April 23-24, 2021
|
Hamline - St. Paul, MN
ICON KEY: NCCAA

Men's 100 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Eric Douville JR-3 St. Thomas (Minn.) 11.18 12.75 9.95 8.95 8.95 14.09
2 Jadon Konkel SO-2 Northwestern (Minn.) 11.35 10.33 11.47 14.76 8.97 10.79
3 Alec Martzahl FR-1 St. Thomas (Minn.) 11.52 14.17 12.56 9.68 14.29 11.52
4 Varney Conneh SO-2 Augsburg 11.61 8.48 14.28 9.99 12.54 10.34
5 Josh Peterson FR-1 Hamline 11.64 14.90 8.62 13.62 8.50 11.18
6 Michael Latham FR-1 Hamline 11.85 13.28 10.31 15.17 12.68 10.67
7 Cole Panzer   Unattached 11.94 10.63 9.08 8.96 13.14 10.15
8 Beirgen Gunhus-Dansdill   Unattached 12.25 12.38 11.15 14.46 11.27 13.97
9 Pavin Mak   Unattached 12.57 13.71 10.94 14.84 12.70 14.84
Men's 100 Meters Section 1
W: -0.7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
6 Michael Latham FR-1 Hamline 11.85 10.43 9.72 15.29
8 Beirgen Gunhus-Dansdill   Unattached 12.25 12.99 11.89 9.44
9 Pavin Mak   Unattached 12.57 9.18 16.35 12.07
Men's 100 Meters Section 2
W: -0.7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Eric Douville JR-3 St. Thomas (Minn.) 12.41 13.08 13.20 8.95 14.31 11.18
2 Jadon Konkel SO-2 Northwestern (Minn.) 14.08 14.53 13.74 13.06 12.72 11.35
3 Alec Martzahl FR-1 St. Thomas (Minn.) 11.64 9.22 9.68 13.25 9.45 11.52
4 Varney Conneh SO-2 Augsburg 14.75 12.66 11.27 9.29 12.08 11.61
5 Josh Peterson FR-1 Hamline 15.02 12.69 10.25 8.85 8.62 11.64
7 Cole Panzer   Unattached 13.14 8.96 9.68 8.36 8.60 11.94

Men's 200 Meters

W: 0.3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Christian Velishek SO-2 Hamline 22.05 22.73 22.73 22.73 27.96 21.37 21.37
2 Josh Peterson FR-1 Hamline 26.99 22.87 23.79 28.82 18.76 23.10 23.33
3 Tae'Vion Wilkins FR-1 Hamline 26.10 23.30 24.00 30.29 16.78 20.97 17.48
4 Parker Blake JR-3 Augsburg 26.59 23.95 20.12 27.79 17.97 23.24 19.64
5 Cole Panzer   Unattached 18.97 24.01 17.53 21.13 28.34 22.09 21.13
6 Pavin Mak   Unattached 30.98 26.03 21.09 33.32 21.35 24.21 18.49

Men's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Dylan Wachter FR-1 Wis.-River Falls 59.98 48.76 54.13
2 Calvin Bream FR-1 St. Thomas (Minn.) 1:03.15 51.76 59.01
3 Collin McDonald FR-1 Northwestern (Minn.) 51.41 52.45 1:07.66
4 Caleb Nelson FR-1 Northwestern (Minn.) 1:04.00 53.33 1:08.27
5 Parker Blake JR-3 Augsburg 56.43 53.74 48.91
6 Raul Ortiz FR-1 Hamline 53.93 55.03 47.33
7 Fritz Landherr SO-2 Augsburg 43.60 55.18 54.08
8 Josh Yeates FR-1 Hamline 57.23 58.39 1:06.57

