April 15-16, 2022
|
Tiffin - Tiffin, OH
ICON KEY: NAIA A NAIA B NCAA DII Prov OAC

Women's 1,500m Run Friday

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Hope Murphy FR-1 Baldwin Wallace 4:08.73 3:11.34 5:30.73 4:33.33 5:55.33 4:55.20 5:28.00
2 Morgan Hicks FR-1 Toledo 4:48.74 5:10.95 3:39.33 4:37.63 3:58.77 4:07.09 3:44.88
3 Megan Wertz FR-1 Mount Union 3:37.51 4:45.30 4:14.23 4:42.47 3:57.28 3:23.38 5:22.02
4 Krista Boese JR-3 Indiana Tech 3:48.12 4:39.45 3:19.61 4:45.15 5:47.89 3:28.16 3:45.27
5 Gianini Venuto FR-1 Mount Union 6:11.83 4:14.56 4:08.84 4:46.02 4:43.16 3:51.68 4:14.56
6 Vera Thompson SO-2 Hillsdale 4:29.08 4:23.35 5:54.95 4:46.25 5:57.82 4:31.94 4:34.80
7 Nicole DiCicco SO-2 Kent State 4:45.55 4:42.67 5:17.28 4:48.43 6:06.31 5:25.93 5:28.81
8 Raena Willett SO-2 Lake Erie 5:35.27 4:11.45 5:20.82 4:49.02 4:43.24 6:12.84 3:59.89
9 Laura Rodgers SO-2 Walsh 3:23.29 4:27.18 4:32.99 4:50.41 5:36.88 5:28.17 5:25.26
10 Maya Hamsher FR-1 Findlay 5:32.14 4:54.27 5:58.36 4:51.35 3:29.78 5:11.75 4:10.57
11 Milena Wahl JR-3 Wilmington (Ohio) 4:52.08 5:56.34 4:22.88 4:52.08 3:33.22 4:22.88 5:41.74
12 Amanda Keim FR-1 John Carroll 4:05.14 3:32.66 5:24.89 4:55.35 4:11.05 3:44.47 3:32.66
13 Meghan Donoher FR-1 Findlay 4:17.65 5:02.07 5:02.07 4:56.14 5:31.68 4:29.49 6:10.18
14 Rebecca Snyder SO-2 Toledo 6:22.86 5:59.12 5:41.31 4:56.79 3:30.72 6:25.83 3:54.47
15 Emmaline Hannan FR-1 John Carroll 4:17.52 4:23.51 3:41.59 4:59.44 5:26.39 3:44.58 5:17.41
16 Mallory Ferguson FR-1 Toledo 4:18.21 5:30.27 6:30.32 5:00.24 6:21.31 4:54.24 4:57.24
17 Sarah Weldon FR-1 John Carroll 4:11.14 5:38.88 5:38.88 5:02.57 5:11.65 5:23.75 4:23.24
18 Jordyn Boyer FR-1 Toledo 6:12.51 3:49.00 6:24.72 5:05.33 5:51.13 4:10.37 3:49.00
19 Ellie Kitsmiller FR-1 John Carroll 4:13.89 6:16.25 6:22.37 5:05.89 3:37.19 4:53.66 4:41.42
20 Libby Howard SO-2 Walsh 5:58.68 6:14.01 6:04.81 5:06.56 3:43.79 4:11.38 6:29.34
21 Julia Laudato FR-1 Lake Erie 6:10.29 5:36.35 4:50.06 5:08.57 5:54.86 6:38.06 5:11.66
22 Hailey Wilson FR-1 Findlay 5:29.08 3:43.53 5:01.14 5:10.45 4:51.83 4:42.51 4:30.10
23 Megan Burmeister JR-3 Toledo 6:32.29 6:01.16 4:15.30 5:11.34 4:09.08 4:09.08 3:37.94
24 Angela Maio FR-1 Otterbein 5:47.19 3:48.33 5:06.53 5:12.78 5:09.66 5:37.81 5:25.30
25 Kalli Barrett SR-4 Kent State 5:07.03 5:07.03 6:15.95 5:13.29 4:32.57 3:58.10 4:01.24
26 Kathryn Vasiliauskas FR-1 John Carroll 5:47.36 3:44.21 3:50.52 5:15.78 4:41.05 4:50.52 4:41.05
27 Emma Hinkle SO-2 Ashland 6:26.44 5:26.26 5:57.93 5:16.75 6:13.77 4:03.90 5:38.93
