January 22, 2022
|
Ursinus College-Bakes FH - Collegeville, PA
|
200m (Flat)
ICON KEY: AARTFC MAC IC4A/ECAC ECAC DIII

Women's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Kelty Oaster SO-2 Elizabethtown 1:50.76 1:40.69 1:55.08 2:18.09 2:23.84 2:38.23 2:48.30 10
2 Marissa Lapinsky SR-4 Elizabethtown 3:04.09 2:49.60 2:07.56 2:36.55 2:24.95 1:58.86 2:32.20 8
3 Isabel Thornberry SO-2 Haverford 2:55.34 3:05.65 2:22.92 1:51.98 2:27.34 1:43.14 2:31.76 6
4 Lauren Tanel SR-4 Haverford 1:59.80 2:49.22 2:43.23 2:31.25 2:29.75 2:49.22 2:02.80 5
5 Courtney Humphreys SO-2 Neumann 2:13.01 1:50.34 1:59.40 2:20.56 2:31.14 3:13.46 2:00.92 4
6 Micah Gordley SO-2 Arcadia 2:58.44 2:41.66 2:58.44 2:37.09 2:32.51 2:11.16 2:21.84 3
7 Rachel November FR-1 Haverford 2:52.71 2:57.30 1:56.16 2:38.96 2:32.84 2:02.28 3:11.05 2
8 Makenna Miller JR-3 Mount St. Mary's 3:17.35 3:14.29 2:19.22 2:19.22 2:32.98 2:25.34 3:06.64 1
9 Charlotte Kratovil-Lavelle SO-2 Dickinson 2:00.58 2:08.31 3:14.79 2:19.14 2:34.59 2:48.51 2:53.14 -
10 Laura Berman SR-4 Dickinson 2:35.16 3:09.99 2:39.91 2:20.91 2:38.32 1:55.58 1:58.74 -
11 Sarah Pavlovich SR-4 Arcadia 1:55.05 2:23.82 2:03.04 2:23.82 2:39.79 1:58.25 2:04.64 -
12 Ella Fleming FR-1 Haverford 2:47.82 2:55.89 3:02.34 2:33.30 2:41.36 2:07.48 2:55.89 -
13 Emily Klotz FR-1 Mount St. Mary's 2:10.98 1:53.19 1:56.43 2:43.32 2:41.70 3:28.60 2:41.70 -
14 Hedy Goodman JR-3 Haverford 2:36.55 2:07.93 2:09.62 2:11.30 2:48.33 2:31.50 3:22.00 -
15 Anastasia Smith SO-2 Shenandoah 3:27.07 2:48.04 3:35.56 2:00.51 2:49.73 2:32.76 2:56.52 -
16 Samantha Chambers JR-3 Shenandoah 3:14.67 2:28.57 2:45.64 2:18.32 2:50.76 2:30.27 2:01.24 -
17 Chloe Stravinsky SR-4 Arcadia 3:06.23 2:26.93 2:32.06 3:42.11 2:50.85 3:18.19 3:04.52 -
18 Maya Holmes FR-1 Haverford 3:40.62 3:37.20 3:09.84 2:59.58 2:51.02 3:06.42 2:16.82 -
19 Selena She JR-3 Haverford 2:45.97 3:37.83 2:28.68 3:11.90 2:52.88 3:36.10 2:13.12 -
20 Sophia Parish   Neumann 2:35.31 2:16.11 2:54.50 2:16.11 2:54.50 3:04.97 3:17.19 -
21 Catherine Haas FR-1 Immaculata 2:50.99 3:14.38 2:36.59 3:52.18 2:59.98 3:16.18 2:45.59 -
22 Kaily Karstetter JR-3 Shenandoah 2:10.08 2:38.98 3:07.89 2:13.69 3:00.66 2:40.79 3:00.66 -
23 Emily McGonigle FR-1 Immaculata 4:09.52 4:18.12 3:09.29 2:34.88 3:35.10 3:35.10 4:22.43 -
24 Cassidy Lebaron FR-1 Gallaudet 3:40.90 4:06.48 3:22.30 4:48.33 3:52.52 3:36.25 2:59.04 -
