May 6- 8, 2021
|
Widener - Chester, PA
|
Timing: MAC-FAT, LLC.
ICON KEY: MAC AARTFC

Women's 800 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Esther Seeland SO-2 Messiah 2:13.91 2:09.90 2:23.29 1:56.51 1:51.15 1:53.83 2:48.73 10
2 Katelyn Schoener SO-2 Alvernia 2:16.46 2:11.01 1:35.53 2:13.73 2:01.45 1:49.17 1:35.53 8
3 Maia Semmes JR-3 Widener 2:17.63 2:16.26 2:01.12 2:50.67 2:30.02 2:38.28 2:41.03 6
4 Mary Bernotas JR-3 Eastern 2:18.34 2:01.74 1:49.29 2:12.81 2:22.49 2:15.58 2:22.49 5
5 Ashlyn Stonge SO-2 Messiah 2:19.05 1:58.20 1:54.03 2:38.52 1:51.24 2:30.18 2:51.04 4
6 Averi Rine SO-2 Misericordia 2:20.03 1:42.23 2:46.64 2:32.64 2:50.84 1:46.43 2:04.63 3
7 Olivia Cory FR-1 Messiah 2:21.90 2:19.07 1:53.52 2:16.23 2:54.54 2:04.88 2:48.87 2
8 Nicole Zambetti FR-1 King's (Pa.) 2:24.56 2:52.03 2:10.11 1:48.42 2:49.14 1:46.98 1:49.87 1

Women's 800 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Katelyn Schoener SO-2 Alvernia 2:29.61 2:19.82 2:22.62 1:56.05 2:25.42 2:33.81 2:42.20
2 Maia Semmes JR-3 Widener 2:13.24 2:20.25 2:37.08 2:21.66 2:13.24 2:48.30 3:02.33
3 Averi Rine SO-2 Misericordia 2:07.66 2:20.28 2:17.48 2:28.70 2:02.05 2:51.15 1:41.01
4 Nicole Zambetti FR-1 King's (Pa.) 2:47.45 2:20.71 2:26.34 2:01.01 1:39.91 2:22.12 1:42.72
5 Ashlyn Stonge SO-2 Messiah 2:55.72 2:21.71 2:51.47 1:57.62 3:04.23 2:57.14 2:51.47
6 Esther Seeland SO-2 Messiah 2:34.17 2:22.75 2:48.45 2:17.04 2:39.88 2:09.91 2:59.87
7 Mary Bernotas JR-3 Eastern 2:44.74 2:23.25 1:50.31 2:56.20 2:01.77 2:23.25 3:00.50
8 Olivia Cory FR-1 Messiah 2:36.19 2:23.29 2:27.59 2:39.06 2:06.10 2:27.59 2:16.13
9 Beth Albright SO-2 King's (Pa.) 1:43.78 2:24.13 2:28.46 1:42.34 2:34.22 1:43.78 2:45.75
10 Jaden Sweely FR-1 Widener 1:53.61 2:25.65 2:59.15 3:03.52 2:16.92 1:46.33 1:46.33
11 Kristin Gallagher FR-1 Misericordia 1:50.08 2:26.77 1:51.55 1:58.89 2:54.66 2:23.84 2:51.72
12 Micah Gordley FR-1 Arcadia 2:21.50 2:27.39 2:02.34 3:11.61 3:07.19 2:42.13 1:47.60
13 Cassie Koziolek FR-1 York (Pa.) 2:29.75 2:29.75 2:22.27 2:10.29 2:32.75 2:32.75 2:10.29
14 Sarah Skane FR-1 York (Pa.) 1:57.60 2:30.77 2:18.71 3:14.50 2:15.70 3:06.96 2:30.77
15 Madison Myers SO-2 Messiah 2:09.74 2:30.86 3:01.04 3:16.12 3:01.04 1:47.11 2:02.20
16 Chloe Stravinsky JR-3 Arcadia 2:28.66 2:33.25 2:20.99 2:14.86 2:48.58 2:16.40 3:16.16
17 Jessie Torres FR-1 Alvernia 1:59.57 2:33.29 2:08.77 2:40.96 2:27.16 2:14.90 2:21.03
18 Sarah Groetz FR-1 Widener 2:36.70 2:35.14 2:42.90 2:52.21 3:18.58 2:19.63 2:38.25
19 Carlina Davis FR-1 Misericordia 2:45.12 2:35.77 2:43.56 2:56.02 2:29.54 2:26.43 3:11.60
20 Ally Austen JR-3 Messiah 2:26.53 2:52.38 2:28.25 2:11.01 2:36.87 2:47.21 3:42.37
  Laura Kruth FR-1 Messiah DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Women's 800 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
2 Maia Semmes JR-3 Widener 2:20.25 2:45.50 2:30.07
4 Nicole Zambetti FR-1 King's (Pa.) 2:20.71 1:59.61 2:31.97
8 Olivia Cory FR-1 Messiah 2:23.29 1:53.20 2:41.92
11 Kristin Gallagher FR-1 Misericordia 2:26.77 3:09.34 2:31.18
14 Sarah Skane FR-1 York (Pa.) 2:30.77 3:14.50 2:57.91
18 Sarah Groetz FR-1 Widener 2:35.14 2:32.04 3:15.48
20 Ally Austen JR-3 Messiah 2:52.38 3:38.93 3:44.10
Women's 800 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Katelyn Schoener SO-2 Alvernia 1:43.47 2:19.82 2:36.60 2:33.81 1:37.88
3 Averi Rine SO-2 Misericordia 2:49.74 2:20.28 2:03.45 2:44.13 2:24.49
5 Ashlyn Stonge SO-2 Messiah 2:31.63 2:21.71 2:58.56 2:18.88 2:51.47
10 Jaden Sweely FR-1 Widener 2:43.13 2:25.65 2:59.15 1:55.07 2:06.72
13 Cassie Koziolek FR-1 York (Pa.) 3:14.68 2:29.75 2:35.74 2:26.76 1:47.82
17 Jessie Torres FR-1 Alvernia 1:59.57 2:33.29 2:34.83 2:05.70 1:59.57
19 Carlina Davis FR-1 Misericordia 2:40.45 2:35.77 2:15.52 2:03.06 2:40.45
Women's 800 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
6 Esther Seeland SO-2 Messiah 2:15.62 2:29.89 1:54.20 2:27.04 2:22.75 1:47.07
7 Mary Bernotas JR-3 Eastern 3:00.50 1:51.74 1:57.47 3:03.36 2:23.25 2:08.93
9 Beth Albright SO-2 King's (Pa.) 2:05.40 2:44.31 2:31.34 1:42.34 2:24.13 2:15.49
12 Micah Gordley FR-1 Arcadia 2:22.97 2:45.08 1:56.44 1:59.39 2:27.39 2:55.40
15 Madison Myers SO-2 Messiah 2:24.83 3:07.07 2:18.80 2:45.95 2:30.86 2:27.85
16 Chloe Stravinsky JR-3 Arcadia 2:34.79 2:05.67 3:02.37 2:54.71 2:33.25 2:47.05
  Laura Kruth FR-1 Messiah DNF DNF DNF DNF DNF DNF