May 14-15, 2021
|
Hamline - St. Paul, MN

Men's 800 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Jesse Middendorf JR-3 Concordia-Moorhead 2:03.76 1:30.31 1:59.30 1:21.39 1:51.49 1:24.74 10
2 Maxwell Gifford SO-2 St. Thomas (Minn.) 1:20.64 1:39.68 1:39.68 2:02.08 1:52.00 1:22.88 8
3 Carl Kozlowski SR-4 St. Thomas (Minn.) 2:14.38 1:46.15 1:22.44 1:33.73 1:52.92 2:24.54 6
4 Munir Isahak SR-4 Concordia-Moorhead 1:23.31 1:52.98 1:23.31 2:03.25 1:54.12 2:07.82 5
5 Jeremy Fong FR-1 Carleton 1:40.83 2:15.21 1:47.71 1:36.25 1:54.58 1:32.81 4
6 Alexei Hensel FR-1 St. John's (Minn.) 2:01.71 1:20.38 2:13.20 2:18.94 1:54.82 1:23.82 3
7 Nathan Clausing FR-1 St. John's (Minn.) 1:48.13 1:49.28 1:55.03 2:01.94 1:55.03 1:42.38 2
8 Regan Sevenich FR-1 St. Thomas (Minn.) 1:22.85 1:40.35 1:41.52 2:06.02 1:56.68 2:25.85 1
9 Alistair Pattison FR-1 Carleton 2:14.81 2:37.89 1:33.52 1:25.02 2:01.45 2:06.31 -

Men's 800 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Maxwell Gifford SO-2 St. Thomas (Minn.) 2:03.77 1:56.76
2 Jesse Middendorf JR-3 Concordia-Moorhead 2:25.10 1:57.01
3 Carl Kozlowski SR-4 St. Thomas (Minn.) 2:14.20 1:57.72
4 Nathan Clausing FR-1 St. John's (Minn.) 2:08.58 1:56.89
5 Jeremy Fong FR-1 Carleton 1:51.27 1:57.12
6 Alexei Hensel FR-1 St. John's (Minn.) 2:14.34 1:58.88
7 Regan Sevenich FR-1 St. Thomas (Minn.) 2:16.26 1:57.46
8 Munir Isahak SR-4 Concordia-Moorhead 1:37.79 1:57.81
9 Alistair Pattison FR-1 Carleton 2:31.20 1:58.12
10 Erik Sworski SR-4 St. Thomas (Minn.) 2:29.16 1:58.38
11 Ethan Unruh SO-2 St. Thomas (Minn.) 1:32.70 1:58.84
12 Kristofer Johnson JR-3 St. Olaf 2:24.66 1:59.55
13 Sakariya Hussien SO-2 Augsburg 2:07.28 2:00.07
14 Nathan Smith FR-1 Bethel (Minn.) 2:13.61 2:00.37
15 Noah Johnson SO-2 Gustavus Adolphus 2:17.65 2:00.74
16 Brian Carl SR-4 St. Thomas (Minn.) 1:32.98 2:00.75
17 Lucas Hinojos FR-1 Concordia-Moorhead 1:41.90 2:01.31
18 Tyler Gallagher SO-2 Hamline 1:48.11 2:01.47
19 Josh Wilson SO-2 Gustavus Adolphus 2:28.34 2:01.59
20 Josh Willard SR-4 St. Thomas (Minn.) 2:35.78 2:01.70
21 Isaiah Brindamour FR-1 Saint Mary's (Minn.) 2:20.13 2:01.85
22 Jonathan Meaden JR-3 Saint Mary's (Minn.) 1:48.57 2:01.98
23 Seth Jackson JR-3 St. John's (Minn.) 1:49.39 2:02.90
24 Henrik Gilbertson SO-2 St. Olaf 1:40.09 2:03.56
25 Samuel Rengo FR-1 St. John's (Minn.) 1:28.67 2:04.88
26 Tad Stewart FR-1 Bethel (Minn.) 2:17.17 2:05.84
Men's 800 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
2 Jesse Middendorf JR-3 Concordia-Moorhead 2:30.95 2:07.54 2:26.27 1:57.01 2:13.40 1:54.67 1:57.01
5 Jeremy Fong FR-1 Carleton 1:47.75 1:48.93 1:36.04 1:57.12 1:55.95 1:29.02 2:06.49
8 Munir Isahak SR-4 Concordia-Moorhead 1:33.07 1:56.64 1:31.90 1:57.81 1:24.83 2:01.35 1:35.43
9 Alistair Pattison FR-1 Carleton 2:21.75 2:12.30 1:59.31 1:58.12 2:15.84 2:02.85 1:35.68
10 Erik Sworski SR-4 St. Thomas (Minn.) 1:58.38 2:33.90 1:45.36 1:58.38 1:35.89 2:09.04 1:47.73
14 Nathan Smith FR-1 Bethel (Minn.) 1:35.10 1:57.97 2:23.24 2:00.37 2:36.49 2:03.99 1:49.54
18 Tyler Gallagher SO-2 Hamline 2:01.47 2:20.91 1:52.97 2:01.47 1:52.97 1:43.25 2:22.12
25 Samuel Rengo FR-1 St. John's (Minn.) 1:28.67 1:53.64 2:01.14 2:04.88 1:29.92 1:32.42 1:27.42
Men's 800 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Maxwell Gifford SO-2 St. Thomas (Minn.) 1:56.76 1:57.93 1:52.09 2:10.78
4 Nathan Clausing FR-1 St. John's (Minn.) 1:56.89 1:27.67 2:07.41 1:21.83
7 Regan Sevenich FR-1 St. Thomas (Minn.) 1:57.46 1:33.97 2:29.18 1:30.45
11 Ethan Unruh SO-2 St. Thomas (Minn.) 1:58.84 1:39.83 1:54.09 2:13.10
12 Kristofer Johnson JR-3 St. Olaf 1:59.55 1:48.79 1:38.03 2:29.44
13 Sakariya Hussien SO-2 Augsburg 2:00.07 1:36.06 2:36.10 2:33.69
17 Lucas Hinojos FR-1 Concordia-Moorhead 2:01.31 2:04.95 1:57.67 2:09.81
19 Josh Wilson SO-2 Gustavus Adolphus 2:01.59 1:25.12 2:31.99 2:06.46
22 Jonathan Meaden JR-3 Saint Mary's (Minn.) 2:01.98 1:53.45 1:54.67 1:43.69
Men's 800 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
3 Carl Kozlowski SR-4 St. Thomas (Minn.) 1:57.72
6 Alexei Hensel FR-1 St. John's (Minn.) 1:58.88
15 Noah Johnson SO-2 Gustavus Adolphus 2:00.74
16 Brian Carl SR-4 St. Thomas (Minn.) 2:00.75
20 Josh Willard SR-4 St. Thomas (Minn.) 2:01.70
21 Isaiah Brindamour FR-1 Saint Mary's (Minn.) 2:01.85
23 Seth Jackson JR-3 St. John's (Minn.) 2:02.90
24 Henrik Gilbertson SO-2 St. Olaf 2:03.56
26 Tad Stewart FR-1 Bethel (Minn.) 2:05.84