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Maxwell Gifford SO-2 St. Thomas (Minn.) 2:06.55 2:21.24 1:22.49 2:25.76 1:52.99 1:39.44 2:09.94
2 Dylan Wachter FR-1 Wis.-River Falls 1:42.95 2:22.55 2:14.63 1:39.56 1:53.13 1:20.33 2:07.84
3 John Morrison FR-1 St. Thomas (Minn.) 1:41.46 2:05.05 1:43.82 2:18.03 1:57.97 2:10.95 1:54.43
4 Garrett Bembenek   Unattached 2:07.20 1:45.60 2:16.80 2:28.80 2:00.00 2:15.60 1:24.00
5 Nathan Clausing FR-1 St. John's (Minn.) 2:24.04 2:06.04 1:51.63 2:21.64 2:00.03 2:36.04 2:28.84
6 Will Mattock FR-1 St. John's (Minn.) 1:41.55 1:53.78 2:04.79 1:45.22 2:02.34 2:37.82 2:39.05
7 Seth Jackson JR-3 St. John's (Minn.) 1:38.21 2:22.41 1:25.94 1:59.08 2:02.76 1:48.03 1:48.03
8 Riley Berg SO-2 St. John's (Minn.) 1:37.02 2:17.55 2:26.15 2:10.18 2:02.81 1:34.57 2:23.69
9 Matt Lorah SR-4 Hamline 2:29.97 2:08.72 1:33.73 2:33.72 2:04.97 1:51.23 2:23.72
10 Christopher Stanek JR-3 St. John's (Minn.) 2:40.05 2:13.15 1:48.94 2:23.91 2:14.49 2:02.39 2:52.15
11 Robert Harrison FR-1 St. John's (Minn.) 2:26.20 2:36.23 2:50.57 1:48.93 2:23.33 2:47.70 2:56.30
  Carter Kienholz FR-1 Hamline DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Mitchell Grand FR-1 St. John's (Minn.) 3:20.52 3:46.47 3:55.90 4:59.60 3:04.01 5:01.96
2 Sam Stresemann JR-3 St. Olaf 3:51.46 3:44.38 3:56.18 3:32.57 3:18.40 4:55.23
3 Connor Reck   Unattached 3:50.86 4:50.36 3:58.00 2:51.36 4:00.38 3:10.40
4 Aric Brodie SO-2 Hamline 3:06.65 3:13.92 4:02.40 2:56.96 4:41.19 4:36.34
5 Alexei Hensel FR-1 St. John's (Minn.) 3:53.65 5:17.27 4:05.94 5:19.73 4:57.59 5:02.51
6 Sakariya Hussien SO-2 Augsburg 5:05.97 2:55.20 4:06.75 4:14.16 4:53.64 5:01.04
7 Ryan Houseman JR-3 St. John's (Minn.) 3:37.52 2:57.05 4:12.92 3:07.16 3:37.52 3:04.64
8 Daniel Kloeppner FR-1 St. John's (Minn.) 4:44.93 4:34.66 4:16.69 5:28.57 3:12.52 4:08.99
9 James Leon FR-1 St. John's (Minn.) 5:01.70 4:45.68 4:26.99 3:14.91 4:16.31 3:22.92
10 Parker Zak FR-1 St. John's (Minn.) 3:23.11 3:36.65 4:30.81 3:39.36 4:17.27 5:43.93
11 Nicholas Merickel FR-1 St. John's (Minn.) 5:28.56 5:39.52 4:33.80 5:14.87 5:01.18 3:28.09
12 Jacob Czech JR-3 St. John's (Minn.) 3:25.07 5:49.48 4:48.82 6:06.81 5:58.14 4:43.05
13 James Berg JR-3 St. John's (Minn.) 5:58.94 3:44.34 4:59.11 3:44.34 4:50.14 5:43.98

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Fernando Benitez SR-4 Hamline 14:18.12 14:35.63 11:05.48 10:56.73 16:46.98
2 Reuben Kosche SO-2 St. Olaf 14:17.46 14:43.98 14:43.98 14:52.82 17:31.94
3 Will Kelly FR-1 St. Olaf 16:43.02 14:55.55 11:11.67 11:56.44 14:10.78
4 Charles Caven FR-1 St. Thomas (Minn.) 17:20.94 14:57.36 14:48.39 16:54.02 17:47.86
5 Lloyd Young FR-1 St. John's (Minn.) 14:44.96 15:03.02 16:06.24 13:41.75 12:29.51
6 Harris Anderson FR-1 St. Thomas (Minn.) 15:23.09 15:04.99 15:23.09 17:47.89 11:00.65
7 Ike Mendel SO-2 Bethel (Minn.) 19:41.21 15:08.62 13:37.76 17:43.09 16:57.66
8 Colton Halla SO-2 St. Thomas (Minn.) 13:39.90 15:11.00 11:50.58 14:43.67 18:40.53
9 Mac Karrick JR-3 St. Thomas (Minn.) 17:09.52 15:19.21 14:42.45 13:01.33 12:15.37
10 Dillon Diekmann SO-2 St. John's (Minn.) 13:18.32 15:39.19 11:06.83 14:14.67 18:28.25
11 Carter Grove FR-1 St. John's (Minn.) 18:28.66 16:21.11 12:25.65 11:56.21 11:56.21
12 Maxwell Krause SO-2 St. John's (Minn.) 19:15.49 16:36.11 19:05.53 19:25.45 19:45.37
13 Max Vogel FR-1 St. John's (Minn.) 17:15.18 16:54.88 14:12.50 12:31.02 15:23.54
14 Jeremy Davie FR-1 Hamline 13:03.37 16:57.36 15:35.98 14:34.93 21:11.70
15 Jacob Gathje FR-1 St. John's (Minn.) 20:49.08 17:20.90 17:20.90 21:41.13 13:00.68
  Connor Reck   Unattached DNF DNF DNF DNF DNF
  Joe Coffey   Unattached DNF DNF DNF DNF DNF

