April 1- 2, 2022
|
Towson - Towson, MD
ICON KEY: NCAA DII Prov CACC NJCAA DI NJCAA DIII AARTFC IC4A/ECAC ECAC DIII

Women's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Cristal Cuervo FR-1 Towson 56.14 40.42 48.28 39.86
2 Chalys Caruth SR-4 Towson 56.47 55.34 57.04 1:13.42
3 Halutie Hor SO-2 Coppin State 57.67 44.41 1:06.90 1:05.75
4 Kamillah Monroque JR-3 Coppin State 57.82 53.78 1:07.65 46.84
5 Lakendra Harpe JR-3 Delaware State 58.17 1:04.57 41.30 55.85
6 Ashley Navarro JR-3 Monmouth 58.20 1:13.92 59.95 1:13.34
7 Lauren Phillips FR-1 Johns Hopkins 58.76 51.13 1:15.80 1:12.28
8 Grace Kearns SO-2 Monmouth 59.00 1:03.13 48.38 42.48
9 Nina Corpora SO-2 Monmouth 59.06 1:15.60 49.02 1:15.01
10 Dyani Bigelow SR-4 Rider 59.08 1:04.99 1:12.08 54.95
11 Ashley Tyburski JR-3 Johns Hopkins 59.12 1:15.68 1:06.81 1:12.13
12 Ayesha Jarrett FR-1 District of Columbia 59.49 1:04.25 1:17.34 54.14
13 Trinytee Jacobs SO-2 Towson 59.63 1:17.52 48.30 55.46
14 Asshanni Robb SR-4 Maryland-Eastern Shore 59.86 1:12.43 1:01.66 1:15.43
15 Michelle Kamara JR-3 Morgan State 1:00.10 1:07.92 50.49 1:12.73
16 Anna Walcutt SR-4 Catholic 1:00.32 1:12.39 1:13.59 1:00.93
17 Sydney Todd SO-2 Monmouth 1:00.53 1:15.06 1:13.85 1:12.03
18 Anna Zaeske FR-1 Johns Hopkins 1:00.69 1:00.09 50.38 1:18.29
19 Mackenzi Evans FR-1 Maryland-Eastern Shore 1:00.71 46.14 1:18.32 1:09.82
20 Spencer Settle FR-1 Maryland-Eastern Shore 1:01.05 1:13.26 1:11.43 54.95
21 Fanta Sanogo FR-1 District of Columbia 1:01.30 1:14.79 1:17.86 50.88
22 Hailey Palmer FR-1 Rider 1:01.64 1:04.11 1:17.67 1:12.74
23 Aaliyah Thorpe SO-2 Georgian Court 1:01.75 1:04.22 1:02.37 1:04.84
24 Angel Davis SO-2 Coppin State 1:01.77 1:16.60 58.07 1:19.07
25 Sarim Gordon FR-1 St. Francis (N.Y.) 1:02.10 1:07.69 1:19.49 45.96
26 Tahira Bakare SO-2 Goucher 1:02.41 47.44 1:18.02 1:05.53
27 Kharonay Brown FR-1 Wilmington (Del.) 1:02.62 46.34 48.22 43.84
28 Venus Abosede FR-1 UMBC 1:02.94 53.50 54.13 1:06.72
29 Kate Ross SR-4 Susquehanna 1:03.00 52.29 1:18.75 1:10.56
30 Amirah Beasley FR-1 Georgian Court 1:03.00 1:13.08 55.44 1:16.86
31 Dana Andrews JR-3 Johns Hopkins 1:03.10 1:02.47 44.81 59.95
32 Jelisa Lovett SR-4 Maryland-Eastern Shore 1:03.17 1:13.28 59.38 1:20.86
33 Abigail Harrington SR-4 Johns Hopkins 1:03.27 1:05.80 1:15.30 1:22.26
34 Emma Kistner FR-1 Goucher 1:03.50 52.07 55.88 1:09.22
35 Jalah Turner FR-1 Wilmington (Del.) 1:03.61 50.89 54.07 59.80
36 Liza Levin FR-1 Susquehanna 1:03.83 1:14.05 51.07 1:00.00
37 Torre Inzar SO-2 Delaware State 1:04.27 45.64 1:15.84 59.78
