May 1- 2, 2021
|
IMG Academy - Bradenton, FL
ICON KEY: NAIA A NAIA B

Women's 1500 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Julia Rohm SO-2 Southeastern U. 5:48.55 5:57.34 3:36.75 4:58.76 6:14.92 4:52.90 3:54.32 10
2 Sarah Foreman SO-2 SCAD Savannah 5:33.32 6:08.72 4:49.07 4:40.23 4:19.58 4:54.97 5:18.57 8
3 Talia Sullivan FR-1 SCAD Savannah 6:22.12 4:51.86 5:30.97 4:54.87 5:40.00 5:00.88 4:15.75 6
4 Monique Brown FR-1 Florida Memorial 3:47.25 4:57.88 6:17.72 6:33.08 5:37.80 5:07.09 5:07.09 5
5 Jenitiza Trinidad JR-3 USC-Beaufort 6:02.43 5:19.43 4:11.86 4:02.64 4:42.57 5:07.14 6:36.21 4
6 Valentina Garcia FR-1 SCAD Savannah 4:15.61 4:46.41 5:20.28 5:32.60 3:54.05 5:07.96 6:21.87 3
7 Lesly Marcin JR-3 St. Thomas (Fla.) 3:48.16 6:18.18 4:25.66 4:31.91 6:27.55 5:12.54 5:59.43 2
8 Kendal Clark JR-3 Webber 5:19.53 5:35.19 5:07.00 4:23.14 6:03.39 5:13.26 6:37.84 1
9 Chanaiya Richards JR-3 Keiser 4:29.40 4:16.57 6:53.72 4:03.74 6:02.41 5:20.71 4:51.85 -
10 Kathy Macedo FR-1 Southeastern U. 6:26.79 5:41.29 4:07.03 6:49.54 4:55.78 5:25.03 5:21.78 -
11 Ivy Zingone FR-1 SCAD Savannah 6:17.20 5:18.16 5:41.12 4:22.40 4:58.48 5:28.00 5:37.84 -
12 Alexa Lashley FR-1 USC-Beaufort 6:37.45 4:35.92 5:28.47 3:49.93 3:49.93 5:28.47 4:39.20 -

Women's 1500 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Julia Rohm SO-2 Southeastern U. 4:33.18 4:53.96 3:42.70 4:56.93 4:53.96 3:45.67
2 Talia Sullivan FR-1 SCAD Savannah 4:15.71 4:53.60 5:22.01 5:15.69 3:40.99 6:47.24
3 Jenitiza Trinidad JR-3 USC-Beaufort 5:40.97 6:23.21 5:07.78 5:01.74 5:34.94 3:43.29
4 Monique Brown FR-1 Florida Memorial 3:59.49 4:05.63 5:28.53 5:07.03 3:53.35 4:48.61
5 Kendal Clark JR-3 Webber 3:42.97 4:20.66 5:58.01 5:14.04 4:11.24 6:23.13
6 Lesly Marcin JR-3 St. Thomas (Fla.) 4:55.00 5:48.92 4:26.45 5:17.20 5:45.75 4:04.25
7 Chanaiya Richards JR-3 Keiser 3:46.44 6:22.71 3:49.63 5:18.92 5:15.73 6:06.76
8 Sarah Foreman SO-2 SCAD Savannah 5:12.76 6:16.59 4:21.70 5:19.14 4:05.74 4:31.27
9 Valentina Garcia FR-1 SCAD Savannah 4:22.29 6:04.64 4:09.49 5:19.86 3:43.91 4:19.09
10 Alexa Lashley FR-1 USC-Beaufort 5:17.53 4:51.87 4:00.55 5:20.73 6:21.67 6:02.43
11 Ivy Zingone FR-1 SCAD Savannah 5:46.21 6:47.69 4:51.21 5:23.56 6:57.40 6:12.10
12 Kathy Macedo FR-1 Southeastern U. 6:46.63 4:49.52 5:22.05 5:25.30 4:49.52 5:54.58
13 Escarleth Membreno SR-4 St. Thomas (Fla.) 4:00.17 6:13.60 4:06.85 5:33.57 4:10.18 5:56.92
14 Sofia Naya SR-4 St. Thomas (Fla.) 6:12.85 6:19.57 4:22.01 5:35.90 4:32.08 6:36.37
15 Sarah Kiehle JR-3 SCAD Savannah 4:41.66 5:22.39 6:47.22 5:39.35 5:02.03 5:49.53
Women's 1500 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
2 Talia Sullivan FR-1 SCAD Savannah 6:44.09 6:28.30 6:18.83 5:15.69 4:44.13 5:34.64
6 Lesly Marcin JR-3 St. Thomas (Fla.) 4:04.25 4:04.25 6:42.85 5:17.20 3:54.73 5:26.72
8 Sarah Foreman SO-2 SCAD Savannah 4:24.89 3:52.98 5:41.48 5:19.14 5:47.87 5:25.53
9 Valentina Garcia FR-1 SCAD Savannah 4:38.28 3:59.90 5:03.87 5:19.86 5:32.66 5:48.65
10 Alexa Lashley FR-1 USC-Beaufort 4:45.45 3:47.72 4:26.21 5:20.73 4:23.00 5:27.15
12 Kathy Macedo FR-1 Southeastern U. 6:27.11 4:00.73 6:30.36 5:25.30 4:49.52 4:56.03
13 Escarleth Membreno SR-4 St. Thomas (Fla.) 6:03.60 4:36.87 5:50.25 5:33.57 6:06.93 5:13.56
15 Sarah Kiehle JR-3 SCAD Savannah 4:34.88 5:35.96 6:26.86 5:39.35 6:06.50 4:41.66
Women's 1500 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Julia Rohm SO-2 Southeastern U. 4:56.93
3 Jenitiza Trinidad JR-3 USC-Beaufort 5:01.74
4 Monique Brown FR-1 Florida Memorial 5:07.03
5 Kendal Clark JR-3 Webber 5:14.04
7 Chanaiya Richards JR-3 Keiser 5:18.92
11 Ivy Zingone FR-1 SCAD Savannah 5:23.56
14 Sofia Naya SR-4 St. Thomas (Fla.) 5:35.90