April 15-16, 2022
|
Tiffin - Tiffin, OH
ICON KEY: NAIA A NAIA B NCAA DII Prov NCCAA OAC

Men's 1,500m Run Friday

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Christopher Cannon JR-3 Malone 3:27.70 3:58.73 3:01.44 4:53.64 3:39.64
2 Jack Root FR-1 John Carroll 4:56.47 4:01.03 3:48.98 3:58.62 4:51.65
3 Tommy Naiman FR-1 John Carroll 4:18.03 4:01.15 4:44.56 4:05.98 3:34.63
4 Matt Costanzo FR-1 John Carroll 4:45.36 4:01.83 4:33.27 4:16.34 4:38.11
5 Jonah Cuestas FR-1 Kent State 3:06.27 4:01.91 3:18.37 4:18.85 2:56.60
6 Michael Worboy SO-2 Bowling Green 3:39.22 4:03.57 5:11.77 3:17.30 4:40.11
7 Simon Derstine FR-1 Findlay 4:35.27 4:03.60 4:42.58 4:49.89 5:04.50
8 Mark Miller SR-4 Hillsdale 3:58.86 4:03.73 4:50.04 5:07.10 3:27.17
9 Casey Manos   Ohio State Running Club 3:56.80 4:04.12 4:30.98 4:30.98 4:28.54
10 Korry Hamlin JR-3 Grace 4:48.86 4:04.79 3:08.49 5:13.34 3:13.39
11 Connor Foody FR-1 Baldwin Wallace 5:16.30 4:05.19 3:43.13 4:12.55 3:16.16
12 Drew Monahan SO-2 Walsh 5:09.28 4:05.46 3:55.65 3:36.01 4:15.28
13 Justin Fleming JR-3 Indiana Tech 5:14.64 4:05.81 3:19.11 5:12.18 4:23.02
14 Pat White JR-3 John Carroll 4:04.15 4:06.61 3:12.36 5:20.60 4:04.15
15 Patrick Furlong FR-1 Bowling Green 3:15.14 4:07.01 3:10.20 5:08.77 4:11.95
16 Colton Pinkerton FR-1 Ashland 5:00.10 4:08.01 3:48.17 4:55.14 5:14.98
17 Phillip Selmer JR-3 Indiana Tech 4:23.10 4:08.20 3:28.49 4:03.24 5:20.18
18 Dominic Delmoro FR-1 John Carroll 4:37.54 4:10.03 4:25.04 4:30.04 3:00.03
19 Eric Hollar FR-1 Toledo 4:13.15 4:10.64 3:35.55 3:50.59 4:45.73
20 Michael Nowinski FR-1 Bowling Green 2:56.49 4:12.12 3:01.53 3:54.48 3:06.57
21 Heriberto Alvarez FR-1 Bowling Green 5:20.97 4:12.73 3:49.99 3:17.13 5:15.92
22 Richie Johnston FR-1 Hillsdale 3:55.20 4:12.90 4:12.90 3:32.44 5:03.48
23 Ryan Kiley SO-2 John Carroll 4:43.29 4:12.93 5:08.58 5:00.99 3:14.76
24 Noah Blaz FR-1 Malone 4:21.92 4:14.29 4:44.81 5:12.78 3:13.26
25 Jacob Krous SO-2 Ohio Dominican 3:30.05 4:16.15 5:17.63 4:16.15 3:58.22
26 Carson Shipley JR-3 John Carroll 3:31.25 4:17.62 3:20.95 3:54.44 5:06.57
27 Joe Scherer FR-1 John Carroll 3:18.80 4:18.18 4:05.28 4:59.49 3:42.04
28 Blake Abbott FR-1 Mount Union 4:34.10 4:18.58 4:44.44 3:42.38 3:19.11
29 Dakota Ames SO-2 Grace 3:50.76 4:19.28 5:03.36 4:58.18 3:45.58
30 Lane Goble FR-1 Malone 3:46.47 4:20.30 4:15.10 3:51.67 4:54.14
31 Gehrig Stanley FR-1 Baldwin Wallace 4:20.44 4:20.44 4:20.44 4:30.86 3:25.75
32 Derek Rightnowar FR-1 Lake Erie 3:54.61 4:20.67 5:38.88 4:36.31 4:12.85
33 Jacob Cureton FR-1 Malone 4:37.00 4:21.32 3:49.97 3:39.51 3:57.81
34 Liam Seiple FR-1 Bowling Green 5:20.34 4:22.57 3:37.94 5:20.34 5:38.72
35 Marcus Steele JR-3 Ohio Dominican 3:22.21 4:22.60 4:12.10 4:43.61 5:36.13
36 Jack Willet SR-4 Mount Union 4:22.01 4:24.65 4:24.65 4:59.06 3:47.60
37 Eayuel Gebrtsadik FR-1 Ohio Dominican 5:39.77 4:25.44 4:49.33 4:09.52 5:34.46
38 Aidan Ruiz FR-1 Findlay 4:06.46 4:27.89 5:00.04 5:02.72 5:42.90
39 Michael Gray FR-1 Otterbein 5:08.87 4:28.58 5:06.19 5:24.99 5:49.16
40 Patrick Schirtzinger   Ohio State Running Club 3:30.85 4:30.31 5:05.45 3:14.63 4:33.02
41 Brandon Orend FR-1 Walsh 4:49.18 4:32.81 3:35.52 4:10.99 3:21.88
42 Sam Siedel SO-2 Capital 3:18.45 4:35.62 5:36.26 3:18.45 4:43.89
43 Angel Ortiz SO-2 Ashland 3:24.44 4:36.26 5:50.85 5:59.14 4:16.93
44 Devan Lawson FR-1 Lake Erie 4:54.98 4:40.93 4:15.65 5:59.59 4:12.84
45 Brant Haines FR-1 Wilmington (Ohio) 5:44.59 4:42.45 3:37.49 5:02.23 4:00.09
