April 22, 2021
|
UNM Track & Field Complex - Albuquerque, NM
|
5120 ft. elevation
ICON KEY: NCAA DII Auto NCAA DII Prov NJCAA DI NAIA A NAIA B

Men 1500m Run

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Daniel Beam   Western New Mexico 3:09.49 4:06.08
2 Michael Anzures   Western New Mexico 4:33.45 4:10.87
3 Steven Nez SO-2 Fort Lewis 2:57.01 4:12.87
4 Anekin Hetman FR-1 New Mexico St. 5:24.60 4:13.59
5 Elvis Chelak FR-1 Fort Lewis 4:18.73 4:13.65
6 Nicholas Hernandez JR-3 Embry-Riddle Arizona 4:33.39 4:15.50
7 Eli Ortiz FR-1 New Mexico JC 3:41.10 4:17.09
8 Victor Kibet FR-1 New Mexico JC 4:25.35 4:17.62
9 Josh Kutcher FR-1 Adams State 3:41.79 4:17.89
10 Trevor Chapman   Unattached 5:04.74 4:18.25
11 Demetris Love, Jr. FR-1 Embry-Riddle Arizona 5:08.89 4:21.77
12 Cody Hepker   Western New Mexico 4:34.87 4:21.78
13 Pedro Espinoza SO-2 New Mexico St. 3:09.01 4:22.51
14 Nick Ortiz FR-1 New Mexico St. 4:00.00 4:23.73
15 Asa Demert FR-1 Fort Lewis 5:03.65 4:24.04
16 Dylan Godfrey SR-4 New Mexico St. 3:08.37 4:25.30
17 Joshua Lara   Western New Mexico 3:32.49 4:25.61
18 John Hall   UNAT-New Mexico Highlands 3:13.06 4:28.13
19 Alexander Service FR-1 Embry-Riddle Arizona 5:17.65 4:29.19
20 Austin Luttrell JR-3 Embry-Riddle Arizona 3:45.27 4:31.41
21 Toby Kirk JR-3 Eastern New Mexico 4:50.43 4:39.26
22 Wacey Begay SO-2 Fort Lewis 5:33.44 4:42.57
23 Ricky Diaz FR-1 Eastern New Mexico 4:35.91 4:56.67
Men 1500m Run Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Daniel Beam   Western New Mexico 4:06.08 3:41.48 3:34.09 4:28.23
2 Michael Anzures   Western New Mexico 4:10.87 3:40.77 4:30.94 4:58.54
3 Steven Nez SO-2 Fort Lewis 4:12.87 2:59.54 4:15.40 3:37.47
4 Anekin Hetman FR-1 New Mexico St. 4:13.59 4:00.91 4:46.56 2:57.52
5 Elvis Chelak FR-1 Fort Lewis 4:13.65 3:45.75 4:41.56 4:18.73
6 Nicholas Hernandez JR-3 Embry-Riddle Arizona 4:15.50 3:34.62 3:14.18 4:02.73
8 Victor Kibet FR-1 New Mexico JC 4:17.62 3:23.52 4:09.90 3:54.44
9 Josh Kutcher FR-1 Adams State 4:17.89 4:07.58 3:41.79 4:56.58
10 Trevor Chapman   Unattached 4:18.25 4:20.84 4:38.91 4:36.33
11 Demetris Love, Jr. FR-1 Embry-Riddle Arizona 4:21.77 3:37.27 5:24.60 5:11.51
12 Cody Hepker   Western New Mexico 4:21.78 5:03.67 5:35.08 5:24.61
16 Dylan Godfrey SR-4 New Mexico St. 4:25.30 3:58.77 4:57.14 3:24.29
19 Alexander Service FR-1 Embry-Riddle Arizona 4:29.19 4:34.58 3:56.89 3:46.12
Men 1500m Run Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
7 Eli Ortiz FR-1 New Mexico JC 3:51.38 5:26.51 3:17.96 5:08.51 4:17.09
13 Pedro Espinoza SO-2 New Mexico St. 5:28.14 4:40.89 3:40.51 3:16.89 4:22.51
14 Nick Ortiz FR-1 New Mexico St. 3:25.71 5:37.58 4:18.46 3:44.17 4:23.73
15 Asa Demert FR-1 Fort Lewis 5:01.01 5:37.98 3:25.96 4:18.76 4:24.04
17 Joshua Lara   Western New Mexico 3:35.15 5:37.33 3:29.84 4:54.83 4:25.61
18 John Hall   UNAT-New Mexico Highlands 4:20.09 5:13.72 4:06.68 4:09.36 4:28.13
20 Austin Luttrell JR-3 Embry-Riddle Arizona 3:18.13 4:42.27 5:28.41 3:09.99 4:31.41
21 Toby Kirk JR-3 Eastern New Mexico 3:29.45 5:12.78 5:46.29 5:18.36 4:39.26
22 Wacey Begay SO-2 Fort Lewis 5:10.83 5:47.57 4:00.19 4:11.49 4:42.57
23 Ricky Diaz FR-1 Eastern New Mexico 5:02.61 5:56.01 4:18.11 6:25.68 4:56.67