown 7:04.46 11:31.11 9:04.18 7:26.23
29 Caleb Clevenger FR-1 Rowan 11:32.14 7:43.25 9:04.99 9:21.34
30 Peter DiNinno SO-2 St. Lawrence 11:32.15 7:37.80 9:05.00 8:37.75
31 Logan Iacobelli FR-1 Kutztown 9:54.32 8:16.17 9:05.24 11:16.10
32 Will Appman   GSTC New Balance 11:43.72 8:43.70 9:05.52 9:00.07
33 Ryan Quenemoen JR-3 Haverford 10:06.33 6:49.68 9:06.24 6:38.76
34 Jordan Berger SO-2 Lebanon Valley 8:12.43 9:50.92 9:07.14 10:34.69
35 Jason Mercado SO-2 Ramapo 10:00.82 9:27.75 9:11.21 8:16.09
36 Cameron DiTroia FR-1 Rowan 8:16.64 8:27.68 9:11.82 10:51.15
37 Matthew Gemma JR-3 Adelphi 9:19.42 8:29.57 9:13.88 7:34.19
38 Ethan Rogers FR-1 Lock Haven 8:14.36 6:34.38 9:15.46 10:55.45
39 Brayden Graham FR-1 Bloomsburg 9:10.84 6:35.05 9:16.40 7:41.82
40 Casey Frank SO-2 Moravian 6:41.25 7:59.26 9:17.28 11:58.90
41 Ryan Duff FR-1 Bloomsburg 10:47.32 10:52.90 9:18.03 11:59.86
42 Jake Orfano FR-1 Adelphi 10:03.51 7:04.69 9:18.80 10:25.86
43 Matthew Campbell FR-1 Bloomsburg 10:26.58 10:49.16 9:24.48 9:18.84
44 Mohamed Nidaazzi SO-2 Ramapo 9:19.98 8:12.10 9:25.63 8:29.07
45 Colm Smith SR-4 Elizabethtown 8:53.99 7:28.78 9:28.07 11:16.01
46 Tanner Cochran SO-2 Randolph 11:21.88 8:37.09 9:28.23 12:18.70
47 Hayden Schindler FR-1 Stevenson 10:19.84 10:08.47 9:28.66 8:20.42
48 Sean Dristle Freshman SUNY-ESF 9:18.56 11:01.16 9:29.96 7:53.07
49 Caden Dufrene FR-1 Lock Haven 7:19.54 11:19.29 9:30.83 9:02.29
50 Ian McCauley FR-1 Ramapo 12:16.56 9:13.84 9:30.97 7:19.65
51 Taylor Farnsworth JR-3 Stevenson 9:14.90 9:20.62 9:32.06 7:54.81
52 Greg Leddy   Unattached 8:13.15 11:39.58 9:33.42 11:51.04
53 Jack Roseboom FR-1 York (Pa.) 7:37.74 7:43.53 9:39.41 7:49.33
54 Mason Brewster FR-1 Stevens 10:15.15 8:48.10 9:40.33 8:53.91
55 Bryce Magee JR-3 Widener 9:55.70 7:35.54 9:44.02 12:21.71
56 Aaron Scott SO-2 Randolph 11:19.19 12:07.71 10:06.42 8:53.65
57 Michael Rodriguez FR-1 Delaware State 9:15.58 11:06.70 10:17.31 7:24.47
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Samuel Gerstenbacher Senior Unattached 8:19.36 10:04.23
2 Matt Hynes SR-4 Vermont 8:26.03 8:00.73
3 Shane Houghton SR-4 Moravian 8:38.08 7:04.83
4 Hunter Brignall FR-1 Cortland St. 8:38.98 6:55.19
5 Rob ahern   Unattached 8:38.98 6:44.81
6 Seth Bywater SO-2 SUNY Delhi 8:39.50 10:18.21
7 Nathan Paolangeli FR-1 La Salle 8:41.95 6:36.69
8 Brian Clayton Senior Running Monks 8:42.16 8:26.50
9 Matthew Abell SO-2 St. Lawrence 8:43.87 8:07.20
13 Noah Cziryak FR-1 Rowan 8:49.18 6:21.01
14 Owen Nahf FR-1 Moravian 8:50.16 10:04.39
16 Liam Duffy JR-3 Moravian 8:56.01 10:27.14
18 Michael Skutt FR-1 St. Lawrence 8:56.35 6:42.27
38 Ethan Rogers FR-1 Lock Haven 9:15.46 10:16.56
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
12 Noah Griffin JR-3 Lebanon Valley 11:21.73 7:50.34 8:27.34 8:48.47 6:36.36 8:06.20
15 Carter Geer FR-1 St. Joseph's (Pa.) 11:17.66 6:45.53 10:40.31 8:53.59 10:50.98 10:45.65
17 Connor McBride JR-3 Rowan 8:18.73 11:04.97 6:36.84 8:56.26 7:57.28 10:16.70
21 Giancarlo Vega FR-1 Rowan 7:27.05 9:09.39 9:14.77 8:58.61 8:20.91 6:33.19
22 Harry Tomasi SO-2 Cortland St. 9:47.50 7:00.42 7:16.59 8:58.99 6:22.69 10:57.57
24 Aidan Doherty FR-1 St. Joseph's (Pa.) 10:50.82 7:35.58 6:41.34 9:02.35 7:35.58 10:12.86
25 Tye Royal FR-1 St. Lawrence 10:29.74 11:34.89 10:56.89 9:02.88 9:35.46 9:30.03
