April 9, 2021
|
Newberry - Newberry, SC
ICON KEY: NCAA DII Auto NCAA DII Prov Conference Carolinas NCCAA NJCAA DI NAIA A NAIA B

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Caleb Davis SR-4 Bob Jones 4:04.84 4:53.81
2 Cody Demalavez SR-4 Tennessee Wesleyan 4:09.86 4:22.36
3 Payt Bussey SO-2 Tennessee Wesleyan 4:11.74 5:22.23
4 Noah Woodbury FR-1 Erskine 4:14.28 5:10.23
5 Ben McElveen   UNAT-Wofford 4:17.81 3:10.78
6 David Tullock JR-3 Tennessee Wesleyan 4:18.31 4:10.56
7 Jose Hernandez FR-1 Belmont Abbey 4:21.28 4:31.74
8 Naim Bell FR-1 Queens (N.C.) 4:25.15 3:58.64
9 Jack Moody SO-2 Wofford 4:27.04 4:03.01
10 Brandon Wilson SO-2 Anderson (S.C.) 4:27.75 4:59.88
11 Elliot Wunder FR-1 Belmont Abbey 4:29.21 3:27.30
12 Frank Condello JR-3 Belmont Abbey 4:32.48 4:05.24
13 Ben Clark JR-3 Anderson (S.C.) 4:37.49 5:44.09
14 Ryan Heying SO-2 Bob Jones 4:38.24 4:07.64
15 Joseph Grassmid FR-1 Bob Jones 4:38.80 3:43.04
16 Jeremiah Cox SO-2 Bob Jones 4:40.58 5:11.45
17 Gabe Carnagy FR-1 Southern Wesleyan 4:46.45 4:14.94
18 Jacob Marsh JR-3 Lenoir-Rhyne 4:47.33 5:56.29
19 Edward Roman-Torres SR-4 Belmont Abbey 4:49.92 4:52.82
20 Joel Glenn FR-1 Spartanburg Methodist 4:50.67 4:47.77
21 Chris Belew FR-1 Tennessee Wesleyan 4:55.56 5:33.99
22 Seth Cordes FR-1 Bob Jones 5:03.85 6:28.93
  Jared Kilday FR-1 Newberry DNS DNS
  Cameron Gossett FR-1 Spartanburg Methodist DNS DNS
  Konnor Palacios JR-3 Southern Wesleyan DNS DNS
  Jonathan Penter SO-2 Erskine DNS DNS
  Eli Riggs SO-2 Lenoir-Rhyne DNS DNS
  Eduardo Leon FR-1 Queens (N.C.) DNS DNS
  Douglas Flynn SR-4 Bob Jones DNS DNS
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Caleb Davis SR-4 Bob Jones 4:04.84 3:42.81 5:03.61 4:26.88 3:18.32 3:06.08 4:29.33
2 Cody Demalavez SR-4 Tennessee Wesleyan 4:09.86 4:54.84 3:42.38 3:49.88 4:02.37 4:12.36 3:09.90
3 Payt Bussey SO-2 Tennessee Wesleyan 4:11.74 4:14.26 4:49.51 4:57.06 3:59.16 3:41.54 4:57.06
4 Noah Woodbury FR-1 Erskine 4:14.28 4:47.34 3:59.03 3:00.54 3:33.60 5:10.23 4:37.17
7 Jose Hernandez FR-1 Belmont Abbey 4:21.28 5:03.09 4:05.61 3:08.13 4:08.22 4:57.86 4:31.74
8 Naim Bell FR-1 Queens (N.C.) 4:25.15 4:19.85 5:18.18 3:37.43 3:08.26 5:15.53 4:56.97
10 Brandon Wilson SO-2 Anderson (S.C.) 4:27.75 3:42.24 3:58.30 4:00.98 4:17.04 3:39.56 4:30.43
13 Ben Clark JR-3 Anderson (S.C.) 4:37.49 5:44.09 5:10.79 3:30.90 4:34.72 5:21.89 4:51.37
15 Joseph Grassmid FR-1 Bob Jones 4:38.80 5:23.41 3:26.32 3:23.53 3:31.89 3:56.98 5:20.62
  Douglas Flynn SR-4 Bob Jones DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Konnor Palacios JR-3 Southern Wesleyan DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Jonathan Penter SO-2 Erskine DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Eli Riggs SO-2 Lenoir-Rhyne DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Eduardo Leon FR-1 Queens (N.C.) DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
5 Ben McElveen   UNAT-Wofford 4:17.81 3:41.72
6 David Tullock JR-3 Tennessee Wesleyan 4:18.31 4:28.65
9 Jack Moody SO-2 Wofford 4:27.04 4:45.74
11 Elliot Wunder FR-1 Belmont Abbey 4:29.21 5:47.28
12 Frank Condello JR-3 Belmont Abbey 4:32.48 4:21.58
14 Ryan Heying SO-2 Bob Jones 4:38.24 4:29.90
16 Jeremiah Cox SO-2 Bob Jones 4:40.58 5:31.09
17 Gabe Carnagy FR-1 Southern Wesleyan 4:46.45 5:17.96
18 Jacob Marsh JR-3 Lenoir-Rhyne 4:47.33 3:24.01
19 Edward Roman-Torres SR-4 Belmont Abbey 4:49.92 5:36.31
20 Joel Glenn FR-1 Spartanburg Methodist 4:50.67 5:48.81
21 Chris Belew FR-1 Tennessee Wesleyan 4:55.56 4:02.36
22 Seth Cordes FR-1 Bob Jones 5:03.85 4:00.05
  Cameron Gossett FR-1 Spartanburg Methodist DNS DNS
  Jared Kilday FR-1 Newberry DNS DNS