28 Kenzie Fountain SO-2 Heidelberg 5:23.52 6:43.59 3:53.83 5:20.31 5:45.94 5:36.33 3:50.63
29 Aeryn Walters SO-2 Walsh 4:36.00 5:01.67 4:07.11 5:20.92 4:19.95 5:14.51 4:45.62
30 Danica Hruby FR-1 John Carroll 4:18.09 5:48.42 5:19.39 5:22.61 4:18.09 3:52.28 6:33.59
31 Allison Henegar SO-2 Tiffin 5:51.55 6:33.87 5:51.55 5:25.51 5:25.51 6:07.83 4:30.18
32 Alyssa Mattis FR-1 Otterbein 6:09.93 4:54.64 5:33.92 5:27.37 6:52.49 6:00.11 5:56.84
33 Olivia Fenneken FR-1 Kent State 6:44.48 7:04.21 6:37.90 5:28.84 6:54.34 4:55.96 4:42.81
34 Molly Skinner FR-1 Baldwin Wallace 6:00.19 6:33.24 6:53.07 5:30.45 5:46.98 5:30.45 5:46.98
35 Emma Codding FR-1 Ashland 6:10.79 4:14.92 5:11.20 5:31.06 4:31.47 5:31.06 4:54.65
36 Ashley Wihl SR-4 Ohio Dominican 5:22.53 5:09.23 5:15.88 5:32.50 6:12.40 7:08.93 6:09.08
37 Caitlin Meehan FR-1 Mount Union 5:46.56 4:09.93 4:03.26 5:33.23 7:13.20 4:59.91 6:03.22
38 Kara Kline JR-3 Indiana Tech 6:57.82 5:04.17 4:00.66 5:34.25 5:07.51 7:14.53 4:44.12
39 Brooke Butler FR-1 John Carroll 5:52.74 5:46.02 5:52.74 5:35.94 5:15.79 5:15.79 4:52.27
40 Ashley Kish FR-1 Otterbein 4:50.01 3:56.06 4:39.90 5:37.22 4:16.29 5:23.74 6:17.69
41 Emma Smith FR-1 Ursuline (Ohio) 5:25.02 4:50.81 4:43.96 5:42.12 6:09.49 7:21.34 4:40.54
42 Jaclyn Strawn SO-2 Ohio Dominican 5:52.71 4:47.65 5:42.43 5:42.43 5:25.31 6:47.50 4:13.40
43 Jeralyn Strawn SO-2 Ohio Dominican 4:13.49 5:35.70 4:54.60 5:42.55 5:22.00 5:35.70 6:37.36
44 Holly Cole SR-4 Tiffin 4:37.85 6:51.63 4:20.70 5:43.02 6:48.20 7:05.35 4:37.85
45 Abby Baird FR-1 Lake Erie 4:32.54 7:01.52 4:18.00 6:03.38 6:50.62 5:37.95 7:23.33
46 Korissa VanOver SO-2 Indiana Tech 5:46.45 5:31.71 4:21.68 6:08.56 6:34.36 4:54.85 4:29.05
47 Gabrielle Post SR-4 Ursuline (Ohio) 4:50.56 4:42.91 7:50.25 6:22.31 7:54.07 5:55.55 7:46.42
48 Riley Griffith   Ohio State Running Club 8:28.30 7:36.27 7:16.25 6:40.23 8:12.29 7:36.27 5:32.19
  Emily Richards   Pace Setters Track Club DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Annie Higgins FR-1 John Carroll DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Nina Zraik JR-3 Kent State DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Krissy Tarter FR-1 Mount Union DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Blair Colter JR-3 Malone DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Emma Heslop FR-1 Toledo DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Whitley Blake SO-2 Indiana Tech DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Women's 1,500m Run Friday Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Hope Murphy FR-1 Baldwin Wallace 4:33.33
