April 16-17, 2021
|
Indiana Wesleyan - Marion, IN
|
Timing: Crossroads Timing Company
ICON KEY: NCAA DII Auto NCAA DII Prov HCAC NCCAA NAIA A NAIA B

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Joe Barrett SO-2 Marian (Ind.) 14:51.91 19:01.65 18:08.13 13:58.40 10
2 Derek Van Prooyen SO-2 Taylor 14:54.27 18:46.78 11:46.48 13:24.85 8
3 Luke Rovenstine JR-3 Taylor 14:56.17 15:58.91 17:46.45 12:23.83 6
4 Landon Wakeman FR-1 Indiana Wesleyan 14:57.10 18:41.38 19:08.29 17:56.52 5
5 Will Reid SO-2 Indianapolis 15:02.36 12:56.03 10:31.66 13:41.15 4
6 Ben Neideck FR-1 Indiana Wesleyan 15:03.74 13:51.44 15:12.78 11:17.81 3
7 Bryan Hernandez SO-2 Grace 15:04.53 19:26.85 11:00.31 17:47.35 2
8 Dimitri Margaritidis SO-2 Grace 15:08.84 18:28.79 19:32.41 14:05.23 1
9 Daniel Gerber JR-3 Taylor 15:13.46 14:27.79 11:15.96 16:08.27 -
10 Matthew Ruppert JR-3 Indiana Wesleyan 15:26.21 11:06.88 19:27.03 18:22.19 -
11 Garrett McKee SR-4 Indiana Wesleyan 15:28.68 13:09.38 14:42.25 14:32.96 -
12 Jackson Steinmetz SO-2 Goshen 15:46.63 18:27.56 19:33.83 15:08.77 -
13 Ian Leatherman SR-4 Anderson (Ind.) 15:54.05 14:37.73 17:58.08 13:21.41 -
14 Nathan Streitmatter FR-1 Taylor 15:54.92 14:38.53 20:22.30 20:31.85 -
15 Blake Ellis FR-1 Indianapolis 16:08.77 15:20.34 20:20.65 16:47.52 -
16 Maxwell Pasche JR-3 St. Francis (Ind.) 16:18.01 12:03.73 17:36.25 19:04.28 -
17 Dereck Vogel FR-1 Indiana Kokomo 16:21.72 13:54.47 19:18.43 17:20.63 -
18 Macallister Cheek FR-1 Grace 16:26.82 20:03.92 11:50.51 18:15.37 -
19 Jonah Hochstetler JR-3 Goshen 16:28.79 13:30.81 12:01.82 12:01.82 -
20 Nico Barrett FR-1 Indianapolis 16:30.03 19:08.44 18:38.74 19:38.14 -
21 Manny Villanueva FR-1 Goshen 16:30.23 16:59.94 16:40.14 18:29.06 -
22 Luke Bantz FR-1 Indiana Wesleyan 16:30.72 17:59.89 12:23.04 15:11.47 -
23 Cyrus Felger SO-2 Indiana Kokomo 16:36.30 12:37.19 15:06.64 12:47.16 -
24 Drew Holok SO-2 Marian (Ind.) 16:41.01 14:30.88 14:20.87 12:00.73 -
25 Nathan Woolery FR-1 Grace 16:46.88 21:18.74 12:15.03 14:46.06 -
26 Jacob Oppy SO-2 Marian (Ind.) 16:48.99 19:20.34 16:08.63 21:11.33 -
27 James Rathbun SO-2 Indiana Wesleyan 16:51.20 21:54.56 15:50.53 18:52.55 -
28 Kent Eagleson SO-2 Bethel (Ind.) 16:51.54 16:00.97 18:12.47 18:32.70 -
29 Clayton Wilson JR-3 Anderson (Ind.) 16:59.45 17:40.23 20:53.93 17:19.84 -
30 Caleb Beimfohr SO-2 Marian (Ind.) 17:02.83 22:09.68 19:15.80 12:47.13 -
31 Justin Ayres JR-3 Huntington 17:04.82 16:44.33 18:37.06 13:39.86 -
32 Hugo Hernandez Cuatecatl FR-1 Indiana Kokomo 17:11.77 19:15.59 19:36.22 17:11.77 -
33 Kaleb Gucinski SO-2 Anderson (Ind.) 17:13.10 19:58.40 17:33.77 22:02.37 -
34 Jeremy Jakes SR-4 Indiana Kokomo 17:17.59 14:21.20 14:52.33 13:08.57 -
35 Braeden Heaton Freshman St. Mary-of-the-Woods 17:28.31 16:56.86 21:29.43 16:46.38 -
