April 9-10, 2021
|
Friends University - Wichita, KS
|
Timing: Heartland Timing
ICON KEY: NCAA DII Auto NCAA DII Prov NJCAA DI NAIA A NAIA B

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Habtamu Geta FR-1 Cloud County CC 4:18.72 3:57.35 3:02.76 3:05.14
2 Saba Khvichava SO-2 Cloud County CC 3:00.55 3:57.56 2:51.05 5:04.08
3 Joshua Sorensen FR-1 Friends 4:05.57 3:58.41 3:44.11 4:36.56
4 Michael Iyali FR-1 Cloud County CC 3:17.45 4:00.79 4:05.61 4:05.61
5 Rylan Cheney FR-1 Cloud County CC 5:13.42 4:04.86 3:55.07 3:23.24
6 Mauro Arancibia Campos JR-3 Bethel (Kan.) 4:23.67 4:08.74 3:26.46 4:03.77
7 Zach McPhee FR-1 Pratt CC 5:12.37 4:09.89 4:54.87 5:12.37
8 Xoel Rodriguez-Abad FR-1 Cowley College 3:23.90 4:11.72 4:39.41 3:51.59
9 Edwin Kipainoi FR-1 Cloud County CC 3:02.34 4:13.25 3:09.94 4:36.05
10 Goran Duijsters FR-1 Cowley College 4:21.43 4:13.81 4:26.50 3:28.13
11 Angel Ayala FR-1 Garden City CC 4:21.45 4:16.32 3:14.81 3:17.37
12 Logan Krenn JR-3 Friends 3:20.27 4:16.75 4:09.05 4:11.62
13 Kade Gerlach JR-3 Friends 3:48.92 4:17.21 4:27.50 4:48.08
14 Daniel Birchell FR-1 Butler CC 3:47.02 4:17.97 3:10.90 4:43.77
15 Logan Anglemyer FR-1 Friends 4:52.45 4:18.80 3:37.40 5:13.15
16 Umimana Rukundo FR-1 Pratt CC 3:05.11 4:20.71 3:52.04 4:52.00
17 Jesse Freeman   Unattached 5:13.67 4:21.39 5:16.29 4:08.32
18 Caleb Meyer FR-1 Ottawa 5:24.80 4:24.06 5:30.08 4:39.91
19 Billy Kiprono   Mx3 Elite 4:32.49 4:27.14 5:41.94 3:41.73
20 Santiago Nunez FR-1 Cowley College 4:25.23 4:27.91 5:32.21 5:00.06
21 Laytham Magana FR-1 Bethel (Kan.) 3:46.01 4:29.05 4:23.67 3:56.77
22 Javyn Contreras FR-1 Cowley College 5:20.95 4:29.70 4:35.10 3:27.67
23 Keaton Mannebach FR-1 Friends 4:29.65 4:35.15 5:16.43 5:13.67
24 Noah Cole FR-1 Friends 4:04.85 4:38.23 5:06.06 3:42.59
25 Jose Torres SR-4 Southwest (N.M.) 4:08.39 4:39.08 6:02.81 3:23.73
26 Liam Jones FR-1 Highland CC 5:32.98 4:39.81 5:41.37 5:16.19
27 Carson Martin FR-1 McPherson 4:59.98 4:40.35 3:47.09 5:08.39
28 Nathan Mier SO-2 Friends 3:19.37 4:40.80 5:06.08 3:27.80
29 Luis Manqueros FR-1 Butler CC 5:44.47 4:42.35 5:10.59 5:36.00
30 Elisha Handsaker FR-1 Garden City CC 4:00.67 4:46.51 4:46.51 4:23.59
31 Robbie Crager FR-1 Bethel (Kan.) 3:27.64 4:48.38 4:02.24 3:30.52
32 Luis Lozano SO-2 Garden City CC 3:42.46 4:48.90 5:03.35 5:26.46
33 Cordale Harrison JR-3 Friends 4:12.30 4:50.00 5:27.70 4:21.00
34 Stevie Merrill FR-1 Kansas Wesleyan 5:58.57 4:53.91 4:30.40 4:24.52
35 Taylor Hawkins JR-3 Southern Nazarene 3:31.77 4:54.12 3:49.42 4:10.01
36 Reagan Thai FR-1 McPherson 3:57.34 4:56.67 4:15.14 3:30.64
37 Tyrel Haynes SO-2 Tabor 4:42.65 4:57.52 4:48.60 5:36.20
38 Carter Funk FR-1 Bethel (Kan.) 4:11.90 4:59.88 4:44.89 3:59.91
