April 16, 2021
|
Morningside-Olsen Stadium - Sioux City, IA
ICON KEY: NCAA DII Auto NCAA DII Prov NAIA A NAIA B

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Matthew Van Eps SR-4 Dordt 1:50.30 2:17.88 1:49.20 2:02.44
2 Austin Miller SR-4 Augustana (S.D.) 1:51.08 2:16.63 2:09.97 2:12.19
3 Payton Mauldin FR-1 Dordt 1:51.40 1:42.49 2:15.91 1:45.83
4 Alex Derr SR-4 Dakota State 1:53.73 1:48.05 1:59.42 2:06.24
5 Riley Bauer SO-2 South Dakota St. 1:53.76 2:07.42 2:02.86 2:24.48
6 Tiegen Lindner JR-3 Augustana (S.D.) 1:53.90 1:37.96 2:01.88 1:32.26
7 Mason Phillips SR-4 Sioux Falls 1:54.11 2:16.94 1:19.88 2:14.65
8 Evan Johnson JR-3 Augustana (S.D.) 1:54.78 1:43.31 1:57.08 2:06.26
9 Luke Olson FR-1 South Dakota 1:54.85 2:14.38 1:47.96 1:46.81
10 Caleb Herman   Unattached 1:55.65 1:25.59 2:04.91 1:23.27
11 Cole Zevenbergen FR-1 Dordt 1:56.11 2:18.17 1:45.66 1:54.95
12 Jonah Breuer FR-1 Augustana (S.D.) 1:56.18 2:11.29 2:27.55 1:29.46
13 Trey Engen SO-2 Dordt 1:56.33 1:43.54 1:59.82 2:19.60
14 Joshua Krull FR-1 Dakota State 1:56.75 2:16.60 2:14.27 2:03.76
15 Camden Beller JR-3 Morningside 1:56.93 1:55.76 1:40.56 1:41.73
16 Blake Iverson SO-2 South Dakota St. 1:57.03 2:18.10 2:21.61 1:47.67
17 Zach Ambrose SR-4 Morningside 1:57.04 2:23.96 1:41.83 2:23.96
18 Andrew Moeller FR-1 South Dakota St. 1:57.11 1:39.55 2:06.48 2:29.90
19 Joshua Van Dusseldorp SR-4 Northwestern (Iowa) 1:57.46 2:04.51 2:13.91 2:23.31
20 Brock Hegarty JR-3 Wayne State (Neb.) 1:57.59 2:12.88 1:27.02 2:07.00
21 Isaiah Lee JR-3 Northwestern (Iowa) 1:57.60 2:01.13 1:22.32 1:57.60
22 Mason Schlunsen SO-2 Mount Marty 1:57.81 2:31.98 1:58.99 1:26.01
23 Jebadiah Merkle JR-3 Dordt 1:57.84 2:17.88 2:19.06 2:08.45
24 Jacob Vander Plaats SR-4 Dordt 1:58.18 1:28.64 1:47.55 2:25.37
25 Dylan Blake FR-1 South Dakota 1:59.40 1:35.52 1:51.05 1:42.69
26 Reggie Slaba FR-1 South Dakota St. 1:59.70 1:48.93 1:38.16 1:50.13
27 Avery Pater FR-1 Northwestern (Iowa) 2:00.16 1:49.35 1:28.92 2:14.58
28 Jakob Kemper JR-3 Wayne State (Neb.) 2:00.89 1:57.27 1:42.76 1:58.48
29 Bryce Holcomb JR-3 Wayne State (Neb.) 2:00.99 2:31.24 2:25.19 2:28.82
30 Steven Greigg FR-1 Dakota State 2:01.30 2:00.09 2:00.09 2:04.94
31 Drew Van Hauen FR-1 Northwestern (Iowa) 2:01.39 2:12.32 2:06.25 1:28.62
32 Wil Modjeski SO-2 Sioux Falls 2:01.42 1:29.85 1:27.43 1:35.93
33 Gabe Peitz FR-1 Wayne State (Neb.) 2:01.60 2:27.14 1:32.42 1:47.01
34 Brendan Scott FR-1 South Dakota 2:01.95 2:10.49 1:35.13 2:17.81
35 Evan Slominski FR-1 Dakota State 2:02.11 1:57.23 2:08.22 2:08.22
36 Tyler Carney JR-3 Morningside 2:02.26 2:30.38 2:35.27 2:20.60
37 Peter Shippy SO-2 Dordt 2:02.59 2:34.47 2:14.85 2:03.82
38 Caden Ideker FR-1 Mount Marty 2:02.81 1:28.43 1:43.16 2:33.52
39 Devin Rihanek JR-3 Dakota Wesleyan 2:02.89 2:13.95 2:02.89 2:18.87
40 Brandon Mundorf FR-1 Wayne State (Neb.) 2:03.18 1:45.94 1:47.17 2:30.28
41 Robert Amaro SO-2 Briar Cliff 2:03.48 1:42.49 1:42.49 2:20.77
