May 14-15, 2021
|
Hamline - St. Paul, MN

Men's 1500 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Morey Smith SO-2 St. Thomas (Minn.) 3:55.06 10
2 Sam Stresemann JR-3 St. Olaf 3:55.42 8
3 Reuben Kosche SO-2 St. Olaf 3:56.19 6
4 Eliott Cassidy SO-2 St. Olaf 3:57.48 5
5 Munir Isahak SR-4 Concordia-Moorhead 3:58.02 4
6 Tommy Allen FR-1 St. John's (Minn.) 3:58.80 3
7 Mitchell Grand FR-1 St. John's (Minn.) 3:59.54 2
8 Jesse Middendorf JR-3 Concordia-Moorhead 3:59.69 1
9 Noah Massanari FR-1 St. Olaf 4:00.28 -
10 Zak Sather FR-1 Carleton 4:01.67 -
11 Sam Primozich SR-4 St. Olaf 4:06.69 -
12 Aric Brodie SO-2 Hamline 4:19.96 -

Men's 1500 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Mitchell Grand FR-1 St. John's (Minn.) 5:00.25 3:45.79 4:00.20
2 Reuben Kosche SO-2 St. Olaf 2:53.65 3:03.30 4:01.18
3 Sam Stresemann JR-3 St. Olaf 4:32.10 3:05.41 4:00.79
4 Eliott Cassidy SO-2 St. Olaf 4:16.02 3:39.79 4:01.52
5 Zak Sather FR-1 Carleton 4:24.96 3:41.60 4:00.87
6 Tommy Allen FR-1 St. John's (Minn.) 4:14.03 4:50.32 4:01.93
7 Sam Primozich SR-4 St. Olaf 3:39.37 3:39.37 4:01.06
8 Morey Smith SO-2 St. Thomas (Minn.) 2:49.49 3:59.71 4:02.13
9 Jesse Middendorf JR-3 Concordia-Moorhead 3:51.43 5:03.75 4:01.07
10 Munir Isahak SR-4 Concordia-Moorhead 4:20.00 5:11.03 4:02.99
11 Noah Massanari FR-1 St. Olaf 3:24.98 4:08.39 4:01.15
12 Aric Brodie SO-2 Hamline 4:04.49 3:11.24 4:02.07
13 Matt Gilles SO-2 St. Thomas (Minn.) 3:12.06 3:36.37 4:03.11
14 Jonathan Meaden JR-3 Saint Mary's (Minn.) 3:26.87 4:13.11 4:03.37
15 Jack Degonda SO-2 Gustavus Adolphus 3:12.41 4:51.07 4:06.67
16 Brock Lawhead FR-1 St. Olaf 3:38.98 4:03.87 4:08.84
17 Julian Munoz FR-1 St. Olaf 3:55.37 3:47.86 4:10.39
18 Clay Tydings JR-3 Carleton 3:23.01 4:45.72 4:10.63
19 Penn Sagedahl FR-1 St. Olaf 2:58.02 5:05.89 4:10.73
20 Ben Chao FR-1 Carleton 3:43.69 3:23.58 4:11.33
21 Sakariya Hussien SO-2 Augsburg 3:28.79 4:56.83 4:11.55
22 Chris Melville FR-1 Carleton 4:46.04 3:17.45 4:13.13
23 Hans Frank-Holzner JR-3 Concordia-Moorhead 3:42.38 4:38.62 4:15.61
24 Alex Fendig FR-1 Macalester 4:47.98 4:27.41 4:17.12
25 Tucker Wallin FR-1 Gustavus Adolphus 5:30.78 4:21.01 4:18.42
26 Daniel Kloeppner FR-1 St. John's (Minn.) 3:56.48 5:35.22 4:19.86
27 Isaiah Hobus SO-2 Bethel (Minn.) 5:27.48 4:32.46 4:21.98
28 Solomon Johnson SO-2 Concordia-Moorhead 5:12.99 3:42.04 4:27.51
Men's 1500 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Mitchell Grand FR-1 St. John's (Minn.) 3:16.97 3:53.00 3:24.17 3:26.58 5:02.66 4:09.81 4:00.20
3 Sam Stresemann JR-3 St. Olaf 2:53.37 3:19.86 4:17.65 3:27.08 2:48.56 4:05.61 4:00.79
5 Zak Sather FR-1 Carleton 3:24.74 3:58.47 4:10.51 2:55.84 4:22.55 4:12.92 4:00.87
7 Sam Primozich SR-4 St. Olaf 3:29.73 3:32.14 3:44.19 3:58.65 4:17.94 3:24.91 4:01.06
9 Jesse Middendorf JR-3 Concordia-Moorhead 4:54.11 3:44.20 4:39.65 5:13.40 4:51.70 4:39.65 4:01.07
11 Noah Massanari FR-1 St. Olaf 5:06.26 4:13.21 3:37.04 3:12.92 4:18.03 3:17.75 4:01.15
12 Aric Brodie SO-2 Hamline 4:23.86 4:33.54 4:28.70 3:13.66 4:50.49 4:52.91 4:02.07
14 Jonathan Meaden JR-3 Saint Mary's (Minn.) 3:41.47 3:41.47 4:27.71 3:17.13 5:09.08 3:53.64 4:03.37
19 Penn Sagedahl FR-1 St. Olaf 4:48.34 3:55.69 4:13.24 3:33.12 4:08.23 3:23.10 4:10.73
20 Ben Chao FR-1 Carleton 3:16.04 3:00.96 3:31.12 3:21.07 2:55.94 3:13.53 4:11.33
23 Hans Frank-Holzner JR-3 Concordia-Moorhead 4:10.50 5:01.62 4:20.73 3:21.94 5:11.85 4:20.73 4:15.61
24 Alex Fendig FR-1 Macalester 5:23.98 4:11.98 3:43.70 5:31.69 5:03.41 4:47.98 4:17.12
25 Tucker Wallin FR-1 Gustavus Adolphus 4:23.59 5:15.28 5:02.36 5:07.52 3:06.07 4:52.02 4:18.42
27 Isaiah Hobus SO-2 Bethel (Minn.) 4:19.36 3:26.97 5:11.76 4:24.60 5:11.76 3:55.79 4:21.98
Men's 1500 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
2 Reuben Kosche SO-2 St. Olaf 4:01.18 4:18.07
4 Eliott Cassidy SO-2 St. Olaf 4:01.52 4:20.85
6 Tommy Allen FR-1 St. John's (Minn.) 4:01.93 3:13.55
8 Morey Smith SO-2 St. Thomas (Minn.) 4:02.13 5:09.93
10 Munir Isahak SR-4 Concordia-Moorhead 4:02.99 5:08.60
13 Matt Gilles SO-2 St. Thomas (Minn.) 4:03.11 3:07.20
15 Jack Degonda SO-2 Gustavus Adolphus 4:06.67 3:17.34
16 Brock Lawhead FR-1 St. Olaf 4:08.84 4:31.24
17 Julian Munoz FR-1 St. Olaf 4:10.39 4:12.90
18 Clay Tydings JR-3 Carleton 4:10.63 4:30.68
21 Sakariya Hussien SO-2 Augsburg 4:11.55 3:46.40
22 Chris Melville FR-1 Carleton 4:13.13 3:42.76
26 Daniel Kloeppner FR-1 St. John's (Minn.) 4:19.86 3:53.88
28 Solomon Johnson SO-2 Concordia-Moorhead 4:27.51 3:34.01