April 16-17, 2021
|
Tiffin - Tiffin, OH
ICON KEY: NCAA DII Auto NCAA DII Prov HCAC NCCAA NAIA A NAIA B

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Ian Johnson JR-3 Ashland 1:58.52 2:24.48 1:50.62 1:52.87
2 Jaylen Lasseter FR-1 Tiffin 2:24.65 1:47.92 1:38.73 1:54.80
3 Ian Calvert FR-1 Hillsdale 1:39.54 2:22.36 1:56.90 1:55.74
4 Nicholas Runco JR-3 Tiffin 2:06.05 2:25.89 2:18.89 1:56.71
5 Nathan Kemp Freshman Unattached 1:59.34 2:11.04 2:12.21 1:57.00
6 Ramen Felumlee FR-1 Cedarville 2:11.12 2:02.93 2:14.63 1:57.07
7 Ben Hulbert SO-2 Cedarville 2:26.01 2:10.71 2:33.08 1:57.75
8 Colin Gaines FR-1 Mount Vernon Nazarene 2:02.68 1:41.45 1:29.65 1:57.96
9 Dylan Hammond FR-1 Tiffin 2:17.41 2:31.62 2:22.14 1:58.45
10 Joel Pospisil FR-1 Ashland 2:15.53 2:13.15 2:21.47 1:58.88
11 Ryan Jensen FR-1 Tiffin 1:50.89 2:26.66 1:41.35 1:59.23
12 Zach Morse SO-2 Spring Arbor 1:26.20 2:26.05 1:34.57 1:59.71
13 Braedon Killion SO-2 Cedarville 2:12.13 1:54.11 1:30.09 2:00.11
14 Zachary Salcido FR-1 Lake Erie 1:30.54 2:36.93 2:17.61 2:00.71
15 Trevor Cross SO-2 Cedarville 1:40.55 2:31.43 2:20.53 2:01.14
16 Timothy Nelson SO-2 Spring Arbor 1:52.82 2:30.43 1:43.12 2:01.31
17 Will Hanak FR-1 Cedarville 1:33.77 2:28.58 1:50.82 2:01.78
18 Jaden Wimbush FR-1 Tiffin 1:47.41 2:02.05 1:41.31 2:02.05
19 Kaleb Austin SO-2 Lake Erie 1:49.17 2:22.29 2:11.25 2:02.66
20 Nick Schaffner JR-3 Ashland 2:02.70 2:29.70 2:30.93 2:02.70
21 Jordan Hill JR-3 Tiffin 1:34.56 1:34.56 2:12.63 2:02.80
22 Trent Smith SR-4 Spring Arbor 2:21.48 2:17.79 2:32.55 2:03.02
23 William Stenson FR-1 Lake Erie 2:26.54 2:24.08 2:33.93 2:03.14
24 Daniel Friebel JR-3 Ashland 2:34.34 1:32.61 2:02.24 2:03.47
25 Trevor Orchard SO-2 Cedarville 1:52.56 2:40.80 1:53.80 2:03.69
26 Chase Drange FR-1 Tiffin 1:34.02 2:01.24 1:42.68 2:03.71
27 Alex Weber SR-4 Cedarville 1:35.28 1:52.61 1:51.37 2:03.74
28 Kyle Rummel SR-4 Spring Arbor 1:53.34 1:43.38 2:19.50 2:04.55
29 Tristan Vaughan JR-3 Ashland 2:29.86 1:39.91 1:33.66 2:04.88
30 Jacob Maschino SO-2 Spring Arbor 1:43.92 2:13.97 2:07.71 2:05.20
31 Dekaryea Freemen Freemen   Blue Angel's 2:37.69 2:30.12 2:18.77 2:06.15
32 Hunter Richards Sophomore Lawrence Tech 2:33.16 2:28.01 2:47.31 2:08.70
33 Joe Oren SO-2 Tiffin 1:59.31 1:35.97 2:01.90 2:09.68
34 Evan Starkweather FR-1 Tiffin 2:28.94 2:01.26 2:47.39 2:11.80
