March 25-26, 2022
|
Murray State - Murray, KY
ICON KEY: NAIA A NAIA B NCAA DII Prov HCAC

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Silas Winders SO-2 Southern Indiana 1:56.46 1:47.15 1:56.46 2:11.60 10
2 Howard Hendricks SO-2 Marian (Ind.) 1:39.85 2:30.37 1:57.47 2:22.14 8
3 Michael Dunagan SO-2 Morehead State 2:32.55 2:01.80 1:58.25 1:47.61 6
4 Toby Cook SO-2 Morehead State 1:39.70 1:31.39 1:58.68 2:15.30 5
5 Joseph Stone SR-4 SIU Edwardsville 1:31.43 2:02.30 1:58.73 1:43.30 4
6 Aytonn Bar-Shimon JR-3 Central Methodist 2:24.10 1:23.37 1:59.09 2:32.44 3
7 Chance Klipstine JR-3 Indiana East 1:29.33 2:22.92 1:59.10 1:46.00 2
8 Nolan Foushee SO-2 Lindsey Wilson 2:07.49 2:29.14 2:00.27 1:37.42 1
9 Rick Pflanz FR-1 Southern Indiana 1:52.42 1:41.54 2:00.88 2:22.64 -
10 Adam Oulgout FR-1 Evansville 2:01.64 2:00.43 2:01.64 1:28.80 -
11 Tyler Garrett JR-3 Southern Indiana 2:09.15 1:49.66 2:01.84 2:00.63 -
12 Chance Rone SR-4 Tennessee-Martin 2:01.30 2:34.38 2:02.52 2:35.60 -
13 Nate Very FR-1 Transylvania 2:35.62 2:27.04 2:02.53 1:45.38 -
14 Owen Pittman FR-1 Marian (Ind.) 2:25.83 1:58.64 2:03.58 2:06.06 -
15 Jackson McPheeters JR-3 Southern Indiana 1:38.52 1:46.01 2:04.71 2:17.19 -
16 James Loi SR-4 Kentucky Wesleyan 2:26.24 2:06.24 2:04.99 1:57.49 -
17 Michael Weaver Junior Unattached 2:05.78 2:41.00 2:05.78 2:33.46   
18 Dawson Smith SO-2 Southern Illinois 1:53.39 2:23.63 2:05.99 2:00.95 -
19 Drew Thornton SR-4 Marian (Ind.) 2:07.38 2:02.33 2:06.11 2:14.94 -
20 Ross Ellis SO-2 Southern Indiana 1:52.32 2:11.25 2:06.20 2:33.97 -
21 Kenneth Hammell FR-1 Marian (Ind.) 2:26.59 2:05.11 2:06.37 1:53.74 -
22 Jordan Tucker JR-3 Lindsey Wilson 2:34.21 2:03.88 2:06.40 1:41.12 -
23 Justin Sparkman FR-1 Transylvania 2:38.52 2:18.23 2:06.81 1:32.58 -
24 Justin Stearns FR-1 Lindsey Wilson 1:51.68 1:59.30 2:06.91 1:58.03 -
25 Uriah Guthrie SO-2 Southern Illinois 2:27.42 2:09.63 2:07.08 1:30.23 -
26 Ariel Devoto FR-1 Bethel (Tenn.) 2:28.08 1:31.91 2:07.65 1:34.47 -
27 Carson Kline SR-4 Evansville 2:18.70 2:26.40 2:08.42 2:03.29 -
28 Carson Warman FR-1 Bethel (Tenn.) 1:54.62 2:19.09 2:08.78 2:47.42 -
29 Jaylun Wallace JR-3 Lindsey Wilson 1:35.50 2:34.86 2:09.05 2:19.38 -
30 Ryan Martin JR-3 Austin Peay 2:36.28 2:24.65 2:09.15 2:01.41 -
31 Nate Martin SO-2 Midway 1:41.05 2:04.37 2:09.55 2:16.03 -
32 Jackson Cooper FR-1 Alabama A&M 2:19.48 1:57.32 2:10.35 2:15.57 -
33 Dennis Kipkemboi SO-2 Bethel (Tenn.) 1:50.77 2:22.41 2:11.86 2:39.55 -
34 Adam Nadler SO-2 Indiana East 2:00.58 1:48.65 2:12.50 2:07.20 -
35 Josiah Kocis FR-1 Midway 1:46.86 2:49.64 2:13.57 2:42.96 -
