January 22, 2022
|
IMG Academy (I) - Bradenton, FL
|
400m (Flat)
ICON KEY: NAIA A NAIA B

Men's Mile

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Riley Novack   Celerity Athletics 5:01.53 4:13.50 4:37.52 3:38.81 4:26.84 3:28.14 3:54.82
2 John Rowsell   Florida Running Club 3:45.11 3:26.35 4:33.34 3:39.75 4:27.98 4:25.30 5:32.30
3 Jayden Feliciano   IMG Elite 5:44.08 3:11.16 5:22.24 3:33.01 4:33.08 4:46.74 3:57.58
4 John Perez-Dunn JR-3 Southeastern U. 3:49.24 4:05.81 5:50.77 3:16.10 4:36.19 4:33.43 5:36.96
5 Jordan Foreman   Florida Running Club 3:31.98 5:20.76 3:51.51 4:50.08 4:38.92 5:04.03 3:18.04
6 Price Wheeler Junior Unattached 4:37.45 3:24.59 5:27.90 4:20.64 4:40.25 5:30.70 6:01.53
7 Isaac Carney   IMG Elite 3:50.15 5:33.99 5:50.83 4:51.89 4:40.66 3:58.57 5:59.25
8 Isaac Perez   IMG Elite 4:19.26 3:31.35 3:25.72 3:34.17 4:41.80 5:57.89 3:42.63
9 David Milburn JR-3 Southeastern U. 3:25.60 4:11.29 3:57.01 3:59.87 4:45.55 5:28.39 5:39.81
10 Jan Figueroa Senior Narpletics 5:51.59 5:05.85 5:23.00 4:14.40 4:45.84 5:17.29 5:31.58
11 Alec Miller Junior Sarasota High School 5:00.27 4:54.50 5:00.27 5:08.93 4:48.72 4:31.40 3:56.75
12 Dylan Bailey Junior Unattached 4:03.08 5:32.79 6:04.62 5:03.85 4:49.38 4:08.87 4:03.08
13 Jonathan Fitzgerald SO-2 Southeastern U. 4:09.22 4:56.69 3:30.65 5:44.16 4:56.69 4:59.66 5:08.56
14 Eli Zuppa Sophomore Unattached 4:07.00 6:20.91 3:31.29 3:28.31 4:57.58 4:07.00 4:42.70
15 Kevin Jaquez   Narpletics 5:54.92 4:28.43 5:40.01 5:57.90 4:58.25 4:49.31 4:31.41
16 Ryan Livingston   WIND Runners 3:35.13 5:37.63 6:04.52 4:10.98 4:58.78 6:01.53 4:05.00
17 Daniel Ocampo   WIND Runners 4:26.28 4:05.34 6:16.98 4:32.27 4:59.19 4:23.29 4:41.24
18 Olmar Bartolon   WIND Runners 4:08.23 5:57.21 4:23.37 4:14.29 5:02.72 5:33.00 4:05.21
19 Gage Rassmussen SO-2 Keiser 3:50.16 5:02.84 4:50.73 3:59.25 5:02.84 4:44.67 4:08.33
20 Jonathan Dinkins SO-2 Southeastern U. 3:58.82 4:57.00 6:01.30 4:17.20 5:06.18 4:23.32 5:24.55
21 Robert Gritzer Senior Without Limits 5:29.40 5:29.40 5:13.57 6:26.41 5:16.73 4:07.05 5:19.90
22 Cole Homer Sophomore Sarasota Cross Country 5:33.07 5:17.21 4:29.63 4:58.18 5:17.21 4:04.26 6:49.20
23 Emmanuel Tovar-Negrete FR-1 Thomas (Ga.) 5:12.15 5:08.97 5:08.97 4:49.86 5:18.52 5:40.82 5:59.93
24 Elias Lopez-Gomez FR-1 Thomas (Ga.) 6:38.37 5:34.63 6:12.87 4:30.89 5:18.69 6:25.62 4:27.70
