January 22, 2022
|
Kerr-Pegula Athletic Complex - Houghton, NY
|
200m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov NCCAA AARTFC SUNYAC NJCAA IC4A/ECAC ECAC DIII

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Michael Peppy SR-4 Canisius 8:40.53 11:06.28
2 Tom Appenheimer JR-3 Canisius 8:43.81 8:12.39
3 Shane Pease   Roberts Wesleyan 8:51.89 6:38.92
4 Blake Kasper   Roberts Wesleyan 8:55.05 11:35.57
5 Lee Sortore   Roberts Wesleyan 8:55.11 6:57.39
6 Turner Dirrigl SR-4 Canisius 8:57.77 11:06.84
7 Owen White   Roberts Wesleyan 9:09.13 9:09.13
8 Phoenix Myers SR-4 PSU-Behrend 9:10.77 9:54.84
9 Ronan McDonald SO-2 Canisius 9:12.70 7:05.58
10 James Betts SR-4 Roberts Wesleyan 9:16.71 7:25.37
11 Gavin Bathgate SO-2 Alfred State 9:17.37 8:43.93
12 Evan Rogotzke   Roberts Wesleyan 9:20.79 11:35.38
13 Nathan Couse JR-3 Oswego State 9:21.77 7:46.27
14 Patrick Garland SO-2 Canisius 9:25.50 12:03.84
15 Aidan Domencic SO-2 PSU-Behrend 9:25.86 9:20.21
16 Royce Breslawski SO-2 Canisius 9:34.34 8:48.40
17 Colin McCarthy FR-1 St. Bonaventure 9:36.91 11:32.30
18 Seth Greene SO-2 Houghton 9:40.95 10:39.05
19 Zack Buckner FR-1 St. Bonaventure 9:41.09 10:15.96
20 Jack Gibson FR-1 Le Moyne 9:41.77 12:18.85
21 Jacob Osswald SR-4 St. Bonaventure 9:43.48 12:09.35
22 Kyle Full JR-3 Alfred 9:46.61 10:33.54
23 Maxin McKenzie   Roberts Wesleyan 9:47.24 12:43.42
24 Dave Russo JR-3 Houghton 9:48.35 11:57.79
25 Thomas Dachik FR-1 St. Bonaventure 9:48.85 12:21.96
26 Zachary Wortman SR-4 PSU-Behrend 9:49.33 11:17.73
27 Dillon Bell JR-3 Houghton 9:54.75 11:41.81
28 Chris Annear FR-1 PSU-Behrend 9:58.81 10:52.71
29 Hayden Barry JR-3 St. Bonaventure 9:59.68 12:05.62
30 Caleb Kasper FR-1 Houghton 10:01.75 11:19.98
31 Gavin Wilbert SR-4 Alfred 10:08.75 10:20.93
32 Logan Caruso SR-4 St. Bonaventure 10:10.76 12:25.13
33 Bennett Kerr FR-1 PSU-Behrend 10:11.88 7:14.44
34 Timothy Kennel   Roberts Wesleyan 10:14.50 8:30.04
35 henry Trost SO-2 St. Bonaventure 10:19.34 9:17.41
36 Kevin Flint SO-2 Alfred 10:24.24 13:12.79
37 Joey George FR-1 PSU-Behrend 10:28.41 8:41.58
38 Sam Lyon FR-1 Houghton 10:31.86 12:19.28
39 Matt Villanueva SR-4 St. Bonaventure 10:40.29 11:31.52
40 Ryan Murphy JR-3 St. Bonaventure 10:45.50 13:07.51
41 Alexander Reynolds SO-2 Daemen 11:06.24 11:59.54
42 Nick Post JR-3 PSU-Behrend 11:20.21 13:49.86
43 Caleb Torres JR-3 PSU-Behrend 11:32.85 14:46.85
44 Jacob DiGiovanni FR-1 Finger Lakes CC 11:39.85 10:57.86
  Sembel Koshi SO-2 Fredonia DNF DNF
  Tony Gettino SR-4 Fredonia DNF DNF
  Grant Baldwin SR-4 Alfred DNF DNF
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
17 Colin McCarthy FR-1 St. Bonaventure 7:35.76 8:16.15 9:36.91 9:02.30
18 Seth Greene SO-2 Houghton 9:17.72 8:31.24 9:40.95 12:17.81
19 Zack Buckner FR-1 St. Bonaventure 10:27.58 9:23.66 9:41.09 10:45.01
21 Jacob Osswald SR-4 St. Bonaventure 11:28.51 10:59.34 9:43.48 11:11.01
24 Dave Russo JR-3 Houghton 8:43.64 11:28.37 9:48.35 11:40.14
25 Thomas Dachik FR-1 St. Bonaventure 7:45.20 10:35.96 9:48.85 11:23.07
26 Zachary Wortman SR-4 PSU-Behrend 10:48.27 9:08.08 9:49.33 10:30.59