Men's 10,000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Zach Haire SO-2 St. Thomas (Minn.) 30:19.99
2 Garet Grant SO-2 Gustavus Adolphus 31:36.15
3 Casey Olson JR-3 Gustavus Adolphus 32:23.02
4 Bryce Knutson SO-2 Gustavus Adolphus 32:23.33
5 Adam McCollor SO-2 St. Thomas (Minn.) 32:29.78
6 Sam Theisen SO-2 St. Thomas (Minn.) 32:50.68
7 Jonathan Sweeney JR-3 Bethel (Minn.) 32:51.54
8 Keegan Sansone JR-3 St. Thomas (Minn.) 32:52.23
9 Aidan St George FR-1 Bethel (Minn.) 33:07.25
10 Joshua Halverson JR-3 Bethel (Minn.) 33:17.57
11 Matt Payne SO-2 Gustavus Adolphus 33:50.46
12 Lucas Schnirring SO-2 Gustavus Adolphus 34:13.17
13 Adam Jacobi JR-3 Wis.-River Falls 34:20.17
  Calvin Lehn   Unattached DNF

Men's 110 Hurdles

W: -0.8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Carter Maack SO-2 St. Thomas (Minn.) 13.02 15.50 15.35 15.66 12.56 16.12 18.45
2 Erik Anderson JR-3 St. Thomas (Minn.) 13.36 16.09 19.79 17.86 14.81 12.39 13.20
3 Zach Angstman SO-2 Hamline 18.17 16.51 14.86 12.22 17.34 19.65 12.55
4 McKail Hertzog JR-3 Hamline 17.78 22.22 28.22 15.78 24.22 16.89 22.89

Men's 3000 Steeplechase

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Thomas Nemanich FR-1 St. John's (Minn.) 7:59.69 7:59.69 11:09.19 10:57.35 8:41.14 9:52.20 7:47.84
2 Nathan Meyer SO-2 St. John's (Minn.) 10:48.82 12:24.05 10:19.05 9:01.67 11:54.29 9:55.24 8:55.72
3 Jacob Lipke FR-1 St. John's (Minn.) 10:09.10 13:08.62 9:37.04 12:10.92 7:48.04 10:41.15 10:47.57
4 Sam Wooten FR-1 St. John's (Minn.) 10:34.92 10:34.92 8:50.19 9:22.92 10:08.74 10:54.55 10:54.55

Men's 4 x 100 Relay

Top↑
PL TEAM ATHLETES TIME TIME TIME TIME
1 Hamline Tae'Vion Wilkins, Christian Velishek, Josh Peterson, Bobby Moua 1:01.03 1:11.41 1:01.64 50.66

Men's High Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK CONV
1 Christian Velishek SO-2 Hamline 1.92m 1.36m 2.23m 6' 3.5"
  • 1.82
    O
  • 1.87
    XO
  • 1.92
    XXO
  • 2.02
    XXX
2 Michael Braun FR-1 Hamline 1.87m 2.32m 1.96m 6' 1.5"
  • 1.77
    O
  • 1.82
    XO
  • 1.87
    XO
  • 1.92
    XXX
3 Jarick Rieffer SR-4 Hamline 1.77m 1.50m 1.73m 5' 9.75"
  • 1.77
    XO
  • 1.82
    XXX
  Sam Dabrowski FR-1 Hamline NH NH NH NH
  • 1.77
    XXX

Men's Pole Vault

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV
1 Josh Lynch FR-1 Hamline 4.00m 13' 1.5"
  • 4.00
    XO
  • 4.20
    XXX