36 Patrick Stiltner SO-2 Transylvania 2:27.48 2:11.39 2:14.07 2:23.46 -
37 Jackson Arkles FR-1 Olivet 2:07.89 1:34.24 2:14.62 2:07.89 -
38 Ma'Rico Holland SR-4 Kentucky State 2:14.76 2:53.84 2:14.76 2:33.63 -
39 Marcus Abel FR-1 Lindsey Wilson 2:19.59 2:25.01 2:15.52 1:48.42 -
40 Lennonn Matthews FR-1 Austin Peay 1:47.43 2:28.22 2:15.98 1:50.15 -
41 Drew Williams FR-1 Freed-Hardeman 1:42.60 1:43.97 2:16.80 2:05.86 -
42 Jordan Hartig   Lindsey Wilson JV 2:12.57 2:41.57 2:18.09 1:53.24 -
43 Johnathon Cromer JR-3 Transylvania 2:14.24 2:01.79 2:18.39 2:23.93 -
44 Logan Bullock SO-2 Lindsey Wilson 1:58.66 1:55.87 2:19.60 1:55.87 -
45 Keshun Smith FR-1 Bethel (Tenn.) 2:58.58 2:38.89 2:20.61 2:40.30 -
46 Trevor Roberts JR-3 Freed-Hardeman 2:56.83 2:08.73 2:21.46 2:39.85 -
47 Wesley Greene FR-1 Midway 2:08.32 2:41.11 2:22.57 2:12.59 -
48 Luke Logan SO-2 Midway 1:50.82 1:46.50 2:23.92 2:46.95 -
49 Brantly Jent FR-1 Bethel (Tenn.) 2:19.78 2:05.22 2:25.60 1:49.20 -
50 Luke Watts SO-2 Evansville 3:09.09 2:45.08 2:30.07 3:01.59 -
51 Cameron Wallis SO-2 Midway 2:00.23 2:31.79 2:30.28 2:55.83 -
52 Andrew Hornung FR-1 Transylvania 2:01.88 3:12.61 2:30.47 2:09.41 -
53 Daniel Peter SR-4 Transylvania 2:19.08 2:56.58 2:36.26 3:07.52 -
54 Jackson Bogel FR-1 Transylvania 2:34.70 3:02.52 2:53.82 3:25.11 -
  Rodrigo Fraga Odriozola FR-1 Jacksonville St. DNF DNF DNF DNF   
  Hunter Ellis Sophomore Campbellsville-Harrodsburg DNS DNS DNS DNS   
  Daniel Pence Sophomore Campbellsville-Harrodsburg DNS DNS DNS DNS   
  Ifiok Andrew Umoh Senior ASUIV DNS DNS DNS DNS   
  Jim Headrick JR-3 Lindsey Wilson DNS DNS DNS DNS   
  Mike Schonter JR-3 Lindsey Wilson DNS DNS DNS DNS   
  Victor Clark SO-2 Lindsey Wilson DNS DNS DNS DNS   
  Noah Brown JR-3 Lindsey Wilson DNS DNS DNS DNS   
  Cooper Clark FR-1 Oakland City DNS DNS DNS DNS   
  Jace Cowman FR-1 Lindsey Wilson DNS DNS DNS DNS   
  Dillon Riddell SR-4 Oakland City DNS DNS DNS DNS   
  Nick Cummins FR-1 Lindsey Wilson DNS DNS DNS DNS   
  AJ Ludwig FR-1 Indiana East DNS DNS DNS DNS   
  Cruz Ortiz-Ramirez JR-3 Morehead State DNS DNS DNS DNS   
  Roberto Gutierrez FR-1 Oakland City DNS DNS DNS DNS   
  Taylor Gibson SO-2 Jacksonville St. DNS DNS DNS DNS   
  Connor Duncan JR-3 Austin Peay DNS DNS DNS DNS   
  Travis Hart JR-3 Southern Illinois DNS DNS DNS DNS   
  Jacob Stinnett JR-3 Midway DNS DNS DNS DNS   
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Silas Winders SO-2 Southern Indiana 1:56.46 1:43.65 2:09.27 2:03.45 1:58.79 2:16.26 2:20.92 10
2 Howard Hendricks SO-2 Marian (Ind.) 1:57.47 1:45.73 2:31.54 1:32.81 1:49.25 1:48.08 2:22.14 8
