April 23, 2022
|
Rice - Houston, TX
ICON KEY: NCAA DII Prov

Men's 3000 Steeplechase

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
0 Clark Otte   UNAT-Stephen F. Austin 8:50.02 10:43.59 7:07.26 10:11.14 9:00.83 10:27.37
0 Grant Samara   UNAT-Rice 12:03.51 8:45.68 8:28.72 8:45.68 9:25.24 8:51.33
0 Caleb Wilson   UNAT-Rice 11:42.75 11:24.89 7:08.80 9:01.95 9:55.55 10:43.20
1 Declan Neary SR-4 Lamar 7:06.44 9:57.02 8:58.38 6:13.14 8:53.05 7:59.75
2 Andrew Abikhaled JR-3 Rice 10:04.20 8:49.35 7:18.45 8:38.65 8:54.69 11:19.06
3 Kolyn Saltzman JR-3 New Orleans 10:03.29 6:22.45 6:49.38 6:33.22 8:58.65 7:00.15
4 Lewis Mills SO-2 Stephen F. Austin 8:13.67 11:03.71 10:19.83 9:35.95 9:08.52 6:34.94
5 Christopher Daniels FR-1 Incarnate Word 12:12.74 8:49.83 9:34.92 9:01.10 9:23.64 7:02.73
6 Nicholas Deutsch FR-1 TAMU-Commerce 7:46.84 8:38.08 10:26.25 6:38.52 9:29.31 11:06.10
7 Luis Delreal JR-3 Texas Southern 9:20.31 6:40.22 10:46.07 7:25.96 9:31.74 11:08.94
8 Nicodemus Rotich SO-2 TAMU-Commerce 12:12.14 10:00.58 12:00.70 11:37.82 9:31.98 7:26.15
9 Eduardo Gutierrez SR-4 Sam Houston 9:04.91 7:04.45 9:04.91 10:08.00 9:33.58 8:01.81
10 Trent Sakakini SO-2 UT-Dallas 7:25.77 11:57.86 9:44.71 10:02.08 9:38.92 11:40.50
11 Jose Gonzalez JR-3 Texas Southern 10:18.37 7:46.69 10:00.86 12:26.70 9:43.36 11:16.70
12 Ryan Garza SO-2 Incarnate Word 9:16.72 9:16.72 8:05.65 11:09.25 9:52.25 11:27.01
13 Caden Cox FR-1 Stephen F. Austin 11:12.58 10:54.72 9:43.30 8:49.73 9:55.20 9:31.40
14 Eric Pineda FR-1 Incarnate Word 11:46.40 8:46.81 11:40.41 9:04.77 9:58.64 8:34.83
15 Idol Ramon SO-2 UTSA 9:29.04 10:58.89 10:28.94 7:11.28 9:58.99 9:11.07
16 Adan Hernandez FR-1 UTSA 9:10.14 9:46.42 11:05.01 12:53.83 10:04.55 11:53.37
17 Landon Blankenship FR-1 UTSA 12:20.85 9:30.82 11:26.20 8:54.38 10:07.25 12:02.63
18 Pablo Lomeli Lluis FR-1 LeTourneau 7:16.57 10:33.33 12:36.31 7:41.16 10:14.88 11:34.82
19 Chris Navarrete FR-1 TAMU-Commerce 7:56.13 7:43.77 9:10.34 11:01.64 10:18.35 8:02.32
20 Brian Martinez JR-3 Texas Southern 9:27.30 11:25.74 13:11.72 9:52.23 10:23.40 9:33.53
21 Bo Badger JR-3 Houston Baptist 10:56.50 13:26.55 9:47.72 13:14.05 10:25.23 9:10.21
22 Gabe Hernandez FR-1 UTSA 12:44.71 9:11.60 10:33.08 7:18.77 10:26.81 10:39.35
23 Pavel Kraus JR-3 McNeese State 13:21.87 10:12.45 13:15.56 7:59.86 10:31.39 10:56.65
24 Jacob Ismir JR-3 Concordia (Tex.) 7:54.38 8:39.25 8:13.61 8:00.79 10:41.05 12:49.26
25 Thomas Hughes FR-1 Concordia (Tex.) 11:56.39 10:00.22 8:29.86 11:11.21 10:45.39 13:07.38
26 Cristian Sanchez JR-3 Texas Southern 13:02.21 12:42.15 10:01.70 9:48.33 11:08.55 14:29.12
  Ian Clennan SO-2 St. Edward's DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 3000 Steeplechase Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
0 Caleb Wilson   UNAT-Rice 9:55.55 8:38.13
12 Ryan Garza SO-2 Incarnate Word 9:52.25 12:38.08
13 Caden Cox FR-1 Stephen F. Austin 9:55.20 10:36.87
15 Idol Ramon SO-2 UTSA 9:58.99 10:46.91
17 Landon Blankenship FR-1 UTSA 10:07.25 9:55.11
18 Pablo Lomeli Lluis FR-1 LeTourneau 10:14.88 8:18.06
19 Chris Navarrete FR-1 TAMU-Commerce 10:18.35 8:51.79
20 Brian Martinez JR-3 Texas Southern 10:23.40 8:56.13
21 Bo Badger JR-3 Houston Baptist 10:25.23 10:43.99
22 Gabe Hernandez FR-1 UTSA 10:26.81 11:04.42
23 Pavel Kraus JR-3 McNeese State 10:31.39 12:37.67
24 Jacob Ismir JR-3 Concordia (Tex.) 10:41.05 12:04.39
25 Thomas Hughes FR-1 Concordia (Tex.) 10:45.39 13:07.38
26 Cristian Sanchez JR-3 Texas Southern 11:08.55 8:41.47
  Ian Clennan SO-2 St. Edward's DNF DNF
Men's 3000 Steeplechase Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
0 Grant Samara   UNAT-Rice 9:25.24 11:57.86 9:42.20
0 Clark Otte   UNAT-Stephen F. Austin 9:00.83 8:12.16 9:38.69
1 Declan Neary SR-4 Lamar 8:53.05 8:53.05 10:07.68
2 Andrew Abikhaled JR-3 Rice 8:54.69 8:54.69 10:57.67
3 Kolyn Saltzman JR-3 New Orleans 8:58.65 6:17.06 8:10.18
4 Lewis Mills SO-2 Stephen F. Austin 9:08.52 10:52.74 7:02.36
5 Christopher Daniels FR-1 Incarnate Word 9:23.64 10:03.10 7:30.92
6 Nicholas Deutsch FR-1 TAMU-Commerce 9:29.31 6:38.52 11:17.48
7 Luis Delreal JR-3 Texas Southern 9:31.74 10:11.77 6:51.66
8 Nicodemus Rotich SO-2 TAMU-Commerce 9:31.98 7:08.99 11:37.82
9 Eduardo Gutierrez SR-4 Sam Houston 9:33.58 6:52.98 7:15.92
10 Trent Sakakini SO-2 UT-Dallas 9:38.92 11:34.71 6:51.04
11 Jose Gonzalez JR-3 Texas Southern 9:43.36 7:23.36 10:06.70
14 Eric Pineda FR-1 Incarnate Word 9:58.64 9:58.64 7:46.94
16 Adan Hernandez FR-1 UTSA 10:04.55 8:39.92 7:33.42