39 Kayron Johnson SO-2 Ottawa 3:30.16 5:00.22 4:30.20 3:36.16
40 Johnny Lozano FR-1 Garden City CC 4:54.82 5:00.83 4:42.78 6:31.08
41 Draven Hidalgo Freshman Unattached 4:26.15 5:02.44 4:32.20 4:29.18
42 Todd Truelove FR-1 McPherson 4:25.77 5:05.48 4:53.26 4:22.72
43 Maliki Pope FR-1 Southwestern (Kan.) 6:19.72 5:08.71 4:50.19 5:11.80
44 Alexander Walters Senior Unattached 5:12.72 5:09.62 4:04.60 5:40.59
45 Francisco Montoya FR-1 McPherson 4:23.63 5:25.46 6:50.08 4:56.17
46 Apostolo Zuniga FR-1 Highland CC 4:47.65 5:30.63 5:50.47 6:13.62
  Logan Horning SO-2 Friends DNS DNS DNS DNS
  Pierce Klaassen SO-2 Tabor DNS DNS DNS DNS
  Garrett Kinsey SR-4 Tabor DNS DNS DNS DNS
  Riley Ballou-Lyngstad JR-3 Tabor DNS DNS DNS DNS
  Jacob Baer FR-1 Southwestern (Kan.) DNS DNS DNS DNS
  Rayan Khiyara FR-1 Sterling DNS DNS DNS DNS
  Nick Morgan FR-1 Bethel (Kan.) DNS DNS DNS DNS
  Adrian Diaz-Lopez FR-1 Cowley College DNS DNS DNS DNS
  Maquire Sole FR-1 Butler CC DNS DNS DNS DNS
  Awet Beraki SO-2 Cloud County CC DNS DNS DNS DNS
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
25 Jose Torres SR-4 Southwest (N.M.) 3:51.64 3:29.31 5:23.74 3:46.06 4:39.08 4:58.62 4:08.39
29 Luis Manqueros FR-1 Butler CC 5:47.29 4:56.47 5:13.41 4:02.83 4:42.35 5:52.94 4:33.88
30 Elisha Handsaker FR-1 Garden City CC 5:00.84 4:43.65 3:29.16 4:40.78 4:46.51 4:43.65 4:03.54
34 Stevie Merrill FR-1 Kansas Wesleyan 6:16.21 4:09.83 4:15.71 5:11.55 4:53.91 5:55.64 6:16.21
35 Taylor Hawkins JR-3 Southern Nazarene 4:04.12 5:38.24 5:00.01 5:08.83 4:54.12 3:46.48 5:35.30
36 Reagan Thai FR-1 McPherson 5:47.11 5:17.44 6:19.74 5:14.47 4:56.67 6:19.74 4:27.01
37 Tyrel Haynes SO-2 Tabor 6:11.90 4:15.87 6:00.00 4:45.62 4:57.52 3:52.07 4:18.85
39 Kayron Johnson SO-2 Ottawa 5:48.26 5:09.23 4:03.18 5:15.24 5:00.22 5:12.23 4:00.18
40 Johnny Lozano FR-1 Garden City CC 6:16.04 5:33.93 3:33.59 3:42.62 5:00.83 3:45.63 4:42.78
41 Draven Hidalgo Freshman Unattached 4:11.03 4:20.10 3:31.71 6:30.15 5:02.44 4:41.27 5:29.66
42 Todd Truelove FR-1 McPherson 6:09.63 3:58.28 5:54.36 5:57.42 5:05.48 6:18.80 4:59.37
44 Alexander Walters Senior Unattached 4:57.24 3:42.93 4:38.66 5:09.62 5:09.62 4:26.28 5:56.07
45 Francisco Montoya FR-1 McPherson 4:17.12 6:53.34 6:53.34 4:13.86 5:25.46 3:47.83 5:25.46
46 Apostolo Zuniga FR-1 Highland CC 4:14.59 5:20.72 4:01.36 6:59.90 5:30.63 5:40.55 6:36.76
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
13 Kade Gerlach JR-3 Friends 4:24.93 4:24.93 4:45.51 4:17.21 3:30.92 5:18.94
15 Logan Anglemyer FR-1 Friends 3:29.63 3:37.40 3:01.16 4:18.80 4:55.04 3:34.81
18 Caleb Meyer FR-1 Ottawa 4:34.63 4:21.42 4:18.78 4:24.06 5:06.31 3:04.85