35 Caleb Kriesch SO-2 Spring Arbor 2:13.22 2:29.21 2:47.86 2:13.22
36 Colton Uber FR-1 Lake Erie 1:49.84 2:51.46 2:24.67 2:13.95
37 Karsten Thompson FR-1 Tiffin 1:48.63 1:52.65 2:48.97 2:14.10
38 Nicholas Ceraso FR-1 Lake Erie 2:42.36 1:37.42 2:13.95 2:15.30
39 Michael Brannan SO-2 Concordia (Mich.) 2:23.46 2:34.29 2:09.93 2:15.34
40 John Reese FR-1 Defiance 2:25.58 2:01.09 1:42.04 2:16.05
41 Jahauna Morris Sophomore Lawrence Tech 2:16.12 2:51.52 2:36.54 2:16.12
42 Patrick Stiltner FR-1 Transylvania 2:06.74 2:25.81 1:59.92 2:16.27
43 Adam DiMaggio JR-3 Concordia (Mich.) 2:19.54 2:14.07 2:49.64 2:16.80
44 Daniel Peter JR-3 Transylvania 1:52.70 2:24.32 2:36.69 2:17.44
45 Morgan Adams SO-2 Bluffton 2:40.42 3:01.53 2:17.91 2:20.72
46 Joseph Earl FR-1 Bluffton 3:00.83 3:08.12 2:53.54 2:25.83
47 Corey White JR FR-1 Tiffin 2:10.18 2:50.47 2:34.97 2:34.97
  Theodore Eising FR-1 Concordia (Mich.) NT NT NT NT
  Remington Clements JR-3 Spring Arbor NT NT NT NT
  Sebastien Cantave   Unattached PU DNF DNF DNF DNF
  Johnathon Cromer SO-2 Transylvania DNS DNS DNS DNS
  Nick Ponzi FR-1 Ashland DNS DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Ian Johnson JR-3 Ashland 1:52.87
2 Jaylen Lasseter FR-1 Tiffin 1:54.80
3 Ian Calvert FR-1 Hillsdale 1:55.74
4 Nicholas Runco JR-3 Tiffin 1:56.71
5 Nathan Kemp Freshman Unattached 1:57.00
7 Ben Hulbert SO-2 Cedarville 1:57.75
10 Joel Pospisil FR-1 Ashland 1:58.88
14 Zachary Salcido FR-1 Lake Erie 2:00.71
24 Daniel Friebel JR-3 Ashland 2:03.47
27 Alex Weber SR-4 Cedarville 2:03.74
  Sebastien Cantave   Unattached PU DNF
  Nick Ponzi FR-1 Ashland DNS
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
6 Ramen Felumlee FR-1 Cedarville 1:37.17 2:25.17 1:57.07 1:28.98 1:58.24 1:39.51
8 Colin Gaines FR-1 Mount Vernon Nazarene 1:37.91 2:19.20 1:57.96 1:46.17 2:10.94 1:56.78
9 Dylan Hammond FR-1 Tiffin 1:53.72 1:56.09 1:58.45 2:09.11 1:31.21 1:35.95
11 Ryan Jensen FR-1 Tiffin 1:37.77 2:11.16 1:59.23 1:41.35 2:06.39 2:01.62
15 Trevor Cross SO-2 Cedarville 1:29.65 1:45.40 2:01.14 1:49.03 2:15.68 1:50.24
16 Timothy Nelson SO-2 Spring Arbor 2:34.07 2:26.79 2:01.31 1:38.27 1:52.82 2:21.94
17 Will Hanak FR-1 Cedarville 1:54.48 2:34.66 2:01.78 1:31.34 2:32.23 2:38.32
20 Nick Schaffner JR-3 Ashland 1:40.62 2:07.61 2:02.70 2:02.70 2:32.15 2:29.70
