March 6, 2021
|
Southern Wesleyan - Central, SC
|
Timing: cfpitiming.com
ICON KEY: NCAA DII Auto NCAA DII Prov Conference Carolinas NCCAA NAIA A NAIA B Peach Belt

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Hunter Kimball   Augusta 10:58.74 11:07.64 14:50.18 13:47.87
2 Patrick Berlejung   Anderson (S.C.) 11:18.09 14:07.61 14:52.22 17:14.98
3 Vladimir Zander-Velloso   Mercer 15:20.25 14:26.64 14:53.44 13:33.03
4 Brennan Silliman Senior Augusta 16:43.21 15:58.42 14:55.72 14:10.94
5 Jacob Poston   Augusta 10:28.89 17:40.13 14:58.41 18:43.02
6 Daniel Similton   Anderson (S.C.) 16:08.64 16:54.33 15:13.81 18:07.44
7 Hans Troyer   Augusta 12:16.37 19:10.58 15:20.46 17:29.33
8 Chandler Kennedy   Augusta 17:55.87 12:40.53 15:27.47 14:04.00
9 Chris Shelp   Augusta 19:29.62 18:52.49 15:28.27 16:14.69
10 Fuad Batteh   Mercer 15:47.18 14:05.03 15:28.60 18:43.61
11 Tristin Bertie Senior Lees-McRae 13:28.78 17:02.60 15:29.63 10:50.75
12 Diego Lavieri Sosa Senior Mercer 18:21.09 17:25.10 15:33.12 17:34.43
13 Josiah Jaqua   Mercer 14:46.60 18:02.59 15:33.26 19:26.58
14 Michael Patterson   Mercer 17:39.79 13:35.94 15:37.86 19:51.09
15 Chris French Senior Mercer 12:21.17 16:53.24 15:38.18 17:12.00
16 Jacob Holcombe Senior North Greenville 10:56.86 16:44.05 15:38.36 10:56.86
17 Michael Burgess   Anderson (S.C.) 20:11.82 13:56.06 15:39.39 12:59.70
18 Thomas Rischar   Augusta 16:01.28 14:27.04 15:42.43 17:07.25
19 Peyton Shelton   Southern Wesleyan 13:05.17 11:49.49 15:45.98 12:27.33
20 Reece Cato   Mercer 18:00.34 18:28.77 15:47.66 14:50.80
21 Samuel Lynch   Belmont Abbey 11:03.97 18:58.24 15:48.53 18:48.75
22 Brian Ricks   Augusta 17:25.72 12:02.50 15:50.65 19:57.82
23 Victor Shellhammer Senior North Greenville 13:59.82 12:24.39 15:54.34 17:29.78
24 Camden Abrams   Mercer 16:33.01 12:43.85 15:54.81 19:53.52
25 Douglas Stone   Bob Jones 12:53.93 15:45.91 15:55.46 19:44.77
26 Carlos Rodriguez   Augusta 16:06.24 20:34.11 15:56.67 17:41.91
27 Nathan Stewart   Bob Jones 18:50.43 15:46.86 16:06.18 15:56.52
28 Griffin Stephens   Emmanuel (Ga.) 14:39.98 18:41.74 16:07.01 19:10.75
29 Hayden Goode   North Greenville 12:07.35 14:03.73 16:09.80 20:31.65
30 Demarco Hernandez   Emmanuel (Ga.) 15:44.53 17:02.43 16:13.74 18:30.07
31 Evans Korir   Benedict 14:57.12 13:09.86 16:15.13 19:10.66
32 Sol Shafer   Bob Jones 17:09.76 20:16.10 16:20.72 12:15.54
33 Nick Berrios   Belmont Abbey 12:55.23 19:22.84 16:33.88 16:14.01
34 Max Miller   Piedmont 20:07.93 12:48.69 16:38.29 14:58.47
35 Jonathan Penter Senior Erskine 19:19.73 14:49.79 16:39.76 15:29.78
36 Mondricous Hatton   Erskine 21:43.69 20:32.95 16:50.61 17:51.25
37 Douglas Flynn   Bob Jones 17:11.22 15:20.01 16:51.00 20:13.20
38 Jaylen Thigpen Junior Emmanuel (Ga.) 18:12.04 17:11.37 16:51.14 19:53.15
39 Caleb Bruner   Erskine 22:01.23 13:49.61 17:04.21 13:29.13
40 Zac Wright Junior Emmanuel (Ga.) 15:14.85 20:33.51 17:07.92 18:09.60
41 Joshua Meadows Senior Erskine 20:47.37 21:07.99 17:10.88 16:50.27
42 Parker Morris   Indiana East 19:23.85 21:38.94 17:19.15 16:27.20
43 Samuel Flook   North Greenville 17:04.03 19:21.27 17:35.70 19:31.83
44 Marco Flores   Truett-McConnell 18:57.15 15:45.85 17:42.75 13:06.44
45 Jordan Griffiths Senior North Greenville 13:51.20 12:47.26 17:45.64 23:05.34
46 Owen Nobles   Truett-McConnell 23:11.97 22:50.55 17:50.74 18:54.99
47 Bo Taylor   North Greenville 19:39.29 13:34.78 17:52.08 21:37.22
48 Max Calderon   Truett-McConnell 20:38.05 17:31.80 18:15.62 19:32.32
49 Seth Cordes   Bob Jones 15:18.36 19:54.97 18:26.45 23:58.39