38 Tolulope Atolagbe JR-3 St. Francis (N.Y.) 1:04.69 48.52 55.64 1:02.11
39 Anastasia Farley SR-4 Susquehanna 1:04.98 1:16.03 1:19.28 46.14
40 Samantha Rozon SR-4 Georgian Court 1:05.24 58.07 1:19.60 54.15
41 Jessica Wisowaty JR-3 Monmouth 1:05.26 1:18.97 1:14.40 52.21
42 Janee' Patterson SO-2 St. Francis (N.Y.) 1:05.61 45.93 1:13.49 54.46
43 Malea Sharps SO-2 Maryland-Eastern Shore 1:06.17 1:10.14 1:26.03 1:15.44
44 Claire Rogers SO-2 Catholic 1:06.42 1:12.40 1:09.75 1:01.77
45 Julia Acevedo SO-2 Susquehanna 1:06.77 52.08 1:23.47 59.43
46 Alayna Krempa FR-1 Susquehanna 1:06.79 48.09 1:06.13 1:12.14
47 Connie Angerome FR-1 Monmouth 1:07.07 59.03 58.35 1:12.44
48 Jazmyne Walker JR-3 Maryland-Eastern Shore 1:09.31 1:20.40 1:04.46 1:21.79
49 Jadaya Strand SO-2 Maryland-Eastern Shore 1:09.71 1:13.90 1:16.69 1:16.69
50 Juaniece Blackmon SO-2 Goucher 1:09.84 1:06.35 55.18 1:17.53
51 Sophie O'Connor FR-1 Goucher 1:11.05 1:19.58 1:16.03 52.58
52 Makiya Gayles JR-3 Delaware State 1:13.86 1:34.54 1:26.42 1:36.02
53 Sarah Dubsky FR-1 Carroll CC 1:17.00 1:21.62 56.98 1:34.71
Women's 400 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
2 Chalys Caruth SR-4 Towson 54.22 54.78 1:10.59 1:09.46 56.47
3 Halutie Hor SO-2 Coppin State 57.10 49.02 1:08.05 51.91 57.67
4 Kamillah Monroque JR-3 Coppin State 1:04.76 52.04 41.06 1:14.59 57.82
6 Ashley Navarro JR-3 Monmouth 1:12.17 1:12.17 48.31 1:15.08 58.20
7 Lauren Phillips FR-1 Johns Hopkins 1:01.11 1:06.40 57.59 58.76 58.76
11 Ashley Tyburski JR-3 Johns Hopkins 1:16.27 58.53 1:10.36 59.12 59.12
Women's 400 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Cristal Cuervo FR-1 Towson 1:04.00 53.90 1:05.13 45.48 56.14 1:08.49 59.51
5 Lakendra Harpe JR-3 Delaware State 1:13.30 1:09.23 1:04.57 1:15.63 58.17 50.61 43.05
8 Grace Kearns SO-2 Monmouth 43.07 1:16.70 1:08.44 41.89 59.00 53.10 1:05.49
12 Ayesha Jarrett FR-1 District of Columbia 47.00 52.95 1:13.77 1:16.75 59.49 1:14.37 1:13.18
19 Mackenzi Evans FR-1 Maryland-Eastern Shore 1:07.39 58.89 1:05.57 54.64 1:00.71 46.75 1:15.28
25 Sarim Gordon FR-1 St. Francis (N.Y.) 1:03.97 46.58 59.62 59.00 1:02.10 44.10 1:01.48
Women's 400 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
10 Dyani Bigelow SR-4 Rider 52.59 1:09.13 43.13 1:15.04 43.13 59.08
15 Michelle Kamara JR-3 Morgan State 49.89 49.89 42.68 1:10.32 1:03.11 1:00.10
16 Anna Walcutt SR-4 Catholic 53.69 1:00.93 1:16.01 44.64 1:08.77 1:00.32
17 Sydney Todd SO-2 Monmouth 1:12.03 42.98 1:18.09 53.88 49.03 1:00.53
18 Anna Zaeske FR-1 Johns Hopkins 1:12.83 1:11.01 1:02.51 54.63 1:14.65 1:00.69
Women's 400 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
