April 10, 2021
|
Indiana Tech - Fort Wayne, IN
|
Timing: wwww.crossroadstiming.com
ICON KEY: NCAA DII Auto NCAA DII Prov NCCAA NAIA A NAIA B

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Diego Gomez Junior Purdue Northwest 3:23.75 3:11.62 4:02.55
2 Joe Barrett SO-2 Marian (Ind.) 3:00.62 4:45.58 4:04.08
3 Alex Weber SR-4 Cedarville 5:18.74 4:27.25 4:05.18
4 Jordan Freese   Indiana Tech Developmental 3:01.97 4:30.49 4:05.90
5 Russell Schultz JR-3 Cedarville 3:45.86 3:06.15 4:08.19
6 Braedon Killion SO-2 Cedarville 5:01.39 5:11.35 4:09.08
7 Nathan Stout JR-3 Spring Arbor 3:07.76 3:55.32 4:10.34
8 Sam Stage FR-1 Marian (Ind.) 5:23.12 4:25.51 4:10.48
9 Justin Fleming SO-2 Indiana Tech 5:23.24 4:30.62 4:10.57
10 Will Hanak FR-1 Cedarville 4:55.00 3:39.36 4:12.13
11 Nikita Smyrnov   Illinois Track Club 4:47.11 4:21.71 4:14.08
12 Jordan Shoemaker FR-1 Bethel (Ind.) 5:22.32 5:06.98 4:15.81
13 Oneel Occenat FR-1 Purdue Fort Wayne 3:55.72 5:25.39 4:16.21
14 Colin Cramer JR-3 Cedarville 5:25.52 3:12.24 4:16.31
15 Ethan Oudbier FR-1 Cornerstone 5:28.32 3:17.51 4:16.50
16 Jake Willison   Indiana Tech Developmental 3:52.13 3:59.87 4:17.92
17 Mason Blizzard FR-1 Shawnee State 4:11.81 5:11.51 4:19.59
18 Noah Kelsey   Indiana Tech Developmental 4:19.95 3:53.96 4:19.95
19 Matthew Hyter JR-3 Huntington 4:38.24 4:27.83 4:20.03
20 Andy Kohrman SO-2 St. Francis (Ind.) 4:46.33 4:54.14 4:20.30
21 Martin Marquez Freshman Purdue Northwest 5:00.41 3:05.47 4:21.22
22 Maxwell Pasche JR-3 St. Francis (Ind.) 3:10.80 4:26.60 4:21.37
23 Levi Trout FR-1 Lourdes 3:35.25 4:19.88 4:22.50
24 Caleb Beimfohr SO-2 Marian (Ind.) 5:10.26 4:07.16 4:22.93
25 Carter Leak Freshman Purdue Northwest 5:07.87 4:07.35 4:23.13
26 Tyson Agnew SO-2 St. Francis (Ind.) 4:55.05 3:28.11 4:23.43
27 Dereck Vogel FR-1 Indiana Kokomo 5:42.88 5:34.97 4:23.75
28 Cameron Chapman Junior Purdue Northwest 4:10.94 4:32.07 4:24.14
29 Nolan Portteus SO-2 Lourdes 5:36.34 4:59.26 4:24.83
30 Brandan Wright FR-1 Indiana East 5:02.89 5:13.52 4:25.69
31 Aden Burke SO-2 Bethel (Ind.) 3:07.48 3:47.66 4:27.83
32 Jacob Ropp FR-1 Bethel (Ind.) 5:19.13 5:11.08 4:28.17
33 Kole Hanke JR-3 Bethel (Ind.) 3:31.90 3:50.67 4:28.22
34 Norb Nieves   Illinois Track Club 3:53.45 3:10.52 4:28.33
35 Josiah Railton FR-1 Bethel (Ind.) 4:04.31 5:14.11 4:28.47
36 Rob Kloosterman FR-1 Aquinas 5:07.40 5:07.40 4:29.65
37 Philip Evory FR-1 Shawnee State 3:47.18 4:14.23 4:30.45
38 Kyle Rummel SR-4 Spring Arbor 3:14.84 3:58.14 4:30.61