Men's Long Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK CONV
1 Joshua Prater SR-4 St. Thomas (Minn.) 6.45m 21' 2"
  • 6.18 (0.2)
  • 6.16 (0.2)
  • 6.45 (+0.0)
  • 6.31 (0.1)
  • 6.26 (0.1)
  • 6.19 (0.1)
2 Alec Martzahl FR-1 St. Thomas (Minn.) 6.34m 20' 9.75"
  • 6.11 (+0.0)
  • 6.34 (0.1)
  • 6.00 (0.2)
  • 5.91 (0.1)
  • FOUL  
  • FOUL  
3 Michael Braun FR-1 Hamline 6.27m 20' 7"
  • FOUL  
  • 6.27 (0.1)
  • FOUL  
  • 6.27 (0.1)
  • PASS  
  • PASS  
4 Jake Kelly SR-4 St. Thomas (Minn.) 6.06m 19' 10.75"
  • FOUL  
  • 5.77 (+0.0)
  • 6.03 (0.1)
  • FOUL  
  • 5.85 (0.2)
  • 6.06 (0.2)
5 Thomas Amberg SO-2 Hamline 5.90m 19' 4.25"
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 5.90 (0.3)
  • FOUL  
  • PASS  
6 Fritz Landherr SO-2 Augsburg 5.65m 18' 6.5"
  • 5.17 (0.1)
  • 5.43 (0.1)
  • 5.65 (+0.0)
  • 5.49 (+0.0)
  • PASS  
  • 5.51 (+0.0)

Men's Triple Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK CONV
1 Michael Braun FR-1 Hamline 13.32m 9.59m 15.58m 43' 8.5"
  • FOUL  
  • 12.92 (0.1)
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 13.32 (0.1)
  • PASS  

Men's Discus

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK CONV
1 Gage O'Brien SR-4 St. Thomas (Minn.) 56.14m 45.64m 149' 9"
  • FOUL  
  • 45.64  
  • FOUL  
  • 41.87  
  • FOUL  
  • FOUL  
2 Parker Feuerborn JR-3 St. Thomas (Minn.) 44.08m 44.98m 147' 7"
  • 42.03  
  • 43.71  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 44.98  
3 Shane Aberg FR-1 St. Thomas (Minn.) 32.42m 40.53m 133' 0"
  • 40.53  
  • 38.03  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
4 Connor Prok FR-1 Hamline 42.48m 35.11m 115' 2"
  • 35.11  
  • 32.37  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
5 Elliot Lee FR-1 Hamline 32.73m 34.82m 114' 3"
  • FOUL  
  • 34.82  
  • FOUL  
  • 28.36  
  • FOUL  
  • FOUL  

Men's Hammer

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK MARK MARK CONV
1 Jake Kubiatowicz   Unattached 49.44m 64.21m 55.86m 47.52m 78.34m 61.00m 210' 8"
  • 64.21  
  • 62.35  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
2 Dylan Rioux SR-4 Hamline 32.82m 42.08m 37.87m 39.13m 52.18m 54.70m 138' 1"
  • 39.85  
  • 41.01  
  • 42.08  
  • FOUL  
  • 40.25  
  • 40.19  
3 Elliot Lee FR-1 Hamline 42.43m 33.15m 30.17m 30.50m 25.19m 40.11m 108' 9"
  • 33.15  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 31.22  
  • FOUL  
  • FOUL  

Men's Javelin

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK CONV
1 Evan Bergemann SR-4 Augsburg 52.31m 42.25m 50.30m 165' 0"
  • 47.97  
  • FOUL  
  • 45.40  
  • 50.30  
  • FOUL  
  • FOUL  
2 Tyler Adler SR-4 St. Thomas (Minn.) 36.56m 54.60m 48.75m 159' 11"
  • 33.90  
  • 40.35  
  • 40.98  
  • 41.50  
  • 48.75  
  • 45.84  
3 Sam Dabrowski FR-1 Hamline 43.81m 53.16m 42.53m 139' 6"
  • 38.00  
  • 38.30  
  • 38.46  
  • 38.92  
  • 42.53  
  • 38.69  
4 Matt Escher JR-3 St. Thomas (Minn.) 41.91m 29.63m 42.33m 138' 10"
  • 41.47  
  • FOUL  
  • 42.01  
  • FOUL  
  • 42.33  
  • FOUL