9 Nina Corpora SO-2 Monmouth 59.06 41.35
13 Trinytee Jacobs SO-2 Towson 59.63 1:00.83
20 Spencer Settle FR-1 Maryland-Eastern Shore 1:01.05 54.34
21 Fanta Sanogo FR-1 District of Columbia 1:01.30 1:11.11
22 Hailey Palmer FR-1 Rider 1:01.64 48.70
29 Kate Ross SR-4 Susquehanna 1:03.00 1:16.23
31 Dana Andrews JR-3 Johns Hopkins 1:03.10 59.32
Women's 400 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
32 Jelisa Lovett SR-4 Maryland-Eastern Shore 1:03.17 59.38 1:21.49 46.75 53.70
33 Abigail Harrington SR-4 Johns Hopkins 1:03.27 53.78 57.58 1:21.62 1:12.76
42 Janee' Patterson SO-2 St. Francis (N.Y.) 1:05.61 51.84 1:17.42 58.40 59.71
47 Connie Angerome FR-1 Monmouth 1:07.07 1:13.78 1:11.10 1:03.72 48.97
Women's 400 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME
23 Aaliyah Thorpe SO-2 Georgian Court 1:01.75
24 Angel Davis SO-2 Coppin State 1:01.77
30 Amirah Beasley FR-1 Georgian Court 1:03.00
34 Emma Kistner FR-1 Goucher 1:03.50
36 Liza Levin FR-1 Susquehanna 1:03.83
40 Samantha Rozon SR-4 Georgian Court 1:05.24
41 Jessica Wisowaty JR-3 Monmouth 1:05.26
48 Jazmyne Walker JR-3 Maryland-Eastern Shore 1:09.31
Women's 400 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
14 Asshanni Robb SR-4 Maryland-Eastern Shore 46.10 1:08.84 59.86 1:10.04 1:16.62
27 Kharonay Brown FR-1 Wilmington (Del.) 46.34 50.73 1:02.62 58.24 1:10.76
28 Venus Abosede FR-1 UMBC 1:07.35 44.06 1:02.94 53.50 1:14.27
39 Anastasia Farley SR-4 Susquehanna 1:06.28 48.74 1:04.98 1:15.38 46.79
43 Malea Sharps SO-2 Maryland-Eastern Shore 1:11.47 1:00.88 1:06.17 1:21.39 1:12.79
44 Claire Rogers SO-2 Catholic 1:03.10 1:18.38 1:06.42 1:25.02 47.83
Women's 400 Meters Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
26 Tahira Bakare SO-2 Goucher 1:02.41 54.30
37 Torre Inzar SO-2 Delaware State 1:04.27 1:19.70
38 Tolulope Atolagbe JR-3 St. Francis (N.Y.) 1:04.69 53.70
46 Alayna Krempa FR-1 Susquehanna 1:06.79 54.10
49 Jadaya Strand SO-2 Maryland-Eastern Shore 1:09.71 1:29.93
52 Makiya Gayles JR-3 Delaware State 1:13.86 54.66
Women's 400 Meters Section 9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
35 Jalah Turner FR-1 Wilmington (Del.) 1:05.52 1:03.61 52.80 53.44 52.16 1:13.16 1:22.06
45 Julia Acevedo SO-2 Susquehanna 1:01.43 1:06.77 1:14.79 1:06.11 52.75 1:26.14 1:16.12
50 Juaniece Blackmon SO-2 Goucher 1:06.35 1:09.84 1:09.15 1:07.75 58.67 50.29 49.59
51 Sophie O'Connor FR-1 Goucher 1:25.97 1:11.05 1:08.21 1:18.87 1:16.74 1:04.66 54.00
53 Sarah Dubsky FR-1 Carroll CC 1:27.01 1:17.00 1:14.69 1:36.25 1:38.56 1:04.68 1:27.78