December 3- 4, 2021
|
Kerr-Cregger Field House - Salem, VA
|
200m (Flat)
|
Timing: SnapTiming
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B Conference Carolinas NJCAA

Men's 60 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Marlin Davis SO-2 Lenoir-Rhyne 5.40 7.56 6.75
2 Jaylen Jones FR-1 Mary Baldwin 6.02 7.75 6.92
3 Darren Rice FR-1 Southern Virginia 9.09 7.97 6.99
4 Jordan Payne FR-1 Lenoir-Rhyne 6.81 8.09 7.09
5 Tim Ashe SO-2 Erskine 6.10 7.94 7.09
6 Brady Fowler FR-1 Roanoke 7.38 7.16 7.09
7 Royce Turner Jr SO-2 Lenoir-Rhyne 5.68 8.45 7.10
  Jordan Meekins JR-3 North Greenville DNS DNS DNS

Men's 60 Meters Semifinals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Marlin Davis SO-2 Lenoir-Rhyne 6.26 7.01 6.74 6.80 4.76 5.17
2 Jaylen Jones FR-1 Mary Baldwin 5.21 6.25 7.92 6.94 8.33 5.69
3 Royce Turner Jr SO-2 Lenoir-Rhyne 6.20 6.82 6.20 6.96 7.31 8.29
4 Darren Rice FR-1 Southern Virginia 7.34 5.74 7.13 6.99 5.18 8.25
5 Jordan Meekins JR-3 North Greenville 8.82 6.37 7.56 7.00 8.47 7.21
6 Jordan Payne FR-1 Lenoir-Rhyne 7.34 7.48 6.56 7.05 5.01 6.70
7 Tim Ashe SO-2 Erskine 7.24 5.32 5.32 7.09 6.31 5.68
8 Brady Fowler FR-1 Roanoke 6.68 8.67 6.11 7.10 7.39 8.03
9 Jeremiah Kimbrough FR-1 Mount Olive 6.83 8.68 8.18 7.11 5.62 8.39
10 Kamari Walker JR-3 Mount Olive 7.63 8.85 9.27 7.13 9.27 5.57
11 Julian Douglas SR-4 Lynchburg 8.42 9.06 8.99 7.19 7.91 5.97
12 John Lopez FR-1 Shenandoah 5.26 5.62 7.71 7.20 6.77 9.29
13 Matthew Hammonds FR-1 Mount Olive 8.36 7.92 6.05 7.20 5.76 6.56
14 Samuel Crawford JR-3 Roanoke 5.76 8.79 7.35 7.20 6.05 6.20
15 Damon Morgan FR-1 Eastern Mennonite 6.71 5.77 9.38 7.21 9.38 7.94
16 Damaj Hatchett SO-2 Mount Olive 6.16 8.76 6.66 7.24 5.72 8.98
17 Hunter Thomas SR-4 Concord 7.27 5.60 9.46 7.27 7.56 8.66
18 Trenoyne Greene FR-1 Columbia (S.C.) 6.91 7.13 6.77 7.27 5.89 9.38
19 trevel alexander SR-4 Guilford 7.64 9.09 7.35 7.27 5.53 7.49
20 Jackson McClain FR-1 Mars Hill 9.02 6.84 5.97 7.27 8.87 7.64
21 Rhyan Reinsel FR-1 Columbia (S.C.) 7.17 6.95 9.07 7.31 5.34 9.14
22 Brendan Apgar FR-1 Eastern Mennonite 9.09 8.14 5.65 7.33 8.73 8.58
23 Devin Jones FR-1 Lenoir-Rhyne 8.44 7.30 9.43 7.60 9.35 9.43
  Trent Davis FR-1 Lenoir-Rhyne DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 60 Meters Semifinals Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Marlin Davis SO-2 Lenoir-Rhyne 6.80
7 Tim Ashe SO-2 Erskine 7.09
8 Brady Fowler FR-1 Roanoke 7.10
9 Jeremiah Kimbrough FR-1 Mount Olive 7.11
13 Matthew Hammonds FR-1 Mount Olive 7.20
14 Samuel Crawford JR-3 Roanoke 7.20
22 Brendan Apgar FR-1 Eastern Mennonite 7.33
  Trent Davis FR-1 Lenoir-Rhyne DNS
Men's 60 Meters Semifinals Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