27 Dillon Bell JR-3 Houghton 11:06.12 7:49.86 9:54.75 9:36.91
30 Caleb Kasper FR-1 Houghton 7:13.26 12:02.10 10:01.75 7:31.32
32 Logan Caruso SR-4 St. Bonaventure 12:43.45 9:03.58 10:10.76 10:29.09
33 Bennett Kerr FR-1 PSU-Behrend 7:14.44 11:37.55 10:11.88 8:40.10
34 Timothy Kennel   Roberts Wesleyan 7:34.73 7:16.30 10:14.50 12:48.13
35 henry Trost SO-2 St. Bonaventure 10:50.31 13:06.57 10:19.34 12:17.02
36 Kevin Flint SO-2 Alfred 12:16.61 12:29.09 10:24.24 8:25.64
37 Joey George FR-1 PSU-Behrend 12:34.10 9:00.44 10:28.41 12:02.68
38 Sam Lyon FR-1 Houghton 8:12.85 8:25.49 10:31.86 11:09.78
39 Matt Villanueva SR-4 St. Bonaventure 12:35.55 9:10.65 10:40.29 9:49.07
40 Ryan Murphy JR-3 St. Bonaventure 9:21.59 12:22.33 10:45.50 7:31.85
41 Alexander Reynolds SO-2 Daemen 7:59.70 13:06.17 11:06.24 7:59.70
42 Nick Post JR-3 PSU-Behrend 14:23.87 12:07.83 11:20.21 13:43.06
43 Caleb Torres JR-3 PSU-Behrend 11:46.71 12:14.43 11:32.85 11:19.00
44 Jacob DiGiovanni FR-1 Finger Lakes CC 10:36.87 11:46.85 11:39.85 12:28.84
  Tony Gettino SR-4 Fredonia DNF DNF DNF DNF
  Grant Baldwin SR-4 Alfred DNF DNF DNF DNF
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Michael Peppy SR-4 Canisius 9:43.00 6:04.38 8:40.53 6:30.40 10:40.26 8:50.94
2 Tom Appenheimer JR-3 Canisius 8:22.86 7:46.19 8:43.81 6:48.58 8:59.53 7:35.72
3 Shane Pease   Roberts Wesleyan 9:50.40 10:59.55 8:51.89 11:31.46 6:12.33 6:17.65
4 Blake Kasper   Roberts Wesleyan 10:20.66 8:55.05 8:55.05 6:57.34 9:27.16 10:04.61
5 Lee Sortore   Roberts Wesleyan 10:42.14 9:21.87 8:55.11 10:36.78 10:04.68 6:30.63
6 Turner Dirrigl SR-4 Canisius 7:53.24 7:53.24 8:57.77 10:34.57 9:19.28 9:03.15
7 Owen White   Roberts Wesleyan 9:09.13 7:41.27 9:09.13 7:41.27 10:36.99 9:47.57
8 Phoenix Myers SR-4 PSU-Behrend 6:42.07 8:48.74 9:10.77 10:38.90 9:10.77 7:59.17
9 Ronan McDonald SO-2 Canisius 11:36.41 9:23.76 9:12.70 9:29.29 10:52.19 7:22.16
10 James Betts SR-4 Roberts Wesleyan 10:34.65 7:36.51 9:16.71 9:50.12 6:51.97 10:01.25
11 Gavin Bathgate SO-2 Alfred State 9:50.82 7:59.34 9:17.37 8:38.36 6:46.88 10:07.54
12 Evan Rogotzke   Roberts Wesleyan 11:12.95 9:37.62 9:20.79 7:34.24 11:18.56 7:34.24
13 Nathan Couse JR-3 Oswego State 11:14.13 8:36.83 9:21.77 9:04.92 12:10.31 11:08.51
14 Patrick Garland SO-2 Canisius 9:31.16 11:01.64 9:25.50 7:21.09 10:22.05 11:01.64
15 Aidan Domencic SO-2 PSU-Behrend 10:39.43 8:06.64 9:25.86 6:41.76 9:37.18 11:41.67
16 Royce Breslawski SO-2 Canisius 6:59.27 8:36.91 9:34.34 11:11.98 8:36.91 9:28.60
20 Jack Gibson FR-1 Le Moyne 8:49.41 12:30.49 9:41.77 9:24.32 6:53.06 6:53.06
22 Kyle Full JR-3 Alfred 9:29.02 10:21.81 9:46.61 7:43.43 12:36.73 11:08.74
23 Maxin McKenzie   Roberts Wesleyan 7:43.92 11:38.82 9:47.24 6:56.94 10:04.86 10:10.73
28 Chris Annear FR-1 PSU-Behrend 9:58.81 8:40.97 9:58.81 8:23.00 11:22.65 8:05.04
29 Hayden Barry JR-3 St. Bonaventure 12:05.62 9:29.70 9:59.68 9:59.68 9:53.69 11:35.63
31 Gavin Wilbert SR-4 Alfred 10:08.75 12:10.50 10:08.75 8:55.70 9:26.14 13:11.38
  Sembel Koshi SO-2 Fredonia DNF DNF DNF DNF DNF DNF