February 27-28, 2021
|
Sanford-Jackrabbit Athletic Complex - Brookings, SD
|
300m (Flat)

Men's 60 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Coby Hilton SR-4 South Dakota St. 8.66 7.58 6.76 10
2 Dylan Kautz SO-2 South Dakota 7.96 6.45 6.86 8
3 Donovan Smith SO-2 Oral Roberts 6.79 8.93 6.92 6
4 Aaron Charlton SR-4 Oral Roberts 6.24 7.00 6.93 5
5 Daniel Clarke SR-4 South Dakota St. 7.08 7.57 6.94 4
6 Ardell Inlay SO-2 South Dakota 7.17 5.29 6.96 3
7 Dante White FR-1 North Dakota State 7.33 6.64 6.98 2
8 Manny Phoulom-Smith JR-3 South Dakota St. 7.06 7.41 6.99 1

Men's 60 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Coby Hilton SR-4 South Dakota St. 8.58 7.77 6.15 6.75 8.44 5.13
2 Dylan Kautz SO-2 South Dakota 6.85 5.28 7.81 6.85 6.58 7.33
3 Aaron Charlton SR-4 Oral Roberts 7.49 8.45 5.09 6.87 4.95 7.22
4 Daniel Clarke SR-4 South Dakota St. 5.09 5.71 7.22 6.87 7.77 5.64
5 Donovan Smith SO-2 Oral Roberts 5.99 6.68 8.60 6.88 8.67 6.68
6 Dante White FR-1 North Dakota State 8.07 6.21 8.13 6.89 5.24 8.34
7 Ardell Inlay SO-2 South Dakota 8.22 8.70 7.18 6.90 5.04 5.59
8 Manny Phoulom-Smith JR-3 South Dakota St. 6.02 6.16 5.47 6.92 8.45 4.85
9 Alex Brosseau SR-4 North Dakota State 5.04 7.27 8.32 6.99 8.81 7.62
10 Jake Werner SO-2 South Dakota St. 6.47 5.91 8.16 7.03 8.65 5.91
11 Joel Mackey SO-2 Oral Roberts 8.42 7.78 6.79 7.07 7.00 5.09
12 Virgil Steward FR-1 South Dakota 7.69 7.05 8.76 7.12 5.77 8.62
13 Carlos Vincent FR-1 Western Illinois 5.39 8.62 7.33 7.18 5.25 7.69
14 Will Ikutiminu FR-1 Oral Roberts 5.98 6.48 5.04 7.20 8.36 6.63
Men's 60 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
2 Dylan Kautz SO-2 South Dakota 6.85 7.33
6 Dante White FR-1 North Dakota State 6.89 4.83
7 Ardell Inlay SO-2 South Dakota 6.90 8.70
8 Manny Phoulom-Smith JR-3 South Dakota St. 6.92 8.72
9 Alex Brosseau SR-4 North Dakota State 6.99 5.88
11 Joel Mackey SO-2 Oral Roberts 7.07 7.50
13 Carlos Vincent FR-1 Western Illinois 7.18 7.11
Men's 60 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Coby Hilton SR-4 South Dakota St. 6.75 7.63 8.04
3 Aaron Charlton SR-4 Oral Roberts 6.87 8.73 5.91
4 Daniel Clarke SR-4 South Dakota St. 6.87 8.59 6.81
5 Donovan Smith SO-2 Oral Roberts 6.88 7.85 5.16
10 Jake Werner SO-2 South Dakota St. 7.03 9.14 8.79
12 Virgil Steward FR-1 South Dakota 7.12 7.91 6.98
14 Will Ikutiminu FR-1 Oral Roberts 7.20 5.04 9.00

Men's 200 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Coby Hilton SR-4 South Dakota St. 19.05 16.96 24.70 20.93 15.07 18.42 10
2 Bradley Dormeus JR-3 Oral Roberts 22.07 15.00 27.85 21.42 25.92 24.42 8
3 Demar Francis FR-1 South Dakota 22.98 18.90 25.98 21.47 21.47 17.61 6
4 Dylan Kautz SO-2 South Dakota 26.51 28.04 17.39 21.73 25.86 18.69 5
5 Aaron Charlton SR-4 Oral Roberts 21.82 18.55 23.57 21.82 27.72 25.53 4
6 Alex Brosseau SR-4 North Dakota State 17.11 18.43 28.51 21.93 24.35 23.69 3
7 Jake Werner SO-2 South Dakota St. 24.63 26.41 27.96 22.19 21.97 16.87 2
8 Virgil Steward FR-1 South Dakota 21.37 23.17 20.02 22.49 26.77 23.17 1

Men's 200 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Coby Hilton SR-4 South Dakota St. 19.37 18.53 26.53 20.63 15.37 21.05 27.37
2 Bradley Dormeus JR-3 Oral Roberts 26.29 23.75 27.14 15.69 20.57 21.20 16.96
3 Demar Francis FR-1 South Dakota 19.02 18.16 16.64 27.02 25.29 21.61 23.56
4 Aaron Charlton SR-4 Oral Roberts 15.64 21.51 25.20 24.98 27.15 21.72 19.12
5 Dylan Kautz SO-2 South Dakota 23.52 21.56 21.12 15.68 24.17 21.77 28.09
6 Alex Brosseau SR-4 North Dakota State 18.14 18.80 15.74 26.01 15.74 21.85 17.48
7 Virgil Steward FR-1 South Dakota 21.90 22.56 17.96 24.97 15.55 21.90 24.53
8 Jake Werner SO-2 South Dakota St. 16.22 20.61 24.34 24.99 23.46 21.92 25.65
9 Donovan Smith SO-2 Oral Roberts 27.43 26.99 27.65 19.53 22.82 21.94 24.58
10 Joel Mackey SO-2 Oral Roberts 25.51 21.55 28.37 23.53 23.31 21.99 25.51
11 Ardell Inlay SO-2 South Dakota 25.18 20.32 18.11 20.98 18.55 22.08 20.54
12 Manny Phoulom-Smith JR-3 South Dakota St. 28.58 27.47 24.59 22.60 28.36 22.15 28.13
13 Brithton Senior SO-2 South Dakota 27.33 22.67 18.00 24.22 23.34 22.22 22.00
14 Will Ikutiminu FR-1 Oral Roberts 23.17 24.10 19.24 29.43 23.41 23.17 21.32
15 Jace Norman SR-4 Western Illinois 25.54 23.45 22.52 20.66 23.68 23.21 26.00
Men's 200 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
2 Bradley Dormeus JR-3 Oral Roberts 15.69 23.75 24.17 21.20 22.05
3 Demar Francis FR-1 South Dakota 21.83 18.16 16.43 21.61 21.18
5 Dylan Kautz SO-2 South Dakota 25.47 28.31 15.68 21.77 24.17
7 Virgil Steward FR-1 South Dakota 18.62 18.84 26.94 21.90 19.28
9 Donovan Smith SO-2 Oral Roberts 15.58 23.48 16.68 21.94 15.36
12 Manny Phoulom-Smith JR-3 South Dakota St. 20.60 26.36 23.70 22.15 18.39
13 Brithton Senior SO-2 South Dakota 21.56 28.67 26.89 22.22 22.67
14 Will Ikutiminu FR-1 Oral Roberts 23.41 16.45 29.20 23.17 26.42
Men's 200 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Coby Hilton SR-4 South Dakota St. 21.05
4 Aaron Charlton SR-4 Oral Roberts 21.72
6 Alex Brosseau SR-4 North Dakota State 21.85
8 Jake Werner SO-2 South Dakota St. 21.92
10 Joel Mackey SO-2 Oral Roberts 21.99
11 Ardell Inlay SO-2 South Dakota 22.08
15 Jace Norman SR-4 Western Illinois 23.21