3 Royce Turner Jr SO-2 Lenoir-Rhyne 6.96
5 Jordan Meekins JR-3 North Greenville 7.00
12 John Lopez FR-1 Shenandoah 7.20
15 Damon Morgan FR-1 Eastern Mennonite 7.21
16 Damaj Hatchett SO-2 Mount Olive 7.24
17 Hunter Thomas SR-4 Concord 7.27
19 trevel alexander SR-4 Guilford 7.27
21 Rhyan Reinsel FR-1 Columbia (S.C.) 7.31
Men's 60 Meters Semifinals Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
2 Jaylen Jones FR-1 Mary Baldwin 6.94
4 Darren Rice FR-1 Southern Virginia 6.99
6 Jordan Payne FR-1 Lenoir-Rhyne 7.05
10 Kamari Walker JR-3 Mount Olive 7.13
11 Julian Douglas SR-4 Lynchburg 7.19
18 Trenoyne Greene FR-1 Columbia (S.C.) 7.27
20 Jackson McClain FR-1 Mars Hill 7.27
23 Devin Jones FR-1 Lenoir-Rhyne 7.60

Men's 60 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Marlin Davis SO-2 Lenoir-Rhyne 8.91 8.29 5.90 5.28 6.44 6.85
2 Royce Turner Jr SO-2 Lenoir-Rhyne 8.38 8.65 6.09 7.62 8.38 6.92
3 Jaylen Jones FR-1 Mary Baldwin 7.96 7.20 7.69 8.72 6.58 6.92
4 Jordan Payne FR-1 Lenoir-Rhyne 7.30 8.71 7.80 8.22 6.32 7.02
5 Jordan Meekins JR-3 North Greenville 9.02 7.11 7.82 7.33 7.04 7.04
6 Darren Rice FR-1 Southern Virginia 6.65 7.50 5.87 5.31 6.30 7.07
7 Trent Davis FR-1 Lenoir-Rhyne 6.96 5.40 5.04 4.97 6.32 7.10
8 Tim Ashe SO-2 Erskine 7.32 7.32 5.97 8.03 5.76 7.10
9 John Lopez FR-1 Shenandoah 6.44 6.94 9.30 5.22 8.01 7.15
10 Jeremiah Kimbrough FR-1 Mount Olive 8.95 5.88 8.74 7.95 7.81 7.16
11 Hunter Thomas SR-4 Concord 8.97 7.96 8.11 5.24 6.60 7.17
12 Brady Fowler FR-1 Roanoke 5.90 8.20 5.18 6.62 6.83 7.19
13 Julian Douglas SR-4 Lynchburg 8.20 7.63 8.92 7.27 8.78 7.19
14 trevel alexander SR-4 Guilford 5.04 6.83 9.21 6.91 5.18 7.19
15 Kamari Walker JR-3 Mount Olive 5.68 8.27 5.25 8.78 5.54 7.19
16 Jackson McClain FR-1 Mars Hill 6.29 6.43 6.07 7.73 7.66 7.22
17 Damon Morgan FR-1 Eastern Mennonite 6.23 5.65 6.23 9.34 8.62 7.24
18 Samuel Crawford JR-3 Roanoke 8.33 5.65 6.81 6.38 6.16 7.24
19 Matthew Hammonds FR-1 Mount Olive 8.06 8.28 7.41 8.57 9.22 7.26
20 Rhyan Reinsel FR-1 Columbia (S.C.) 6.05 5.47 9.19 8.97 5.18 7.29
21 Trenoyne Greene FR-1 Columbia (S.C.) 8.18 8.18 6.06 6.94 6.87 7.30
22 Devin Jones FR-1 Lenoir-Rhyne 7.30 9.49 9.13 9.20 7.30 7.30
23 Damaj Hatchett SO-2 Mount Olive 6.23 5.65 6.60 8.14 7.99 7.33
24 Brendan Apgar FR-1 Eastern Mennonite 7.26 6.97 5.94 5.43 8.65 7.33
25 Roman Moore FR-1 Southern Virginia 6.98 8.74 7.20 9.40 7.34 7.34
26 Elijah Tasini FR-1 Southern Virginia 8.89 9.18 7.78 5.58 6.76 7.34
27 Aiden Spradlin FR-1 Roanoke 9.04 6.84 6.10 6.69 6.33 7.35
28 Elvis Nwaneri FR-1 Southern Virginia 9.35 8.25 8.39 7.14 8.03 7.36
29 Darion Hayden FR-1 Columbia (S.C.) 6.71 9.44 6.86 5.68 7.23 7.37
