April 10, 2021
|
Indiana Tech - Fort Wayne, IN
|
Timing: wwww.crossroadstiming.com
ICON KEY: NCAA DII Auto NCAA DII Prov NCCAA NAIA A NAIA B

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Kelli Smith SR-4 Cornerstone 5:34.29 4:14.17 4:19.70 4:36.27
2 Aspen Dirr SR-4 Huntington 6:03.13 4:40.86 3:32.77 4:43.69
3 Lexi Jackson JR-3 Indiana Kokomo 3:38.15 6:13.16 3:49.64 4:47.04
4 Hannah Wappes SR-4 Huntington 5:59.29 4:25.82 5:41.76 4:52.10
5 Colette Lark JR-3 Aquinas 5:33.25 4:24.81 4:45.64 4:57.54
6 Annika Alderfer Fisher FR-1 Goshen 3:46.65 6:21.73 5:39.97 4:58.22
7 Kathy Potter FR-1 Purdue Fort Wayne 6:18.05 5:21.05 5:24.05 5:00.04
8 Casey Lechner SO-2 Indiana Kokomo 3:36.73 3:39.78 4:53.04 5:05.25
9 Naomi Ross Richer FR-1 Goshen 4:34.99 5:29.99 5:11.65 5:05.54
10 Teona Feldpausch JR-3 Spring Arbor 4:01.60 3:43.25 4:01.60 5:05.82
11 Eva Chmielewski JR-3 Aquinas 5:53.84 5:25.90 3:46.58 5:10.38
12 Christina Shaginaw   Purdue Northwest 5:17.40 4:08.94 4:40.06 5:11.17
13 Hannah Loeffler SO-2 Taylor 3:38.55 4:50.36 4:40.99 5:12.21
14 Amanda Maurer SO-2 Aquinas 6:33.73 3:41.86 4:19.36 5:12.48
15 Catherine Newhart JR-3 Marian (Ind.) 6:30.53 4:27.70 6:11.63 5:14.94
16 Allyson Slone JR-3 Rochester (MI) 6:23.08 4:44.94 4:41.77 5:16.59
17 Emma Cougill FR-1 Bethel (Ind.) 6:49.40 3:45.33 6:30.36 5:17.36
18 Liz Loichinger FR-1 Marian (Ind.) 3:58.52 3:52.16 4:43.04 5:18.02
19 Julia Arruda FR-1 Indiana East 4:53.82 4:47.36 3:49.24 5:22.87
20 Juli Kroll Freshman Purdue Northwest 5:42.60 6:53.70 4:25.03 5:23.20
21 Karen Dorantes JR-3 St. Xavier 6:18.51 5:36.45 5:00.87 5:23.51
22 Sydni Montgomery SO-2 Marian (Ind.) 4:26.83 6:59.77 5:09.13 5:25.40
23 Megan Teitge   Purdue Northwest 4:17.69 5:52.29 4:01.38 5:26.19
24 Maria Christoff FR-1 Marian (Ind.) 6:09.80 6:58.88 6:55.61 5:27.25
25 Clare Oehler-O’Sullivan   Illinois Track Club 3:53.19 5:15.30 4:19.46 5:28.43
26 Mikeelie Jensen   Illinois Track Club 6:48.00 5:58.65 6:05.23 5:29.03
27 Celeste Arroyo FR-1 Goshen 4:33.50 6:05.76 6:32.12 5:29.51
28 Mari Hudson FR-1 Marian (Ind.) 5:56.70 4:34.13 4:53.94 5:30.27
29 Sandra Fredericks SO-2 Cornerstone 4:09.99 3:53.33 5:43.32 5:33.32
30 Megan Cooper FR-1 Bethel (Ind.) 7:13.40 4:10.04 4:40.04 5:33.38
31 Clara Burdette JR-3 St. Francis (Ind.) 4:46.59 7:11.57 5:50.65 5:37.16
32 Whitley Blake   Indiana Tech Developmental 5:23.74 5:50.71 5:47.34 5:37.22
33 Wilma Rishko   Illinois Track Club 4:33.38 6:28.13 4:13.13 5:37.50
34 April Chrisman SO-2 Indiana Kokomo 6:05.61 6:08.99 7:13.31 5:38.52
35 Abby Page FR-1 Indiana East 6:57.48 4:55.29 5:56.38 5:39.41