Men's 400 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Bradley Dormeus JR-3 Oral Roberts 57.47 47.10 36.74 49.46 10
2 Cody Roder SR-4 North Dakota State 50.02 47.63 37.16 54.30 8
3 Reid Pierzinski JR-3 South Dakota St. 44.94 47.80 50.67 56.41 6
4 Adrian Harris SO-2 North Dakota State 58.34 47.82 59.30 53.56 5
5 Cameron Neely SR-4 Oral Roberts 34.22 48.19 34.70 50.12 4
6 Darrien Lipscomb SR-4 North Dakota State 47.36 48.32 35.76 37.21 3
7 Josh Knutson JR-3 North Dakota State 59.06 48.81 59.55 45.40 2
8 Ethan Hanna FR-1 Oral Roberts 47.81 49.28 43.86 37.46 1

Men's 400 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Bradley Dormeus JR-3 Oral Roberts 47.46
2 Cody Roder SR-4 North Dakota State 47.97
3 Josh Knutson JR-3 North Dakota State 47.72
4 Adrian Harris SO-2 North Dakota State 48.20
5 Reid Pierzinski JR-3 South Dakota St. 47.73
6 Darrien Lipscomb SR-4 North Dakota State 47.81
7 Cameron Neely SR-4 Oral Roberts 48.30
8 Ethan Hanna FR-1 Oral Roberts 48.93
9 Demar Francis FR-1 South Dakota 48.98
10 Kevin Jackson SO-2 Oral Roberts 49.43
11 Jacob Levin JR-3 North Dakota State 49.50
12 Jake Shannon FR-1 Oral Roberts 49.59
13 Cameron Kuil SR-4 South Dakota St. 50.05
14 Josiah Granderson FR-1 Oral Roberts 50.95
15 Chauncey Forte FR-1 Oral Roberts 51.61
16 Jace Norman SR-4 Western Illinois 52.30
Men's 400 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Bradley Dormeus JR-3 Oral Roberts 33.23 47.46 44.62 38.92
3 Josh Knutson JR-3 North Dakota State 33.89 47.72 45.34 36.27
5 Reid Pierzinski JR-3 South Dakota St. 48.21 47.73 49.17 42.96
6 Darrien Lipscomb SR-4 North Dakota State 59.29 47.81 46.38 37.30
8 Ethan Hanna FR-1 Oral Roberts 46.98 48.93 37.68 35.72
12 Jake Shannon FR-1 Oral Roberts 1:00.50 49.59 55.54 1:00.50
15 Chauncey Forte FR-1 Oral Roberts 46.97 51.61 51.10 59.87
16 Jace Norman SR-4 Western Illinois 52.83 52.30 48.64 1:04.33
Men's 400 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
2 Cody Roder SR-4 North Dakota State 57.57 49.89 47.97 46.53 47.01 56.61
4 Adrian Harris SO-2 North Dakota State 49.17 47.24 48.20 36.15 1:00.25 56.40
7 Cameron Neely SR-4 Oral Roberts 56.51 42.03 48.30 35.75 52.65 49.27
9 Demar Francis FR-1 South Dakota 48.49 45.56 48.98 37.23 34.78 56.82
10 Kevin Jackson SO-2 Oral Roberts 54.87 53.39 49.43 1:01.79 52.40 42.02
11 Jacob Levin JR-3 North Dakota State 41.58 53.46 49.50 35.64 46.04 52.47
13 Cameron Kuil SR-4 South Dakota St. 43.05 45.55 50.05 50.05 41.05 41.55
14 Josiah Granderson FR-1 Oral Roberts 50.44 47.39 50.95 37.71 40.76 59.11

Men's 800 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Ackeen Colley JR-3 Western Illinois 1:56.22 1:48.61 2:03.82 1:45.36 10
2 Jacob Rodin JR-3 North Dakota State 1:43.40 1:50.00 1:50.00 1:39.00 8
3 Richard Brown FR-1 Western Illinois 2:16.99 1:51.37 1:23.53 2:21.44 6
4 Lucas Hofer SR-4 Western Illinois 1:32.55 1:52.86 1:38.19 2:17.69 5
5 Keiser Freetly JR-3 North Dakota State 1:48.98 1:53.52 1:28.55 2:02.61 4
6 Riley Bauer SO-2 South Dakota St. 2:25.57 1:53.72 2:05.10 1:41.21 3
7 Josh Samyn JR-3 North Dakota State 1:59.44 1:55.96 1:24.65 1:42.05 2
8 Braden Peters SO-2 South Dakota 2:20.46 1:56.08 2:12.34 1:44.48 1

