April 9-10, 2021
|
Friends University - Wichita, KS
|
Timing: Heartland Timing
ICON KEY: NCAA DII Auto NCAA DII Prov NJCAA DI NAIA A NAIA B

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Habtamu Geta FR-1 Cloud County CC 1:43.38 2:20.55 1:56.15
2 Tarik Xavier FR-1 Butler CC 1:25.57 2:01.91 1:57.22
3 Isaiah Bartel FR-1 Bethel (Kan.) 1:28.17 1:32.88 1:57.56
4 Saba Khvichava SO-2 Cloud County CC 1:28.35 1:29.53 1:57.80
5 Dawson Crawley FR-1 Cowley College 1:44.58 1:30.32 1:58.84
6 Mauro Arancibia Campos JR-3 Bethel (Kan.) 1:58.91 2:29.83 1:58.91
7 Michael Iyali FR-1 Cloud County CC 2:07.11 1:35.93 1:59.91
8 Phillip Armbrister SO-2 Butler CC 2:02.56 1:48.14 2:00.15
9 Nathaniel Hubbard FR-1 Cowley College 2:16.91 1:41.78 2:01.16
10 Juan Tovar FR-1 Butler CC 1:37.38 2:29.72 2:01.72
11 Tyler Stevenson FR-1 Ottawa 1:30.40 1:26.73 2:02.15
12 Cole Hinton SR-4 McPherson 2:14.13 1:44.60 2:03.05
13 Christian Escritt JR-3 Southern Nazarene 1:54.59 2:38.94 2:03.21
14 Julio Martinez   KC Smoke 2:29.48 2:07.24 2:03.53
15 Edwin Olvera FR-1 Cowley College 1:31.42 2:24.55 2:03.54
16 Nick Morgan FR-1 Bethel (Kan.) 1:51.26 2:06.10 2:03.62
17 Umimana Rukundo FR-1 Pratt CC 1:46.83 2:24.10 2:04.22
18 Tre' Vion Ware SO-2 Butler CC 2:11.78 1:58.11 2:04.32
19 Rylan Cheney FR-1 Cloud County CC 1:34.59 2:03.21 2:04.45
20 Billy Kiprono   Mx3 Elite 1:27.27 1:57.19 2:04.67
21 Laytham Magana FR-1 Bethel (Kan.) 2:32.20 1:51.03 2:04.75
22 Joba Fabiyi SO-2 Southern Nazarene 1:47.64 1:28.87 2:05.16
23 Shane Calvin FR-1 Kansas Wesleyan 2:09.54 1:31.81 2:05.76
24 Dennis Green FR-1 Southern Nazarene 1:53.31 1:52.05 2:05.89
25 Zach McPhee FR-1 Pratt CC 1:33.74 2:00.34 2:06.67
26 Jose Pena SR-4 Southern Nazarene 2:43.18 2:35.53 2:07.48
27 Brian Jinanwa FR-1 Southwestern (Kan.) 2:01.12 2:06.22 2:07.49
28 Isaac Oquendo FR-1 Friends 2:09.07 2:42.30 2:07.79
29 Kayron Johnson SO-2 Ottawa 2:36.13 2:18.21 2:07.97
30 Trey Stramel FR-1 Kansas Wesleyan 2:37.08 2:35.79 2:08.75
31 Timothy Nyinguan FR-1 Cloud County CC 1:56.25 2:45.33 2:09.16
32 Cody Fitch   Unattached 2:09.17 1:34.30 2:09.17
33 Garrett Kinsey SR-4 Tabor 2:26.71 2:44.89 2:09.83
34 Tray Coleman FR-1 Tabor 1:50.39 2:29.34 2:09.86
35 Robbie Crager FR-1 Bethel (Kan.) 2:17.89 2:00.65 2:12.58
36 Carlos Soto FR-1 Southern Nazarene 1:38.99 2:45.87 2:13.76
37 Josh Lewis FR-1 Southern Nazarene 2:33.07 1:48.76 2:14.27
38 Nathan Mier SO-2 Friends 2:18.53 2:09.11 2:14.49
39 Marcquiece Cade FR-1 Cloud County CC 2:29.82 2:31.17 2:14.97
40 Keaton Mannebach FR-1 Friends 2:23.28 2:16.53 2:15.17
41 Richard Whatley Jr. FR-1 Cowley College 2:44.14 2:06.16 2:15.65