36 Julia Turner FR-1 Spring Arbor 7:12.36 5:57.47 5:23.42 5:40.44
37 Laurynn Garcia FR-1 Lourdes 6:08.76 7:06.80 7:06.80 5:41.44
38 Emma Kosek SR-4 Lourdes 5:03.25 6:29.40 5:06.70 5:44.60
39 Lydia Holsopple SO-2 Goshen 5:03.83 5:52.17 7:18.48 5:45.26
40 Angela Wu   Illinois Track Club 4:06.04 4:16.44 4:44.16 5:46.53
41 Korissa Vanover   Indiana Tech Developmental 6:14.92 7:00.04 6:56.57 5:47.14
42 Emma St. Peters SO-2 Huntington 6:38.68 4:36.28 4:53.77 5:49.72
43 Isabella DiMilia SR-4 Madonna 5:07.62 4:35.80 6:57.23 5:53.58
44 Ciara Bazam SO-2 Madonna 6:40.34 4:11.54 7:15.77 5:54.28
45 Lauren Marsh FR-1 Huntington 6:43.84 5:53.81 6:25.97 5:57.38
46 Olivia Lushin FR-1 Indiana Kokomo 5:47.52 4:14.37 5:33.19 5:58.26
47 Lauren Bartels   Illinois Track Club 4:58.12 5:51.99 5:30.44 5:59.17
48 Katrina Kline FR-1 Rochester (MI) 6:04.67 5:20.91 5:06.33 6:04.67
49 Serena Perez-Takaya JR-3 St. Francis (Ind.) 5:00.13 6:48.51 6:40.17 6:56.84
50 Maria Cavacini FR-1 Marian (Ind.) 8:24.93 5:58.20 7:02.93 7:11.56
  Kadie Spoor SO-2 Goshen DNS DNS DNS DNS
  Hailey Janssen   Purdue Northwest DNS DNS DNS DNS
  Lauren Rinehart FR-1 Marian (Ind.) DNS DNS DNS DNS
  Zoe Antel FR-1 Aquinas DNS DNS DNS DNS
  Bailley McConnell SO-2 Cornerstone DNS DNS DNS DNS
  Madeline Spaulding SO-2 Cedarville DNS DNS DNS DNS
  Martha Bergley FR-1 Cedarville DNS DNS DNS DNS
Women's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Kelli Smith SR-4 Cornerstone 3:24.44 5:39.82 3:27.21 4:36.27 3:38.26 5:09.43
2 Aspen Dirr SR-4 Huntington 4:38.02 4:38.02 6:08.80 4:43.69 5:43.27 3:58.30
3 Lexi Jackson JR-3 Indiana Kokomo 5:04.27 6:01.67 5:04.27 4:47.04 3:20.93 4:03.99
4 Hannah Wappes SR-4 Huntington 3:36.16 4:28.74 4:46.26 4:52.10 4:55.03 5:56.37
5 Colette Lark JR-3 Aquinas 5:06.47 4:33.74 4:45.64 4:57.54 5:09.45 6:14.90
6 Annika Alderfer Fisher FR-1 Goshen 4:37.35 4:55.24 3:31.74 4:58.22 4:07.53 4:34.37
7 Kathy Potter FR-1 Purdue Fort Wayne 4:12.04 3:57.04 6:18.05 5:00.04 5:36.05 5:24.05
8 Casey Lechner SO-2 Indiana Kokomo 6:33.78 5:41.88 5:14.41 5:05.25 4:16.41 5:41.88
9 Naomi Ross Richer FR-1 Goshen 4:01.38 4:34.99 5:42.21 5:05.54 6:00.54 6:28.04
10 Teona Feldpausch JR-3 Spring Arbor 5:54.76 6:06.99 4:47.47 5:05.82 5:11.94 4:59.71
11 Eva Chmielewski JR-3 Aquinas 6:06.25 5:07.28 6:06.25 5:10.38 5:38.32 3:59.00
12 Christina Shaginaw   Purdue Northwest 4:21.39 4:46.28 6:16.52 5:11.17 4:27.61 4:15.16
15 Catherine Newhart JR-3 Marian (Ind.) 3:46.76 5:18.09 6:30.53 5:14.94 5:30.69 6:30.53
18 Liz Loichinger FR-1 Marian (Ind.) 5:43.47 5:30.74 6:53.43 5:18.02 6:53.43 6:08.91