Men's 800 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Ackeen Colley JR-3 Western Illinois 1:38.57 1:51.03 1:58.96 1:53.29 1:44.23 1:30.64
2 Richard Brown FR-1 Western Illinois 1:47.16 2:21.36 1:40.32 1:54.00 2:09.96 2:28.20
3 Jacob Rodin JR-3 North Dakota State 1:36.46 2:04.02 2:01.72 1:54.83 1:53.69 1:35.31
4 Keiser Freetly JR-3 North Dakota State 2:04.34 1:58.64 1:26.70 1:54.07 1:19.85 2:05.48
5 Josh Samyn JR-3 North Dakota State 1:41.66 2:10.21 1:25.67 1:54.22 2:21.64 2:26.21
6 Lucas Hofer SR-4 Western Illinois 1:37.64 1:27.31 2:00.62 1:54.87 2:29.34 1:33.05
7 Riley Bauer SO-2 South Dakota St. 1:44.14 1:22.40 1:40.71 1:54.44 1:39.57 1:40.71
8 Braden Peters SO-2 South Dakota 1:55.09 1:37.83 2:23.87 1:55.09 1:37.83 1:34.38
9 Beau Brannan JR-3 North Dakota State 2:18.42 1:31.13 2:17.27 1:55.35 1:41.51 2:11.50
10 Connor McMannes SR-4 North Dakota 2:23.40 2:06.05 1:25.58 1:55.64 1:42.92 1:54.49
11 Logan Lommel SO-2 Western Illinois 2:15.78 1:53.73 2:18.10 1:56.05 1:38.65 1:36.33
12 Luke Olson FR-1 South Dakota 2:05.40 1:54.95 2:12.37 1:56.11 1:28.25 2:19.34
13 Daniels Bambals JR-3 Oral Roberts 2:15.18 2:31.49 1:47.21 1:56.53 1:40.22 2:01.20
14 Dylan Blake FR-1 South Dakota 1:21.74 1:27.58 2:15.46 1:56.77 1:43.93 2:16.62
15 Isaiah Mooreman SO-2 Western Illinois 1:59.78 1:39.42 2:22.54 1:59.78 1:49.00 1:52.60
16 Mackenzie Thomas SO-2 Oral Roberts 1:50.51 2:07.32 1:44.50 2:00.11 2:08.52 2:13.33
17 Briley Roper FR-1 Western Illinois 2:34.11 2:26.78 2:20.66 2:02.31 2:24.33 2:30.45
18 Armani Redes SO-2 Oral Roberts 2:27.19 2:05.98 2:10.97 2:04.73 2:10.97 2:23.44
19 Olin Ortiz SO-2 Western Illinois 1:27.43 2:02.40 1:53.65 2:04.89 2:08.64 2:23.63
20 Jeremie Bokata FR-1 Western Illinois 1:40.22 2:07.20 2:30.33 2:08.48 1:50.50 2:21.33
Men's 800 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
3 Jacob Rodin JR-3 North Dakota State 1:54.83 2:04.02 1:55.98
6 Lucas Hofer SR-4 Western Illinois 1:54.87 1:34.20 1:50.28
8 Braden Peters SO-2 South Dakota 1:55.09 1:50.49 2:15.81
10 Connor McMannes SR-4 North Dakota 1:55.64 1:39.45 1:51.02
17 Briley Roper FR-1 Western Illinois 2:02.31 2:23.11 1:56.20
18 Armani Redes SO-2 Oral Roberts 2:04.73 2:42.15 1:41.04
Men's 800 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
2 Richard Brown FR-1 Western Illinois 2:09.96 2:28.20 1:54.00
5 Josh Samyn JR-3 North Dakota State 2:28.49 1:33.66 1:54.22
7 Riley Bauer SO-2 South Dakota St. 2:09.32 2:10.47 1:54.44
11 Logan Lommel SO-2 Western Illinois 1:51.41 1:29.36 1:56.05
12 Luke Olson FR-1 South Dakota 2:21.66 2:18.17 1:56.11
14 Dylan Blake FR-1 South Dakota 1:50.94 1:21.74 1:56.77
19 Olin Ortiz SO-2 Western Illinois 1:59.90 2:32.37 2:04.89
Men's 800 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Ackeen Colley JR-3 Western Illinois 2:00.09 1:58.96 1:53.29 1:29.50 1:26.10 2:14.82
4 Keiser Freetly JR-3 North Dakota State 1:44.95 1:42.67 1:54.07 1:52.93 2:14.61 1:20.99
9 Beau Brannan JR-3 North Dakota State 1:21.90 1:23.06 1:55.35 1:27.67 2:09.20 1:54.20
13 Daniels Bambals JR-3 Oral Roberts 2:17.51 1:28.57 1:56.53 1:50.71 1:35.56 2:25.67
15 Isaiah Mooreman SO-2 Western Illinois 1:46.61 1:49.00 1:59.78 2:15.36 1:51.40 1:26.25
16 Mackenzie Thomas SO-2 Oral Roberts 2:25.34 1:27.68 2:00.11 1:31.29 2:03.72 2:01.32
20 Jeremie Bokata FR-1 Western Illinois 2:43.17 1:37.65 2:08.48 2:08.48 2:00.78 2:11.05