22 Trent Smith SR-4 Spring Arbor 1:31.04 2:22.71 2:03.02 2:36.24 2:16.56 2:23.94
23 William Stenson FR-1 Lake Erie 2:35.16 2:37.62 2:03.14 1:45.90 1:34.82 1:49.60
26 Chase Drange FR-1 Tiffin 1:30.31 2:19.80 2:03.71 1:52.58 1:43.92 2:09.90
29 Tristan Vaughan JR-3 Ashland 2:07.38 2:17.37 2:04.88 2:32.36 2:34.86 2:02.39
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
12 Zach Morse SO-2 Spring Arbor 2:10.49 1:59.71 2:18.87 1:59.71
13 Braedon Killion SO-2 Cedarville 2:31.34 2:09.72 2:25.34 2:00.11
18 Jaden Wimbush FR-1 Tiffin 1:55.95 1:52.29 1:52.29 2:02.05
19 Kaleb Austin SO-2 Lake Erie 1:57.76 1:49.17 2:24.74 2:02.66
21 Jordan Hill JR-3 Tiffin 2:21.22 1:56.66 1:32.10 2:02.80
25 Trevor Orchard SO-2 Cedarville 1:58.75 2:27.20 1:41.43 2:03.69
28 Kyle Rummel SR-4 Spring Arbor 2:03.31 1:47.12 1:47.12 2:04.55
31 Dekaryea Freemen Freemen   Blue Angel's 2:22.55 2:08.68 1:30.83 2:06.15
32 Hunter Richards Sophomore Lawrence Tech 1:33.96 1:35.24 1:58.41 2:08.70
35 Caleb Kriesch SO-2 Spring Arbor 1:51.91 2:43.86 2:02.57 2:13.22
36 Colton Uber FR-1 Lake Erie 2:23.33 2:39.40 2:30.03 2:13.95
38 Nicholas Ceraso FR-1 Lake Erie 2:50.48 2:30.19 2:07.19 2:15.30
40 John Reese FR-1 Defiance 2:26.94 2:14.69 2:35.10 2:16.05
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
30 Jacob Maschino SO-2 Spring Arbor 2:05.20 1:45.17 2:18.98 1:58.94 2:15.22
33 Joe Oren SO-2 Tiffin 2:09.68 2:48.59 2:05.79 1:35.97 2:42.10
34 Evan Starkweather FR-1 Tiffin 2:11.80 1:41.49 2:03.90 2:14.44 1:50.72
37 Karsten Thompson FR-1 Tiffin 2:14.10 2:42.27 2:39.58 2:32.88 2:23.49
39 Michael Brannan SO-2 Concordia (Mich.) 2:15.34 1:44.22 2:31.58 2:37.00 1:37.45
41 Jahauna Morris Sophomore Lawrence Tech 2:16.12 2:12.04 2:39.26 2:33.82 1:46.18
42 Patrick Stiltner FR-1 Transylvania 2:16.27 2:53.07 2:28.54 1:43.57 1:40.84
43 Adam DiMaggio JR-3 Concordia (Mich.) 2:16.80 1:59.02 2:46.90 1:56.28 1:38.50
44 Daniel Peter JR-3 Transylvania 2:17.44 2:09.20 2:31.19 2:16.07 2:49.06
45 Morgan Adams SO-2 Bluffton 2:20.72 2:05.24 2:48.87 2:44.65 2:47.46
46 Joseph Earl FR-1 Bluffton 2:25.83 2:53.54 2:22.92 2:31.67 2:03.96
47 Corey White JR FR-1 Tiffin 2:34.97 2:59.77 3:02.87 2:45.82 1:56.23
  Theodore Eising FR-1 Concordia (Mich.) NT NT NT NT NT
  Remington Clements JR-3 Spring Arbor NT NT NT NT NT
  Johnathon Cromer SO-2 Transylvania DNS DNS DNS DNS DNS