3 Michael Dunagan SO-2 Morehead State 1:58.25 1:34.60 2:17.17 1:40.52 2:26.63 1:57.07 1:48.79 6
5 Joseph Stone SR-4 SIU Edwardsville 1:58.73 1:44.49 2:03.48 2:03.48 2:24.85 2:15.36 2:24.85 4
6 Aytonn Bar-Shimon JR-3 Central Methodist 1:59.09 2:18.15 1:41.23 1:40.04 1:55.52 1:47.19 1:40.04 3
9 Rick Pflanz FR-1 Southern Indiana 2:00.88 2:29.90 1:31.87 1:33.08 2:31.10 2:19.02 2:11.76 -
10 Adam Oulgout FR-1 Evansville 2:01.64 1:30.02 2:35.70 1:55.56 2:13.81 2:08.94 2:02.86 -
14 Owen Pittman FR-1 Marian (Ind.) 2:03.58 1:51.23 2:01.11 2:02.35 2:18.41 2:24.59 2:34.48 -
19 Drew Thornton SR-4 Marian (Ind.) 2:06.11 2:23.77 2:37.64 2:37.64 2:07.38 2:27.55 2:28.81 -
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
4 Toby Cook SO-2 Morehead State 1:58.68 1:57.50 5
7 Chance Klipstine JR-3 Indiana East 1:59.10 2:33.64 2
11 Tyler Garrett JR-3 Southern Indiana 2:01.84 2:14.03 -
12 Chance Rone SR-4 Tennessee-Martin 2:02.52 1:38.02 -
15 Jackson McPheeters JR-3 Southern Indiana 2:04.71 2:37.14 -
  Rodrigo Fraga Odriozola FR-1 Jacksonville St. DNF DNF   
  AJ Ludwig FR-1 Indiana East DNS DNS   
  Travis Hart JR-3 Southern Illinois DNS DNS   
  Ifiok Andrew Umoh Senior ASUIV DNS DNS   
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
8 Nolan Foushee SO-2 Lindsey Wilson 1:29.00 2:00.27 1:59.07 1
13 Nate Very FR-1 Transylvania 1:57.63 2:02.53 1:41.70 -
16 James Loi SR-4 Kentucky Wesleyan 1:37.50 2:04.99 2:18.74 -
20 Ross Ellis SO-2 Southern Indiana 1:48.54 2:06.20 2:03.68 -
21 Kenneth Hammell FR-1 Marian (Ind.) 1:33.52 2:06.37 1:58.79 -
23 Justin Sparkman FR-1 Transylvania 1:37.65 2:06.81 2:37.25 -
24 Justin Stearns FR-1 Lindsey Wilson 2:37.37 2:06.91 1:37.72 -
27 Carson Kline SR-4 Evansville 1:46.59 2:08.42 2:05.86 -
30 Ryan Martin JR-3 Austin Peay 1:54.95 2:09.15 2:11.74 -
31 Nate Martin SO-2 Midway 2:43.24 2:09.55 2:04.37 -
33 Dennis Kipkemboi SO-2 Bethel (Tenn.) 2:21.09 2:11.86 1:50.77 -
  Cruz Ortiz-Ramirez JR-3 Morehead State DNS DNS DNS   
  Taylor Gibson SO-2 Jacksonville St. DNS DNS DNS   
  Connor Duncan JR-3 Austin Peay DNS DNS DNS   
  Mike Schonter JR-3 Lindsey Wilson DNS DNS DNS   
  Victor Clark SO-2 Lindsey Wilson DNS DNS DNS   
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
17 Michael Weaver Junior Unattached 2:24.65 2:35.97 2:05.78 2:25.91 1:50.69 1:35.60 2:34.71   
22 Jordan Tucker JR-3 Lindsey Wilson 1:39.86 1:36.07 2:06.40 1:38.60 1:44.92 2:29.16 1:41.12 -
28 Carson Warman FR-1 Bethel (Tenn.) 2:43.55 2:25.53 2:08.78 2:42.27 2:07.50 2:10.07 2:17.80 -
29 Jaylun Wallace JR-3 Lindsey Wilson 1:47.12 1:38.08 2:09.05 2:42.61 1:53.57 2:27.12 2:00.02 -
