March 18-19, 2022
|
Columbia Int'l (O) - Columbia, SC
ICON KEY: NAIA A NAIA B NCAA DII Prov Conference Carolinas NCCAA

Men's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 James Thierfelder SR-4 Belmont Abbey 48.72 40.44 10
2 Skylan Stephens JR-3 Milligan 49.33 1:00.19 8
3 Rhyan Reinsel FR-1 Columbia (S.C.) 49.94 55.94 6
4 Kristoffer Persen SO-2 Coker 50.01 1:02.52 5
5 Gary Simpkins SO-2 Coker 50.34 48.33 4
6 Louis Gilbert FR-1 Livingstone 50.62 48.60 3
7 Logan Murphy-Redd JR-3 Belmont Abbey 51.21 55.31 2
8 Imo Sunday JR-3 Augusta 52.57 43.11 1
9 Darrian Bonilla FR-1 Montreat 52.79 1:04.94 -
10 Daniel Forrester SO-2 Augusta 52.96 38.66 -
11 Tremond Hatten JR-3 Augusta 53.22 43.64 -
12 Travion Smith SO-2 Montreat 53.43 46.49 -
13 Nicholas Avant FR-1 Columbia (S.C.) 53.45 1:07.89 -
14 George Wells FR-1 Brevard 53.48 48.14 -
15 Cameron Robinson FR-1 Livingstone 53.64 1:00.62 -
16 Rami Kadri SR-4 Brevard 53.81 56.50 -
17 Aaron Hughes FR-1 Coker 53.94 38.30 -
18 Luke Fressel SO-2 Bob Jones 54.12 46.55 -
19 Xavier White   Fast Forward Track Club 55.29 1:01.38 -
20 Devon Brodmyer FR-1 Brevard 55.49 1:01.60 -
21 Kelly Hay FR-1 Belmont Abbey 56.77 47.69 -
22 Conrado Martinez Ferro JR-3 Bob Jones 58.12 1:10.33 -
23 Justin King FR-1 Brevard 1:00.79 1:09.30 -
24 Malik Hogan SO-2 St. Andrews 1:01.85 1:04.33 -
  Chris Thomas SO-2 Union (Ky.) NT NT   
  Azhane Salaam Sophomore Unattached NT NT   
  Alayne Frith FR-1 Montreat NT NT   
  David Cornwell FR-1 Belmont Abbey NT NT   
  Timothy Ridenhour FR-1 Livingstone NT NT   
  Marek Banks JR-3 Bluefield NT NT   
  Andrew Sarver FR-1 Bob Jones NT NT   
  Brandon Grayson FR-1 Columbia (S.C.) NT NT   
  Thomas Thierfelder SO-2 Belmont Abbey DNF DNF   
  Mykkel Banks JR-3 Bluefield DNF DNF   
  Alex Windham SO-2 Milligan DNF DNF   
  Sylas Chambers FR-1 Milligan DNF DNF   
  Luke Morcos JR-3 Bob Jones DNS DNS   
Men's 400 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 James Thierfelder SR-4 Belmont Abbey 48.72 50.67 10
2 Skylan Stephens JR-3 Milligan 49.33 56.73 8
4 Kristoffer Persen SO-2 Coker 50.01 57.02 5
5 Gary Simpkins SO-2 Coker 50.34 50.34 4
8 Imo Sunday JR-3 Augusta 52.57 38.38 1
12 Travion Smith SO-2 Montreat 53.43 50.76 -
  Thomas Thierfelder SO-2 Belmont Abbey DNF DNF   
  Sylas Chambers FR-1 Milligan DNF DNF   
Men's 400 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
3 Rhyan Reinsel FR-1 Columbia (S.C.) 1:03.93 58.93 49.94 59.93 40.46 6
7 Logan Murphy-Redd JR-3 Belmont Abbey 54.80 44.56 51.21 59.41 55.82 2
10 Daniel Forrester SO-2 Augusta 42.37 40.78 52.96 45.55 54.02 -
14 George Wells FR-1 Brevard 42.25 1:02.58 53.48 1:01.51 1:03.11 -
15 Cameron Robinson FR-1 Livingstone 1:02.23 1:07.05 53.64 55.79 45.60 -
17 Aaron Hughes FR-1 Coker 1:00.96 48.55 53.94 47.47 1:08.51 -
24 Malik Hogan SO-2 St. Andrews 1:11.75 56.29 1:01.85 47.63 54.43 -
  Alex Windham SO-2 Milligan DNF DNF DNF DNF DNF   
Men's 400 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
6 Louis Gilbert FR-1 Livingstone 47.08 52.14 50.62 47.59 58.72 48.60 50.12 3
9 Darrian Bonilla FR-1 Montreat 1:05.99 1:06.52 52.79 51.21 42.76 1:01.24 1:05.99 -
11 Tremond Hatten JR-3 Augusta 1:08.66 1:02.27 53.22 56.42 51.10 52.16 44.18 -
13 Nicholas Avant FR-1 Columbia (S.C.) 1:07.89 47.04 53.45 49.18 58.80 57.73 55.59 -
16 Rami Kadri SR-4 Brevard 1:09.96 1:07.27 53.81 40.36 41.44 1:05.11 1:00.81 -
  Mykkel Banks JR-3 Bluefield DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF   
Men's 400 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
  Brandon Grayson FR-1 Columbia (S.C.) NT   
  Andrew Sarver FR-1 Bob Jones NT   
  Marek Banks JR-3 Bluefield NT   
  Timothy Ridenhour FR-1 Livingstone NT   
  David Cornwell FR-1 Belmont Abbey NT   
  Chris Thomas SO-2 Union (Ky.) NT   
  Alayne Frith FR-1 Montreat NT   
  Azhane Salaam Sophomore Unattached NT   
Men's 400 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
18 Luke Fressel SO-2 Bob Jones 58.99 54.12 1:08.20 46.01 1:08.74 46.55 44.92 -
20 Devon Brodmyer FR-1 Brevard 52.16 55.49 57.71 46.62 46.06 39.96 1:01.60 -
22 Conrado Martinez Ferro JR-3 Bob Jones 1:01.61 58.12 58.71 59.29 47.08 59.87 43.01 -
  Luke Morcos JR-3 Bob Jones DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
Men's 400 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
19 Xavier White   Fast Forward Track Club 58.06 1:08.01 55.29 -
21 Kelly Hay FR-1 Belmont Abbey 47.12 48.83 56.77 -
23 Justin King FR-1 Brevard 1:08.09 49.85 1:00.79 -