42 Abesolom Mekuria SR-4 Southern Nazarene 2:44.22 2:36.01 2:16.85
43 Jose Torres SR-4 Southwest (N.M.) 2:21.29 2:39.12 2:17.17
44 Michael Vongphakdy FR-1 Kansas Wesleyan 2:59.12 2:57.74 2:17.78
45 Cobie Villegas FR-1 Tabor 2:44.20 2:09.71 2:17.98
46 Stevie Merrill FR-1 Kansas Wesleyan 2:32.29 2:02.95 2:19.71
47 Carter Funk FR-1 Bethel (Kan.) 2:38.89 2:30.38 2:21.86
48 Luis Manqueros FR-1 Butler CC 2:48.19 2:22.53 2:22.53
49 Maliki Pope FR-1 Southwestern (Kan.) 3:11.62 3:14.61 2:29.70
50 Alexander Walters Senior Unattached 3:06.76 2:11.55 2:42.40
  Aaron Espinoza SO-2 Friends NT NT NT
  Lamar Weeden JR-3 Ottawa NT NT NT
  Andrew Betton FR-1 Cloud County CC DNS DNS DNS
  Awet Beraki SO-2 Cloud County CC DNS DNS DNS
  Christopher Rosas FR-1 Ottawa DNS DNS DNS
  Maquire Sole FR-1 Butler CC DNS DNS DNS
  Jacob Baer FR-1 Southwestern (Kan.) DNS DNS DNS
  Riley Ballou-Lyngstad JR-3 Tabor DNS DNS DNS
  Pierce Klaassen SO-2 Tabor DNS DNS DNS
  Noah Cole FR-1 Friends DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
27 Brian Jinanwa FR-1 Southwestern (Kan.) 2:11.32 2:07.49 2:44.47 1:35.62
28 Isaac Oquendo FR-1 Friends 1:44.79 2:07.79 1:51.18 1:47.35
37 Josh Lewis FR-1 Southern Nazarene 2:51.87 2:14.27 2:12.93 2:00.85
38 Nathan Mier SO-2 Friends 2:49.46 2:14.49 1:40.87 1:54.32
39 Marcquiece Cade FR-1 Cloud County CC 2:02.83 2:14.97 1:53.38 2:37.92
40 Keaton Mannebach FR-1 Friends 2:27.34 2:15.17 1:49.49 1:57.60
43 Jose Torres SR-4 Southwest (N.M.) 2:56.95 2:17.17 2:40.49 1:53.86
44 Michael Vongphakdy FR-1 Kansas Wesleyan 2:54.98 2:17.78 1:59.87 1:40.58
46 Stevie Merrill FR-1 Kansas Wesleyan 2:36.48 2:19.71 2:30.89 2:40.67
49 Maliki Pope FR-1 Southwestern (Kan.) 2:29.70 2:29.70 2:26.71 1:47.79
50 Alexander Walters Senior Unattached 2:16.42 2:42.40 2:39.16 3:05.14
  Andrew Betton FR-1 Cloud County CC DNS DNS DNS DNS
  Maquire Sole FR-1 Butler CC DNS DNS DNS DNS
  Jacob Baer FR-1 Southwestern (Kan.) DNS DNS DNS DNS
  Christopher Rosas FR-1 Ottawa DNS DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
16 Nick Morgan FR-1 Bethel (Kan.) 1:37.66 1:43.84 2:03.62
21 Laytham Magana FR-1 Bethel (Kan.) 1:32.32 1:38.56 2:04.75
23 Shane Calvin FR-1 Kansas Wesleyan 2:00.73 2:12.05 2:05.76
24 Dennis Green FR-1 Southern Nazarene 2:14.71 1:36.94 2:05.89
26 Jose Pena SR-4 Southern Nazarene 2:27.88 1:59.84 2:07.48
30 Trey Stramel FR-1 Kansas Wesleyan 2:22.92 2:25.49 2:08.75
32 Cody Fitch   Unattached 1:47.22 2:35.01 2:09.17
35 Robbie Crager FR-1 Bethel (Kan.) 1:47.39 1:55.35 2:12.58
36 Carlos Soto FR-1 Southern Nazarene 1:44.34 2:11.09 2:13.76
42 Abesolom Mekuria SR-4 Southern Nazarene 2:16.85 2:33.28 2:16.85
45 Cobie Villegas FR-1 Tabor 2:34.54 2:05.57 2:17.98