  Noah Mclain   Anderson (S.C.) DNF DNF DNF DNF
  Japheth Kipruto   Benedict DNS DNS DNS DNS
  Liam Nelson   Indiana East DNS DNS DNS DNS
  Jared Kilday   Newberry DNS DNS DNS DNS
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
9 Chris Shelp   Augusta 12:04.05 15:28.27 15:28.27 11:08.36
18 Thomas Rischar   Augusta 15:04.74 15:42.43 12:15.10 17:07.25
19 Peyton Shelton   Southern Wesleyan 19:33.02 15:45.98 17:20.58 16:04.90
22 Brian Ricks   Augusta 13:18.55 15:50.65 15:22.13 19:10.29
25 Douglas Stone   Bob Jones 14:58.14 15:55.46 20:32.55 18:18.78
26 Carlos Rodriguez   Augusta 16:34.94 15:56.67 11:47.94 11:19.24
27 Nathan Stewart   Bob Jones 12:23.96 16:06.18 15:37.20 12:14.30
32 Sol Shafer   Bob Jones 11:46.12 16:20.72 16:40.34 15:02.27
33 Nick Berrios   Belmont Abbey 14:44.56 16:33.88 18:03.33 16:33.88
34 Max Miller   Piedmont 14:28.52 16:38.29 14:18.53 20:47.87
35 Jonathan Penter Senior Erskine 17:29.75 16:39.76 18:39.74 19:09.73
36 Mondricous Hatton   Erskine 18:11.46 16:50.61 21:33.58 20:12.74
37 Douglas Flynn   Bob Jones 13:18.69 16:51.00 12:28.14 17:51.66
38 Jaylen Thigpen Junior Emmanuel (Ga.) 18:01.92 16:51.14 16:10.70 19:32.93
39 Caleb Bruner   Erskine 20:49.54 17:04.21 14:30.58 20:39.30
40 Zac Wright Junior Emmanuel (Ga.) 14:54.29 17:07.92 21:55.74 17:07.92
41 Joshua Meadows Senior Erskine 19:14.59 17:10.88 19:24.90 19:45.52
42 Parker Morris   Indiana East 19:55.03 17:19.15 19:03.07 21:18.16
43 Samuel Flook   North Greenville 21:59.63 17:35.70 13:22.34 12:29.55
44 Marco Flores   Truett-McConnell 16:49.62 17:42.75 19:29.03 18:04.01
45 Jordan Griffiths Senior North Greenville 13:08.58 17:45.64 21:40.08 22:22.71
46 Owen Nobles   Truett-McConnell 19:16.40 17:50.74 16:25.08 16:46.50
47 Bo Taylor   North Greenville 23:13.71 17:52.08 18:56.41 22:20.10
48 Max Calderon   Truett-McConnell 19:54.23 18:15.62 20:49.01 15:31.28
49 Seth Cordes   Bob Jones 20:17.10 18:26.45 21:01.36 17:31.13
  Jared Kilday   Newberry DNS DNS DNS DNS
  Liam Nelson   Indiana East DNS DNS DNS DNS
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Hunter Kimball   Augusta 17:57.12 14:50.18 14:32.38
2 Patrick Berlejung   Anderson (S.C.) 12:38.39 14:52.22 19:10.97
3 Vladimir Zander-Velloso   Mercer 14:44.51 14:53.44 11:19.02
4 Brennan Silliman Senior Augusta 17:10.08 14:55.72 18:57.57
5 Jacob Poston   Augusta 17:31.14 14:58.41 18:52.00
6 Daniel Similton   Anderson (S.C.) 18:25.71 15:13.81 12:47.60
7 Hans Troyer   Augusta 11:11.94 15:20.46 15:29.67
8 Chandler Kennedy   Augusta 18:23.69 15:27.47 15:36.75
10 Fuad Batteh   Mercer 12:32.17 15:28.60 14:14.32
11 Tristin Bertie Senior Lees-McRae 18:16.97 15:29.63 19:31.34
12 Diego Lavieri Sosa Senior Mercer 14:55.80 15:33.12 15:33.12
13 Josiah Jaqua   Mercer 11:49.28 15:33.26 18:11.92
14 Michael Patterson   Mercer 12:11.53 15:37.86 17:02.27
15 Chris French Senior Mercer 18:27.06 15:38.18 18:45.82
16 Jacob Holcombe Senior North Greenville 12:11.92 15:38.36 16:34.67
17 Michael Burgess   Anderson (S.C.) 17:13.33 15:39.39 12:03.33
20 Reece Cato   Mercer 20:31.96 15:47.66 13:06.56
21 Samuel Lynch   Belmont Abbey 11:51.40 15:48.53 16:07.50
23 Victor Shellhammer Senior North Greenville 15:54.34 15:54.34 16:51.60
24 Camden Abrams   Mercer 11:17.92 15:54.81 19:15.32
28 Griffin Stephens   Emmanuel (Ga.) 12:05.26 16:07.01 20:28.11
29 Hayden Goode   North Greenville 13:05.54 16:09.80 18:06.18
30 Demarco Hernandez   Emmanuel (Ga.) 11:21.62 16:13.74 16:04.01
31 Evans Korir   Benedict 16:44.39 16:15.13 13:48.86
  Noah Mclain   Anderson (S.C.) DNF DNF DNF
  Japheth Kipruto   Benedict DNS DNS DNS