May 14-15, 2021
|
Hamline - St. Paul, MN

Men's 110 Hurdles Finals

W: -1.0
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Taylor Rooney JR-3 Gustavus Adolphus 14.02 18.09 16.69 10
2 Carter Maack SO-2 St. Thomas (Minn.) 14.76 15.50 15.94 8
3 Lucas Kramarczuk FR-1 St. Olaf 15.18 17.16 13.06 6
4 Drew Probst SR-4 St. Thomas (Minn.) 15.50 12.25 13.33 5
5 Erik Anderson JR-3 St. Thomas (Minn.) 15.51 15.82 12.57 4
6 Evan Teynor SR-4 St. Thomas (Minn.) 15.62 18.12 15.31 3
7 Jared Stanke FR-1 St. John's (Minn.) 15.63 15.95 13.91 2
8 Demetri Lord FR-1 St. Olaf 16.08 20.91 12.71 1
9 David Myres FR-1 Bethel (Minn.) 16.34 11.93 17.81 -

Men's 110 Hurdles Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME WIND
1 Taylor Rooney JR-3 Gustavus Adolphus 11.76 13.83 13.97 17.01 12.59 -0.8
2 Carter Maack SO-2 St. Thomas (Minn.) 13.33 14.81 17.78 13.78 13.48 1.3
3 Lucas Kramarczuk FR-1 St. Olaf 16.68 14.89 14.15 12.36 13.55 1.6
4 Evan Teynor SR-4 St. Thomas (Minn.) 14.25 15.15 15.31 16.21 14.09 1.6
5 Jared Stanke FR-1 St. John's (Minn.) 18.59 15.49 17.04 18.28 17.82 1.3
6 Drew Probst SR-4 St. Thomas (Minn.) 11.43 15.65 16.91 18.00 19.25 -0.8
7 David Myres FR-1 Bethel (Minn.) 19.87 15.77 13.88 15.62 14.83 1.6
8 Demetri Lord FR-1 St. Olaf 14.06 15.79 16.90 19.74 14.37 1.3
9 Erik Anderson JR-3 St. Thomas (Minn.) 13.58 15.79 13.58 19.90 14.69 -0.8
10 Nate Raddatz FR-1 St. Thomas (Minn.) 19.61 15.94 19.61 14.67 20.25 -0.8
11 Jacob Colich FR-1 St. Olaf 12.85 16.06 13.82 14.94 20.56 1.6
12 Austin Kalthoff FR-1 St. John's (Minn.) 15.25 16.22 13.63 14.44 11.84 1.6
13 Zach Angstman SO-2 Hamline 15.12 16.25 12.68 16.74 12.03 1.3
14 Nick Edwards JR-3 St. Olaf 15.02 16.32 12.90 15.18 16.16 1.6
15 Micah Smith SO-2 Bethel (Minn.) 20.32 16.38 14.58 19.99 20.64 -0.8
16 Logan Hennen FR-1 St. John's (Minn.) 20.53 16.55 14.24 16.06 12.91 1.3
17 Jett Hutton-Lau SO-2 Bethel (Minn.) 21.60 16.74 12.22 17.92 13.40 1.3
18 Matthew Nissen FR-1 St. Olaf 16.10 17.31 14.20 18.87 12.47 -0.8
19 McKail Hertzog JR-3 Hamline 19.75 17.47 18.17 12.58 21.84 -0.8
Men's 110 Hurdles Preliminaries Heat 1
W: 1.6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
3 Lucas Kramarczuk FR-1 St. Olaf 14.89 17.43
4 Evan Teynor SR-4 St. Thomas (Minn.) 15.15 15.61
7 David Myres FR-1 Bethel (Minn.) 15.77 12.30
11 Jacob Colich FR-1 St. Olaf 16.06 18.63
12 Austin Kalthoff FR-1 St. John's (Minn.) 16.22 20.77
14 Nick Edwards JR-3 St. Olaf 16.32 12.57
Men's 110 Hurdles Preliminaries Heat 2
W: -0.8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Taylor Rooney JR-3 Gustavus Adolphus 13.56 13.00 16.74 13.83 11.34 10.65 14.66
6 Drew Probst SR-4 St. Thomas (Minn.) 14.09 12.37 16.91 15.65 15.03 17.53 15.03
9 Erik Anderson JR-3 St. Thomas (Minn.) 18.79 13.43 11.85 15.79 20.37 12.16 12.64
10 Nate Raddatz FR-1 St. Thomas (Minn.) 20.25 12.60 14.51 15.94 20.73 19.45 19.45
15 Micah Smith SO-2 Bethel (Minn.) 12.13 20.32 15.40 16.38 12.13 21.30 17.20
18 Matthew Nissen FR-1 St. Olaf 22.33 17.66 16.79 17.31 13.85 22.51 13.16
19 McKail Hertzog JR-3 Hamline 17.30 17.12 14.68 17.47 13.81 21.67 18.17
Men's 110 Hurdles Preliminaries Heat 3
W: 1.3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
2 Carter Maack SO-2 St. Thomas (Minn.) 16.15 14.81 18.96 16.89 13.78
5 Jared Stanke FR-1 St. John's (Minn.) 14.41 15.49 14.87 11.62 12.86
8 Demetri Lord FR-1 St. Olaf 17.85 15.79 20.37 12.16 12.16
13 Zach Angstman SO-2 Hamline 14.95 16.25 14.14 17.55 19.83
16 Logan Hennen FR-1 St. John's (Minn.) 18.21 16.55 21.19 15.56 14.90
17 Jett Hutton-Lau SO-2 Bethel (Minn.) 12.73 16.74 13.90 20.76 19.09