January 23, 2022
|
JDL Fast Track - Winston-Salem, NC
|
200m (Flat)
ICON KEY: NAIA A NAIA B

Men's 1000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Will Stockley FR-1 Milligan 1:54.44 3:12.25 2:32.58 1:52.91 2:40.21 3:00.05
2 Owen Lekki FR-1 Davidson 2:17.16 1:49.42 2:34.11 2:46.44 1:58.67 2:21.79
3 Dylan Branch SO-2 Montreat 3:20.16 1:51.03 2:36.37 2:28.56 2:00.41 3:12.34
4 Nathan Baker SR-4 Milligan 2:49.70 2:19.56 2:38.59 3:16.66 2:03.70 2:56.04
5 Jake Crow JR-3 Milligan 2:22.97 2:54.74 2:38.85 3:12.21 3:10.62 2:32.50
6 Augustin Debrock FR-1 Limestone 2:28.32 2:04.40 2:39.48 2:41.08 3:06.60 2:55.43
7 Sylas Chambers FR-1 Milligan 3:17.05 3:04.23 2:40.20 2:30.59 2:08.16 1:55.35
8 Ray Richardson SO-2 Tusculum 2:15.91 2:35.32 2:41.79 2:17.53 2:45.03 2:38.56
9 Silas Buckner Senior Unattached 1:55.71 2:25.04 2:42.96 3:18.82 2:29.93 2:29.93
10 Will Hodges FR-1 Limestone 1:55.78 3:02.64 2:43.07 2:12.09 3:27.10 2:33.29
11 Mikel Valladares FR-1 Milligan 2:12.12 2:39.85 2:43.11 3:01.06 2:57.79 2:48.01
12 Samir Koko JR-3 Milligan 2:33.77 2:01.66 2:48.97 2:03.35 2:33.77 3:00.80
13 Justin Gutkowski Sophomore Unattached 2:50.95 3:19.72 2:49.25 3:12.95 2:47.56 3:31.57
14 Matt Huff JR-3 Milligan 2:09.29 3:10.53 2:50.11 3:25.84 3:30.94 2:02.48
15 Patrick Timmerman FR-1 Columbia (S.C.) 2:53.55 2:46.74 2:50.14 2:04.21 2:12.71 3:24.17
16 Robert Robbins FR-1 Columbia (S.C.) 2:29.51 2:58.73 2:51.85 2:27.80 3:03.88 3:14.19
17 Caleb Archer JR-3 Tusculum 2:16.37 2:04.29 2:52.62 2:56.08 2:56.08 3:02.98
18 Charles Garcia FR-1 N.C. Central 2:32.73 2:04.96 2:53.55 3:09.17 3:26.53 2:36.20
19 Neco Johnson JR-3 N.C. Central 2:31.43 3:18.42 2:54.05 3:44.53 3:14.94 2:45.35
20 Emory Waite Freshman Unattached 2:12.68 3:20.77 2:54.58 3:31.25 2:28.40 2:10.94
21 Xavion Bogus FR-1 Tusculum 2:44.15 3:05.10 2:54.62 3:10.34 2:10.97 3:10.34
22 Kane McMahon JR-3 Montreat 2:36.44 3:30.93 2:55.77 3:23.90 2:45.23 3:36.20
23 Bryson Livesay FR-1 Tusculum 3:49.92 2:12.65 2:56.86 2:28.57 2:58.63 2:05.57
24 Trey Huguley SO-2 Piedmont 3:42.10 3:38.40 3:05.08 3:58.76 4:00.61 3:10.64
25 Lee Thomas FR-1 Barton 2:44.75 3:19.92 3:05.11 3:21.77 2:22.54 2:22.54
26 Noah Swaney FR-1 Ferrum 3:45.30 2:20.82 3:07.75 3:52.81 2:15.18 2:18.94
27 Adam Casey FR-1 Barton 4:03.97 3:25.55 3:12.10 3:44.76 3:04.42 3:35.16
28 Joseph Kennedy FR-1 Columbia (S.C.) 2:35.95 3:18.83 3:14.93 2:28.15 3:11.04 3:24.68
29 Greyson Crouch FR-1 Ferrum 2:39.74 3:52.35 3:27.45 3:00.49 3:33.68 3:15.01