42 Diego Jaimes SO-2 Sioux Falls 2:03.94 2:32.45 2:26.25 1:42.87
43 Joey Schoonhoven SO-2 Dordt 2:04.02 2:38.75 2:26.35 1:41.70
44 Tanner Arens FR-1 Morningside 2:04.69 2:37.11 2:00.95 1:59.71
45 Ben Schmidt JR-3 Dordt 2:04.89 1:53.65 1:33.67 1:34.92
46 Isaac Munoz JR-3 Northwestern (Iowa) 2:05.63 2:00.61 1:51.81 2:37.04
47 Nathaniel Kropuenske FR-1 Mount Marty 2:06.46 2:21.64 2:24.17 1:43.70
48 Camden Wulf FR-1 South Dakota 2:07.17 1:49.37 2:16.08 2:10.99
49 Anthony Baird JR-3 Buena Vista 2:07.34 2:40.45 1:57.16 1:49.52
50 Peyton Brasser JR-3 Northwestern (Iowa) 2:07.43 1:33.03 1:49.59 2:38.02
51 Daniel Green SO-2 Dakota State 2:07.51 1:57.31 2:04.96 2:17.71
52 Robert Mayberry FR-1 Dakota State 2:07.55 1:39.49 2:35.62 2:38.17
53 Steven Van Meeteren JR-3 Northwestern (Iowa) 2:07.70 1:29.39 2:44.74 1:46.00
54 Caleb Arnett FR-1 Northwestern (Iowa) 2:07.89 2:10.45 2:28.36 2:34.75
55 Tucker Murtha FR-1 Dakota State 2:07.98 1:47.51 2:01.59 1:46.23
56 Nathan Hiemer JR-3 Wayne State (Neb.) 2:08.12 2:05.56 1:36.09 2:37.59
57 Alfonso Erickson SO-2 Mount Marty 2:09.88 2:29.37 2:22.87 2:42.35
58 Ruben Montoya FR-1 SW Minnesota St. 2:10.58 1:56.22 2:22.34 2:18.42
59 Connor Starrett FR-1 Dakota State 2:17.27 1:56.68 1:56.68 1:47.07
60 John Vreugdenhil FR-1 Dordt 2:24.06 2:01.01 2:08.22 2:06.78
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
36 Tyler Carney JR-3 Morningside 2:02.26 2:32.83 2:19.38 1:59.82 1:37.81
42 Diego Jaimes SO-2 Sioux Falls 2:03.94 2:01.47 2:34.93 2:26.25 2:38.65
44 Tanner Arens FR-1 Morningside 2:04.69 1:36.02 2:27.14 2:10.93 2:08.43
46 Isaac Munoz JR-3 Northwestern (Iowa) 2:05.63 2:13.17 1:35.48 2:35.79 2:21.97
47 Nathaniel Kropuenske FR-1 Mount Marty 2:06.46 2:40.61 1:41.17 2:40.61 2:24.17
52 Robert Mayberry FR-1 Dakota State 2:07.55 2:22.86 2:26.69 2:29.24 2:31.79
53 Steven Van Meeteren JR-3 Northwestern (Iowa) 2:07.70 1:53.66 1:33.23 1:46.00 2:07.70
54 Caleb Arnett FR-1 Northwestern (Iowa) 2:07.89 2:01.50 2:34.75 1:53.83 2:18.13
55 Tucker Murtha FR-1 Dakota State 2:07.98 2:00.31 2:29.74 2:32.30 2:01.59
57 Alfonso Erickson SO-2 Mount Marty 2:09.88 2:22.87 2:28.07 2:28.07 2:16.38
59 Connor Starrett FR-1 Dakota State 2:17.27 2:43.36 2:57.08 2:20.02 2:32.37
60 John Vreugdenhil FR-1 Dordt 2:24.06 2:49.99 2:13.98 2:47.11 2:11.10
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
31 Drew Van Hauen FR-1 Northwestern (Iowa) 2:01.39
33 Gabe Peitz FR-1 Wayne State (Neb.) 2:01.60
37 Peter Shippy SO-2 Dordt 2:02.59
38 Caden Ideker FR-1 Mount Marty 2:02.81
39 Devin Rihanek JR-3 Dakota Wesleyan 2:02.89
40 Brandon Mundorf FR-1 Wayne State (Neb.) 2:03.18
41 Robert Amaro SO-2 Briar Cliff 2:03.48
43 Joey Schoonhoven SO-2 Dordt 2:04.02
45 Ben Schmidt JR-3 Dordt 2:04.89
48 Camden Wulf FR-1 South Dakota 2:07.17
49 Anthony Baird JR-3 Buena Vista 2:07.34
50 Peyton Brasser JR-3 Northwestern (Iowa) 2:07.43
51 Daniel Green SO-2 Dakota State 2:07.51
58 Ruben Montoya FR-1 SW Minnesota St. 2:10.58
