March 19, 2022
|
Alonso High School - Tampa, FL
ICON KEY: FHSAA 2A FHSAA 3A FHSAA 4A

Boys' 1600 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Alex Pena JR Sunlake 5:44.86 5:20.98 5:44.86 4:25.27 4:04.05 10
2 Raekwon Hopkins SR Alonso 4:55.81 5:26.21 3:27.34 4:36.45 3:32.87 8
3 Chigo Anunobi SR Armwood 3:52.05 4:42.37 5:46.67 4:39.57 3:15.70 6
4 Cason Meyer SR Sunlake 3:37.94 5:36.82 4:51.54 4:43.04 3:29.45 5
5 Douglas Yoder SO Robinson 3:49.95 6:06.75 5:37.65 4:51.07 5:52.20 4
6 Kevin Velazquez SR Alonso 6:07.14 4:22.25 6:07.14 4:51.38 3:26.88 3
7 Jaren Chapman JR Newsome 5:21.05 4:02.25 4:34.35 4:51.86 5:50.24 2
8 Elijah Law SO Freedom (Tampa) 4:03.70 5:40.59 3:43.15 4:53.61 6:01.14 1
9 Hunter Boggs SO Wiregrass Ranch 5:19.78 4:05.76 5:43.47 4:56.09 3:59.84 -
10 Preston Cooper FR Alonso 5:28.66 3:30.23 4:50.17 4:56.09 4:35.37 -
11 Colin Fetter JR Auburndale 3:36.22 4:02.87 5:49.50 4:56.18 4:26.57 -
12 Henry Moore JR Wiregrass Ranch 4:32.67 4:11.69 4:38.66 4:59.63 3:32.74 -
13 Abhinav Devpura SO Sickles 4:57.07 4:45.07 4:51.07 5:00.07 6:00.09 -
14 Jackson Tubbs FR Tampa Catholic 3:46.27 4:19.46 6:17.12 5:01.69 4:37.56 -
15 Eric Major SR Chamberlain 4:32.89 4:35.93 4:29.86 5:03.21 4:41.99 -
16 Ethan Eaves JR Newsome 6:14.27 5:13.41 4:18.64 5:04.28 5:43.84 -
17 Beck Waldman SO Newsome 4:22.18 4:28.27 3:36.45 5:04.85 3:54.74 -
18 Joaquin Arevalo JR Sunlake 4:19.94 4:50.52 4:19.94 5:05.81 5:57.80 -
19 Bryce Reeves SO Sunlake 6:01.50 5:30.60 3:48.64 5:08.97 4:59.70 -
20 Orestes Otero JR Chamberlain 5:28.60 6:44.43 3:47.50 5:15.96 4:47.53 -
21 Jeremiah Austin SR Auburndale 5:55.14 5:39.29 5:10.75 5:17.09 5:51.97 -
22 Bradley Smith FR Berkeley Prep 6:49.05 5:01.24 6:39.54 5:17.09 4:54.90 -
23 Jordan Palmer FR Robinson 6:49.51 4:55.23 3:58.09 5:17.45 4:10.79 -
24 Lance Logan SO Sickles 5:11.60 6:37.45 5:05.25 5:17.96 4:55.71 -
25 Ryder Dutil JR Wiregrass Ranch 5:13.65 5:56.12 4:57.31 5:26.71 4:57.31 -
26 Duncan Goldtrap FR Armwood 6:01.42 7:07.13 4:49.14 5:28.56 4:13.00 -
27 Wesley Pheffer SO Wiregrass Ranch 6:25.36 5:06.31 6:25.36 5:29.36 6:55.00 -
28 Mason Desilles FR Freedom (Tampa) 5:43.58 6:19.92 6:59.56 5:30.36 5:07.24 -
29 Joel Rodriguez Morales SR Freedom (Tampa) 6:31.39 5:25.05 5:28.37 5:31.68 6:31.39 -
30 Noah Allen FR Chamberlain 7:04.05 6:30.13 6:30.13 5:39.24 4:14.43 -
31 Yael Cruz JR Armwood 6:13.23 7:04.13 4:24.66 5:39.30 6:30.20 -
32 Sawyer Sketch FR Berkeley Prep 6:08.91 6:36.75 6:26.31 5:48.02 4:27.98 -
33 Chris Sempert SO Bartow 5:13.34 4:28.08 6:47.34 5:48.15 4:21.12 -
34 Armando Sanchez JR Auburndale 5:19.01 6:36.14 7:18.20 5:50.56 4:54.47 -
35 William Benedict JR Sickles 5:46.69 4:17.34 5:21.67 5:57.41 4:49.51 -
36 Brandon McClain JR Jefferson 4:56.39 6:46.16 4:38.10 6:05.91 7:37.39 -
37 Elliot Santa SO Tampa Catholic 7:06.26 7:32.44 7:28.70 6:13.91 6:40.09 -
38 Joe Mena FR Chamberlain 5:46.47 6:01.53 7:35.68 6:16.59 7:35.68 -
39 Varshith Ale FR Sickles 7:12.74 5:44.66 4:39.56 6:22.95 5:06.36 -
40 Nicholas Knowles JR Auburndale 5:16.34 6:56.64 6:18.06 6:25.77 6:48.92 -
41 Dwayne Jones JR Strawberry Crest 6:54.89 5:03.98 5:53.27 6:50.78 6:42.57 -
42 Dakota Quintana SO Strawberry Crest 6:17.53 5:46.07 7:15.96 7:29.44 5:23.60 -
  Maddux Hawkins FR Carrollwood NT NT NT NT NT   
  Gabe Slater SR Carrollwood NT NT NT NT NT   
  Zack Kremkau JR Alonso NT NT NT NT NT   
  Jacob Chernin SO Carrollwood NT NT NT NT NT   
  Owen Walsh SO Carrollwood NT NT NT NT NT   
  David Carrillo SO Tampa Catholic NT NT NT NT NT   
  Angelo Costa FR Tampa Catholic NT NT NT NT NT   