32 Jackson Cooper FR-1 Alabama A&M 1:37.77 1:44.28 2:10.35 2:46.85 1:44.28 2:31.21 2:35.12 -
35 Josiah Kocis FR-1 Midway 1:42.85 2:18.92 2:13.57 2:37.62 1:57.55 2:53.65 1:45.52 -
36 Patrick Stiltner SO-2 Transylvania 2:23.46 2:27.48 2:14.07 1:36.53 1:35.19 2:34.18 1:55.30 -
39 Marcus Abel FR-1 Lindsey Wilson 2:16.88 1:37.58 2:15.52 2:03.33 2:48.05 2:46.69 1:48.42 -
43 Johnathon Cromer JR-3 Transylvania 1:53.48 2:14.24 2:18.39 2:52.99 2:40.54 1:49.33 2:50.22 -
44 Logan Bullock SO-2 Lindsey Wilson 2:02.85 2:19.60 2:19.60 2:46.13 1:51.68 1:50.29 1:53.08 -
47 Wesley Greene FR-1 Midway 2:31.13 1:59.76 2:22.57 2:43.96 1:39.80 3:02.49 2:58.22 -
48 Luke Logan SO-2 Midway 1:47.94 1:46.50 2:23.92 2:51.27 1:50.82 2:41.19 2:06.65 -
  Noah Brown JR-3 Lindsey Wilson DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Hunter Ellis Sophomore Campbellsville-Harrodsburg DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
34 Adam Nadler SO-2 Indiana East 2:32.38 2:12.50 2:12.50 -
37 Jackson Arkles FR-1 Olivet 1:40.97 2:14.62 2:26.74 -
38 Ma'Rico Holland SR-4 Kentucky State 2:16.11 2:14.76 2:45.76 -
40 Lennonn Matthews FR-1 Austin Peay 2:05.11 2:15.98 2:47.26 -
41 Drew Williams FR-1 Freed-Hardeman 2:46.90 2:16.80 2:56.48 -
46 Trevor Roberts JR-3 Freed-Hardeman 1:40.44 2:21.46 1:44.68 -
49 Brantly Jent FR-1 Bethel (Tenn.) 1:49.20 2:25.60 2:51.81 -
50 Luke Watts SO-2 Evansville 2:22.57 2:30.07 2:21.07 -
51 Cameron Wallis SO-2 Midway 2:01.73 2:30.28 3:13.87 -
52 Andrew Hornung FR-1 Transylvania 2:27.46 2:30.47 2:47.03 -
53 Daniel Peter SR-4 Transylvania 2:20.64 2:36.26 1:54.07 -
  Jacob Stinnett JR-3 Midway DNS DNS DNS   
  Dillon Riddell SR-4 Oakland City DNS DNS DNS   
  Roberto Gutierrez FR-1 Oakland City DNS DNS DNS   
Men's 800 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
18 Dawson Smith SO-2 Southern Illinois 2:29.93 1:57.17 2:05.99 2:36.23 2:24.89 -
25 Uriah Guthrie SO-2 Southern Illinois 2:04.54 2:23.60 2:07.08 2:09.63 2:17.25 -
26 Ariel Devoto FR-1 Bethel (Tenn.) 2:35.74 2:34.46 2:07.65 1:31.91 1:56.17 -
42 Jordan Hartig   Lindsey Wilson JV 2:45.71 2:38.81 2:18.09 2:36.05 2:52.62 -
45 Keshun Smith FR-1 Bethel (Tenn.) 2:13.58 1:42.65 2:20.61 2:37.49 2:30.46 -
54 Jackson Bogel FR-1 Transylvania 3:25.11 2:27.75 2:53.82 2:46.87 2:29.49 -
  Cooper Clark FR-1 Oakland City DNS DNS DNS DNS DNS   
  Nick Cummins FR-1 Lindsey Wilson DNS DNS DNS DNS DNS   
  Jace Cowman FR-1 Lindsey Wilson DNS DNS DNS DNS DNS   
  Jim Headrick JR-3 Lindsey Wilson DNS DNS DNS DNS DNS   
  Daniel Pence Sophomore Campbellsville-Harrodsburg DNS DNS DNS DNS DNS