39 Abram Enns FR-1 Cedarville 3:32.16 5:10.07 4:31.99
40 Thomas Hoggard JR-3 Shawnee State 3:22.91 4:36.95 4:34.20
41 Jack Hammond FR-1 Taylor 4:54.02 5:18.75 4:34.78
42 Alex Morris FR-1 Shawnee State 3:40.29 4:13.34 4:35.36
43 Adam Nadler FR-1 Indiana East 4:47.67 3:30.22 4:36.60
44 Kent Eagleson SO-2 Bethel (Ind.) 5:27.03 5:27.03 4:37.14
45 Simon Hagen SR-4 St. Ambrose 5:42.89 3:15.14 4:38.77
46 Caleb Kriesch SO-2 Spring Arbor 4:56.16 3:23.96 4:39.39
47 Evan Brown FR-1 Bethel (Ind.) 3:55.46 3:30.23 4:40.30
48 Brice Leveck FR-1 Shawnee State 5:00.04 3:44.33 4:40.41
49 Izaiah Doering FR-1 Indiana East 4:04.37 5:11.78 4:40.88
50 James Sottosanto   Indiana Tech Developmental 3:17.73 4:45.30 4:42.47
51 Hunter Parsons JR-3 Shawnee State 5:50.78 6:05.03 4:45.18
52 Kaleb Sanford FR-1 Lourdes 3:33.09 3:50.37 4:47.96
53 Logan Busz JR-3 Huntington 4:54.68 3:51.12 4:48.90
54 Geno Carone FR-1 Madonna 3:40.16 4:29.41 4:49.68
55 Matthew Spees SR-4 Spring Arbor 4:21.42 4:15.61 4:50.46
56 Luke Roland FR-1 Indiana East 5:35.85 4:05.32 4:52.04
57 Justin Detgen SR-4 Spring Arbor 4:10.47 4:10.47 4:54.66
58 Danny Parr FR-1 St. Ambrose 3:46.73 4:43.41 4:58.32
59 Dylan Devaney   Indiana Tech Developmental 4:53.66 3:56.73 4:59.65
60 Jose Sosa-Escamilla SO-2 Bethel (Ind.) 6:04.61 3:51.75 5:08.99
61 Justin Contreras JR-3 Bethel (Ind.) 3:41.73 3:54.22 5:12.29
62 Logan Blinn FR-1 St. Francis (Ind.) 5:49.23 7:12.22 5:45.77
  Gideon Howard FR-1 Spring Arbor NT NT NT
  Abraham Longoria FR-1 Bethel (Ind.) NT NT NT
  Jalen Banfill FR-1 Cornerstone NT NT NT
  Tyson Curry   Indiana Tech Developmental DNS DNS DNS
  Dawson Block JR-3 Cedarville DNS DNS DNS
  Adam Klauck SO-2 Cedarville DNS DNS DNS
  Marcus Fierek SR-4 Marian (Ind.) DNS DNS DNS
  Justin Ayres JR-3 Huntington DNS DNS DNS
  Ramon Padilla FR-1 Lourdes DNS DNS DNS
  Garrett Melling FR-1 Davenport DNS DNS DNS
  Nathan Lozoya FR-1 Indiana Kokomo DNS DNS DNS
  Jaden Thompson   Illinois Track Club DNS DNS DNS
  Ben Eiffert FR-1 Taylor DNS DNS DNS
  Jacob Rubin   Illinois Track Club DNS DNS DNS
  Zach Morse SO-2 Spring Arbor DNS DNS DNS
  Luke LaPrad FR-1 Spring Arbor DNS DNS DNS
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Diego Gomez Junior Purdue Northwest 2:57.07 2:49.79 4:02.55 5:12.89 4:51.06
2 Joe Barrett SO-2 Marian (Ind.) 5:12.43 5:14.87 4:04.08 3:42.12 4:06.52
3 Alex Weber SR-4 Cedarville 3:48.02 3:08.79 4:05.18 2:58.99 4:02.73
5 Russell Schultz JR-3 Cedarville 5:22.65 5:20.17 4:08.19 3:13.59 3:26.00