30 Benjamin "Rafe" Johnson FR-1 Roanoke 9.16 8.64 8.86 7.01 7.46 7.38
31 DaeQuan Williams-Person FR-1 Southern Virginia 7.20 7.05 9.06 5.94 5.57 7.42
32 Matthew Valentine SO-2 Southern Virginia 7.59 9.60 6.85 5.96 6.25 7.44
32 Sam Dugan SO-2 Washington and Lee 8.56 5.66 9.60 7.37 5.66 7.44
32 Ryan McKenna FR-1 Washington and Lee 6.55 7.52 6.85 5.81 8.56 7.44
35 James Edwards FR-1 Washington and Lee 7.01 6.56 5.59 7.16 8.20 7.45
36 Elijah West FR-1 Shenandoah 8.43 7.69 7.84 6.35 7.76 7.46
36 Blake Morin JR-3 Roanoke 5.97 8.36 6.05 7.76 6.72 7.46
38 Lamont Mohabir SR-4 Randolph 9.65 6.36 8.38 8.76 9.28 7.48
39 Hampton Cobb FR-1 Shenandoah 8.32 5.85 8.84 9.74 5.85 7.49
40 Kyle Holliday SO-2 Shenandoah 6.38 6.60 7.58 8.70 9.60 7.50
41 Grant Williams SR-4 Roanoke 7.96 7.81 9.09 7.96 5.64 7.51
42 Max Weaver SO-2 Washington and Lee 6.09 8.11 9.39 8.27 9.24 7.51
43 David Li FR-1 Washington and Lee 6.40 7.01 6.25 6.25 8.81 7.53
43 Gasiah Drewery FR-1 Mount Olive 5.58 9.57 7.84 9.27 9.19 7.53
43 Brandon Bailes FR-1 Mars Hill 7.16 6.33 8.21 5.58 5.50 7.53
46 Richard Parker-Boatwright FR-1 Columbia (S.C.) 6.74 8.10 8.63 7.12 8.10 7.57
47 Donnell Jones SO-2 Shenandoah 6.83 7.81 8.11 8.34 6.14 7.58
48 Jason Thomas FR-1 Columbia (S.C.) 6.94 7.70 8.16 9.83 7.78 7.62
49 Donald Macklin FR-1 Guilford 8.47 7.63 7.02 9.77 7.02 7.63
50 Duncan Meldrum FR-1 Washington and Lee 5.53 7.06 7.98 8.29 9.74 7.67
51 Aymar Bisseck FR-1 Shenandoah 9.32 8.94 7.94 5.55 7.55 7.70
52 Sharif Wilson FR-1 Washington and Lee 7.16 9.11 8.10 6.23 6.31 7.78
52 Amiriyon Pressley FR-1 Columbia (S.C.) 7.71 6.54 7.71 5.92 6.07 7.78
54 Dwayne Thompson FR-1 Southern Virginia 5.53 9.74 8.73 8.81 5.53 7.79
55 Jordan Wright FR-1 Columbia (S.C.) 9.99 9.52 5.70 8.12 7.49 7.80
56 Dalton Grauer JR-3 Washington and Lee 8.52 10.00 8.36 7.27 8.28 7.81
57 Cameron Easley FR-1 Patrick Henry CC 7.16 8.10 6.06 9.36 8.81 7.86
58 Ahmed Kanu FR-1 Mary Baldwin 8.70 5.67 10.06 5.99 8.38 7.98
59 Kemar Williams-Mclaren JR-3 Guilford 8.57 9.38 10.18 7.05 7.61 8.01
60 Shayden Castle FR-1 Southern Virginia 6.69 10.60 10.19 7.67 7.50 8.15
61 Tom Stahler FR-1 Randolph 10.00 7.05 9.34 8.77 7.05 8.19
62 Conner Stanley FR-1 Patrick Henry CC 9.61 9.86 6.57 9.45 10.27 8.21
  Marcus Wilburn FR-1 Columbia (S.C.) DQ DQ DQ DQ DQ DQ
  Gregory Woodard JR-3 Mary Baldwin DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Tavian Brown FR-1 Mary Baldwin DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Early Ivey III FR-1 Mary Baldwin DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Seamus Watters SO-2 Washington and Lee DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Daniel de la Cruz SR-4 Southern Virginia DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Alijah Isaac FR-1 Columbia (S.C.) DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Zashon Brown-Flowers JR-3 Lynchburg DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 60 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
