May 7- 8, 2021
|
UW-River Falls - River Falls, WI

Men's 800 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Steven Potter JR-3 Wis.-Oshkosh 1:33.82 1:53.03 2:06.60 2:12.25 1:21.39 2:24.68 1:23.65 10
2 Dylan Wachter FR-1 Wis.-River Falls 1:54.10 1:54.10 2:05.51 1:52.96 2:12.36 1:23.30 1:31.28 8
3 Braedon Gilles FR-1 Wis.-Stevens Point 1:42.19 1:54.82 1:24.97 1:33.01 2:16.64 1:52.53 1:22.67 6
4 Brian Kuehl JR-3 Wis.-Whitewater 1:35.75 1:55.36 1:25.37 2:24.20 1:41.52 1:24.22 1:40.37 5
5 Tyler Kisting FR-1 Wis.-La Crosse 1:56.94 1:55.78 1:38.42 2:17.78 1:22.21 1:51.15 2:01.57 4
6 Reid Marquardt SO-2 Wis.-Oshkosh 1:21.95 1:57.06 1:59.41 1:46.53 1:53.55 1:43.02 2:25.16 3
7 Trevin Nelson SO-2 Wis.-Stout 1:25.52 1:57.15 2:26.44 1:54.81 1:41.92 1:44.27 2:15.90 2
8 Josiah Ziebell FR-1 Wis.-Eau Claire 1:46.86 1:57.42 2:30.30 2:05.64 2:05.64 1:59.77 2:30.30 1
9 Chad Couser SR-4 Wis.-Eau Claire 2:27.36 2:02.80 1:27.19 1:59.12 2:17.54 2:31.05 2:08.94 -

Men's 800 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Braedon Gilles FR-1 Wis.-Stevens Point 1:55.83 1:46.57
2 Steven Potter JR-3 Wis.-Oshkosh 1:56.97 2:13.35
3 Dylan Wachter FR-1 Wis.-River Falls 1:57.45 1:25.74
4 Tyler Kisting FR-1 Wis.-La Crosse 1:56.29 2:19.55
5 Reid Marquardt SO-2 Wis.-Oshkosh 1:57.63 2:21.16
6 Chad Couser SR-4 Wis.-Eau Claire 1:58.48 1:37.16
7 Josiah Ziebell FR-1 Wis.-Eau Claire 1:57.45 1:39.84
8 Trevin Nelson SO-2 Wis.-Stout 1:57.66 2:11.78
9 Brian Kuehl JR-3 Wis.-Whitewater 1:57.93 1:56.75
10 Sam Verkerke FR-1 Wis.-Eau Claire 1:58.05 1:56.87
11 Eric Kordus FR-1 Wis.-Eau Claire 1:58.67 2:31.90
12 Mathias Otten SO-2 Wis.-Whitewater 1:58.75 1:40.94
13 Brian Hansford SR-4 Wis.-La Crosse 1:59.40 2:05.37
14 Sam Uhrich FR-1 Wis.-Whitewater 1:59.52 1:36.82
15 Ashton Arnold FR-1 Wis.-Stevens Point 1:59.60 2:13.96
16 Henry Keith FR-1 Wis.-Eau Claire 2:00.04 2:36.06
17 Jeffrey Smolinski FR-1 Wis.-Platteville 2:00.13 2:28.97
18 Tyler Doering JR-3 Wis.-Platteville 2:00.29 2:33.98
19 Alex Turner JR-3 Wis.-La Crosse 2:00.41 1:29.11
20 Spencer Lindstrom FR-1 Wis.-Stevens Point 2:00.48 2:31.81
21 Nathan Schacherl FR-1 Wis.-La Crosse 2:00.50 1:53.27
22 Noah Bruehl SR-4 Wis.-Oshkosh 2:00.64 2:15.12
23 Cody Witthun FR-1 Wis.-Oshkosh 2:00.99 2:37.29
24 Noah O'Neill SR-4 Wis.-Oshkosh 2:01.18 1:39.37
25 Kory Wiegert FR-1 Wis.-Stout 2:02.30 2:20.65
26 Zach Flitsch JR-3 Wis.-Platteville 2:03.42 1:59.72
27 Andrew Lohse FR-1 Wis.-Whitewater 2:04.77 1:59.78