6 Braedon Killion SO-2 Cedarville 4:21.54 4:38.97 4:09.08 4:16.56 4:04.10
7 Nathan Stout JR-3 Spring Arbor 3:57.83 4:05.34 4:10.34 3:55.32 3:57.83
8 Sam Stage FR-1 Marian (Ind.) 4:45.55 3:17.88 4:10.48 3:12.87 5:23.12
9 Justin Fleming SO-2 Indiana Tech 3:02.92 3:22.97 4:10.57 4:58.18 5:10.71
10 Will Hanak FR-1 Cedarville 3:49.44 4:19.70 4:12.13 4:09.61 3:49.44
11 Nikita Smyrnov   Illinois Track Club 5:02.36 5:20.14 4:14.08 4:49.66 4:06.46
13 Oneel Occenat FR-1 Purdue Fort Wayne 3:48.03 4:18.78 4:16.21 5:20.27 3:01.91
14 Colin Cramer JR-3 Cedarville 4:31.69 4:18.88 4:16.31 3:12.24 3:58.37
19 Matthew Hyter JR-3 Huntington 4:43.44 4:12.23 4:20.03 4:27.83 4:51.24
25 Carter Leak Freshman Purdue Northwest 3:30.51 3:56.82 4:23.13 3:27.88 5:21.02
52 Kaleb Sanford FR-1 Lourdes 6:05.71 4:36.45 4:47.96 5:48.44 6:05.71
  Zach Morse SO-2 Spring Arbor DNS DNS DNS DNS DNS
  Luke LaPrad FR-1 Spring Arbor DNS DNS DNS DNS DNS
  Ben Eiffert FR-1 Taylor DNS DNS DNS DNS DNS
  Jaden Thompson   Illinois Track Club DNS DNS DNS DNS DNS
  Marcus Fierek SR-4 Marian (Ind.) DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
12 Jordan Shoemaker FR-1 Bethel (Ind.) 4:15.81 5:12.09 3:47.67 4:28.60 3:45.12 5:22.32 4:15.81
20 Andy Kohrman SO-2 St. Francis (Ind.) 5:33.19 4:38.53 3:28.24 5:12.36 3:46.47 3:56.88 4:20.30
21 Martin Marquez Freshman Purdue Northwest 4:47.35 4:18.61 3:10.69 5:16.08 3:21.14 3:44.65 4:21.22
22 Maxwell Pasche JR-3 St. Francis (Ind.) 4:44.90 4:08.31 5:13.65 4:23.99 3:36.94 3:23.87 4:21.37
23 Levi Trout FR-1 Lourdes 5:22.88 5:12.38 3:11.63 3:48.38 5:25.50 3:43.13 4:22.50
24 Caleb Beimfohr SO-2 Marian (Ind.) 3:46.12 3:54.01 3:22.46 3:56.64 3:09.31 5:33.93 4:22.93
26 Tyson Agnew SO-2 St. Francis (Ind.) 5:05.58 3:57.09 4:31.34 3:25.48 3:25.48 5:37.19 4:23.43
27 Dereck Vogel FR-1 Indiana Kokomo 4:52.77 3:44.19 3:36.28 4:50.13 3:41.55 4:50.13 4:23.75
28 Cameron Chapman Junior Purdue Northwest 4:24.14 3:20.75 4:08.30 5:06.41 3:41.88 4:55.84 4:24.14
29 Nolan Portteus SO-2 Lourdes 4:43.37 3:18.63 5:07.21 5:23.10 5:38.99 4:24.83 4:24.83
30 Brandan Wright FR-1 Indiana East 5:16.18 5:26.80 5:16.18 3:27.24 3:13.96 3:53.81 4:25.69
31 Aden Burke SO-2 Bethel (Ind.) 3:07.48 5:48.18 3:10.16 5:18.72 5:10.69 4:38.55 4:27.83
33 Kole Hanke JR-3 Bethel (Ind.) 5:11.14 3:56.04 4:09.45 4:55.05 5:13.82 3:26.53 4:28.22
34 Norb Nieves   Illinois Track Club 5:16.63 4:39.07 3:13.20 4:49.80 5:08.58 3:40.03 4:28.33
36 Rob Kloosterman FR-1 Aquinas 4:53.92 4:26.96 3:57.30 3:41.12 4:16.17 5:28.98 4:29.65