Men's Mile

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Tom Breuckman JR-3 South Dakota St. 3:45.55 3:10.85 4:07.85 5:14.77 10
2 Alex Bartholomay SR-4 North Dakota State 3:32.21 4:02.16 4:09.65 5:09.57 8
3 Jakob Hanna SR-4 North Dakota State 5:14.65 3:02.30 4:09.72 3:49.75 6
4 Daniel Burkhalter FR-1 South Dakota St. 3:55.09 3:32.58 4:10.09 3:27.58 5
5 Gabe Peters SR-4 South Dakota St. 4:58.81 4:38.73 4:11.10 3:13.35 4
6 Luke Labatte SO-2 North Dakota 3:51.64 3:34.02 4:11.78 4:29.41 3
7 Merga Gemeda JR-3 South Dakota 4:03.10 4:38.56 4:13.23 4:18.30 2
8 Isaac Huber SO-2 North Dakota State 5:04.92 5:20.17 4:14.10 4:14.10 1
9 Josh Becker SO-2 South Dakota St. 3:21.36 3:03.52 4:14.88 3:34.10 -
10 Clayton Whitehead SO-2 South Dakota 5:36.78 3:11.71 4:19.06 3:11.71 -
11 Josh Samyn JR-3 North Dakota State 3:30.39 3:09.61 4:19.73 3:45.97 -
12 Zach Long FR-1 North Dakota 3:01.94 3:04.54 4:19.91 3:46.13 -
13 Alec Atwood SO-2 South Dakota 4:46.98 4:00.02 4:20.89 4:31.33 -
14 Michael Schwinghamer JR-3 South Dakota St. 5:28.79 3:28.76 4:20.94 4:26.16 -
15 Logan Lommel SO-2 Western Illinois 4:34.55 3:16.11 4:21.47 3:44.87 -
16 Cole Streich SR-4 South Dakota 5:19.89 3:03.54 4:22.20 4:45.80 -
17 Braden Peters SO-2 South Dakota 5:07.84 4:02.07 4:23.11 3:14.71 -
18 Carter Knaus SO-2 South Dakota St. 3:13.37 3:10.72 4:24.89 5:23.17 -
19 Matthew Russell SR-4 North Dakota 4:51.55 4:51.55 4:25.04 5:18.05 -
20 Isaiah Mooreman SO-2 Western Illinois 4:18.79 3:14.09 4:29.57 4:45.75 -
21 Habibu Mosie JR-3 Western Illinois 5:34.47 3:32.10 4:31.92 5:18.15 -
22 Olin Ortiz SO-2 Western Illinois 4:45.91 3:32.39 4:32.29 3:26.94 -
23 Max Lupo FR-1 Western Illinois 4:34.19 5:44.13 4:39.78 5:13.36 -
24 Kameron Morgan SO-2 Western Illinois 4:12.84 4:33.42 4:54.00 3:43.44 -
Men's Mile Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
10 Clayton Whitehead SO-2 South Dakota 3:19.48 5:13.47 4:19.06 3:22.07 -
12 Zach Long FR-1 North Dakota 5:37.89 3:22.73 4:19.91 4:43.31 -
13 Alec Atwood SO-2 South Dakota 4:33.94 5:36.55 4:20.89 5:36.55 -
15 Logan Lommel SO-2 Western Illinois 4:45.01 3:21.34 4:21.47 4:00.56 -
16 Cole Streich SR-4 South Dakota 3:29.76 3:14.03 4:22.20 5:17.27 -
17 Braden Peters SO-2 South Dakota 5:13.10 3:54.17 4:23.11 3:33.12 -
19 Matthew Russell SR-4 North Dakota 4:19.74 5:02.15 4:25.04 4:03.84 -
20 Isaiah Mooreman SO-2 Western Illinois 4:53.84 5:50.45 4:29.57 3:41.05 -
21 Habibu Mosie JR-3 Western Illinois 3:45.70 4:34.64 4:31.92 4:04.73 -
22 Olin Ortiz SO-2 Western Illinois 3:54.17 5:24.03 4:32.29 5:13.14 -
23 Max Lupo FR-1 Western Illinois 3:18.65 3:43.83 4:39.78 4:39.78 -
24 Kameron Morgan SO-2 Western Illinois 6:01.62 4:04.02 4:54.00 4:04.02 -
Men's Mile Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Tom Breuckman JR-3 South Dakota St. 3:08.37 4:07.85 3:55.46 5:09.82 10
2 Alex Bartholomay SR-4 North Dakota State 5:07.07 4:09.65 3:19.72 5:22.05 8
3 Jakob Hanna SR-4 North Dakota State 4:54.67 4:09.72 5:17.15 5:22.14 6
4 Daniel Burkhalter FR-1 South Dakota St. 3:22.58 4:10.09 3:07.57 3:37.58 5
5 Gabe Peters SR-4 South Dakota St. 4:28.68 4:11.10 3:51.02 4:11.10 4
6 Luke Labatte SO-2 North Dakota 4:44.52 4:11.78 4:36.96 3:16.39 3
7 Merga Gemeda JR-3 South Dakota 5:01.35 4:13.23 3:35.25 3:20.06 2
8 Isaac Huber SO-2 North Dakota State 3:58.86 4:14.10 4:09.02 5:07.46 1
9 Josh Becker SO-2 South Dakota St. 4:50.57 4:14.88 3:08.62 4:53.12 -
11 Josh Samyn JR-3 North Dakota State 3:04.41 4:19.73 5:11.68 4:17.14 -
14 Michael Schwinghamer JR-3 South Dakota St. 5:13.13 4:20.94 4:39.21 3:47.02 -
18 Carter Knaus SO-2 South Dakota St. 5:04.63 4:24.89 4:56.68 3:34.56 -

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Tom Breuckman JR-3 South Dakota St. 8:18.07 9:32.78 9:27.80 9:57.69 10
2 Jakob Hanna SR-4 North Dakota State 8:18.42 6:23.79 6:03.85 8:38.36 8
3 Alex Bartholomay SR-4 North Dakota State 8:19.08 8:59.01 6:19.30 9:28.96 6
4 Gabe Peters SR-4 South Dakota St. 8:19.32 6:44.45 8:49.28 5:59.51 5
5 Ben Olson SO-2 South Dakota St. 8:20.13 6:40.11 9:15.15 9:00.14 4
6 Max Selbach JR-3 South Dakota St. 8:26.18 6:09.52 10:47.91 9:06.68 3
7 Merga Gemeda JR-3 South Dakota 8:30.71 7:14.11 6:07.72 9:42.21 2
8 Clayton Whitehead SO-2 South Dakota 8:32.21 9:49.05 11:05.88 9:49.05 1
9 Nick Oak FR-1 North Dakota 8:34.21 8:39.36 9:51.35 9:46.20 -
10 Joseph Minor-Williams JR-3 South Dakota St. 8:37.40 10:31.23 8:32.23 8:42.58 -
11 Habibu Mosie JR-3 Western Illinois 8:54.32 7:02.12 8:43.64 8:00.89 -
12 Cameron Schroeder SR-4 Western Illinois 9:08.44 10:41.68 10:25.23 11:03.62 -
13 Max Lupo FR-1 Western Illinois 9:13.33 10:47.40 10:36.33 11:59.33 -
14 Emmanuel Kipngetich SR-4 Oral Roberts 9:15.54 9:48.88 9:59.99 9:32.21 -