25 Olivia Anderson SO-2 Gallaudet 3:58.01 5:03.58 4:12.58 5:06.01 4:02.86 4:51.44 3:21.58 -
26 Abibail Barker JR-3 Gallaudet 4:10.53 5:25.69 4:30.58 3:27.94 4:10.53 3:12.91 4:28.07 -
Women's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Kelty Oaster SO-2 Elizabethtown 1:42.13 2:10.90 2:03.71 2:23.84 2:52.61 10
2 Marissa Lapinsky SR-4 Elizabethtown 2:22.06 2:29.30 2:26.40 2:24.95 2:48.15 8
3 Isabel Thornberry SO-2 Haverford 2:58.29 1:53.46 3:02.71 2:27.34 2:14.08 6
4 Lauren Tanel SR-4 Haverford 1:59.80 2:53.71 2:40.24 2:29.75 1:55.31 5
5 Courtney Humphreys SO-2 Neumann 2:31.14 2:17.54 2:56.84 2:31.14 2:31.14 4
6 Micah Gordley SO-2 Arcadia 2:14.21 2:47.77 3:09.12 2:32.51 1:55.91 3
7 Rachel November FR-1 Haverford 1:57.69 2:58.83 2:32.84 2:32.84 2:19.09 2
8 Makenna Miller JR-3 Mount St. Mary's 2:31.45 3:12.76 2:16.16 2:32.98 1:57.80 1
13 Emily Klotz FR-1 Mount St. Mary's 3:22.13 2:51.41 2:28.77 2:41.70 1:54.81 -
Women's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
9 Charlotte Kratovil-Lavelle SO-2 Dickinson 2:34.59 2:02.13 3:03.97 3:13.24 2:46.96 3:02.42 -
10 Laura Berman SR-4 Dickinson 2:38.32 2:47.82 2:19.33 2:06.66 2:06.66 3:09.99 -
11 Sarah Pavlovich SR-4 Arcadia 2:39.79 2:25.41 2:20.62 2:04.64 2:15.83 2:17.42 -
12 Ella Fleming FR-1 Haverford 2:41.36 3:24.93 3:16.86 2:44.59 2:39.75 2:31.68 -
15 Anastasia Smith SO-2 Shenandoah 2:49.73 3:11.80 3:13.50 3:18.59 3:21.98 2:19.18 -
16 Samantha Chambers JR-3 Shenandoah 2:50.76 3:11.26 3:23.21 3:24.92 2:08.07 2:47.35 -
17 Chloe Stravinsky SR-4 Arcadia 2:50.85 3:36.98 2:13.27 3:31.86 2:20.10 2:30.35 -
20 Sophia Parish   Neumann 2:54.50 2:54.50 3:31.15 2:21.35 3:29.40 2:28.33 -
21 Catherine Haas FR-1 Immaculata 2:59.98 3:01.78 2:13.19 2:45.59 2:58.18 2:50.99 -
Women's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
14 Hedy Goodman JR-3 Haverford 3:38.83 3:37.15 2:09.62 2:48.33 1:59.52 -
18 Maya Holmes FR-1 Haverford 3:20.10 2:39.05 3:38.91 2:51.02 3:28.65 -
19 Selena She JR-3 Haverford 2:26.95 2:06.21 3:20.54 2:52.88 3:34.38 -
22 Kaily Karstetter JR-3 Shenandoah 3:53.06 3:36.80 3:33.18 3:00.66 2:22.73 -
23 Emily McGonigle FR-1 Immaculata 3:13.59 4:26.73 2:47.78 3:35.10 2:58.54 -
24 Cassidy Lebaron FR-1 Gallaudet 3:19.97 4:32.05 4:32.05 3:52.52 4:27.40 -
25 Olivia Anderson SO-2 Gallaudet 2:59.72 4:29.58 3:31.29 4:02.86 3:55.58 -
26 Abibail Barker JR-3 Gallaudet 3:05.40 5:20.68 5:23.19 4:10.53 4:58.13 -