38 Kyle Rummel SR-4 Spring Arbor 3:14.84 4:25.20 5:46.38 5:00.38 4:00.85 5:08.50 4:30.61
41 Jack Hammond FR-1 Taylor 5:48.97 5:02.26 4:21.04 3:34.33 4:32.04 4:18.30 4:34.78
46 Caleb Kriesch SO-2 Spring Arbor 4:22.63 5:49.24 4:33.81 4:14.25 3:40.72 4:33.81 4:39.39
  Garrett Melling FR-1 Davenport DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Adam Klauck SO-2 Cedarville DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
4 Jordan Freese   Indiana Tech Developmental 4:35.41 5:17.22 4:05.90
16 Jake Willison   Indiana Tech Developmental 4:05.03 4:38.56 4:17.92
18 Noah Kelsey   Indiana Tech Developmental 5:04.15 4:06.96 4:19.95
32 Jacob Ropp FR-1 Bethel (Ind.) 5:35.22 4:28.17 4:28.17
39 Abram Enns FR-1 Cedarville 3:43.04 4:31.99 4:31.99
43 Adam Nadler FR-1 Indiana East 5:51.29 4:55.97 4:36.60
44 Kent Eagleson SO-2 Bethel (Ind.) 5:27.03 4:48.23 4:37.14
45 Simon Hagen SR-4 St. Ambrose 5:37.32 3:45.81 4:38.77
47 Evan Brown FR-1 Bethel (Ind.) 5:30.76 5:16.74 4:40.30
49 Izaiah Doering FR-1 Indiana East 4:49.31 5:53.91 4:40.88
50 James Sottosanto   Indiana Tech Developmental 5:36.14 4:25.53 4:42.47
53 Logan Busz JR-3 Huntington 3:59.79 4:28.68 4:48.90
56 Luke Roland FR-1 Indiana East 4:17.00 3:59.48 4:52.04
58 Danny Parr FR-1 St. Ambrose 5:37.11 3:55.68 4:58.32
  Dawson Block JR-3 Cedarville DNS DNS DNS
  Justin Ayres JR-3 Huntington DNS DNS DNS
  Jacob Rubin   Illinois Track Club DNS DNS DNS
  Nathan Lozoya FR-1 Indiana Kokomo DNS DNS DNS
  Ramon Padilla FR-1 Lourdes DNS DNS DNS
  Tyson Curry   Indiana Tech Developmental DNS DNS DNS
Men's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
15 Ethan Oudbier FR-1 Cornerstone 4:16.50 3:38.03
17 Mason Blizzard FR-1 Shawnee State 4:19.59 3:32.87
35 Josiah Railton FR-1 Bethel (Ind.) 4:28.47 4:58.01
37 Philip Evory FR-1 Shawnee State 4:30.45 4:14.23
40 Thomas Hoggard JR-3 Shawnee State 4:34.20 4:01.30
42 Alex Morris FR-1 Shawnee State 4:35.36 5:22.18
48 Brice Leveck FR-1 Shawnee State 4:40.41 5:36.50
51 Hunter Parsons JR-3 Shawnee State 4:45.18 3:33.89
54 Geno Carone FR-1 Madonna 4:49.68 5:24.45
55 Matthew Spees SR-4 Spring Arbor 4:50.46 4:27.23
57 Justin Detgen SR-4 Spring Arbor 4:54.66 5:09.40
59 Dylan Devaney   Indiana Tech Developmental 4:59.65 5:29.62
60 Jose Sosa-Escamilla SO-2 Bethel (Ind.) 5:08.99 5:27.53
61 Justin Contreras JR-3 Bethel (Ind.) 5:12.29 5:12.29
62 Logan Blinn FR-1 St. Francis (Ind.) 5:45.77 4:36.62
  Abraham Longoria FR-1 Bethel (Ind.) NT NT
  Gideon Howard FR-1 Spring Arbor NT NT
  Jalen Banfill FR-1 Cornerstone NT NT