25 Jeremiah Fictum Junior Unattached 6:07.49 4:31.62 6:01.10 5:32.34 5:19.55 6:45.83 5:06.77
26 Xavier Rios FR-1 Warner 6:26.77 3:53.34 5:13.25 6:23.57 5:19.64 6:39.55 5:48.41
27 Jaden White   WIND Runners 5:24.30 4:55.12 3:47.01 5:56.73 5:24.30 4:09.72 5:30.79
28 Jadon Swanson FR-1 Southeastern U. 5:52.32 6:41.25 4:24.24 5:03.39 5:26.22 5:32.75 6:41.25
29 Lawrence Budo Sophomore Unattached 3:50.69 4:36.83 6:25.58 4:00.58 5:29.55 4:59.89 5:32.85
30 Austin Biller Freshman Sarasota Sailors 5:03.26 6:45.45 4:50.08 6:09.19 5:29.63 5:56.00 4:03.93
31 Brayden Przekwas Junior Sarasota High School 3:59.31 4:45.84 4:39.19 6:42.17 5:32.37 4:32.55 6:52.14
32 Mark Finnegan   Unattached 5:52.45 5:59.10 4:22.68 4:19.35 5:32.50 3:56.08 4:09.38
33 Alexander Ponce   WIND Runners 6:03.52 5:30.17 7:06.88 4:43.48 5:33.50 3:56.79 6:00.18
34 Jacob Rothenbach Sophomore Sarasota High School 5:11.54 5:48.39 4:51.45 5:38.34 5:34.99 4:51.45 4:07.90
35 Nico Benedetti   FTK 7:53.99 7:01.74 5:20.97 7:39.06 6:13.22 5:58.30 8:05.19
36 Robert Wallace   WIND Runners 6:25.00 5:05.74 7:32.94 5:17.06 6:17.45 5:28.39 5:28.39
37 James Murtaugh   WIND Runners 4:57.62 6:07.20 7:05.18 7:09.04 6:26.52 8:03.15 4:46.03
38 Ricky Matthes 4 Unattached 6:45.04 6:52.91 8:11.55 6:45.04 6:33.24 7:00.77 6:33.24
39 Oscar Olson   WIND Runners 6:47.32 4:43.53 6:55.31 5:35.44 6:39.33 8:31.15 7:59.20
Men's Mile Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Riley Novack   Celerity Athletics 5:01.53 3:12.13 5:46.90 5:41.56 4:26.84 4:50.86
2 John Rowsell   Florida Running Club 3:15.63 5:32.30 3:53.15 5:00.14 4:27.98 4:33.34
3 Jayden Feliciano   IMG Elite 5:44.08 5:14.05 4:00.31 3:43.93 4:33.08 4:46.74
4 John Perez-Dunn JR-3 Southeastern U. 3:18.86 3:18.86 5:28.67 5:45.24 4:36.19 5:09.34
5 Jordan Foreman   Florida Running Club 4:30.56 4:50.08 3:29.19 4:02.66 4:38.92 3:48.72
6 Price Wheeler Junior Unattached 3:30.19 4:34.65 5:41.91 5:47.51 4:40.25 5:25.09
7 Isaac Carney   IMG Elite 5:31.18 5:17.15 3:58.57 5:22.76 4:40.66 5:00.31
8 Isaac Perez   IMG Elite 3:45.44 5:01.53 3:17.26 3:45.44 4:41.80 5:32.53
9 David Milburn JR-3 Southeastern U. 6:11.22 5:42.66 4:36.99 5:28.39 4:45.55 5:31.24
10 Jan Figueroa Senior Narpletics 5:45.87 4:02.97 3:51.53 3:31.53 4:45.84 4:14.40
12 Dylan Bailey Junior Unattached 5:32.79 3:42.83 5:58.84 3:31.25 4:49.38 4:17.55
13 Jonathan Fitzgerald SO-2 Southeastern U. 4:03.29 4:41.86 6:01.97 4:38.89 4:56.69 4:53.73