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
14 Joshua Krull FR-1 Dakota State 1:56.75 2:09.60 2:21.27 1:50.92 2:24.77 2:01.42
19 Joshua Van Dusseldorp SR-4 Northwestern (Iowa) 1:57.46 2:22.13 1:38.67 1:59.81 1:57.46 2:22.13
20 Brock Hegarty JR-3 Wayne State (Neb.) 1:57.59 1:28.20 2:10.53 2:15.23 1:24.67 2:15.23
21 Isaiah Lee JR-3 Northwestern (Iowa) 1:57.60 1:42.32 1:56.43 1:22.32 2:27.00 1:24.68
26 Reggie Slaba FR-1 South Dakota St. 1:59.70 1:42.95 1:29.78 2:16.46 2:15.27 1:23.79
27 Avery Pater FR-1 Northwestern (Iowa) 2:00.16 1:51.75 2:30.20 1:40.94 2:16.99 1:33.73
28 Jakob Kemper JR-3 Wayne State (Neb.) 2:00.89 1:31.88 2:34.74 2:34.74 2:16.61 2:35.95
30 Steven Greigg FR-1 Dakota State 2:01.30 2:11.01 1:29.77 1:58.88 2:12.22 1:37.04
32 Wil Modjeski SO-2 Sioux Falls 2:01.42 2:37.85 1:32.28 2:17.21 2:01.42 1:42.00
34 Brendan Scott FR-1 South Dakota 2:01.95 2:01.95 2:08.05 2:14.15 2:16.59 2:05.61
35 Evan Slominski FR-1 Dakota State 2:02.11 1:53.57 2:31.42 1:27.92 2:17.99 1:37.69
56 Nathan Hiemer JR-3 Wayne State (Neb.) 2:08.12 2:45.28 2:18.37 2:14.53 2:42.72 2:03.00
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
10 Caleb Herman   Unattached 1:55.65 2:09.53 1:47.56 1:51.03 1:24.43 1:29.05 1:34.84
11 Cole Zevenbergen FR-1 Dordt 1:56.11 1:49.15 2:00.76 1:37.54 2:10.05 1:43.34 1:31.73
12 Jonah Breuer FR-1 Augustana (S.D.) 1:56.18 1:45.73 1:21.33 1:36.43 2:07.80 2:10.13 1:24.82
13 Trey Engen SO-2 Dordt 1:56.33 2:16.11 2:00.99 1:54.01 1:41.21 2:27.74 2:11.46
15 Camden Beller JR-3 Morningside 1:56.93 1:34.72 2:21.49 1:31.21 2:01.61 2:14.47 2:02.78
17 Zach Ambrose SR-4 Morningside 1:57.04 2:12.26 1:21.93 2:14.60 2:02.90 2:05.24 1:28.95
18 Andrew Moeller FR-1 South Dakota St. 1:57.11 2:04.14 2:29.90 1:58.29 1:24.32 1:54.77 1:45.40
22 Mason Schlunsen SO-2 Mount Marty 1:57.81 1:48.39 1:55.46 2:13.13 1:49.57 1:57.81 2:07.24
23 Jebadiah Merkle JR-3 Dordt 1:57.84 2:15.52 2:16.70 1:35.45 2:01.38 1:50.77 2:07.27
24 Jacob Vander Plaats SR-4 Dordt 1:58.18 1:36.91 2:07.64 2:10.00 1:23.91 2:05.27 2:02.91
25 Dylan Blake FR-1 South Dakota 1:59.40 1:59.40 2:08.96 2:28.06 1:36.72 2:22.09 2:29.25
29 Bryce Holcomb JR-3 Wayne State (Neb.) 2:00.99 1:53.73 2:02.20 2:33.66 2:05.83 1:36.80 2:17.93
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Matthew Van Eps SR-4 Dordt 1:20.52 1:50.30 1:28.24 1:44.79
2 Austin Miller SR-4 Augustana (S.D.) 2:18.85 1:51.08 2:14.41 1:19.98
3 Payton Mauldin FR-1 Dordt 1:24.67 1:51.40 1:52.52 1:25.78
4 Alex Derr SR-4 Dakota State 1:37.81 1:53.73 2:15.34 2:19.89
5 Riley Bauer SO-2 South Dakota St. 1:21.91 1:53.76 1:38.98 2:18.79
6 Tiegen Lindner JR-3 Augustana (S.D.) 1:41.38 1:53.90 2:24.66 1:24.29
7 Mason Phillips SR-4 Sioux Falls 1:47.27 1:54.11 2:13.51 1:58.68
8 Evan Johnson JR-3 Augustana (S.D.) 2:06.26 1:54.78 1:51.34 1:58.23
9 Luke Olson FR-1 South Dakota 1:20.40 1:54.85 2:12.08 1:54.85
16 Blake Iverson SO-2 South Dakota St. 2:02.89 1:57.03 2:21.61 2:23.95