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Joseph Minor-Williams JR-3 South Dakota St. 11:19.24 12:02.78 14:30.82 13:47.28 18:52.07 10
2 Patrick Kipkemboi SO-2 North Dakota 15:51.13 14:06.42 14:32.59 12:30.43 14:23.87 8
3 Merga Gemeda JR-3 South Dakota 17:19.84 18:03.53 14:33.81 18:38.48 11:47.79 6
4 Ben Olson SO-2 South Dakota St. 14:58.51 14:23.28 14:40.89 13:21.61 11:00.67 5
5 Gabe Peters SR-4 South Dakota St. 16:41.59 12:15.68 14:46.36 10:55.91 13:53.18 4
6 Max Selbach JR-3 South Dakota St. 17:53.43 13:00.68 14:47.13 14:38.26 18:46.66 3
7 Jakob Hanna SR-4 North Dakota State 16:08.01 11:14.94 14:48.08 18:38.98 10:39.42 2
8 Daniel Burkhalter FR-1 South Dakota St. 12:36.50 11:43.10 14:50.00 17:21.30 16:19.00 1
9 Alex Bartholomay SR-4 North Dakota State 17:07.94 18:01.57 14:53.86 10:43.58 10:34.64 -
10 Charlie Babcock SO-2 South Dakota 11:16.17 12:19.28 15:01.56 19:04.99 11:16.17 -
11 Clayton Whitehead SO-2 South Dakota 10:34.90 19:39.10 15:07.00 16:46.77 14:30.72 -
12 Tom Breuckman JR-3 South Dakota St. 16:08.78 18:08.72 15:22.64 15:50.32 12:45.80 -
13 Mason McDonald SO-2 South Dakota St. 12:00.23 14:27.97 15:23.37 15:23.37 15:14.14 -
14 Alec Atwood SO-2 South Dakota 20:20.29 14:58.67 15:45.96 18:36.24 18:36.24 -
15 Jacob Henne SR-4 North Dakota 16:37.34 19:56.80 15:49.84 13:08.37 16:08.84 -
16 Alec Nelson FR-1 North Dakota 19:34.96 13:41.52 15:55.25 15:17.04 18:18.54 -
17 Cole Streich SR-4 South Dakota 19:53.26 17:47.15 16:10.13 17:56.85 20:02.97 -
  Emmanuel Kipngetich SR-4 Oral Roberts DNF DNF DNF DNF DNF -
  Carter Knaus SO-2 South Dakota St. DNF DNF DNF DNF DNF -
  Michael Schwinghamer JR-3 South Dakota St. DNF DNF DNF DNF DNF -
  Isaac Huber SO-2 North Dakota State DNF DNF DNF DNF DNF -

Men's 60 Hurdles Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Brithton Senior SO-2 South Dakota 8.39 7.27 9.83 7.99 8.55 7.59 8.87 10
2 Hugo Morvan SO-2 South Dakota 8.32 7.76 9.68 8.00 6.72 7.28 9.04 8
3 Nick Wessels SR-4 South Dakota St. 7.62 7.13 5.90 8.19 9.01 7.78 9.59 6
4 Trent Davis SO-2 North Dakota State 8.62 6.24 8.54 8.21 10.02 9.77 7.89 5
5 Pierre Lear FR-1 South Dakota St. 6.76 9.48 10.63 8.24 8.57 9.23 7.83 4
6 Mitchel Wangler JR-3 North Dakota 8.61 8.20 10.79 8.36 6.86 10.20 9.37 3
7 Jack Vetsch JR-3 North Dakota 9.04 8.01 10.82 8.52 7.08 6.31 10.91 2
8 Eric Vanerp JR-3 North Dakota State 7.88 11.07 7.35 8.85 7.79 9.65 9.56 1

Men's 60 Hurdles Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Brithton Senior SO-2 South Dakota 8.78 6.14 7.00 9.41 7.77 5.99
2 Hugo Morvan SO-2 South Dakota 6.98 7.06 10.00 6.19 7.93 10.08
3 Trent Davis SO-2 North Dakota State 9.55 10.28 9.23 6.80 8.09 8.50
4 Nick Wessels SR-4 South Dakota St. 9.04 9.86 8.38 8.21 8.21 7.48
5 Pierre Lear FR-1 South Dakota St. 8.96 10.11 7.90 7.16 8.22 6.17
6 Jack Vetsch JR-3 North Dakota 10.33 9.75 7.69 8.59 8.26 5.87
7 Mitchel Wangler JR-3 North Dakota 6.80 7.55 10.12 10.12 8.29 8.79
8 Eric Vanerp JR-3 North Dakota State 10.79 9.95 6.11 9.79 8.36 6.19
9 Noah Weeter SR-4 South Dakota 9.81 10.74 6.51 6.93 8.45 10.90
10 Peter Wysocki SR-4 North Dakota 10.34 6.24 6.92 7.78 8.54 7.43
11 Tre Young FR-1 South Dakota 9.59 8.39 6.68 7.45 8.56 6.68
12 Noah Strako SO-2 South Dakota St. 7.33 6.30 6.47 8.62 8.62 9.14
13 Alex Mcaloon FR-1 North Dakota 6.16 9.97 10.67 11.10 8.67 9.97
14 Josh Donahoe JR-3 South Dakota St. 10.73 8.99 9.42 7.94 8.72 9.68
Men's 60 Hurdles Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
2 Hugo Morvan SO-2 South Dakota 6.90 5.55 7.46 7.93 8.96 8.33 5.63
3 Trent Davis SO-2 North Dakota State 5.75 6.48 9.06 8.09 6.15 8.58 6.88
5 Pierre Lear FR-1 South Dakota St. 7.40 8.72 9.87 8.22 6.25 7.73 6.99
7 Mitchel Wangler JR-3 North Dakota 8.87 7.05 7.88 8.29 7.13 6.47 8.05
10 Peter Wysocki SR-4 North Dakota 7.09 9.57 7.52 8.54 10.34 7.01 9.57
12 Noah Strako SO-2 South Dakota St. 8.71 8.28 10.00 8.62 7.24 7.07 10.35
13 Alex Mcaloon FR-1 North Dakota 8.50 10.84 7.46 8.67 6.07 9.89 7.89
Men's 60 Hurdles Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Brithton Senior SO-2 South Dakota 5.99 7.54 7.77 8.40
4 Nick Wessels SR-4 South Dakota St. 9.04 8.46 8.21 6.65
6 Jack Vetsch JR-3 North Dakota 6.36 6.94 8.26 8.10
8 Eric Vanerp JR-3 North Dakota State 6.78 9.37 8.36 8.70
9 Noah Weeter SR-4 South Dakota 7.36 7.27 8.45 7.19
11 Tre Young FR-1 South Dakota 8.14 9.42 8.56 7.54
14 Josh Donahoe JR-3 South Dakota St. 8.46 6.81 8.72 8.72

