December 4, 2021
|
Boston University-Track & Tennis Center - Boston, MA
|
200m (Banked)
|
Timing: Lancer Timing Services
ICON KEY: NCAA DII Prov DIII NE NEICAAA IC4A/ECAC

Women's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Annie Rodenfels   Unattached 12:25.22 15:08.80 17:34.21
2 Whittni Orton-Morgan   Unattached 12:25.77 15:09.47 16:31.33
3 Courtney Wayment SR-4 BYU 18:09.40 15:15.46 13:43.92
4 Kelsey Chmiel JR-3 NC State 17:27.92 15:27.36 12:21.89
5 Maddy Denner JR-3 Notre Dame 13:08.77 15:27.96 13:36.61
6 Adva Cohen SR-4 New Mexico 11:39.75 15:33.00 19:26.25
7 Alexandra Hays JR-3 NC State 14:28.48 15:33.84 12:17.74
8 Kayley DeLay SR-4 Yale 11:23.77 15:36.66 17:57.16
9 Lauren Ryan JR-3 Florida State 16:55.64 15:40.40 18:01.46
10 Emma Heckel FR-1 New Mexico 18:49.29 15:41.07 16:09.31
11 Gracelyn Larkin SO-2 New Mexico 12:51.76 15:41.17 14:54.12
12 Hannah Miller   UNAT-New Mexico 14:35.39 15:41.28 13:20.09
13 Nicole Fegans SR-4 Georgia Tech 14:46.17 15:42.73 14:17.89
14 Joyce Kimeli SR-4 Auburn 16:58.87 15:43.39 12:44.15
15 Emily Mackay SR-4 Binghamton 11:29.80 15:44.93 18:25.57
16 Lauren Bailey SR-4 Notre Dame 17:29.29 15:45.30 20:19.44
17 Katie Izzo   Unattached 13:25.58 15:47.74 11:22.38
18 Maggie Donahue FR-1 Georgetown 12:11.03 15:49.39 19:18.26
19 Katie Camarena SR-4 Portland State 14:16.35 15:51.49 20:36.94
20 Aubrey Frentheway JR-3 BYU 18:24.45 15:52.11 13:29.30
21 Maria Coffin SR-4 Providence 15:45.88 15:55.43 13:32.12
22 Anna Pataki SR-4 Portland 18:19.00 15:55.65 12:54.08
23 Summer Allen SR-4 Weber State 16:34.71 15:56.45 18:19.92
24 Billie Hatch JR-3 Weber State 15:19.54 15:57.85 15:57.85
25 Abbe Goldstein   Unattached 16:10.23 16:00.62 12:38.89
26 Andrea Modin Engesæth FR-1 New Mexico 19:22.80 16:00.99 16:29.82
27 Savannah Shaw SO-2 NC State 18:11.76 16:06.16 18:50.41
28 Rachel Hyland   BAA 12:24.15 16:06.42 13:12.47
29 Alexandra Lucki   Toronto West Athletics 17:35.41 16:08.26 18:23.82
30 Amelia Mazza-Downie SO-2 New Mexico 11:27.78 16:08.70 12:16.22
31 McKenna Lee JR-3 BYU 13:46.15 16:11.94 20:14.93
32 Melissa Lodge Senior Rhode Island Track Club 13:49.06 16:15.36 13:49.06
33 Heather Holt JR-3 NC State 19:27.29 16:20.91 19:37.10
34 Celine Ritter SR-4 Lee (Tenn.) 16:13.63 16:23.46 12:47.10
35 Stefanie Parsons SR-4 New Mexico 18:23.78 16:25.51 12:09.28
36 Annamaria Kostarellis JR-3 New Mexico 18:04.43 16:34.89 13:25.86
37 Gionna Quarzo FR-1 NC State 19:55.48 16:36.23 20:15.40
38 Tina Capparell JR-3 Delaware 12:48.93 16:38.60 20:18.30
39 Samree Dishon FR-1 New Mexico 13:19.24 16:39.05 20:18.85
40 Juanita Johnson JR-3 New Mexico 21:35.04 16:43.90 15:33.63
41 Olivia Lomascolo SO-2 Siena 20:28.46 16:46.93 15:06.24
42 Hannah Brookover SR-4 High Point 13:57.04 16:48.48 17:08.65
43 Susanna Weir SR-4 Delaware 15:49.05 16:49.62 16:39.53
44 Abigail Hassman SO-2 Northeastern 16:53.42 16:53.42 19:55.84
