March 3- 6, 2021
|
Mount Marty-Donohue First Dakota FH - Yankton, SD
|
200m (Flat)

Men's 1000 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Luke Skinner SR-4 St. Mary (Kan.) 2:20.74 2:29.72 10
2 Clayton VanDyke SR-4 Lewis-Clark 2:15.50 2:30.55 8
3 Steven Ott JR-3 Indiana Wesleyan 1:59.06 2:30.71 6
4 Will Finch JR-3 Aquinas 2:59.45 2:32.07 5
5 Hunter Nichols SO-2 Eastern Oregon 2:00.49 2:32.51 4
6 Sam Kiser SR-4 Campbellsville 1:59.27 2:32.90 3
7 Tommee Smith SO-2 Spring Arbor 2:27.73 2:33.88 2
8 Isaiah Bartel FR-1 Bethel (Kan.) 3:24.00 2:36.92 1

Men's 1000 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Clayton VanDyke SR-4 Lewis-Clark 2:29.92
2 Luke Skinner SR-4 St. Mary (Kan.) 2:31.06
3 Steven Ott JR-3 Indiana Wesleyan 2:30.28
4 Tommee Smith SO-2 Spring Arbor 2:31.45
5 Sam Kiser SR-4 Campbellsville 2:30.76
6 Will Finch JR-3 Aquinas 2:31.69
7 Hunter Nichols SO-2 Eastern Oregon 2:31.91
8 Isaiah Bartel FR-1 Bethel (Kan.) 2:32.53
9 Eric Vazquez SR-4 St. Mary (Kan.) 2:32.55
10 Ben Huftalin SR-4 Grand View 2:33.33
11 Owen Woltjer SR-4 Cornerstone 2:33.40
12 Kalen Dockwiler SO-2 Doane 2:33.75
13 Jose Gonzalez SO-2 Midland 2:33.96
14 Dillan Cerny SR-4 Indiana Tech 2:34.02
15 Jacob Vander Plaats SR-4 Dordt 2:34.69
16 Mel Obadiah JR-3 USC-Beaufort 2:42.93
Men's 1000 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
2 Luke Skinner SR-4 St. Mary (Kan.) 3:02.79 2:31.06 2:32.57 2:22.00
4 Tommee Smith SO-2 Spring Arbor 2:54.17 2:31.45 2:43.57 1:52.08
6 Will Finch JR-3 Aquinas 3:14.17 2:31.69 2:33.21 1:53.77
8 Isaiah Bartel FR-1 Bethel (Kan.) 2:18.81 2:32.53 2:08.13 1:46.78
10 Ben Huftalin SR-4 Grand View 2:01.13 2:33.33 3:14.73 3:07.07
12 Kalen Dockwiler SO-2 Doane 2:22.99 2:33.75 3:09.12 2:27.60
14 Dillan Cerny SR-4 Indiana Tech 3:09.45 2:34.02 2:50.97 2:12.46
15 Jacob Vander Plaats SR-4 Dordt 2:48.62 2:34.69 1:57.57 2:05.30
Men's 1000 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Clayton VanDyke SR-4 Lewis-Clark 2:40.42 2:29.92 3:05.90 2:38.92 1:52.44 2:49.41 2:56.91
3 Steven Ott JR-3 Indiana Wesleyan 3:01.84 2:30.28 2:16.76 2:49.82 2:52.83 1:55.72 1:58.73
5 Sam Kiser SR-4 Campbellsville 2:05.13 2:30.76 2:12.67 2:20.21 3:03.93 2:47.35 2:18.70
7 Hunter Nichols SO-2 Eastern Oregon 2:12.17 2:31.91 2:22.80 2:07.61 2:59.26 2:10.65 3:06.85
9 Eric Vazquez SR-4 St. Mary (Kan.) 1:46.79 2:32.55 2:18.82 1:46.79 2:35.61 2:44.76 1:57.47
11 Owen Woltjer SR-4 Cornerstone 2:48.74 2:33.40 2:22.67 2:08.86 3:04.08 1:50.45 2:02.72
13 Jose Gonzalez SO-2 Midland 2:07.79 2:33.96 2:26.27 2:49.36 2:23.19 2:29.35 3:13.99
16 Mel Obadiah JR-3 USC-Beaufort 2:33.16 2:42.93 3:28.55 2:47.82 2:36.42 2:13.61 2:00.57