23 Keaton Mannebach FR-1 Friends 4:15.89 4:04.89 3:48.38 4:35.15 5:19.18 3:37.37
24 Noah Cole FR-1 Friends 5:47.79 4:13.19 3:31.46 4:38.23 5:45.01 4:18.76
26 Liam Jones FR-1 Highland CC 3:41.05 4:34.22 4:28.62 4:39.81 5:32.98 3:27.06
27 Carson Martin FR-1 McPherson 3:41.48 5:53.25 5:47.64 4:40.35 4:15.12 5:30.82
31 Robbie Crager FR-1 Bethel (Kan.) 3:36.29 6:03.36 3:44.94 4:48.38 5:34.52 4:16.66
32 Luis Lozano SO-2 Garden City CC 3:22.23 4:25.79 6:09.80 4:48.90 5:58.24 5:43.79
38 Carter Funk FR-1 Bethel (Kan.) 4:14.90 4:14.90 4:23.90 4:59.88 4:08.90 5:20.88
43 Maliki Pope FR-1 Southwestern (Kan.) 5:39.59 6:41.33 4:37.84 5:08.71 4:25.49 4:28.58
  Maquire Sole FR-1 Butler CC DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Rayan Khiyara FR-1 Sterling DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Jacob Baer FR-1 Southwestern (Kan.) DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
9 Edwin Kipainoi FR-1 Cloud County CC 3:04.88 3:02.34 4:13.25
11 Angel Ayala FR-1 Garden City CC 4:47.08 4:39.39 4:16.32
12 Logan Krenn JR-3 Friends 3:53.65 4:29.59 4:16.75
14 Daniel Birchell FR-1 Butler CC 4:23.13 5:12.15 4:17.97
16 Umimana Rukundo FR-1 Pratt CC 5:25.89 5:23.28 4:20.71
17 Jesse Freeman   Unattached 4:37.08 5:08.44 4:21.39
19 Billy Kiprono   Mx3 Elite 4:48.52 4:19.13 4:27.14
21 Laytham Magana FR-1 Bethel (Kan.) 3:54.08 3:27.17 4:29.05
22 Javyn Contreras FR-1 Cowley College 5:39.83 3:08.79 4:29.70
28 Nathan Mier SO-2 Friends 5:39.77 5:45.39 4:40.80
33 Cordale Harrison JR-3 Friends 4:29.70 6:05.40 4:50.00
  Garrett Kinsey SR-4 Tabor DNS DNS DNS
  Pierce Klaassen SO-2 Tabor DNS DNS DNS
  Nick Morgan FR-1 Bethel (Kan.) DNS DNS DNS
Men's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Habtamu Geta FR-1 Cloud County CC 2:46.15 4:21.09 3:52.61 4:30.58 3:57.35
2 Saba Khvichava SO-2 Cloud County CC 3:29.06 4:11.82 4:28.45 3:29.06 3:57.56
3 Joshua Sorensen FR-1 Friends 3:13.12 3:56.03 4:22.26 4:55.63 3:58.41
4 Michael Iyali FR-1 Cloud County CC 3:36.71 4:22.47 4:41.73 3:10.23 4:00.79
5 Rylan Cheney FR-1 Cloud County CC 2:51.41 4:58.73 4:53.84 3:50.17 4:04.86
6 Mauro Arancibia Campos JR-3 Bethel (Kan.) 5:23.37 3:16.51 5:03.47 3:58.79 4:08.74
7 Zach McPhee FR-1 Pratt CC 5:09.87 3:27.41 5:04.87 4:44.88 4:09.89
8 Xoel Rodriguez-Abad FR-1 Cowley College 4:04.17 4:09.21 3:33.97 3:23.90 4:11.72
10 Goran Duijsters FR-1 Cowley College 3:40.82 3:12.90 4:44.27 5:29.96 4:13.81
20 Santiago Nunez FR-1 Cowley College 5:32.21 3:53.09 4:49.35 4:54.71 4:27.91
  Awet Beraki SO-2 Cloud County CC DNS DNS DNS DNS DNS
  Adrian Diaz-Lopez FR-1 Cowley College DNS DNS DNS DNS DNS
  Riley Ballou-Lyngstad JR-3 Tabor DNS DNS DNS DNS DNS
  Logan Horning SO-2 Friends DNS DNS DNS DNS DNS