Men's 4 x 400 Relay

Top↑
PL TEAM ATHLETES TIME TIME TIME SC
1 North Dakota State Josh Knutson, Cody Roder, Adrian Harris, Jacob Rodin 2:15.64 3:11.04 2:53.85 10
2 Oral Roberts Aaron Charlton, Bradley Dormeus, Cameron Neely, Ethan Hanna 3:40.86 3:12.05 3:04.37 8
3 Western Illinois Lucas Hofer, Ackeen Colley, Logan Lommel, Richard Brown 2:44.82 3:13.90 2:52.58 6
4 South Dakota St. Manny Phoulom-Smith, Cameron Kuil, Pierre Lear, Reid Pierzinski 3:57.16 3:16.00 2:44.64 5
5 South Dakota Demar Francis, Dylan Blake, Hugo Morvan, Ardell Inlay 3:40.18 3:18.36 3:44.15 4
6 North Dakota Max Baker, Connor McMannes, Matthew Russell, Zach Long 4:11.03 3:29.19 4:23.58 3

Men's Distance Medley Relay

Top↑
PL TEAM ATHLETES TIME TIME TIME TIME SC
1 Western Illinois Logan Lommel, Lucas Hofer, Richard Brown, Ackeen Colley 7:43.98 8:32.18 12:03.08 10:02.56 10
2 North Dakota Zach Long, Max Baker, Matthew Russell, Luke Labatte 7:26.94 8:33.38 7:39.02 10:03.97 8
3 South Dakota St. Michael Schwinghamer, Cameron Kuil, Josh Becker, Carter Knaus 9:41.06 12:48.70 11:48.17 10:05.27 6
4 North Dakota State Keiser Freetly, Jacob Levin, Beau Brannan, Isaac Huber 8:25.25 9:50.47 8:19.16 10:08.73 5
5 South Dakota Cole Streich, Luke Olson, Dylan Blake, Alec Atwood 8:48.47 9:06.91 11:46.68 10:14.50 4
6 Oral Roberts Mackenzie Thomas, Jake Shannon, Daniels Bambals, Armani Redes 13:09.99 8:07.73 12:01.29 11:26.94 3

Men's High Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK CONV SC
1 Jack Durst JR-3 South Dakota 1.78m 2.09m 2.07m 6' 10.25" 10
  • 1.84
    PPP
  • 1.89
    PPP
  • 1.94
    PPP
  • 1.99
    PPP
  • 2.04
    O
  • 2.09
    O
  • 2.18
    XXX
2 Ethan Heitman SO-2 South Dakota 2.59m 2.04m 2.16m 6' 8.25" 8
  • 1.84
    PPP
  • 1.89
    PPP
  • 1.94
    XO
  • 1.99
    O
  • 2.04
    O
  • 2.09
    XXX
3 Travis Larson SR-4 South Dakota 1.81m 1.99m 2.47m 6' 6.25" 6
  • 1.84
    PPP
  • 1.89
    PPP
  • 1.94
    O
  • 1.99
    O
  • 2.04
    XXX
4 Austin Wolf JR-3 North Dakota 2.37m 1.99m 2.29m 6' 6.25" 5
  • 1.84
    PPP
  • 1.89
    O
  • 1.94
    XO
  • 1.99
    O
  • 2.04
    XXX
5 Marshall Faurot SO-2 South Dakota 1.55m 1.99m 2.11m 6' 6.25" 4
  • 1.84
    O
  • 1.89
    O
  • 1.94
    O
  • 1.99
    XXO
  • 2.04
    XXX
6 Elijah Hylen SO-2 North Dakota State 2.25m 1.99m 1.49m 6' 6.25" 3
  • 1.84
    PPP
  • 1.89
    O
  • 1.94
    XO
  • 1.99
    XXO
  • 2.04
    XXX
7 Joshua Darwin SO-2 North Dakota State 1.44m 1.94m 2.23m 6' 4.25" 2
  • 1.84
    O
  • 1.89
    PPP
  • 1.94
    O
  • 1.99
    XXX
8 Eric Vanerp JR-3 North Dakota State 2.21m 1.84m 2.10m 6' 0.5" 1
  • 1.84
    O
  • 1.89
    XXX

Men's Pole Vault

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK CONV SC
1 Ethan Bray SR-4 South Dakota 5.63m 6.19m 18' 5.5" 10
  • 4.23
    PPP
  • 4.38
    PPP
  • 4.53
    PPP
  • 4.68
    PPP
  • 4.83
    PPP
  • 4.98
    PPP
  • 5.13
    O
  • 5.28
    O
  • 5.43
    O
  • 5.48
    PPP
  • 5.53
    XXO
  • 5.58
    PPP
  • 5.63
    O
  • 5.72
    XXX
2 Eerik Haamer FR-1 South Dakota 5.43m 6.52m 17' 9.75" 8
  • 4.23
    PPP
  • 4.38
    PPP
  • 4.53
    PPP
  • 4.68
    PPP
  • 4.83
    PPP
  • 4.98
    PPP
  • 5.13
    O
  • 5.28
    O
  • 5.43
    O
  • 5.53
    XXX
3 Trent Francom SR-4 South Dakota St. 5.13m 4.82m 16' 10" 6
  • 4.23
    PPP
  • 4.38
    PPP
  • 4.53
    PPP
  • 4.68
    PPP
  • 4.83
    PPP
  • 4.98
    PPP
  • 5.13
    XO
  • 5.28
    XXX
4 Marshall Faurot SO-2 South Dakota 5.13m 4.72m 16' 10" 5
  • 4.23
    PPP
  • 4.38
    PPP
  • 4.53
    PPP
  • 4.68
    PPP
  • 4.83
    O
  • 4.98
    O
  • 5.13
    XXO
  • 5.28
    XXX
5 Kaleb Ellis SR-4 South Dakota 5.13m 4.77m 16' 10" 4
  • 4.23
    PPP
  • 4.38
    PPP
  • 4.53
    PPP
  • 4.68
    PPP
  • 4.83
    XO
  • 4.98
    XXO
  • 5.13
    XXO
  • 5.28
    XXX
6 Tre Young FR-1 South Dakota 4.83m 5.99m 15' 10" 3
  • 4.23
    PPP
  • 4.38
    PPP
  • 4.53
    PPP
  • 4.68
    O
  • 4.83
    O
  • 4.98
    XXX
7 Jens Christensen FR-1 North Dakota State 4.83m 6.28m 15' 10" 2
  • 4.23
    PPP
  • 4.38
    PPP
  • 4.53
    O
  • 4.68
    O
  • 4.83
    XO
  • 4.98
    XXX
8 Matthew Katz FR-1 South Dakota St. 4.53m 4.08m 14' 10.25" 0.5
  • 4.23
    PPP
  • 4.38
    O
  • 4.53
    XXO
  • 4.68
    XXX
8 Kaleb Allen FR-1 Oral Roberts 4.53m 5.48m 14' 10.25" 0.5
  • 4.23
    O
  • 4.38
    O
  • 4.53
    XXO
  • 4.68
    XXX
  Brandon Hanoch SO-2 Oral Roberts NH NH NH -
  • 4.23
    X
  • 4.38
    R