45 Toni Moore SR-4 Lee (Tenn.) 12:12.27 16:57.03 13:03.12
46 Meredith Bloss SO-2 Claremont-Mudd-Scripps 21:34.65 16:59.41 18:20.97
47 Emily Lane SR-4 Syracuse 17:20.86 17:00.45 20:34.75
48 Azza Borovicka-Swanson SO-2 Northeastern 17:54.64 17:03.46 18:15.11
49 Hayley Collins SR-4 Marist 19:01.17 17:08.08 19:21.73
50 Lindsey Ickes JR-3 High Point 18:21.43 17:09.37 20:24.95
51 Hannah Lindgren FR-1 Delaware 20:46.18 17:09.90 18:01.40
52 Julien Webster JR-3 Delaware 13:08.69 17:17.74 18:40.76
53 Hannah Rieders SR-4 Mount Holyoke 16:55.38 17:26.78 22:40.82
54 Keira Cohen FR-1 Siena 20:17.86 17:29.88 22:13.35
55 Lauren Selkin JR-3 Mount Holyoke 12:17.87 17:34.09 14:45.44
56 Roxanne Ramirez SR-4 Delaware 16:32.16 17:35.48 14:57.16
57 Madeline Rieders SR-4 Mount Holyoke 15:58.39 17:44.87 14:01.25
58 Janelle Solviletti   Battle Road Track Club 20:47.86 17:46.54 15:49.22
59 Abby Scott JR-3 Williams 17:07.64 17:50.45 18:01.16
60 Maddy Lawler SO-2 Williams 12:43.06 17:54.73 17:11.74
61 Anna Schaller JR-3 Northeastern 13:33.26 18:04.34 20:36.15
62 Charlotte Whitehurst   Big Blue Track Club 19:32.24 18:05.40 19:53.94
63 Caroline Kirby FR-1 Syracuse 18:44.17 18:33.04 23:33.56
64 Gwen Koziara FR-1 Suffolk 15:46.63 18:46.94 18:46.94
65 Samantha Molinari Senior Unattached 19:23.31 19:11.79 23:02.15
66 Hannah Brisson JR-3 Merrimack 18:30.28 19:16.54 23:19.42
67 Caroline Empey   Big Blue Track Club 25:07.04 19:19.26 13:31.49
68 Sarah Sandlow SO-2 Tufts 14:03.72 19:31.83 20:18.71
69 Sarah Tierney SR-4 Merrimack 18:58.49 19:33.70 22:18.02
70 Sophia Beland SO-2 Merrimack 21:01.71 20:36.97 19:47.50
71 Madison Cote SO-2 Merrimack 14:51.92 20:56.22 21:08.79
72 Molly Darfler-Sweeney SR-4 Merrimack 16:40.20 21:06.07 25:44.61
  Dominique Clairmonte SR-4 NC State DNF DNF DNF
  Abbey Wheeler   Unattached DNF DNF DNF
  Emma Saart   Boston Hares DNF DNF DNF
  Hannah Steelman SR-4 NC State DNF DNF DNF
  Anna Bennett   Unattached DNF DNF DNF
  Aleta Looker   Tracksmith Boston DNF DNF DNF
  Elise Thorner SO-2 New Mexico DNF DNF DNF
  Alicia Cutter   Greater Boston Track Club DNS DNS DNS
  Ella Whitman SO-2 Boston College DNS DNS DNS
  Abby Taylor   CPTC-Tracksmith DNS DNS DNS
  Lucia Kenig-Ziesler   Unattached DNS DNS DNS
  Danielle Page JR-3 Tufts DNS DNS DNS
  Rylee Ducharme SR-4 Merrimack DNS DNS DNS
  Sophie Murphy JR-3 Iona DNS DNS DNS
  Meghan Davis SO-2 Tufts DNS DNS DNS
  Katelyn Tuohy FR-1 NC State DNS DNS DNS
  Lainey Studebaker Senior Unattached DNS DNS DNS
  Mariah Howlett SO-2 NC State DNS DNS DNS
Women's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Annie Rodenfels   Unattached 15:08.80
2 Whittni Orton-Morgan   Unattached 15:09.47
3 Courtney Wayment SR-4 BYU 15:15.46
4 Kelsey Chmiel JR-3 NC State 15:27.36
5 Maddy Denner JR-3 Notre Dame 15:27.96
6 Adva Cohen SR-4 New Mexico 15:33.00
7 Alexandra Hays JR-3 NC State 15:33.84
8 Kayley DeLay SR-4 Yale 15:36.66