36 Logan Busz JR-3 Huntington 17:52.38 22:52.65 15:22.25 12:30.67 -
37 David Florian FR-1 Bethel (Ind.) 18:15.23 18:37.14 22:27.14 18:37.14 -
38 Nathan McIntyre Freshman St. Mary-of-the-Woods 18:58.78 13:51.31 17:16.29 20:52.66 -
  Jacob Ropp FR-1 Bethel (Ind.) DNS DNS DNS DNS   
  Josiah Railton FR-1 Bethel (Ind.) DNS DNS DNS DNS   
  Solomon Wiebe Powell JR-3 Goshen DNS DNS DNS DNS   
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
9 Daniel Gerber JR-3 Taylor 15:13.46 11:52.50 18:34.43 -
16 Maxwell Pasche JR-3 St. Francis (Ind.) 16:18.01 21:11.42 19:33.62 -
17 Dereck Vogel FR-1 Indiana Kokomo 16:21.72 13:34.83 18:39.16 -
19 Jonah Hochstetler JR-3 Goshen 16:28.79 13:11.04 13:01.15 -
20 Nico Barrett FR-1 Indianapolis 16:30.03 20:57.34 17:39.34 -
21 Manny Villanueva FR-1 Goshen 16:30.23 18:38.96 19:38.38 -
22 Luke Bantz FR-1 Indiana Wesleyan 16:30.72 19:19.15 14:02.12 -
23 Cyrus Felger SO-2 Indiana Kokomo 16:36.30 18:55.79 17:26.12 -
24 Drew Holok SO-2 Marian (Ind.) 16:41.01 18:01.09 13:10.80 -
25 Nathan Woolery FR-1 Grace 16:46.88 16:16.68 16:26.75 -
26 Jacob Oppy SO-2 Marian (Ind.) 16:48.99 12:56.93 14:47.92 -
27 James Rathbun SO-2 Indiana Wesleyan 16:51.20 12:48.52 16:10.76 -
28 Kent Eagleson SO-2 Bethel (Ind.) 16:51.54 13:19.12 18:42.81 -
29 Clayton Wilson JR-3 Anderson (Ind.) 16:59.45 13:45.76 13:25.37 -
30 Caleb Beimfohr SO-2 Marian (Ind.) 17:02.83 19:15.80 19:05.57 -
31 Justin Ayres JR-3 Huntington 17:04.82 14:31.10 21:31.28 -
32 Hugo Hernandez Cuatecatl FR-1 Indiana Kokomo 17:11.77 14:37.01 18:54.95 -
33 Kaleb Gucinski SO-2 Anderson (Ind.) 17:13.10 21:21.05 21:52.04 -
34 Jeremy Jakes SR-4 Indiana Kokomo 17:17.59 20:34.74 20:24.36 -
35 Braeden Heaton Freshman St. Mary-of-the-Woods 17:28.31 20:57.98 22:32.32 -
36 Logan Busz JR-3 Huntington 17:52.38 16:37.32 19:07.45 -
37 David Florian FR-1 Bethel (Ind.) 18:15.23 13:52.38 17:31.42 -
38 Nathan McIntyre Freshman St. Mary-of-the-Woods 18:58.78 17:16.29 22:46.54 -
  Josiah Railton FR-1 Bethel (Ind.) DNS DNS DNS   
  Jacob Ropp FR-1 Bethel (Ind.) DNS DNS DNS   
  Solomon Wiebe Powell JR-3 Goshen DNS DNS DNS   
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Joe Barrett SO-2 Marian (Ind.) 14:51.91 10
2 Derek Van Prooyen SO-2 Taylor 14:54.27 8
3 Luke Rovenstine JR-3 Taylor 14:56.17 6
4 Landon Wakeman FR-1 Indiana Wesleyan 14:57.10 5
5 Will Reid SO-2 Indianapolis 15:02.36 4
6 Ben Neideck FR-1 Indiana Wesleyan 15:03.74 3
7 Bryan Hernandez SO-2 Grace 15:04.53 2
8 Dimitri Margaritidis SO-2 Grace 15:08.84 1
10 Matthew Ruppert JR-3 Indiana Wesleyan 15:26.21 -
11 Garrett McKee SR-4 Indiana Wesleyan 15:28.68 -
12 Jackson Steinmetz SO-2 Goshen 15:46.63 -
13 Ian Leatherman SR-4 Anderson (Ind.) 15:54.05 -
14 Nathan Streitmatter FR-1 Taylor 15:54.92 -
15 Blake Ellis FR-1 Indianapolis 16:08.77 -
18 Macallister Cheek FR-1 Grace 16:26.82 -