January 22, 2022
|
Otterbein College-Rike Center - Westerville, OH
|
200m (Flat)
ICON KEY: NAIA A NAIA B

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Josh Park Senior Unattached - Ohio 8:15.59
2 Jamie Dailey JR-3 John Carroll 8:21.42
3 Bill Daily JR-3 Otterbein 8:21.98
4 Simon Heys SO-2 Wilmington (Ohio) 8:26.01
5 Michael Tonkovich Junior Unattached - Ohio 8:29.25
6 Jack Begley FR-1 Case Western 8:30.57
7 John Nice FR-1 Otterbein 8:36.67
8 Liam Walits SO-2 Otterbein 8:37.69
9 Wendesen King Sophomore Unattached - Ohio 8:40.52
10 Jason Mehalic JR-3 Otterbein 8:44.02
11 Patrick Baker SR-4 Ohio Northern 8:47.91
12 Aiden Kammler SO-2 Shawnee State 8:48.71
13 Breydon Gates   Unattached 8:50.93
14 Nathan Craft JR-3 Otterbein 8:51.05
15 Kyle Roth SO-2 Ohio Northern 8:52.02
16 Cameron Christopher FR-1 Otterbein 8:53.37
17 David Drushal SR-4 Heidelberg 8:53.47
18 Christopher Pinnick FR-1 Otterbein 8:55.65
19 Jonah Phillips SO-2 Shawnee State 8:55.81
20 Hunter Hoover JR-3 Shawnee State 8:59.02
21 Connor Wertman Freshman Unattached - Ohio 8:59.49
22 Breydan Hann JR-3 Ohio Northern 9:00.20
23 Jake Ethridge   Unattached - Ohio 9:02.30
24 Gage Beireis JR-3 Otterbein 9:02.39
25 Ryan Estes JR-3 Otterbein 9:03.43
26 Jaden Watkins SO-2 Otterbein 9:03.60
27 Garrett Miller FR-1 Otterbein 9:07.50
28 Brady Woods   Ohio State Running Club 9:08.35
29 Mitch Luken SR-4 Heidelberg 9:14.55
30 Dominic Delmoro FR-1 John Carroll 9:18.34
31 Alex Morris FR-1 Shawnee State 9:18.99
32 Michael Lane Freshman Unattached - Ohio 9:20.11
33 Ryan Mehalic FR-1 Otterbein 9:22.71
34 Ben Stanhope FR-1 Otterbein 9:22.82
35 Jason Freisen FR-1 John Carroll 9:23.03
36 Carson Shipley JR-3 John Carroll 9:23.65
37 Devyn Smith JR-3 Otterbein 9:26.92
38 Connor Ladd SO-2 Heidelberg 9:31.23
39 Johnny Peters FR-1 John Carroll 9:31.82
40 Joseph Kelly FR-1 Baldwin Wallace 9:32.92
41 Clem Foos FR-1 Heidelberg 9:33.98
42 Nick O'Bryant JR-3 Heidelberg 9:35.36
43 Phillip Cochran Senior Fleet Feet 9:35.77
44 Chris Klein FR-1 Otterbein 9:42.01
45 Aidan Kelley Senior Unattached 9:43.32
46 Cody Moore FR-1 Otterbein 9:44.03
47 Evan Radecki FR-1 Otterbein 9:48.29
48 Alex Yarian FR-1 Baldwin Wallace 9:52.41
49 Lucas Simonetti SO-2 Baldwin Wallace 9:55.80
50 Garett Lucius FR-1 Otterbein 10:08.14
51 Matthew Spetnagel FR-1 Rio Grande 10:29.20
  Tommy Naiman FR-1 John Carroll DNF
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
31 Alex Morris FR-1 Shawnee State 9:18.99
34 Ben Stanhope FR-1 Otterbein 9:22.82
35 Jason Freisen FR-1 John Carroll 9:23.03
36 Carson Shipley JR-3 John Carroll 9:23.65
37 Devyn Smith JR-3 Otterbein 9:26.92
38 Connor Ladd SO-2 Heidelberg 9:31.23
41 Clem Foos FR-1 Heidelberg 9:33.98
42 Nick O'Bryant JR-3 Heidelberg 9:35.36
45 Aidan Kelley Senior Unattached 9:43.32
46 Cody Moore FR-1 Otterbein 9:44.03
47 Evan Radecki FR-1 Otterbein 9:48.29
48 Alex Yarian FR-1 Baldwin Wallace 9:52.41
49 Lucas Simonetti SO-2 Baldwin Wallace 9:55.80
50 Garett Lucius FR-1 Otterbein 10:08.14
51 Matthew Spetnagel FR-1 Rio Grande 10:29.20