21 Karen Dorantes JR-3 St. Xavier 5:23.51 3:46.46 4:12.34 5:23.51 7:00.57 3:52.93
23 Megan Teitge   Purdue Northwest 5:52.29 6:51.00 5:26.19 5:26.19 6:31.43 4:24.22
27 Celeste Arroyo FR-1 Goshen 5:32.81 5:06.45 4:40.09 5:29.51 6:51.89 3:53.96
30 Megan Cooper FR-1 Bethel (Ind.) 5:16.71 4:00.04 5:43.39 5:33.38 4:30.04 6:46.73
  Madeline Spaulding SO-2 Cedarville DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Hailey Janssen   Purdue Northwest DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Women's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
13 Hannah Loeffler SO-2 Taylor 6:11.53 5:12.21 5:46.56
14 Amanda Maurer SO-2 Aquinas 6:11.86 5:12.48 3:54.36
19 Julia Arruda FR-1 Indiana East 5:58.39 5:22.87 3:46.01
20 Juli Kroll Freshman Purdue Northwest 4:41.19 5:23.20 5:36.13
22 Sydni Montgomery SO-2 Marian (Ind.) 6:43.50 5:25.40 6:30.48
24 Maria Christoff FR-1 Marian (Ind.) 5:04.35 5:27.25 6:39.25
25 Clare Oehler-O’Sullivan   Illinois Track Club 6:57.11 5:28.43 3:49.90
26 Mikeelie Jensen   Illinois Track Club 6:38.13 5:29.03 5:15.87
28 Mari Hudson FR-1 Marian (Ind.) 4:24.22 5:30.27 6:49.54
33 Wilma Rishko   Illinois Track Club 5:27.38 5:37.50 6:41.63
34 April Chrisman SO-2 Indiana Kokomo 7:03.15 5:38.52 6:02.22
35 Abby Page FR-1 Indiana East 5:19.05 5:39.41 5:29.23
36 Julia Turner FR-1 Spring Arbor 6:28.11 5:40.44 4:18.74
37 Laurynn Garcia FR-1 Lourdes 4:02.43 5:41.44 4:39.98
38 Emma Kosek SR-4 Lourdes 4:11.56 5:44.60 5:58.39
42 Emma St. Peters SO-2 Huntington 5:04.26 5:49.72 5:18.25
45 Lauren Marsh FR-1 Huntington 7:19.58 5:57.38 4:17.32
47 Lauren Bartels   Illinois Track Club 7:00.23 5:59.17 5:48.40
  Zoe Antel FR-1 Aquinas DNS DNS DNS
  Martha Bergley FR-1 Cedarville DNS DNS DNS
Women's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
16 Allyson Slone JR-3 Rochester (MI) 5:16.59
17 Emma Cougill FR-1 Bethel (Ind.) 5:17.36
29 Sandra Fredericks SO-2 Cornerstone 5:33.32
31 Clara Burdette JR-3 St. Francis (Ind.) 5:37.16
32 Whitley Blake   Indiana Tech Developmental 5:37.22
39 Lydia Holsopple SO-2 Goshen 5:45.26
40 Angela Wu   Illinois Track Club 5:46.53
41 Korissa Vanover   Indiana Tech Developmental 5:47.14
43 Isabella DiMilia SR-4 Madonna 5:53.58
44 Ciara Bazam SO-2 Madonna 5:54.28
46 Olivia Lushin FR-1 Indiana Kokomo 5:58.26
48 Katrina Kline FR-1 Rochester (MI) 6:04.67
49 Serena Perez-Takaya JR-3 St. Francis (Ind.) 6:56.84
50 Maria Cavacini FR-1 Marian (Ind.) 7:11.56
  Bailley McConnell SO-2 Cornerstone DNS
  Lauren Rinehart FR-1 Marian (Ind.) DNS
  Kadie Spoor SO-2 Goshen DNS