February 12, 2022
|
Kerr-Cregger Field House - Salem, VA
|
200m (Flat)
|
Timing: SnapTiming
ICON KEY: NCAA DII Prov Conference Carolinas AARTFC ECAC DIII

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Isaac Alderfer JR-3 Eastern Mennonite 2:16.02 1:55.27 1:27.61 2:03.34 2:16.02 10
2 Leland Davies JR-3 Carnegie Mellon 2:00.76 1:57.24 2:23.04 2:19.52 2:10.14 8
3 Alex Ivanov SO-2 Carnegie Mellon 1:25.66 1:57.34 2:31.37 2:24.33 1:30.36 6
4 Drew Topoly SO-2 Methodist 1:43.11 1:58.51 2:11.55 2:10.37 1:36.00 5
5 Delsin Burkhart SO-2 UNC Pembroke 2:36.34 2:00.26 1:53.05 2:13.49 2:06.28 4
6 Jackson Wood JR-3 Carnegie Mellon 2:18.97 2:00.84 1:34.26 2:27.43 2:22.60 3
7 Leonardo Martinez SO-2 Lenoir-Rhyne 1:53.73 2:00.99 1:51.31 2:04.62 1:53.73 2
8 Jakel Chalmers SO-2 UNC Pembroke 1:40.53 2:01.11 1:45.37 1:50.21 1:55.06 1
9 Austin Ezzell FR-1 Methodist 1:40.52 2:02.58 2:39.36 2:06.26 1:41.75 -
10 Bowen Varney FR-1 Bridgewater (Va.) 2:16.29 2:02.78 1:52.96 2:17.52 2:12.61 -
11 Bellamy Immanuel FR-1 Eastern Mennonite 2:04.82 2:03.58 1:33.92 1:43.81 1:46.28 -
12 Ethan Board FR-1 Concord 2:35.25 2:04.20 1:31.91 2:40.22 2:34.01 -
13 Kevin Tate Jr. JR-3 Ferrum 2:33.76 2:08.13 2:01.73 2:18.38 1:30.98 -
14 Isaac AndreaS SO-2 Eastern Mennonite 2:01.38 2:10.51 2:39.23 2:23.57 2:40.53 -
15 Isaiah Jackson-Darby SO-2 Concord 2:50.56 2:11.20 2:37.44 1:39.72 2:49.25 -
16 Thomas Rich SO-2 Carnegie Mellon 1:43.18 2:12.28 2:06.99 2:05.67 2:08.32 -
17 Thomas Johnson JR-3 Eastern Mennonite 1:40.07 2:13.42 1:38.73 1:58.75 2:17.43 -
18 Nate Lehman FR-1 Eastern Mennonite 2:04.61 2:21.60 2:44.26 2:20.19 1:40.54 -
19 Noah Swaney FR-1 Ferrum 2:10.73 2:22.09 2:20.67 2:44.83 2:03.62 -
20 Jacey Grabeel SO-2 Lincoln Memorial 2:44.84 2:23.34 2:46.28 2:33.38 1:56.11 -
21 Roy Garcia SO-2 Ferrum 2:57.81 2:23.39 2:32.00 2:11.92 2:56.37 -
22 Kenneth Hicklin FR-1 Methodist 2:11.92 2:24.96 2:10.47 2:49.61 2:03.22 -
23 Madoc Lathroum FR-1 Concord 2:47.33 2:25.50 2:57.51 2:09.50 2:40.05 -
24 Michael Toms FR-1 Bridgewater (Va.) 1:44.04 2:26.53 1:42.58 2:28.00 2:44.12 -
25 Jonny Sweeney FR-1 Concord 1:52.38 2:27.86 2:02.73 2:05.69 2:20.47 -
26 Jake Dilaurio JR-3 Ferrum 1:58.11 2:29.50 1:59.60 3:11.36 2:26.51 -
27 Greyson Crouch FR-1 Ferrum 2:51.30 2:30.26 2:00.21 2:49.80 2:04.72 -
28 Richard Gao FR-1 Lenoir-Rhyne 2:47.48 2:32.25 3:10.32 2:52.05 2:30.73 -
  Caleb Rigney FR-1 Lincoln Memorial DNS DNS DNS DNS DNS   
  Zach Wilson FR-1 Concord DNS DNS DNS DNS DNS   
  Logan Ramsey FR-1 Concord DNS DNS DNS DNS DNS   
  Dawson Woodruff SO-2 Eastern Mennonite DNS DNS DNS DNS DNS   
  Jansen Miller SO-2 Eastern Mennonite DNS DNS DNS DNS DNS   
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
19 Noah Swaney FR-1 Ferrum 2:47.67 2:22.09 -
20 Jacey Grabeel SO-2 Lincoln Memorial 1:50.38 2:23.34 -
22 Kenneth Hicklin FR-1 Methodist 2:20.62 2:24.96 -
23 Madoc Lathroum FR-1 Concord 2:06.59 2:25.50 -
24 Michael Toms FR-1 Bridgewater (Va.) 3:00.24 2:26.53 -
25 Jonny Sweeney FR-1 Concord 2:11.60 2:27.86 -
27 Greyson Crouch FR-1 Ferrum 2:36.27 2:30.26 -
28 Richard Gao FR-1 Lenoir-Rhyne 3:16.41 2:32.25 -
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
14 Isaac AndreaS SO-2 Eastern Mennonite 2:14.43 1:35.28 2:10.51 -
15 Isaiah Jackson-Darby SO-2 Concord 1:59.40 2:44.00 2:11.20 -
17 Thomas Johnson JR-3 Eastern Mennonite 2:34.77 2:10.76 2:13.42 -
18 Nate Lehman FR-1 Eastern Mennonite 2:03.20 2:42.84 2:21.60 -
21 Roy Garcia SO-2 Ferrum 2:14.79 2:34.87 2:23.39 -
26 Jake Dilaurio JR-3 Ferrum 1:50.63 2:48.94 2:29.50 -
  Zach Wilson FR-1 Concord DNS DNS DNS   
  Logan Ramsey FR-1 Concord DNS DNS DNS   
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
6 Jackson Wood JR-3 Carnegie Mellon 1:59.64 2:11.72 2:00.84 3
11 Bellamy Immanuel FR-1 Eastern Mennonite 1:43.81 2:03.58 2:03.58 -
12 Ethan Board FR-1 Concord 1:28.19 2:11.66 2:04.20 -
13 Kevin Tate Jr. JR-3 Ferrum 2:09.42 2:05.57 2:08.13 -
16 Thomas Rich SO-2 Carnegie Mellon 2:38.74 1:49.80 2:12.28 -
  Jansen Miller SO-2 Eastern Mennonite DNS DNS DNS   
  Dawson Woodruff SO-2 Eastern Mennonite DNS DNS DNS   
  Caleb Rigney FR-1 Lincoln Memorial DNS DNS DNS   
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Isaac Alderfer JR-3 Eastern Mennonite 1:55.27 10
2 Leland Davies JR-3 Carnegie Mellon 1:57.24 8
3 Alex Ivanov SO-2 Carnegie Mellon 1:57.34 6
4 Drew Topoly SO-2 Methodist 1:58.51 5
5 Delsin Burkhart SO-2 UNC Pembroke 2:00.26 4
7 Leonardo Martinez SO-2 Lenoir-Rhyne 2:00.99 2
8 Jakel Chalmers SO-2 UNC Pembroke 2:01.11 1
9 Austin Ezzell FR-1 Methodist 2:02.58 -
10 Bowen Varney FR-1 Bridgewater (Va.) 2:02.78 -