May 14-15, 2021
|
Hamline - St. Paul, MN

Men's 400 Hurdles Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Joel Smith SO-2 Bethel (Minn.) 54.71 55.23 52.10 57.84 39.60 1:03.05 10
2 Tyler Sealock SO-2 Bethel (Minn.) 42.82 39.65 52.86 57.09 37.01 1:00.26 8
3 Carter Maack SO-2 St. Thomas (Minn.) 1:01.62 59.96 55.01 47.31 41.81 59.41 6
4 Lukas Walton SO-2 Bethel (Minn.) 43.00 57.88 55.12 48.51 59.53 58.98 5
5 Dan Wilson JR-3 Concordia-Moorhead 1:01.27 1:10.83 56.21 59.02 42.72 1:00.15 4
6 Evan Teynor SR-4 St. Thomas (Minn.) 48.11 44.15 56.60 1:00.57 39.62 39.62 3
7 Trokon Karngar SO-2 Bethel (Minn.) 1:04.08 1:00.11 56.70 39.69 1:12.01 48.20 2
8 Erik Anderson JR-3 St. Thomas (Minn.) 1:09.93 48.15 57.32 41.27 48.15 40.70 1
9 Jacob Colich FR-1 St. Olaf 56.88 55.16 57.45 55.16 1:10.09 47.69 -

Men's 400 Hurdles Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Joel Smith SO-2 Bethel (Minn.) 49.20 1:11.06 54.66 1:00.68 39.36 44.28
2 Tyler Sealock SO-2 Bethel (Minn.) 59.36 1:02.16 56.00 49.28 46.48 1:11.12
3 Lukas Walton SO-2 Bethel (Minn.) 1:02.37 45.52 56.19 1:06.31 1:01.25 48.89
4 Carter Maack SO-2 St. Thomas (Minn.) 52.00 1:12.35 56.52 1:06.13 1:12.91 54.26
5 Dan Wilson JR-3 Concordia-Moorhead 1:03.65 46.04 56.83 40.35 1:01.38 46.60
6 Erik Anderson JR-3 St. Thomas (Minn.) 1:00.24 1:00.24 57.37 1:03.11 1:05.98 1:03.68
7 Evan Teynor SR-4 St. Thomas (Minn.) 1:10.00 44.18 57.37 45.90 52.78 42.46
8 Jacob Colich FR-1 St. Olaf 1:00.96 1:09.02 57.51 47.16 54.06 1:04.42
9 Trokon Karngar SO-2 Bethel (Minn.) 44.46 57.17 57.74 1:00.63 52.55 46.20
10 Austin Kalthoff FR-1 St. John's (Minn.) 1:01.50 1:01.50 58.57 41.59 53.30 50.37
11 Mack Maroushek SO-2 St. John's (Minn.) 54.49 46.88 58.59 42.19 53.91 54.49
12 Jared Stanke FR-1 St. John's (Minn.) 55.74 46.94 58.67 1:06.89 54.57 41.07
13 David Myres FR-1 Bethel (Minn.) 51.23 57.19 59.57 44.09 56.00 57.79
14 Brady Labine JR-3 St. John's (Minn.) 1:01.53 54.36 59.73 47.19 1:14.07 47.79
15 Grant Baker FR-1 Gustavus Adolphus 44.10 1:07.37 1:01.24 1:05.53 55.73 47.16
16 Michael Miller JR-3 Concordia-Moorhead 1:14.64 48.73 1:01.68 1:04.15 56.75 1:13.40
17 Dylan Chiabotti JR-3 St. Thomas (Minn.) 58.01 44.29 1:02.37 1:19.21 1:20.46 56.14
18 Logan Heinecke SR-4 Concordia-Moorhead 1:03.95 56.28 1:03.95 56.92 1:18.02 53.72
Men's 400 Hurdles Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Joel Smith SO-2 Bethel (Minn.) 41.00 54.66 56.85 1:05.05 50.84
8 Jacob Colich FR-1 St. Olaf 47.74 57.51 42.56 47.16 50.61
9 Trokon Karngar SO-2 Bethel (Minn.) 1:01.79 57.74 50.82 1:09.87 46.77
13 David Myres FR-1 Bethel (Minn.) 41.70 59.57 51.23 1:13.87 1:09.70
16 Michael Miller JR-3 Concordia-Moorhead 56.13 1:01.68 1:14.02 43.18 49.35
17 Dylan Chiabotti JR-3 St. Thomas (Minn.) 53.64 1:02.37 1:15.47 58.01 1:12.35
18 Logan Heinecke SR-4 Concordia-Moorhead 1:01.40 1:03.95 1:16.10 1:08.43 1:16.74
Men's 400 Hurdles Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
2 Tyler Sealock SO-2 Bethel (Minn.) 43.12 56.56 44.24 56.00
5 Dan Wilson JR-3 Concordia-Moorhead 1:10.47 1:07.06 49.45 56.83
6 Erik Anderson JR-3 St. Thomas (Minn.) 1:06.55 1:06.55 43.03 57.37
10 Austin Kalthoff FR-1 St. John's (Minn.) 41.00 47.45 57.40 58.57
14 Brady Labine JR-3 St. John's (Minn.) 1:15.86 46.00 1:15.86 59.73
15 Grant Baker FR-1 Gustavus Adolphus 1:04.92 1:06.14 1:06.14 1:01.24
Men's 400 Hurdles Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
3 Lukas Walton SO-2 Bethel (Minn.) 47.77 56.76 56.19 47.77 44.39 1:08.56 46.08
4 Carter Maack SO-2 St. Thomas (Minn.) 55.39 52.57 56.52 44.09 54.26 57.09 45.79
7 Evan Teynor SR-4 St. Thomas (Minn.) 1:01.39 1:07.13 57.37 53.36 48.19 41.31 58.52
11 Mack Maroushek SO-2 St. John's (Minn.) 1:08.55 50.39 58.59 1:06.21 1:06.21 1:02.70 50.39
12 Jared Stanke FR-1 St. John's (Minn.) 42.83 41.66 58.67 1:09.82 1:13.34 1:01.61 51.63