27 Luca Ponticello SO-2 Haverford 9:58.55 8:58.69 11:14.73 9:04.13 10:25.75 9:31.34
29 Caleb Clevenger FR-1 Rowan 8:43.19 8:10.50 11:04.89 9:04.99 11:48.49 9:48.59
30 Peter DiNinno SO-2 St. Lawrence 8:21.40 9:26.80 11:48.50 9:05.00 11:15.80 8:37.75
31 Logan Iacobelli FR-1 Kutztown 7:10.74 11:16.10 10:10.67 9:05.24 10:05.22 8:54.34
32 Will Appman   GSTC New Balance 11:05.54 8:27.34 6:21.87 9:05.52 6:43.69 8:43.70
33 Ryan Quenemoen JR-3 Haverford 6:22.37 6:33.30 8:17.08 9:06.24 11:00.95 7:55.23
34 Jordan Berger SO-2 Lebanon Valley 11:51.29 7:50.54 11:18.46 9:07.14 7:39.60 9:07.14
35 Jason Mercado SO-2 Ramapo 7:59.56 8:10.58 7:26.48 9:11.21 10:44.92 10:06.34
Men's 3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
10 John Amenta FR-1 SUNY Delhi 11:13.85 7:22.21 9:18.03 7:16.95 10:37.00 8:46.44 8:25.39
11 Christopher Myers   F&M Track Club 11:26.39 9:56.63 11:10.55 10:33.59 7:44.64 8:47.99 9:35.51
19 Dan Forry Senior UNAT-Jefferson 8:03.36 9:07.81 9:34.66 11:05.96 9:56.14 8:57.06 11:32.81
20 Kyle Navalance SR-4 Stockton 11:33.62 6:21.76 9:13.82 9:46.09 11:01.36 8:57.69 6:48.65
23 Sam Tenebaum SO-2 Stockton 8:13.38 6:19.52 6:19.52 10:12.66 6:30.37 9:02.17 6:35.79
26 Jeffrey Campagna SR-4 Lebanon Valley 6:42.45 7:31.40 10:58.06 8:47.54 9:52.80 9:03.85 7:09.65
28 Daniel Myers FR-1 Elizabethtown 11:03.90 9:53.16 9:31.39 9:58.60 9:20.51 9:04.18 10:42.14
36 Cameron DiTroia FR-1 Rowan 10:29.08 10:34.60 6:42.83 6:42.83 9:55.97 9:11.82 7:38.01
37 Matthew Gemma JR-3 Adelphi 9:08.35 9:24.96 8:35.11 10:59.12 8:29.57 9:13.88 9:47.12
39 Brayden Graham FR-1 Bloomsburg 8:26.33 8:20.76 6:46.18 9:44.22 10:56.56 9:16.40 10:45.43
40 Casey Frank SO-2 Moravian 7:53.69 9:34.00 9:34.00 6:30.10 9:34.00 9:17.28 11:47.75
42 Jake Orfano FR-1 Adelphi 8:56.45 7:04.69 9:35.57 9:46.74 6:47.93 9:18.80 7:04.69
44 Mohamed Nidaazzi SO-2 Ramapo 10:10.88 9:53.92 6:52.91 11:30.07 9:48.26 9:25.63 6:52.91
45 Colm Smith SR-4 Elizabethtown 7:34.46 6:43.33 9:45.12 11:33.05 7:06.06 9:28.07 9:28.07
49 Caden Dufrene FR-1 Lock Haven 11:02.17 8:28.04 9:19.42 7:02.42 6:51.00 9:30.83 8:22.33
Men's 3000 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
41 Ryan Duff FR-1 Bloomsburg 6:58.53 11:09.64 9:23.61 11:15.22 9:18.03 7:09.69 12:05.44
43 Matthew Campbell FR-1 Bloomsburg 10:20.93 7:37.23 6:35.14 7:42.88 9:24.48 8:05.46 8:05.46
46 Tanner Cochran SO-2 Randolph 11:55.97 11:04.83 7:34.59 7:45.95 9:28.23 11:44.61 7:51.63
47 Hayden Schindler FR-1 Stevenson 8:43.17 10:42.59 8:03.36 8:03.36 9:28.66 7:00.81 9:22.98
48 Sean Dristle Freshman SUNY-ESF 10:38.36 11:58.15 8:38.67 7:07.47 9:29.96 9:35.66 7:58.77
50 Ian McCauley FR-1 Ramapo 11:42.30 10:10.94 9:25.26 11:02.33 9:30.97 6:45.39 11:13.75
51 Taylor Farnsworth JR-3 Stevenson 8:23.42 7:20.49 6:40.45 6:51.89 9:32.06 11:09.31 8:17.70
52 Greg Leddy   Unattached 10:30.77 11:39.58 9:21.96 7:21.54 9:33.42 6:41.40 8:47.55
53 Jack Roseboom FR-1 York (Pa.) 8:24.09 12:21.65 7:37.74 10:31.56 9:39.41 9:04.65 12:27.44
54 Mason Brewster FR-1 Stevens 11:48.01 8:42.30 9:28.73 8:42.30 9:40.33 11:01.58 10:03.55
55 Bryce Magee JR-3 Widener 8:57.30 7:06.34 10:01.54 7:06.34 9:44.02 8:10.58 8:16.42
56 Aaron Scott SO-2 Randolph 11:43.45 9:17.91 12:01.64 12:50.16 10:06.42 7:40.88 10:12.49
57 Michael Rodriguez FR-1 Delaware State 11:43.74 11:49.91 9:03.24 10:48.18 10:17.31 9:52.62 8:32.37