9 Lauren Ryan JR-3 Florida State 15:40.40
10 Emma Heckel FR-1 New Mexico 15:41.07
11 Gracelyn Larkin SO-2 New Mexico 15:41.17
13 Nicole Fegans SR-4 Georgia Tech 15:42.73
14 Joyce Kimeli SR-4 Auburn 15:43.39
17 Katie Izzo   Unattached 15:47.74
18 Maggie Donahue FR-1 Georgetown 15:49.39
20 Aubrey Frentheway JR-3 BYU 15:52.11
23 Summer Allen SR-4 Weber State 15:56.45
25 Abbe Goldstein   Unattached 16:00.62
27 Savannah Shaw SO-2 NC State 16:06.16
30 Amelia Mazza-Downie SO-2 New Mexico 16:08.70
  Abbey Wheeler   Unattached DNF
  Hannah Steelman SR-4 NC State DNF
Women's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
12 Hannah Miller   UNAT-New Mexico 13:38.92 15:41.28
15 Emily Mackay SR-4 Binghamton 17:38.33 15:44.93
16 Lauren Bailey SR-4 Notre Dame 17:57.65 15:45.30
19 Katie Camarena SR-4 Portland State 11:44.11 15:51.49
21 Maria Coffin SR-4 Providence 13:32.12 15:55.43
22 Anna Pataki SR-4 Portland 20:13.68 15:55.65
24 Billie Hatch JR-3 Weber State 17:14.48 15:57.85
26 Andrea Modin Engesæth FR-1 New Mexico 19:42.02 16:00.99
29 Alexandra Lucki   Toronto West Athletics 20:39.38 16:08.26
31 McKenna Lee JR-3 BYU 19:26.33 16:11.94
33 Heather Holt JR-3 NC State 12:45.11 16:20.91
34 Celine Ritter SR-4 Lee (Tenn.) 13:36.28 16:23.46
35 Stefanie Parsons SR-4 New Mexico 11:39.72 16:25.51
36 Annamaria Kostarellis JR-3 New Mexico 14:35.51 16:34.89
37 Gionna Quarzo FR-1 NC State 14:36.69 16:36.23
39 Samree Dishon FR-1 New Mexico 18:58.92 16:39.05
42 Hannah Brookover SR-4 High Point 14:07.13 16:48.48
  Dominique Clairmonte SR-4 NC State DNF DNF
  Anna Bennett   Unattached DNF DNF
  Katelyn Tuohy FR-1 NC State DNS DNS
  Mariah Howlett SO-2 NC State DNS DNS
  Sophie Murphy JR-3 Iona DNS DNS
Women's 5000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
28 Rachel Hyland   BAA 13:41.46 14:49.11 11:55.15 16:06.42 11:16.50 17:43.07 12:04.82
32 Melissa Lodge Senior Rhode Island Track Club 19:01.18 16:15.36 16:15.36 16:15.36 11:42.26 20:38.71 20:19.20
38 Tina Capparell JR-3 Delaware 13:48.84 12:58.91 16:38.60 16:38.60 11:59.00 20:58.24 11:59.00
40 Juanita Johnson JR-3 New Mexico 16:13.79 16:33.87 17:24.06 16:43.90 11:42.73 11:52.77 18:34.33
41 Olivia Lomascolo SO-2 Siena 14:05.83 14:15.89 14:36.03 16:46.93 12:35.20 15:06.24 20:18.39
43 Susanna Weir SR-4 Delaware 19:41.26 19:51.36 16:09.24 16:49.62 21:12.13 19:41.26 16:39.53
44 Abigail Hassman SO-2 Northeastern 16:23.02 16:33.16 17:23.83 16:53.42 18:14.50 21:57.45 17:03.56
45 Toni Moore SR-4 Lee (Tenn.) 20:30.61 21:21.46 14:04.14 16:57.03 20:30.61 15:35.67 13:23.46
46 Meredith Bloss SO-2 Claremont-Mudd-Scripps 17:19.80 21:24.46 17:50.38 16:59.41 17:30.00 15:17.47 17:40.19
47 Emily Lane SR-4 Syracuse 15:59.23 22:06.59 15:38.82 17:00.45 21:05.36 20:04.14 15:28.61
48 Azza Borovicka-Swanson SO-2 Northeastern 19:06.28 19:57.45 19:26.75 17:03.46 15:10.88 15:21.12 12:37.36