Men's 1000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Will Stockley FR-1 Milligan 3:03.10 2:46.32 2:34.11 2:31.06 1:55.96 1:57.49 2:32.58
2 Owen Lekki FR-1 Davidson 1:49.42 3:20.35 2:46.44 1:49.42 2:26.41 3:00.31 2:34.11
3 Dylan Branch SO-2 Montreat 2:01.97 2:16.05 2:08.23 2:34.81 2:50.45 2:56.70 2:36.37
4 Nathan Baker SR-4 Milligan 3:16.66 2:13.22 2:30.66 3:21.41 2:16.39 2:48.11 2:38.59
5 Jake Crow JR-3 Milligan 3:09.04 3:26.51 1:52.79 2:19.79 3:13.80 2:05.50 2:38.85
6 Augustin Debrock FR-1 Limestone 2:53.84 2:49.05 3:16.16 3:19.35 2:18.75 1:58.02 2:39.48
7 Sylas Chambers FR-1 Milligan 2:11.37 2:03.36 3:26.66 2:51.42 3:20.25 2:30.59 2:40.20
10 Will Hodges FR-1 Limestone 2:00.68 2:26.77 3:09.17 2:18.61 1:54.15 3:15.69 2:43.07
11 Mikel Valladares FR-1 Milligan 3:01.06 1:57.44 3:27.15 3:17.37 2:03.97 1:55.81 2:43.11
12 Samir Koko JR-3 Milligan 3:12.63 3:39.67 3:04.18 2:06.73 1:58.28 2:25.32 2:48.97
14 Matt Huff JR-3 Milligan 3:24.14 3:25.84 3:29.24 3:10.53 2:48.41 3:27.54 2:50.11
Men's 1000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
8 Ray Richardson SO-2 Tusculum 2:15.91 2:12.67 2:17.53 3:27.10 2:15.91 2:02.96 2:41.79
9 Silas Buckner Senior Unattached 3:09.04 2:44.59 3:23.70 2:25.04 2:28.30 2:21.78 2:42.96
17 Caleb Archer JR-3 Tusculum 3:08.16 2:43.99 3:32.33 3:18.52 2:54.35 2:33.64 2:52.62
20 Emory Waite Freshman Unattached 2:38.87 3:24.26 3:29.50 2:56.33 3:34.74 2:45.86 2:54.58
21 Xavion Bogus FR-1 Tusculum 2:17.95 3:12.09 2:28.43 3:17.32 3:38.28 3:26.06 2:54.62
22 Kane McMahon JR-3 Montreat 2:06.56 2:03.04 2:29.41 2:18.86 2:04.80 2:57.53 2:55.77
23 Bryson Livesay FR-1 Tusculum 2:30.34 3:16.32 2:03.81 2:55.10 3:12.78 3:02.17 2:56.86
24 Trey Huguley SO-2 Piedmont 2:41.02 2:48.43 2:39.17 2:55.83 3:23.59 3:06.93 3:05.08
Men's 1000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
13 Justin Gutkowski Sophomore Unattached 2:49.25 2:49.25 3:29.87 2:13.71 2:45.87
15 Patrick Timmerman FR-1 Columbia (S.C.) 2:50.14 3:12.26 3:05.46 2:56.95 2:36.53
16 Robert Robbins FR-1 Columbia (S.C.) 2:51.85 3:29.66 3:10.76 3:02.17 2:32.95
18 Charles Garcia FR-1 N.C. Central 2:53.55 2:34.46 2:50.08 2:36.20 2:39.67
19 Neco Johnson JR-3 N.C. Central 2:54.05 3:27.12 3:21.90 3:44.53 3:13.20
25 Lee Thomas FR-1 Barton 3:05.11 2:33.65 2:52.16 2:46.60 2:15.13
26 Noah Swaney FR-1 Ferrum 3:07.75 2:17.06 3:34.04 4:04.08 3:22.77
27 Adam Casey FR-1 Barton 3:12.10 3:02.50 3:37.08 2:58.66 3:58.21
28 Joseph Kennedy FR-1 Columbia (S.C.) 3:14.93 2:47.64 4:09.51 2:20.35 2:39.85
29 Greyson Crouch FR-1 Ferrum 3:27.45 3:08.78 3:50.27 3:39.90 3:19.16