2 Morgan Hicks FR-1 Toledo 4:37.63
3 Megan Wertz FR-1 Mount Union 4:42.47
4 Krista Boese JR-3 Indiana Tech 4:45.15
5 Gianini Venuto FR-1 Mount Union 4:46.02
6 Vera Thompson SO-2 Hillsdale 4:46.25
7 Nicole DiCicco SO-2 Kent State 4:48.43
8 Raena Willett SO-2 Lake Erie 4:49.02
9 Laura Rodgers SO-2 Walsh 4:50.41
10 Maya Hamsher FR-1 Findlay 4:51.35
11 Milena Wahl JR-3 Wilmington (Ohio) 4:52.08
12 Amanda Keim FR-1 John Carroll 4:55.35
14 Rebecca Snyder SO-2 Toledo 4:56.79
19 Ellie Kitsmiller FR-1 John Carroll 5:05.89
23 Megan Burmeister JR-3 Toledo 5:11.34
  Emily Richards   Pace Setters Track Club DNF
  Nina Zraik JR-3 Kent State DNS
Women's 1,500m Run Friday Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
13 Meghan Donoher FR-1 Findlay 4:56.14
15 Emmaline Hannan FR-1 John Carroll 4:59.44
16 Mallory Ferguson FR-1 Toledo 5:00.24
17 Sarah Weldon FR-1 John Carroll 5:02.57
18 Jordyn Boyer FR-1 Toledo 5:05.33
20 Libby Howard SO-2 Walsh 5:06.56
21 Julia Laudato FR-1 Lake Erie 5:08.57
22 Hailey Wilson FR-1 Findlay 5:10.45
24 Angela Maio FR-1 Otterbein 5:12.78
25 Kalli Barrett SR-4 Kent State 5:13.29
26 Kathryn Vasiliauskas FR-1 John Carroll 5:15.78
27 Emma Hinkle SO-2 Ashland 5:16.75
28 Kenzie Fountain SO-2 Heidelberg 5:20.31
30 Danica Hruby FR-1 John Carroll 5:22.61
31 Allison Henegar SO-2 Tiffin 5:25.51
35 Emma Codding FR-1 Ashland 5:31.06
38 Kara Kline JR-3 Indiana Tech 5:34.25
  Blair Colter JR-3 Malone DNS
  Emma Heslop FR-1 Toledo DNS
  Annie Higgins FR-1 John Carroll DNS
Women's 1,500m Run Friday Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
29 Aeryn Walters SO-2 Walsh 4:58.46 5:20.92
32 Alyssa Mattis FR-1 Otterbein 6:03.38 5:27.37
33 Olivia Fenneken FR-1 Kent State 4:23.08 5:28.84
34 Molly Skinner FR-1 Baldwin Wallace 4:27.67 5:30.45
36 Ashley Wihl SR-4 Ohio Dominican 5:42.48 5:32.50
37 Caitlin Meehan FR-1 Mount Union 4:33.25 5:33.23
39 Brooke Butler FR-1 John Carroll 6:26.33 5:35.94
40 Ashley Kish FR-1 Otterbein 5:03.50 5:37.22
41 Emma Smith FR-1 Ursuline (Ohio) 5:59.23 5:42.12
42 Jaclyn Strawn SO-2 Ohio Dominican 4:33.95 5:42.43
43 Jeralyn Strawn SO-2 Ohio Dominican 5:11.72 5:42.55
44 Holly Cole SR-4 Tiffin 6:20.76 5:43.02
45 Abby Baird FR-1 Lake Erie 7:45.13 6:03.38
46 Korissa VanOver SO-2 Indiana Tech 7:00.16 6:08.56
47 Gabrielle Post SR-4 Ursuline (Ohio) 7:34.95 6:22.31
48 Riley Griffith   Ohio State Running Club 7:52.28 6:40.23
  Whitley Blake SO-2 Indiana Tech DNS DNS
  Krissy Tarter FR-1 Mount Union DNS DNS