  Matt Schwindler JR Wharton NT NT NT NT NT   
  Caleb Gilmore FR Wharton NT NT NT NT NT   
  Brett Brown JR Wharton NT NT NT NT NT   
  Francisco Mondragon SR Bartow NT NT NT NT NT   
  Elijah West FR Strawberry Crest NT NT NT NT NT   
  Gregory Cobb SO Strawberry Crest NT NT NT NT NT   
  Faaris Faisal FR King NT NT NT NT NT   
  Mason Cruse JR Berkeley Prep NT NT NT NT NT   
  Jason Swartzlander SR Newsome NT NT NT NT NT   
  Liam Ballard JR Gaither NT NT NT NT NT   
  Alex Marcotte JR Jefferson NT NT NT NT NT   
Boys' 1600 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
33 Chris Sempert SO Bartow 6:02.08 5:48.15 5:13.34 7:29.12 7:15.19 6:43.86 -
34 Armando Sanchez JR Auburndale 5:43.55 5:50.56 5:33.04 5:12.00 4:40.45 4:29.94 -
36 Brandon McClain JR Jefferson 4:30.78 6:05.91 6:42.51 5:03.71 6:20.55 7:48.37 -
37 Elliot Santa SO Tampa Catholic 5:14.09 6:13.91 5:17.83 7:43.65 6:55.04 6:40.09 -
39 Varshith Ale FR Sickles 7:39.54 6:22.95 8:06.35 7:43.37 5:06.36 5:10.19 -
40 Nicholas Knowles JR Auburndale 5:00.90 6:25.77 4:33.90 4:41.62 5:39.48 8:21.51 -
42 Dakota Quintana SO Strawberry Crest 9:30.79 7:29.44 5:50.57 9:03.83 9:44.28 5:59.56 -
  Gregory Cobb SO Strawberry Crest NT NT NT NT NT NT   
  Elijah West FR Strawberry Crest NT NT NT NT NT NT   
  Alex Marcotte JR Jefferson NT NT NT NT NT NT   
  Francisco Mondragon SR Bartow NT NT NT NT NT NT   
  David Carrillo SO Tampa Catholic NT NT NT NT NT NT   
Boys' 1600 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
23 Jordan Palmer FR Robinson 3:54.92 5:17.45 -
26 Duncan Goldtrap FR Armwood 6:37.56 5:28.56 -
27 Wesley Pheffer SO Wiregrass Ranch 3:50.56 5:29.36 -
28 Mason Desilles FR Freedom (Tampa) 4:47.42 5:30.36 -
29 Joel Rodriguez Morales SR Freedom (Tampa) 6:34.70 5:31.68 -
30 Noah Allen FR Chamberlain 6:33.52 5:39.24 -
31 Yael Cruz JR Armwood 4:58.59 5:39.30 -
32 Sawyer Sketch FR Berkeley Prep 6:47.19 5:48.02 -
35 William Benedict JR Sickles 7:44.64 5:57.41 -
38 Joe Mena FR Chamberlain 7:09.32 6:16.59 -
41 Dwayne Jones JR Strawberry Crest 6:09.71 6:50.78 -
  Maddux Hawkins FR Carrollwood NT NT   
  Jacob Chernin SO Carrollwood NT NT   
  Owen Walsh SO Carrollwood NT NT   
  Caleb Gilmore FR Wharton NT NT   
  Angelo Costa FR Tampa Catholic NT NT   
Boys' 1600 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
12 Henry Moore JR Wiregrass Ranch 4:59.63 -
14 Jackson Tubbs FR Tampa Catholic 5:01.69 -
16 Ethan Eaves JR Newsome 5:04.28 -
17 Beck Waldman SO Newsome 5:04.85 -
18 Joaquin Arevalo JR Sunlake 5:05.81 -
19 Bryce Reeves SO Sunlake 5:08.97 -
20 Orestes Otero JR Chamberlain 5:15.96 -
21 Jeremiah Austin SR Auburndale 5:17.09 -
22 Bradley Smith FR Berkeley Prep 5:17.09 -
24 Lance Logan SO Sickles 5:17.96 -
25 Ryder Dutil JR Wiregrass Ranch 5:26.71 -
  Gabe Slater SR Carrollwood NT   
  Matt Schwindler JR Wharton NT   
  Brett Brown JR Wharton NT   
  Faaris Faisal FR King NT   
  Mason Cruse JR Berkeley Prep NT   
Boys' 1600 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Alex Pena JR Sunlake 4:25.27 10
2 Raekwon Hopkins SR Alonso 4:36.45 8
3 Chigo Anunobi SR Armwood 4:39.57 6
4 Cason Meyer SR Sunlake 4:43.04 5
5 Douglas Yoder SO Robinson 4:51.07 4
6 Kevin Velazquez SR Alonso 4:51.38 3
7 Jaren Chapman JR Newsome 4:51.86 2
8 Elijah Law SO Freedom (Tampa) 4:53.61 1
9 Hunter Boggs SO Wiregrass Ranch 4:56.09 -
10 Preston Cooper FR Alonso 4:56.09 -
11 Colin Fetter JR Auburndale 4:56.18 -
13 Abhinav Devpura SO Sickles 5:00.07 -
15 Eric Major SR Chamberlain 5:03.21 -
  Jason Swartzlander SR Newsome NT   
  Liam Ballard JR Gaither NT   
  Zack Kremkau JR Alonso NT