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
13 Breydon Gates   Unattached 9:12.17 10:26.50 11:08.98 9:33.41 8:50.93 8:19.08
15 Kyle Roth SO-2 Ohio Northern 9:39.91 9:18.63 6:44.34 9:23.95 8:52.02 6:33.70
18 Christopher Pinnick FR-1 Otterbein 9:59.93 9:43.86 9:11.72 11:20.28 8:55.65 6:57.81
26 Jaden Watkins SO-2 Otterbein 7:42.06 7:25.76 9:41.66 11:35.81 9:03.60 11:03.20
27 Garrett Miller FR-1 Otterbein 11:02.48 7:18.00 10:29.63 6:50.63 9:07.50 7:28.95
28 Brady Woods   Ohio State Running Club 11:36.41 6:40.30 7:57.07 10:41.57 9:08.35 10:36.09
29 Mitch Luken SR-4 Heidelberg 11:22.10 6:55.92 9:53.37 12:00.92 9:14.55 11:27.65
30 Dominic Delmoro FR-1 John Carroll 9:23.93 11:21.18 8:11.34 11:26.76 9:18.34 6:30.84
32 Michael Lane Freshman Unattached - Ohio 8:01.70 10:21.73 10:32.93 10:38.53 9:20.11 10:10.52
33 Ryan Mehalic FR-1 Otterbein 8:15.19 8:20.82 7:02.04 6:39.53 9:22.71 9:17.09
39 Johnny Peters FR-1 John Carroll 9:43.26 10:40.44 8:51.80 8:23.21 9:31.82 8:28.92
40 Joseph Kelly FR-1 Baldwin Wallace 9:55.84 8:58.55 9:55.84 6:52.51 9:32.92 7:38.34
44 Chris Klein FR-1 Otterbein 8:20.53 8:32.17 8:03.07 9:24.55 9:42.01 9:59.47
  Tommy Naiman FR-1 John Carroll DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
7 John Nice FR-1 Otterbein 8:10.84 9:49.01 7:14.01 7:24.34 8:36.67 7:24.34
8 Liam Walits SO-2 Otterbein 8:01.46 9:50.17 6:54.16 7:20.04 8:37.69 9:29.46
10 Jason Mehalic JR-3 Otterbein 6:22.54 9:36.43 7:04.46 8:12.58 8:44.02 8:12.58
11 Patrick Baker SR-4 Ohio Northern 7:23.45 6:57.05 8:42.63 10:12.38 8:47.91 9:51.26
12 Aiden Kammler SO-2 Shawnee State 10:55.60 10:50.32 8:54.00 7:18.83 8:48.71 6:31.25
14 Nathan Craft JR-3 Otterbein 8:03.26 9:33.54 9:17.61 8:40.43 8:51.05 6:22.36
16 Cameron Christopher FR-1 Otterbein 10:45.38 11:28.05 10:24.05 9:09.38 8:53.37 8:00.04
17 David Drushal SR-4 Heidelberg 7:38.79 8:16.13 6:18.77 8:00.13 8:53.47 7:49.46
19 Jonah Phillips SO-2 Shawnee State 7:19.37 8:34.38 11:09.77 10:26.90 8:55.81 7:19.37
21 Connor Wertman Freshman Unattached - Ohio 9:15.68 9:31.86 8:16.33 9:26.47 8:59.49 11:41.34
22 Breydan Hann JR-3 Ohio Northern 10:37.44 7:12.16 10:32.04 9:21.81 9:00.20 10:10.43
23 Jake Ethridge   Unattached - Ohio 9:45.69 9:24.00 10:50.76 9:02.30 9:02.30 10:39.92
24 Gage Beireis JR-3 Otterbein 8:19.00 6:30.52 8:51.55 11:34.26 9:02.39 11:45.11
25 Ryan Estes JR-3 Otterbein 10:57.55 10:57.55 7:14.75 10:08.65 9:03.43 8:47.13
43 Phillip Cochran Senior Fleet Feet 10:16.08 10:16.08 11:02.14 10:04.56 9:35.77 9:12.74
Men's 3000 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Josh Park Senior Unattached - Ohio 8:15.59 8:20.55 10:34.36
2 Jamie Dailey JR-3 John Carroll 8:21.42 10:06.72 6:16.07
3 Bill Daily JR-3 Otterbein 8:21.98 6:41.59 8:57.12
4 Simon Heys SO-2 Wilmington (Ohio) 8:26.01 7:30.35 7:15.17
5 Michael Tonkovich Junior Unattached - Ohio 8:29.25 8:19.07 7:43.42
6 Jack Begley FR-1 Case Western 8:30.57 8:05.05 9:57.37
9 Wendesen King Sophomore Unattached - Ohio 8:40.52 8:30.11 11:01.06
20 Hunter Hoover JR-3 Shawnee State 8:59.02 10:57.61 9:36.76