Men's Long Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK MARK CONV SC
1 Brandon Lewis JR-3 North Dakota State 7.66m 7.37m 7.96m 7.37m 6.34m 24' 2.25" 10
  • FOUL  
  • 7.00  
  • 7.31  
  • 7.03  
  • 7.37  
  • 7.20  
2 Daniel Clarke SR-4 South Dakota St. 8.51m 5.84m 6.63m 7.21m 8.44m 23' 8" 8
  • FOUL  
  • 7.21  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
3 Tre Manning JR-3 South Dakota St. 6.23m 8.59m 6.87m 7.16m 5.66m 23' 6" 6
  • 7.16  
  • FOUL  
  • 7.14  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 6.99  
4 Ethan Heitman SO-2 South Dakota 6.66m 7.58m 7.65m 7.08m 6.58m 23' 2.75" 5
  • 7.08  
  • 6.72  
  • 6.53  
  • 6.79  
  • 6.98  
  • FOUL  
5 Tony Ukkelberg SR-4 North Dakota State 6.20m 5.99m 7.90m 7.05m 5.43m 23' 1.75" 4
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 6.81  
  • FOUL  
  • 6.92  
  • 7.05  
6 Dante White FR-1 North Dakota State 8.20m 6.26m 8.27m 6.95m 5.00m 22' 9.75" 3
  • 6.95  
  • 6.84  
  • FOUL  
  • 6.71  
  • 6.46  
  • 6.90  
7 Jacob Jenkins FR-1 South Dakota 5.30m 8.61m 7.75m 6.62m 5.30m 21' 8.75" 2
  • 6.44  
  • 6.56  
  • 6.39  
  • 6.33  
  • 6.62  
  • FOUL  
8 Elijah Hylen SO-2 North Dakota State 5.78m 5.65m 8.34m 6.57m 7.36m 21' 6.75" 1
  • 6.50  
  • FOUL  
  • 6.57  
  • FOUL  
  • 6.46  
  • FOUL  
9 Joshua Tabla SR-4 Oral Roberts 8.06m 6.75m 6.75m 6.55m 6.03m 21' 6" -
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 6.55  
  • 6.43  
  • 6.28  
  • FOUL  
10 Eric Vanerp JR-3 North Dakota State 7.63m 7.76m 8.02m 6.52m 5.54m 21' 4.75" -
  • 6.52  
  • 6.49  
  • FOUL  
11 Carlos Vincent FR-1 Western Illinois 8.06m 7.16m 7.35m 6.45m 5.74m 21' 2" -
  • 6.39  
  • FOUL  
  • 6.45  
12 Kemuel Sloan SO-2 Oral Roberts 4.78m 4.78m 6.15m 5.97m 5.07m 19' 7" -
  • FOUL  
  • 5.97  
  • 5.85  

Men's Triple Jump

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK MARK CONV SC
1 Brandon Lewis JR-3 North Dakota State 10.38m 10.38m 14.41m 14.12m 16.43m 47' 3.5" 10
  • 13.85  
  • FOUL  
  • 12.75  
  • FOUL  
  • 13.73  
  • 14.41  
2 Jacob Jenkins FR-1 South Dakota 14.08m 18.20m 14.22m 15.36m 15.93m 46' 8" 8
  • 14.02  
  • 13.99  
  • 14.04  
  • FOUL  
  • 13.28  
  • 14.22  
3 Joshua Tabla SR-4 Oral Roberts 15.66m 15.11m 13.74m 17.72m 12.37m 45' 1" 6
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 13.74  
  • FOUL  
  • 13.74  
  • 13.62  
4 Jack Durst JR-3 South Dakota 17.80m 16.70m 13.69m 17.52m 14.51m 44' 11" 5
  • 13.11  
  • 13.04  
  • 13.69  
  • 13.62  
  • FOUL  
  • 13.33  
5 Kemuel Sloan SO-2 Oral Roberts 16.22m 14.45m 13.63m 16.22m 11.18m 44' 8.75" 4
  • 13.63  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
6 William Stupalsky SO-2 South Dakota 11.95m 15.62m 13.58m 14.12m 13.58m 44' 6.75" 3
  • 13.23  
  • 13.04  
  • 13.49  
  • 12.58  
  • 13.47  
  • 13.58  
7 Tre Manning JR-3 South Dakota St. 10.05m 11.81m 13.58m 17.65m 16.98m 44' 6.75" 2
  • FOUL  
  • 13.58  
  • 13.30  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 13.33  
8 Tony Ukkelberg SR-4 North Dakota State 9.50m 11.64m 13.38m 14.85m 16.86m 43' 10.75" 1
  • 12.68  
  • FOUL  
  • 13.38  
  • FOUL  
  • 12.81  
  • 13.07  
9 Koate Deebom FR-1 North Dakota State 14.65m 13.20m 13.20m 10.30m 10.43m 43' 3.75" -
  • 13.20  
  • 12.91  
  • 12.95  
  • 13.13  
  • FOUL  
  • 13.02  
10 Eric Vanerp JR-3 North Dakota State 11.28m 14.96m 13.12m 13.25m 9.84m 43' 0.5" -
  • 13.10  
  • 13.12  
  • FOUL  
11 Joshua Darwin SO-2 North Dakota State 11.70m 13.00m 13.00m 11.05m 9.88m 42' 8" -
  • 13.00  
  • 12.83  
  • 12.72  