13 Julian Douglas SR-4 Lynchburg 7.19 9.06 5.97 5.83 6.98
14 trevel alexander SR-4 Guilford 7.19 6.48 8.06 6.12 8.13
26 Elijah Tasini FR-1 Southern Virginia 7.34 7.34 9.55 8.74 6.10
38 Lamont Mohabir SR-4 Randolph 7.48 7.86 7.78 9.58 9.43
57 Cameron Easley FR-1 Patrick Henry CC 7.86 10.22 7.47 9.99 9.83
59 Kemar Williams-Mclaren JR-3 Guilford 8.01 5.69 6.97 9.30 6.17
  Tavian Brown FR-1 Mary Baldwin DNS DNS DNS DNS DNS
  Alijah Isaac FR-1 Columbia (S.C.) DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 60 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
2 Royce Turner Jr SO-2 Lenoir-Rhyne 8.10 8.79 8.72 4.99 6.92 6.44 7.48
18 Samuel Crawford JR-3 Roanoke 8.33 7.61 6.88 5.43 7.24 6.01 6.66
20 Rhyan Reinsel FR-1 Columbia (S.C.) 7.88 7.37 5.47 7.15 7.29 7.22 6.42
21 Trenoyne Greene FR-1 Columbia (S.C.) 5.84 6.43 9.49 5.62 7.30 5.55 6.28
23 Damaj Hatchett SO-2 Mount Olive 5.87 5.35 6.45 6.60 7.33 5.57 9.09
55 Jordan Wright FR-1 Columbia (S.C.) 7.18 5.54 7.88 5.54 7.80 9.36 7.49
  Marcus Wilburn FR-1 Columbia (S.C.) DQ DQ DQ DQ DQ DQ DQ
Men's 60 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
3 Jaylen Jones FR-1 Mary Baldwin 8.79 6.51 6.92 7.69 8.65 7.27 4.85
16 Jackson McClain FR-1 Mars Hill 5.06 9.25 7.22 7.51 7.22 7.01 6.94
19 Matthew Hammonds FR-1 Mount Olive 8.14 5.52 7.26 9.22 5.30 8.79 9.30
32 Matthew Valentine SO-2 Southern Virginia 5.44 6.25 7.44 6.33 6.25 7.59 8.49
43 Brandon Bailes FR-1 Mars Hill 6.56 7.91 7.53 7.99 7.38 8.36 9.34
46 Richard Parker-Boatwright FR-1 Columbia (S.C.) 6.51 8.79 7.57 5.53 6.06 6.51 5.45
62 Conner Stanley FR-1 Patrick Henry CC 9.45 9.94 8.21 9.69 6.82 8.21 10.59
  Zashon Brown-Flowers JR-3 Lynchburg DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 60 Meters Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
7 Trent Davis FR-1 Lenoir-Rhyne 8.88 6.47 7.32 5.76 5.40 7.10 5.54
9 John Lopez FR-1 Shenandoah 5.37 8.30 7.80 7.30 8.23 7.15 6.30
17 Damon Morgan FR-1 Eastern Mennonite 6.52 6.74 6.66 6.23 8.98 7.24 8.47
35 James Edwards FR-1 Washington and Lee 5.37 6.19 9.02 8.12 8.50 7.45 8.57
36 Blake Morin JR-3 Roanoke 7.24 6.64 9.18 6.35 9.11 7.46 9.03
40 Kyle Holliday SO-2 Shenandoah 7.28 5.55 8.48 7.88 8.33 7.50 6.53
54 Dwayne Thompson FR-1 Southern Virginia 6.55 8.34 9.59 6.00 8.18 7.79 9.04
60 Shayden Castle FR-1 Southern Virginia 9.21 6.36 9.38 9.13 6.04 8.15 5.95
Men's 60 Meters Preliminaries Heat 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Marlin Davis SO-2 Lenoir-Rhyne 6.85
