April 1, 2021
|
Dordt College - Sioux Center, IA
ICON KEY: NCAA DII Auto NCAA DII Prov NCCAA NAIA A NAIA B

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Mason Phillips SR-4 Sioux Falls 3:56.56
2 Sam Wensink   Unattached 3:57.90
3 David Ecker JR-3 Sioux Falls 4:07.61
4 Aaron Voigt JR-3 Sioux Falls 4:08.23
5 Jebadiah Merkle JR-3 Dordt 4:10.40
6 Benjamin Morrison FR-1 Sioux Falls 4:17.69
7 Kyle Miller FR-1 Buena Vista 4:20.08
8 Joseph Kunert SO-2 Northwestern (Iowa) 4:20.87
9 Garrett Hanson SO-2 Morningside 4:21.01
10 Zachary Matzner FR-1 Sioux Falls 4:24.88
11 Cameron Kaltschnee SR-4 Buena Vista 4:25.90
12 Justin Sorensen FR-1 Dakota Wesleyan 4:26.92
13 Ethan Summerhays FR-1 Dordt 4:28.47
14 Hunter Shanks FR-1 Dakota Wesleyan 4:30.60
15 Caleb Roggenbuck FR-1 Morningside 4:32.16
16 Sam Harrison FR-1 Northwestern (Iowa) 4:32.66
17 Kendall Van Zanten JR-3 Dordt 4:32.80
18 Tyler Grames JR-3 Buena Vista 4:34.59
19 Tyler Janssen FR-1 Morningside 4:34.72
20 Tanner Arens FR-1 Morningside 4:34.83
21 Scott Obago FR-1 Sioux Falls 4:35.40
22 Dawson Jacobsma JR-3 Northwestern (Iowa) 4:35.50
23 Robert Amaro SO-2 Briar Cliff 4:36.12
24 Jacob Lamb FR-1 Northwestern (Iowa) 4:37.21
25 Chris Ellens SR-4 Dordt 4:38.48
26 Zach Elbers JR-3 Dordt 4:41.64
27 Gabe Rathbun FR-1 Northwestern (Iowa) 4:41.96
28 Josh Rupprecht SO-2 Dordt 4:45.94
29 Dalton Brouwer FR-1 Dakota State 4:46.36
30 Michael Vander Plaats FR-1 Dordt 4:46.50
31 Derek Janzen JR-3 Northwestern (Iowa) 4:46.63
32 Cameron Larson JR-3 Northwestern (Minn.) 4:54.15
33 Loyal Johnson SO-2 Dordt 4:55.63
34 Alfonso Erickson SO-2 Mount Marty 4:56.19
35 Mason Welker FR-1 Morningside 5:04.77
36 Andrew Peitz SO-2 Mount Marty 5:24.04
37 Justin Paddack JR-3 Mount Marty 5:26.64
38 Jacob Juelfs JR-3 Jamestown 5:41.07
39 Alejandro Rodriguez FR-1 Mount Marty 5:54.74
  Caden Zonnefeld JR-3 Dordt DNF
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
23 Robert Amaro SO-2 Briar Cliff 4:36.12
29 Dalton Brouwer FR-1 Dakota State 4:46.36
30 Michael Vander Plaats FR-1 Dordt 4:46.50
34 Alfonso Erickson SO-2 Mount Marty 4:56.19
36 Andrew Peitz SO-2 Mount Marty 5:24.04
37 Justin Paddack JR-3 Mount Marty 5:26.64
38 Jacob Juelfs JR-3 Jamestown 5:41.07
39 Alejandro Rodriguez FR-1 Mount Marty 5:54.74
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
16 Sam Harrison FR-1 Northwestern (Iowa) 4:49.02 3:32.68 4:46.30 3:32.68 4:32.66 4:19.03 5:43.56
24 Jacob Lamb FR-1 Northwestern (Iowa) 4:20.58 5:32.66 3:30.68 6:00.38 4:37.21 5:04.94 5:49.29
25 Chris Ellens SR-4 Dordt 5:14.69 3:20.51 3:40.00 3:42.79 4:38.48 3:26.08 3:28.86
26 Zach Elbers JR-3 Dordt 3:34.05 4:44.46 4:24.75 4:21.93 4:41.64 4:19.11 4:52.91
27 Gabe Rathbun FR-1 Northwestern (Iowa) 5:07.34 4:56.06 4:25.05 4:22.23 4:41.96 3:39.93 5:18.62
31 Derek Janzen JR-3 Northwestern (Iowa) 4:09.37 3:34.98 3:32.11 3:43.58 4:46.63 3:26.38 4:20.84
32 Cameron Larson JR-3 Northwestern (Minn.) 3:49.44 5:58.87 3:55.32 3:43.56 4:54.15 3:34.73 5:50.04
33 Loyal Johnson SO-2 Dordt 4:34.94 4:02.42 4:26.07 3:47.64 4:55.63 5:28.15 4:29.03
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
12 Justin Sorensen FR-1 Dakota Wesleyan 4:26.92
14 Hunter Shanks FR-1 Dakota Wesleyan 4:30.60
15 Caleb Roggenbuck FR-1 Morningside 4:32.16
17 Kendall Van Zanten JR-3 Dordt 4:32.80
19 Tyler Janssen FR-1 Morningside 4:34.72
20 Tanner Arens FR-1 Morningside 4:34.83
21 Scott Obago FR-1 Sioux Falls 4:35.40
22 Dawson Jacobsma JR-3 Northwestern (Iowa) 4:35.50
35 Mason Welker FR-1 Morningside 5:04.77
Men's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
7 Kyle Miller FR-1 Buena Vista 4:09.68 3:56.68 4:20.08 5:17.30 4:20.08 5:06.90
8 Joseph Kunert SO-2 Northwestern (Iowa) 3:46.96 4:28.70 3:44.35 3:57.40 4:20.87 3:57.40
9 Garrett Hanson SO-2 Morningside 4:23.62 4:00.13 5:05.39 5:23.66 4:21.01 5:13.22
10 Zachary Matzner FR-1 Sioux Falls 5:07.26 3:50.45 3:50.45 5:04.62 4:24.88 5:31.10
11 Cameron Kaltschnee SR-4 Buena Vista 5:08.45 5:43.01 4:04.63 3:38.04 4:25.90 5:13.77
18 Tyler Grames JR-3 Buena Vista 5:26.77 5:21.27 5:04.80 4:29.10 4:34.59 4:07.13
28 Josh Rupprecht SO-2 Dordt 4:54.52 5:37.41 5:03.10 5:45.99 4:45.94 3:23.02
Men's 1500 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Mason Phillips SR-4 Sioux Falls 3:56.56
2 Sam Wensink   Unattached 3:57.90
3 David Ecker JR-3 Sioux Falls 4:07.61
4 Aaron Voigt JR-3 Sioux Falls 4:08.23
5 Jebadiah Merkle JR-3 Dordt 4:10.40
6 Benjamin Morrison FR-1 Sioux Falls 4:17.69
13 Ethan Summerhays FR-1 Dordt 4:28.47
  Caden Zonnefeld JR-3 Dordt DNF