Men's 800 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
3 Dylan Wachter FR-1 Wis.-River Falls 1:57.45 2:12.72 2:23.29
5 Reid Marquardt SO-2 Wis.-Oshkosh 1:57.63 2:01.16 1:35.28
8 Trevin Nelson SO-2 Wis.-Stout 1:57.66 1:49.43 2:11.78
9 Brian Kuehl JR-3 Wis.-Whitewater 1:57.93 2:21.52 1:55.58
14 Sam Uhrich FR-1 Wis.-Whitewater 1:59.52 2:04.30 1:49.96
15 Ashton Arnold FR-1 Wis.-Stevens Point 1:59.60 1:24.92 2:03.19
18 Tyler Doering JR-3 Wis.-Platteville 2:00.29 2:12.32 1:56.69
20 Spencer Lindstrom FR-1 Wis.-Stevens Point 2:00.48 2:12.53 1:40.00
23 Cody Witthun FR-1 Wis.-Oshkosh 2:00.99 1:35.59 2:14.30
Men's 800 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Braedon Gilles FR-1 Wis.-Stevens Point 2:23.63 1:31.51 2:09.73 1:40.78 2:00.47 2:16.68 1:55.83
4 Tyler Kisting FR-1 Wis.-La Crosse 1:35.36 1:55.13 1:45.83 1:33.04 1:24.90 1:22.57 1:56.29
7 Josiah Ziebell FR-1 Wis.-Eau Claire 1:56.28 1:49.23 1:55.11 1:46.88 2:09.20 1:29.27 1:57.45
10 Sam Verkerke FR-1 Wis.-Eau Claire 1:46.25 2:09.86 1:43.89 2:18.12 1:46.25 1:28.54 1:58.05
11 Eric Kordus FR-1 Wis.-Eau Claire 2:31.90 1:58.67 2:33.09 1:34.94 2:28.34 2:23.59 1:58.67
12 Mathias Otten SO-2 Wis.-Whitewater 1:36.19 1:33.82 2:21.32 2:07.07 1:27.88 1:29.07 1:58.75
19 Alex Turner JR-3 Wis.-La Crosse 2:07.64 2:13.66 2:30.52 1:38.74 1:35.13 1:56.80 2:00.41
26 Zach Flitsch JR-3 Wis.-Platteville 2:28.11 1:39.97 2:23.17 1:46.15 1:57.25 1:44.91 2:03.42
27 Andrew Lohse FR-1 Wis.-Whitewater 1:32.33 2:39.71 2:14.76 2:32.22 1:43.56 2:03.53 2:04.77
Men's 800 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
2 Steven Potter JR-3 Wis.-Oshkosh 2:23.88 1:35.92 1:56.97 1:58.14 1:25.39 1:41.77 2:23.88
6 Chad Couser SR-4 Wis.-Eau Claire 1:52.56 2:02.04 1:58.48 2:25.73 1:24.12 1:51.38 1:57.30
13 Brian Hansford SR-4 Wis.-La Crosse 2:19.70 1:42.69 1:59.40 2:35.22 2:34.03 1:57.02 1:40.30
16 Henry Keith FR-1 Wis.-Eau Claire 1:43.24 2:18.05 2:00.04 1:39.64 1:32.43 1:33.64 1:40.84
17 Jeffrey Smolinski FR-1 Wis.-Platteville 2:27.76 2:18.15 2:00.13 1:45.72 1:34.91 2:20.56 2:00.13
21 Nathan Schacherl FR-1 Wis.-La Crosse 2:13.76 2:14.96 2:00.50 2:31.83 1:40.02 2:31.83 2:24.60
22 Noah Bruehl SR-4 Wis.-Oshkosh 2:15.12 2:35.63 2:00.64 2:09.09 2:00.64 1:24.45 2:05.47
24 Noah O'Neill SR-4 Wis.-Oshkosh 1:24.83 1:45.43 2:01.18 1:56.34 2:07.24 2:12.09 1:33.31
25 Kory Wiegert FR-1 Wis.-Stout 1:31.73 1:40.29 2:02.30 1:42.74 2:20.65 1:30.51 2:13.31