March 18-19, 2022
|
Anderson University - Anderson, SC
ICON KEY: NCAA DII Prov Conference Carolinas NJCAA DI NJCAA DIII

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Patrick Motes FR-1 Augusta 4:57.65 4:19.55 3:39.07 3:53.36 3:58.12 4:17.17 5:04.80 10
2 Augustin Debrock SO-2 Limestone 4:13.82 4:09.03 3:40.30 5:04.11 3:59.45 5:06.50 3:28.33 8
3 Philip Quillen SR-4 Anderson (S.C.) 5:10.29 4:55.86 3:24.45 3:29.27 4:00.53 4:43.83 4:53.45 6
4 Victor Shellhammer SR-4 North Greenville 4:53.54 4:51.13 3:50.98 2:55.64 4:00.60 4:22.26 4:07.82 5
5 Grant Crabtree FR-1 Augusta 4:25.01 4:29.82 5:08.37 5:01.14 4:00.91 4:44.28 3:03.10 4
6 David Mahnke FR-1 Anderson (S.C.) 5:05.02 3:54.82 3:45.14 5:02.60 4:02.08 4:43.24 4:11.77 3
7 Konner Palacios SR-4 Southern Wesleyan 4:24.19 3:42.61 5:15.56 5:18.01 4:04.62 4:04.62 3:18.15 2
8 Andrew Todd FR-1 Augusta 3:32.95 4:46.38 3:15.82 3:10.92 4:04.77 2:51.34 3:20.72 1
9 Will Hodges SO-2 Limestone 4:37.22 4:47.03 3:08.90 5:16.47 4:05.32 3:40.79 4:34.76 -
10 Kennedy Stinson JR-3 Limestone 3:04.17 2:56.80 5:16.76 4:42.39 4:05.55 3:48.37 4:32.56 -
11 Corentin Serbource JR-3 Erskine 4:29.22 4:41.57 4:09.46 3:57.11 4:06.99 3:44.76 4:02.05 -
12 Brandon Dugar FR-1 North Greenville 4:13.49 4:10.98 5:08.71 3:55.93 4:10.98 3:25.81 3:03.22 -
13 Chase Kennedy SR-4 Augusta 3:43.47 4:18.63 3:15.85 4:08.58 4:11.09 3:53.52 4:53.78 -
14 Thomas Macagg FR-1 Southern Wesleyan 4:23.88 3:25.53 4:54.33 5:01.94 4:13.73 3:20.45 3:55.97 -
15 Jaxon Beebe FR-1 North Greenville 3:48.32 4:13.97 4:03.71 3:12.40 4:16.53 5:25.80 5:33.49 -
16 Jonathan Penter JR-3 Erskine 4:09.72 3:38.18 5:28.58 5:39.09 4:22.86 3:06.63 5:02.29 -
17 Tommy Pearson SR-4 North Greenville 3:29.06 4:09.26 5:43.07 3:55.86 4:28.02 5:26.99 4:19.98 -
18 Josue Avendano FR-1 Southern Wesleyan 3:13.79 4:42.61 5:22.98 5:31.06 4:29.15 3:38.02 4:23.77 -
19 Casey Frock JR-3 Southern Wesleyan 5:39.23 4:25.96 4:12.39 4:55.81 4:31.38 4:01.53 4:25.96 -
20 Ethan Hough FR-1 Limestone 5:11.82 5:17.29 3:27.88 4:41.73 4:33.52 3:11.47 5:50.11 -
21 Ludcheel Colas SO-2 Southern Wesleyan 3:36.61 3:31.12 3:31.12 5:50.95 4:34.18 3:39.35 4:56.12 -
22 Cameron Gossett SO-2 Spartanburg Methodist 4:10.97 5:50.26 5:14.40 5:58.53 4:35.79 5:58.53 3:46.15 -
23 Robert Lewis JR-3 Erskine 3:56.25 5:50.21 5:33.53 3:20.12 4:37.94 3:14.56 3:53.47 -
24 Nathaniel Carrasco SR-4 Newberry 4:09.46 5:55.97 5:53.17 4:17.87 4:40.29 5:11.13 4:15.07 -
25 Jacob Johnson FR-1 Newberry 3:38.90 5:36.76 5:50.79 4:09.76 4:40.63 3:47.31 3:44.51 -
26 Jordan Griffiths SR-4 North Greenville 5:11.61 3:41.33 3:44.24 4:27.93 4:51.22 3:26.77 3:52.98 -
27 Clint Ross FR-1 Newberry 3:27.27 3:56.47 4:05.23 5:09.45 4:51.93 5:47.40 5:44.48 -
28 Aaron Wheat FR-1 Spartanburg Methodist 3:35.30 5:30.31 4:16.58 4:37.23 4:54.92 3:26.45 5:06.72 -