6 Darren Rice FR-1 Southern Virginia 7.07
29 Darion Hayden FR-1 Columbia (S.C.) 7.37
36 Elijah West FR-1 Shenandoah 7.46
49 Donald Macklin FR-1 Guilford 7.63
50 Duncan Meldrum FR-1 Washington and Lee 7.67
61 Tom Stahler FR-1 Randolph 8.19
Men's 60 Meters Preliminaries Heat 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
5 Jordan Meekins JR-3 North Greenville 6.90 8.38 6.62 8.94 7.04 5.92
25 Roman Moore FR-1 Southern Virginia 9.03 5.58 7.27 7.86 7.34 8.52
31 DaeQuan Williams-Person FR-1 Southern Virginia 6.09 6.83 6.24 6.53 7.42 6.46
47 Donnell Jones SO-2 Shenandoah 5.84 6.07 6.45 6.75 7.58 8.87
52 Amiriyon Pressley FR-1 Columbia (S.C.) 5.53 9.57 5.53 9.34 7.78 9.11
56 Dalton Grauer JR-3 Washington and Lee 6.41 7.81 5.55 9.84 7.81 10.16
  Early Ivey III FR-1 Mary Baldwin DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Seamus Watters SO-2 Washington and Lee DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 60 Meters Preliminaries Heat 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
8 Tim Ashe SO-2 Erskine 9.09 7.10 6.25 6.11 5.97 5.90
12 Brady Fowler FR-1 Roanoke 5.47 7.19 7.77 7.12 5.83 6.69
15 Kamari Walker JR-3 Mount Olive 6.55 7.19 6.83 7.91 8.70 7.12
28 Elvis Nwaneri FR-1 Southern Virginia 5.52 7.36 5.97 7.29 7.36 9.35
30 Benjamin "Rafe" Johnson FR-1 Roanoke 5.39 7.38 9.16 8.79 8.27 8.49
32 Ryan McKenna FR-1 Washington and Lee 9.08 7.44 8.49 8.04 6.40 6.92
43 Gasiah Drewery FR-1 Mount Olive 8.06 7.53 6.03 8.21 8.89 5.73
48 Jason Thomas FR-1 Columbia (S.C.) 7.09 7.62 9.07 7.01 9.15 7.17
Men's 60 Meters Preliminaries Heat 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
4 Jordan Payne FR-1 Lenoir-Rhyne 6.11 5.34 8.15 7.02 7.73 6.95 5.20
10 Jeremiah Kimbrough FR-1 Mount Olive 7.16 8.02 6.66 7.16 6.09 9.17 6.95
24 Brendan Apgar FR-1 Eastern Mennonite 5.28 7.77 5.50 7.33 6.75 6.23 7.77
32 Sam Dugan SO-2 Washington and Lee 6.18 5.36 7.00 7.44 5.81 7.82 9.38
39 Hampton Cobb FR-1 Shenandoah 6.00 8.62 5.40 7.49 9.37 7.64 7.49
43 David Li FR-1 Washington and Lee 9.12 8.21 5.35 7.53 5.80 9.49 8.06
52 Sharif Wilson FR-1 Washington and Lee 9.50 7.94 9.18 7.78 9.34 8.02 5.61
  Gregory Woodard JR-3 Mary Baldwin DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 60 Meters Preliminaries Heat 9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
11 Hunter Thomas SR-4 Concord 5.24 7.17 9.33
22 Devin Jones FR-1 Lenoir-Rhyne 6.87 7.30 8.54
27 Aiden Spradlin FR-1 Roanoke 6.40 7.35 9.19
41 Grant Williams SR-4 Roanoke 9.02 7.51 5.34
42 Max Weaver SO-2 Washington and Lee 7.66 7.51 9.32
51 Aymar Bisseck FR-1 Shenandoah 6.93 7.70 8.40
58 Ahmed Kanu FR-1 Mary Baldwin 8.94 7.98 9.74
  Daniel de la Cruz SR-4 Southern Virginia DNS DNS DNS