47 Carter Funk FR-1 Bethel (Kan.) 2:54.49 2:26.12 2:21.86
48 Luis Manqueros FR-1 Butler CC 2:32.51 2:13.98 2:22.53
  Pierce Klaassen SO-2 Tabor DNS DNS DNS
  Noah Cole FR-1 Friends DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
10 Juan Tovar FR-1 Butler CC 1:38.60 1:25.21 2:19.98 2:01.72 2:01.72 2:17.55 2:35.81
11 Tyler Stevenson FR-1 Ottawa 2:36.36 1:32.84 2:00.93 2:02.15 1:43.83 2:31.47 1:53.60
12 Cole Hinton SR-4 McPherson 2:30.12 2:07.98 2:16.59 2:03.05 1:26.14 1:44.60 1:32.29
14 Julio Martinez   KC Smoke 2:24.53 2:17.12 2:30.71 2:03.53 2:31.95 2:13.42 2:15.89
17 Umimana Rukundo FR-1 Pratt CC 1:44.35 1:33.17 2:11.68 2:04.22 1:28.20 2:26.58 2:17.89
18 Tre' Vion Ware SO-2 Butler CC 1:38.22 1:39.46 2:26.70 2:04.32 1:29.51 1:40.70 1:35.73
20 Billy Kiprono   Mx3 Elite 1:53.45 1:29.77 2:14.65 2:04.67 2:37.09 1:28.52 1:52.21
22 Joba Fabiyi SO-2 Southern Nazarene 2:42.71 1:28.87 2:30.20 2:05.16 1:53.90 2:27.69 1:56.40
29 Kayron Johnson SO-2 Ottawa 2:09.25 2:23.33 2:10.53 2:07.97 2:42.53 2:29.73 1:52.62
31 Timothy Nyinguan FR-1 Cloud County CC 1:42.04 1:58.83 2:09.16 2:09.16 2:14.33 2:15.62 1:42.04
33 Garrett Kinsey SR-4 Tabor 2:05.94 1:32.18 1:51.66 2:09.83 1:33.48 2:22.82 2:30.61
34 Tray Coleman FR-1 Tabor 1:55.58 1:36.10 2:20.25 2:09.86 1:56.88 2:00.77 1:43.89
  Lamar Weeden JR-3 Ottawa NT NT NT NT NT NT NT
  Aaron Espinoza SO-2 Friends NT NT NT NT NT NT NT
  Awet Beraki SO-2 Cloud County CC DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Habtamu Geta FR-1 Cloud County CC 1:56.15 2:26.35 2:31.00 2:00.80 1:31.76
2 Tarik Xavier FR-1 Butler CC 1:57.22 2:06.60 1:54.88 2:15.98 2:26.53
3 Isaiah Bartel FR-1 Bethel (Kan.) 1:57.56 1:24.65 2:08.14 1:25.82 1:23.47
4 Saba Khvichava SO-2 Cloud County CC 1:57.80 2:16.65 2:08.41 2:15.47 2:28.43
5 Dawson Crawley FR-1 Cowley College 1:58.84 1:55.28 1:50.53 2:02.41 1:42.21
6 Mauro Arancibia Campos JR-3 Bethel (Kan.) 1:58.91 2:03.67 1:28.00 2:01.29 1:56.54
7 Michael Iyali FR-1 Cloud County CC 1:59.91 2:23.90 2:26.29 2:08.31 2:11.91
8 Phillip Armbrister SO-2 Butler CC 2:00.15 2:14.57 1:37.33 2:00.15 1:38.53
9 Nathaniel Hubbard FR-1 Cowley College 2:01.16 2:16.91 2:32.67 1:36.93 1:55.11
13 Christian Escritt JR-3 Southern Nazarene 2:03.21 2:37.71 2:26.62 2:31.55 2:09.37
15 Edwin Olvera FR-1 Cowley College 2:03.54 2:24.55 2:20.84 2:09.72 2:28.25
19 Rylan Cheney FR-1 Cloud County CC 2:04.45 2:35.57 2:20.63 1:35.83 1:49.52
25 Zach McPhee FR-1 Pratt CC 2:06.67 1:33.74 2:19.34 2:07.94 2:23.14
41 Richard Whatley Jr. FR-1 Cowley College 2:15.65 2:41.43 2:45.50 2:12.94 1:34.96
  Riley Ballou-Lyngstad JR-3 Tabor DNS DNS DNS DNS DNS