Men's Shot Put

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK MARK MARK MARK MARK CONV SC
1 Alex Talley SR-4 North Dakota State 23.02m 20.02m 20.02m 14.61m 25.63m 25.83m 65' 8.25" 10
  • 18.95  
  • 19.21  
  • 20.02  
  • FOUL  
  • 19.31  
  • 20.00  
2 Maxwell Otterdahl SO-2 North Dakota State 22.87m 17.05m 19.38m 14.92m 20.54m 13.57m 63' 7" 8
  • 18.26  
  • 19.36  
  • 19.38  
  • 18.72  
  • 19.09  
  • FOUL  
3 Kristoffer Thomsen JR-3 North Dakota State 22.28m 18.12m 18.88m 20.39m 22.28m 15.86m 61' 11.5" 6
  • 18.88  
  • FOUL  
  • 18.48  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
4 Trevor Begeman SO-2 South Dakota St. 19.94m 19.01m 18.46m 18.28m 21.41m 13.66m 60' 6.75" 5
  • 17.18  
  • 17.96  
  • 18.46  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 18.30  
5 Trevor Otterdahl SR-4 North Dakota State 18.43m 19.71m 18.25m 14.78m 19.71m 15.33m 59' 10.5" 4
  • 17.45  
  • 17.76  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 18.08  
  • 18.25  
6 Sam Coil JR-3 South Dakota St. 18.62m 16.83m 17.90m 19.87m 16.47m 22.20m 58' 8.75" 3
  • 17.12  
  • 17.71  
  • 17.90  
  • 17.76  
  • FOUL  
  • FOUL  
7 Christopher Evenson JR-3 North Dakota 16.91m 17.26m 17.26m 18.81m 14.15m 15.19m 56' 7.5" 2
  • 17.26  
  • FOUL  
  • 17.25  
  • 16.98  
  • FOUL  
  • 17.14  
8 Noah Huber SR-4 South Dakota St. 15.57m 16.94m 17.11m 15.57m 20.53m 11.98m 56' 1.75" 1
  • 16.32  
  • 16.83  
  • 16.79  
  • FOUL  
  • 17.11  
  • FOUL  
9 Levi Rockey SO-2 North Dakota State 19.43m 19.08m 17.04m 17.04m 18.91m 16.53m 55' 11" -
  • 16.79  
  • FOUL  
  • 17.04  
  • 16.65  
  • FOUL  
  • 15.75  
10 Jessie Sullivan JR-3 South Dakota 12.20m 15.50m 16.49m 17.64m 15.01m 21.27m 54' 1.25" -
  • 16.10  
  • 16.21  
  • 16.49  
11 Matt Slagus SR-4 South Dakota 12.64m 19.44m 16.20m 11.83m 16.52m 13.12m 53' 1.75" -
  • 15.79  
  • FOUL  
  • 16.20  
12 Kalen Samelton JR-3 Western Illinois 12.30m 12.43m 12.81m 13.58m 15.76m 14.73m 42' 0.5" -
  • FOUL  
  • 12.81  
  • FOUL  

Men's Weight Throw

Top↑
PL NAME YEAR TEAM MARK MARK CONV SC
1 Alex Talley SR-4 North Dakota State 25.46m 21.95m 72' 0.25" 10
  • 21.31  
  • 21.95  
  • FOUL  
  • 21.78  
  • 21.24  
  • 21.59  
2 Trevor Otterdahl SR-4 North Dakota State 20.35m 21.65m 71' 0.5" 8
  • 20.85  
  • 21.00  
  • FOUL  
  • 20.89  
  • 21.63  
  • 21.65  
3 Maxwell Otterdahl SO-2 North Dakota State 15.15m 20.76m 68' 1.5" 6
  • 19.83  
  • 20.15  
  • 20.76  
  • 19.89  
  • 19.48  
  • 20.35  
4 Sam Coil JR-3 South Dakota St. 20.63m 20.23m 66' 4.5" 5
  • 18.93  
  • 20.05  
  • 19.76  
  • 20.23  
  • FOUL  
  • 19.74  
5 Matt Slagus SR-4 South Dakota 16.92m 19.45m 63' 9.75" 4
  • 18.97  
  • 19.45  
  • 19.41  
  • 19.30  
  • FOUL  
  • 18.74  
6 Noah Huber SR-4 South Dakota St. 18.78m 19.16m 62' 10.5" 3
  • 18.11  
  • FOUL  
  • 19.16  
  • 18.12  
  • 18.57  
  • 18.81  
7 Jessie Sullivan JR-3 South Dakota 19.43m 19.05m 62' 6" 2
  • 19.05  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 18.89  
  • FOUL  
8 Levi Rockey SO-2 North Dakota State 20.21m 17.57m 57' 7.75" 1
  • 17.24  
  • 17.57  
  • FOUL  
  • 16.50  
  • 17.30  
  • FOUL  
9 Kaden Elder JR-3 South Dakota 17.19m 17.54m 57' 6.5" -
  • FOUL  
  • 17.54  
  • FOUL  
  • 17.39  
  • FOUL  
  • FOUL  
10 Garrett Shumski SO-2 North Dakota 19.77m 16.61m 54' 6" -
  • 16.14  
  • 16.61  
  • FOUL  
11 Austin Eppard JR-3 South Dakota St. 18.53m 16.40m 53' 9.75" -
  • FOUL  
  • 16.40  
  • 16.21  
12 Mitchell Mefford SO-2 Oral Roberts 12.09m 14.39m 47' 2.5" -
  • FOUL  
  • FOUL  
  • 14.39  

Men's Heptathlon

Top↑
PL NAME YEAR TEAM POINTS POINTS POINTS POINTS SC
1 Tony Ukkelberg SR-4 North Dakota State 6761 3970 5366 5366 10
2 Jack Vetsch JR-3 North Dakota 3844 5659 5339 5072 8
3 Eric Vanerp JR-3 North Dakota State 3743 4827 4926 3645 6
4 Tyler Enerson JR-3 North Dakota State 3870 4826 4553 5827 5
5 Josh Donahoe JR-3 South Dakota St. 5622 3823 4498 5397 4
6 Ben Hidani SO-2 North Dakota 3867 4711 4445 4400 3
7 Trenton Hanseder FR-1 North Dakota 4397 4975 4442 4530 2
8 Aric David FR-1 North Dakota 2995 4008 4219 5400 1