49 Hayley Collins SR-4 Marist 21:45.67 12:09.94 13:32.19 17:08.08 14:03.03 16:47.52 15:35.56
50 Lindsey Ickes JR-3 High Point 20:35.25 13:22.91 12:41.74 17:09.37 16:17.91 22:18.18 18:11.14
51 Hannah Lindgren FR-1 Delaware 13:33.63 16:39.01 17:40.80 17:09.90 14:56.02 12:21.53 17:09.90
53 Hannah Rieders SR-4 Mount Holyoke 17:16.32 21:38.01 16:13.51 17:26.78 15:31.64 15:31.64 19:53.33
54 Keira Cohen FR-1 Siena 13:49.41 20:28.36 15:13.40 17:29.88 19:25.37 21:41.86 12:56.92
55 Lauren Selkin JR-3 Mount Holyoke 13:52.74 15:38.14 22:18.70 17:34.09 22:29.24 13:21.11 12:38.95
57 Madeline Rieders SR-4 Mount Holyoke 19:20.71 22:43.04 17:23.58 17:44.87 15:15.79 20:35.25 18:59.41
  Elise Thorner SO-2 New Mexico DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Aleta Looker   Tracksmith Boston DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Ella Whitman SO-2 Boston College DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Danielle Page JR-3 Tufts DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Meghan Davis SO-2 Tufts DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Abby Taylor   CPTC-Tracksmith DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Lainey Studebaker Senior Unattached DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Women's 5000 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
52 Julien Webster JR-3 Delaware 13:29.44 15:44.35 16:25.86 17:17.74 19:53.40
56 Roxanne Ramirez SR-4 Delaware 17:24.93 14:57.16 13:32.72 17:35.48 20:45.47
58 Janelle Solviletti   Battle Road Track Club 15:06.56 20:26.53 12:58.58 17:46.54 17:46.54
59 Abby Scott JR-3 Williams 14:16.36 18:43.98 13:44.25 17:50.45 16:35.52
60 Maddy Lawler SO-2 Williams 17:01.00 14:30.54 22:12.67 17:54.73 22:44.91
61 Anna Schaller JR-3 Northeastern 17:10.13 16:26.75 20:36.15 18:04.34 13:22.42
62 Charlotte Whitehurst   Big Blue Track Club 17:54.55 14:17.47 13:12.35 18:05.40 20:04.80
63 Caroline Kirby FR-1 Syracuse 14:39.31 21:53.39 16:41.74 18:33.04 18:44.17
64 Gwen Koziara FR-1 Suffolk 20:28.37 21:47.25 15:57.90 18:46.94 22:54.87
65 Samantha Molinari Senior Unattached 20:20.90 20:55.46 18:25.72 19:11.79 18:37.24
66 Hannah Brisson JR-3 Merrimack 24:17.24 14:04.28 19:51.24 19:16.54 18:07.15
67 Caroline Empey   Big Blue Track Club 22:47.93 19:30.86 15:15.82 19:19.26 21:03.60
68 Sarah Sandlow SO-2 Tufts 16:47.78 17:34.65 25:11.66 19:31.83 23:14.48
69 Sarah Tierney SR-4 Merrimack 23:16.71 18:35.02 16:14.17 19:33.70 21:54.55
70 Sophia Beland SO-2 Merrimack 25:46.22 25:58.59 17:19.06 20:36.97 16:29.58
71 Madison Cote SO-2 Merrimack 23:26.97 24:42.34 16:07.29 20:56.22 14:39.36
72 Molly Darfler-Sweeney SR-4 Merrimack 26:22.59 17:56.16 26:35.25 21:06.07 25:06.63
  Emma Saart   Boston Hares DNF DNF DNF DNF DNF
  Alicia Cutter   Greater Boston Track Club DNS DNS DNS DNS DNS
  Rylee Ducharme SR-4 Merrimack DNS DNS DNS DNS DNS
  Lucia Kenig-Ziesler   Unattached DNS DNS DNS DNS DNS