March 19-20, 2021
|
Georgia Tech-George C. Griffin Track - Atlanta, GA

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Shane Streich SR-4 Lipscomb 2:19.11 1:48.68 2:18.03
2 Jonathan Schwind JR-3 Lipscomb 1:24.98 1:48.94 2:20.54
3 Alex Thomas FR-1 Georgia Tech 1:56.67 1:51.11 2:22.22
4 Koi Williams SO-2 Kennesaw State 1:29.80 1:53.67 2:15.27
5 Joshua Williams SO-2 Georgia Tech 2:03.70 1:55.60 2:23.35
6 Steven Jackson FR-1 Boston College 1:27.88 1:55.63 1:54.48
7 Nick Nyman FR-1 Georgia Tech 1:21.00 1:55.71 1:55.71
8 Jacob Shewbert SR-4 Georgia Tech 2:20.12 1:55.80 2:29.39
9 Friend Weiler FR-1 Boston College 2:06.83 1:56.35 2:28.93
10 Erik Linden SO-2 Boston College 1:28.60 1:56.57 2:28.05
11 Mac Bloodworth FR-1 Georgia Tech 2:00.21 1:56.70 1:49.70
12 Ben Davies JR-3 Boston College 2:03.96 1:56.94 1:45.25
13 John Carter FR-1 Boston College 2:14.81 1:57.22 2:07.77
14 Reece Collie FR-1 Lipscomb 1:38.63 1:57.41 1:29.24
15 Harrison Fultz FR-1 Georgia Tech 1:28.26 1:57.68 1:56.51
16 David Reteneller SO-2 Georgia Tech 2:28.36 1:57.74 1:42.44
17 Colin Trigani JR-3 Boston College 1:50.88 1:57.95 1:23.75
18 Michael Hains JR-3 Boston College 2:06.47 1:58.19 2:20.65
19 Cameron Paulk FR-1 Kennesaw State 2:01.91 1:58.36 2:23.22
20 Lewis Ngwenya FR-1 Lipscomb 1:40.73 1:58.50 2:26.94
21 Lee Keil SO-2 Georgia Tech 2:28.54 1:58.83 1:32.69
22 Edward Tristine FR-1 Boston College 2:26.53 1:59.13 1:36.50
23 Brian Risse FR-1 Lipscomb 1:32.28 1:59.84 1:40.67
24 Henrik Anderson SO-2 Georgia Tech 2:03.51 1:59.91 2:27.49
25 Gavin Frick FR-1 Kennesaw State 2:06.34 2:00.32 1:39.87
26 Jason Risse FR-1 Lipscomb 2:08.06 2:00.81 2:22.56
27 Kameron Jackson FR-1 Kennesaw State 2:37.76 2:01.35 2:19.56
28 Spencer Pett FR-1 Boston College 1:34.53 2:02.76 2:38.36
29 Benjamin Underwood SO-2 Lipscomb 1:32.81 2:03.74 1:43.95
30 Yahya Soliman JR-3 Boston College 1:38.32 2:06.05 2:28.74
31 Henry Plowden FR-1 Kennesaw State 2:15.88 2:09.41 2:00.36
  Brady Johnson FR-1 Lipscomb DNF DNF DNF
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Shane Streich SR-4 Lipscomb 1:50.86 2:08.25 2:16.94 1:48.68 1:41.08 1:22.60 2:07.16
2 Jonathan Schwind JR-3 Lipscomb 2:06.37 1:52.21 1:54.39 1:48.94 1:44.59 2:15.09 1:46.77
3 Alex Thomas FR-1 Georgia Tech 1:48.89 2:21.11 1:55.56 1:51.11 1:46.67 1:34.45 1:47.78
4 Koi Williams SO-2 Kennesaw State 1:33.21 1:45.72 1:29.80 1:53.67 1:41.17 1:57.08 2:24.36
6 Steven Jackson FR-1 Boston College 1:32.51 2:14.13 1:39.45 1:55.63 2:12.98 1:52.17 2:21.07
12 Ben Davies JR-3 Boston College 2:03.96 2:27.35 2:28.52 1:56.94 2:00.45 1:21.86 1:42.91
18 Michael Hains JR-3 Boston College 1:41.65 1:41.65 1:59.38 1:58.19 1:55.83 1:25.10 1:28.65
  Brady Johnson FR-1 Lipscomb DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
5 Joshua Williams SO-2 Georgia Tech 1:31.33 2:17.57 1:55.60 2:27.97 1:30.17 2:02.54
7 Nick Nyman FR-1 Georgia Tech 2:03.81 1:22.16 1:55.71 1:36.04 2:18.86 1:40.67
9 Friend Weiler FR-1 Boston College 1:49.37 1:31.92 1:56.35 1:28.43 1:35.41 1:40.06
10 Erik Linden SO-2 Boston College 1:26.27 1:54.24 1:56.57 2:01.24 2:24.55 1:21.60
13 John Carter FR-1 Boston College 2:04.26 2:13.63 1:57.22 1:24.40 1:56.05 1:29.09
17 Colin Trigani JR-3 Boston College 1:44.98 2:13.29 1:57.95 2:23.90 2:16.83 2:02.67
24 Henrik Anderson SO-2 Georgia Tech 2:10.71 1:29.94 1:59.91 2:15.50 1:32.33 1:56.32
28 Spencer Pett FR-1 Boston College 2:11.36 1:52.94 2:02.76 2:31.00 1:41.89 2:29.77
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
14 Reece Collie FR-1 Lipscomb 1:57.41 1:31.58 1:26.89
15 Harrison Fultz FR-1 Georgia Tech 1:57.68 2:04.74 2:10.63
19 Cameron Paulk FR-1 Kennesaw State 1:58.36 2:10.20 2:11.38
21 Lee Keil SO-2 Georgia Tech 1:58.83 2:07.15 1:50.52
22 Edward Tristine FR-1 Boston College 1:59.13 1:23.39 1:48.41
23 Brian Risse FR-1 Lipscomb 1:59.84 1:29.88 1:26.29
27 Kameron Jackson FR-1 Kennesaw State 2:01.35 1:57.71 1:57.71
30 Yahya Soliman JR-3 Boston College 2:06.05 1:45.89 2:43.87
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
8 Jacob Shewbert SR-4 Georgia Tech 1:55.80
11 Mac Bloodworth FR-1 Georgia Tech 1:56.70
16 David Reteneller SO-2 Georgia Tech 1:57.74
20 Lewis Ngwenya FR-1 Lipscomb 1:58.50
25 Gavin Frick FR-1 Kennesaw State 2:00.32
26 Jason Risse FR-1 Lipscomb 2:00.81
29 Benjamin Underwood SO-2 Lipscomb 2:03.74
31 Henry Plowden FR-1 Kennesaw State 2:09.41