29 Marc Mixtega FR-1 Spartanburg Methodist 5:23.09 3:42.31 4:23.81 6:04.59 4:56.41 5:40.88 4:00.10 -
30 Luke Tatham FR-1 Erskine 5:42.10 4:27.08 4:24.07 3:39.06 5:00.08 6:03.10 4:06.07 -
31 Andrew Labra FR-1 Spartanburg Methodist 5:34.07 6:30.27 4:59.73 5:05.97 5:12.21 4:19.14 4:37.87 -
32 Alejandro Martinez FR-1 Spartanburg Methodist 7:00.83 6:34.93 6:38.17 4:09.26 5:23.71 5:30.19 7:00.83 -
  Malachi Oser FR-1 North Greenville DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Andrew Davis FR-1 Southern Wesleyan DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Henry Johnson FR-1 Newberry DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Patrick Motes FR-1 Augusta 3:55.74 4:40.99 3:58.12 2:58.59 4:24.32 10
2 Augustin Debrock SO-2 Limestone 4:11.43 3:21.14 3:59.45 3:47.48 3:59.45 8
3 Philip Quillen SR-4 Anderson (S.C.) 5:00.67 4:17.37 4:00.53 4:14.97 3:12.43 6
4 Victor Shellhammer SR-4 North Greenville 3:22.11 4:58.35 4:00.60 2:50.83 2:53.24 5
5 Grant Crabtree FR-1 Augusta 3:27.19 5:05.96 4:00.91 4:20.19 4:56.32 4
6 David Mahnke FR-1 Anderson (S.C.) 3:16.09 4:28.71 4:02.08 4:48.08 3:33.03 3
7 Konner Palacios SR-4 Southern Wesleyan 5:13.12 4:16.86 4:04.62 3:18.15 3:01.02 2
8 Andrew Todd FR-1 Augusta 4:51.28 4:39.04 4:04.77 2:56.24 4:53.73 1
9 Will Hodges SO-2 Limestone 3:48.15 3:08.90 4:05.32 4:42.12 4:17.59 -
11 Corentin Serbource JR-3 Erskine 4:56.39 5:21.09 4:06.99 3:07.72 3:49.70 -
13 Chase Kennedy SR-4 Augusta 4:06.07 3:30.92 4:11.09 5:23.91 3:38.45 -
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
10 Kennedy Stinson JR-3 Limestone 4:05.55 -
12 Brandon Dugar FR-1 North Greenville 4:10.98 -
14 Thomas Macagg FR-1 Southern Wesleyan 4:13.73 -
15 Jaxon Beebe FR-1 North Greenville 4:16.53 -
16 Jonathan Penter JR-3 Erskine 4:22.86 -
17 Tommy Pearson SR-4 North Greenville 4:28.02 -
18 Josue Avendano FR-1 Southern Wesleyan 4:29.15 -
19 Casey Frock JR-3 Southern Wesleyan 4:31.38 -
20 Ethan Hough FR-1 Limestone 4:33.52 -
22 Cameron Gossett SO-2 Spartanburg Methodist 4:35.79 -
23 Robert Lewis JR-3 Erskine 4:37.94 -
  Malachi Oser FR-1 North Greenville DNS   
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
21 Ludcheel Colas SO-2 Southern Wesleyan 4:34.18 -
24 Nathaniel Carrasco SR-4 Newberry 4:40.29 -
25 Jacob Johnson FR-1 Newberry 4:40.63 -
26 Jordan Griffiths SR-4 North Greenville 4:51.22 -
27 Clint Ross FR-1 Newberry 4:51.93 -
28 Aaron Wheat FR-1 Spartanburg Methodist 4:54.92 -
29 Marc Mixtega FR-1 Spartanburg Methodist 4:56.41 -
30 Luke Tatham FR-1 Erskine 5:00.08 -
31 Andrew Labra FR-1 Spartanburg Methodist 5:12.21 -
32 Alejandro Martinez FR-1 Spartanburg Methodist 5:23.71 -
  Andrew Davis FR-1 Southern Wesleyan DNS   
  Henry Johnson FR-1 Newberry DNS