46 Lucas Simonetti SO-2 Baldwin Wallace 6:01.68 5:14.50 6:42.56 5:45.95 5:39.66
  Dalton Graham   Pace Setters Track Club DNF DNF DNF DNF DNF
  Ethan Sinning JR-3 Ohio Dominican DNF DNF DNF DNF DNF
  Sean Noll SR-4 Ohio Dominican DNF DNF DNF DNF DNF
  Ngor Agwick FR-1 Indiana Tech DNS DNS DNS DNS DNS
  Michael Arner FR-1 Kent State DNS DNS DNS DNS DNS
  Bryce Shilt Freshman Unattached DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 1,500m Run Friday Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Christopher Cannon JR-3 Malone 3:58.73
2 Jack Root FR-1 John Carroll 4:01.03
3 Tommy Naiman FR-1 John Carroll 4:01.15
4 Matt Costanzo FR-1 John Carroll 4:01.83
5 Jonah Cuestas FR-1 Kent State 4:01.91
6 Michael Worboy SO-2 Bowling Green 4:03.57
7 Simon Derstine FR-1 Findlay 4:03.60
8 Mark Miller SR-4 Hillsdale 4:03.73
9 Casey Manos   Ohio State Running Club 4:04.12
10 Korry Hamlin JR-3 Grace 4:04.79
11 Connor Foody FR-1 Baldwin Wallace 4:05.19
12 Drew Monahan SO-2 Walsh 4:05.46
13 Justin Fleming JR-3 Indiana Tech 4:05.81
14 Pat White JR-3 John Carroll 4:06.61
17 Phillip Selmer JR-3 Indiana Tech 4:08.20
19 Eric Hollar FR-1 Toledo 4:10.64
22 Richie Johnston FR-1 Hillsdale 4:12.90
  Dalton Graham   Pace Setters Track Club DNF
  Michael Arner FR-1 Kent State DNS
Men's 1,500m Run Friday Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
15 Patrick Furlong FR-1 Bowling Green 3:05.26 3:47.25 4:07.01 4:51.48 4:36.66
16 Colton Pinkerton FR-1 Ashland 4:32.82 4:37.78 4:08.01 4:42.74 4:20.41
18 Dominic Delmoro FR-1 John Carroll 4:27.54 3:57.53 4:10.03 5:20.04 5:00.04
20 Michael Nowinski FR-1 Bowling Green 5:25.24 4:32.29 4:12.12 4:39.86 5:22.72
21 Heriberto Alvarez FR-1 Bowling Green 3:34.82 5:15.92 4:12.73 3:57.57 5:26.03
23 Ryan Kiley SO-2 John Carroll 4:05.35 3:45.11 4:12.93 4:43.29 3:27.41
24 Noah Blaz FR-1 Malone 5:30.58 4:16.84 4:14.29 3:43.78 3:25.98
25 Jacob Krous SO-2 Ohio Dominican 3:04.43 4:49.45 4:16.15 5:30.44 3:30.05
26 Carson Shipley JR-3 John Carroll 5:01.42 3:23.52 4:17.62 5:16.88 3:31.25
27 Joe Scherer FR-1 John Carroll 4:31.09 3:39.46 4:18.18 5:33.06 4:18.18
28 Blake Abbott FR-1 Mount Union 4:10.83 4:10.83 4:18.58 5:23.23 5:30.99
29 Dakota Ames SO-2 Grace 3:06.69 4:06.32 4:19.28 5:31.88 3:27.43
30 Lane Goble FR-1 Malone 3:02.21 3:59.48 4:20.30 4:48.94 5:20.17
31 Gehrig Stanley FR-1 Baldwin Wallace 5:20.35 4:56.91 4:20.44 3:38.77 4:07.42
33 Jacob Cureton FR-1 Malone 4:47.46 5:05.75 4:21.32 4:21.32 4:08.26
Men's 1,500m Run Friday Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
32 Derek Rightnowar FR-1 Lake Erie 3:10.29 4:20.67 5:33.66
34 Liam Seiple FR-1 Bowling Green 5:07.21 4:22.57 4:59.33
35 Marcus Steele JR-3 Ohio Dominican 3:09.08 4:22.60 4:06.85
36 Jack Willet SR-4 Mount Union 5:22.88 4:24.65 4:00.84
37 Eayuel Gebrtsadik FR-1 Ohio Dominican 4:41.37 4:25.44 4:12.17
38 Aidan Ruiz FR-1 Findlay 4:11.82 4:27.89 4:49.33
39 Michael Gray FR-1 Otterbein 4:01.73 4:28.58 4:07.10
40 Patrick Schirtzinger   Ohio State Running Club 4:46.53 4:30.31 4:24.91
41 Brandon Orend FR-1 Walsh 3:21.88 4:32.81 4:32.81
42 Sam Siedel SO-2 Capital 4:10.82 4:35.62 5:36.26
43 Angel Ortiz SO-2 Ashland 5:03.89 4:36.26 4:05.88
44 Devan Lawson FR-1 Lake Erie 4:18.46 4:40.93 4:18.46
45 Brant Haines FR-1 Wilmington (Ohio) 3:48.79 4:42.45 5:05.05
46 Lucas Simonetti SO-2 Baldwin Wallace 5:55.39 5:14.50 4:17.89
  Sean Noll SR-4 Ohio Dominican DNF DNF DNF
  Ethan Sinning JR-3 Ohio Dominican DNF DNF DNF
  Ngor Agwick FR-1 Indiana Tech DNS DNS DNS
  Bryce Shilt Freshman Unattached DNS DNS DNS