15 Kevin Jaquez   Narpletics 5:19.13 3:40.71 3:40.71 6:12.82 4:58.25 5:22.11
16 Ryan Livingston   WIND Runners 3:56.04 3:32.14 3:59.03 3:53.05 4:58.78 5:10.74
17 Daniel Ocampo   WIND Runners 5:50.06 5:11.16 3:56.36 3:44.40 4:59.19 4:56.20
20 Jonathan Dinkins SO-2 Southeastern U. 6:07.42 5:12.31 6:31.91 5:03.12 5:06.18 4:47.81
25 Jeremiah Fictum Junior Unattached 5:35.53 3:50.08 6:13.88 4:02.86 5:19.55 5:54.70
Men's Mile Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
11 Alec Miller Junior Sarasota High School 4:48.72 4:31.40 3:56.75 6:09.57 5:06.05 4:42.95
14 Eli Zuppa Sophomore Unattached 4:57.58 5:03.54 4:33.78 5:06.51 4:01.04 6:20.91
18 Olmar Bartolon   WIND Runners 5:02.72 5:54.19 3:53.10 4:47.59 6:03.27 3:47.04
19 Gage Rassmussen SO-2 Keiser 5:02.84 5:54.33 3:44.11 3:31.99 4:44.67 4:17.42
21 Robert Gritzer Senior Without Limits 5:16.73 5:48.41 4:03.89 6:35.92 4:38.73 4:38.73
22 Cole Homer Sophomore Sarasota Cross Country 5:17.21 5:23.56 5:07.70 4:23.29 6:46.03 5:04.53
23 Emmanuel Tovar-Negrete FR-1 Thomas (Ga.) 5:18.52 5:12.15 3:58.89 4:14.82 4:56.23 3:55.71
24 Elias Lopez-Gomez FR-1 Thomas (Ga.) 5:18.69 5:21.88 3:52.65 4:53.20 3:49.46 6:12.87
26 Xavier Rios FR-1 Warner 5:19.64 5:48.41 4:18.91 6:01.20 4:54.07 4:22.11
27 Jaden White   WIND Runners 5:24.30 5:50.25 5:34.03 5:30.79 6:03.22 4:32.42
28 Jadon Swanson FR-1 Southeastern U. 5:26.22 4:30.77 4:56.86 5:22.96 3:58.14 5:19.70
29 Lawrence Budo Sophomore Unattached 5:29.55 4:17.05 4:50.01 6:55.24 4:17.05 6:48.65
30 Austin Biller Freshman Sarasota Sailors 5:29.63 5:26.34 4:50.08 4:43.49 4:50.08 4:53.37
31 Brayden Przekwas Junior Sarasota High School 5:32.37 3:52.66 4:05.96 6:18.91 4:22.58 6:58.79
32 Mark Finnegan   Unattached 5:32.50 6:42.33 4:16.03 5:22.53 3:56.08 4:09.38
33 Alexander Ponce   WIND Runners 5:33.50 5:40.17 4:33.47 4:20.13 6:40.20 5:20.16
34 Jacob Rothenbach Sophomore Sarasota High School 5:34.99 4:51.45 4:21.30 5:11.54 6:38.64 6:01.79
35 Nico Benedetti   FTK 6:13.22 7:05.47 7:46.53 6:58.01 5:58.30 5:24.71
36 Robert Wallace   WIND Runners 6:17.45 6:21.23 6:36.33 5:32.16 4:31.77 6:06.13
37 James Murtaugh   WIND Runners 6:26.52 8:10.88 4:34.43 7:43.83 4:34.43 7:16.77
38 Ricky Matthes 4 Unattached 6:33.24 8:03.69 5:53.92 5:30.33 7:40.09 4:54.93
39 Oscar Olson   WIND Runners 6:39.33 5:23.46 7:07.29 5:15.47 8:07.19 8:15.17