April 16-17, 2021
|
Tiffin - Tiffin, OH
ICON KEY: NCAA DII Auto NCAA DII Prov HCAC NCCAA NAIA A NAIA B

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Nathaniel Ondracek FR-1 Tiffin 3:29.44 3:31.82 3:58.00 4:57.50 2:48.98
2 Jacob Burnam JR-3 Transylvania 4:23.74 3:57.37 3:59.76 3:07.02 3:59.76
3 Caleb Pendleton SR-4 Cedarville 2:48.39 2:48.39 4:00.55 5:03.10 3:53.34
4 Alex Weber SR-4 Cedarville 3:54.57 5:02.28 4:01.82 3:03.79 4:55.02
5 Deion Feldpausch SR-4 Spring Arbor 3:30.60 3:37.87 4:02.07 4:52.91 2:56.72
6 Trevor Cross SO-2 Cedarville 3:09.82 4:49.59 4:03.35 4:42.29 4:10.65
7 Nick Ponzi FR-1 Ashland 3:10.14 4:13.51 4:03.76 3:02.82 3:49.14
8 Cooper Peterson SO-2 Cedarville 3:34.79 4:23.60 4:04.07 3:44.55 4:08.96
9 Russell Schultz JR-3 Cedarville 2:51.30 3:13.32 4:04.71 3:13.32 4:43.87
10 Caleb Belmont FR-1 Ohio Dominican 3:52.55 5:03.54 4:04.79 4:41.51 4:26.83
11 Isaiah Kelly SO-2 Cedarville 3:45.01 4:24.57 4:07.26 4:31.99 3:20.28
12 Gary Richardson SR-4 Spring Arbor 3:35.26 3:30.31 4:07.42 3:37.73 4:34.64
13 Nathan Stout JR-3 Spring Arbor 4:00.95 3:28.66 4:08.40 4:08.40 5:20.44
14 Jaden Wimbush FR-1 Tiffin 5:04.59 5:14.58 4:09.66 4:44.62 4:49.61
15 Colin Cramer JR-3 Cedarville 4:16.57 5:09.40 4:11.54 5:01.85 3:28.78
16 Will Hanak FR-1 Cedarville 3:08.81 3:11.33 4:11.74 5:04.61 3:51.60
17 Konnor Ray FR-1 Ashland 5:15.58 3:19.45 4:12.46 5:05.48 3:19.45
18 Garrett Elrod FR-1 Transylvania 4:28.35 5:26.58 4:13.16 5:03.80 4:05.57
19 Connor Ingram JR-3 Ashland 3:02.34 5:14.03 4:13.25 4:10.72 3:27.67
20 Dylan Hammond FR-1 Tiffin 3:15.03 2:57.30 4:13.28 3:42.89 3:15.03
21 Jacob Maschino SO-2 Spring Arbor 3:56.19 5:02.22 4:13.96 3:20.63 3:35.87
22 Daniel Friebel JR-3 Ashland 5:26.14 4:19.37 4:16.80 3:53.69 5:03.03
23 Raymond Korir Junior Unattached 4:07.53 5:09.41 4:17.84 4:33.31 5:17.15
24 Caleb Kriesch SO-2 Spring Arbor 4:30.87 4:30.87 4:17.97 4:10.23 5:22.47
25 Jordan Hill JR-3 Tiffin 4:05.14 3:59.98 4:18.04 5:01.91 5:14.81
26 Michael Kersting SO-2 Transylvania 4:48.06 3:43.18 4:19.51 5:01.04 3:04.26
27 Devin Feldpausch SO-2 Spring Arbor 3:49.35 3:57.17 4:20.62 3:59.77 3:59.77
28 Abram Enns FR-1 Cedarville 4:31.40 3:14.99 4:23.49 5:24.10 5:24.10
29 Joe Oren SO-2 Tiffin 5:06.37 5:19.58 4:24.11 4:21.47 3:57.70
30 Angel Ortiz FR-1 Ashland 4:40.97 3:08.20 4:25.06 5:28.68 3:21.45
31 Paul Lang JR-3 Ashland 5:16.53 5:35.15 4:25.99 3:27.48 3:19.50
32 Jacob Krous FR-1 Ohio Dominican 3:53.37 4:52.39 4:28.24 3:42.64 5:08.48
33 Ethan Sinning SO-2 Ohio Dominican 3:40.35 3:16.17 4:28.72 3:51.10 5:41.28
34 Isaiah Winter SO-2 Transylvania 4:54.67 3:49.79 4:30.34 3:30.87 5:21.71
35 Nicholas Ceraso FR-1 Lake Erie 3:20.91 3:56.20 4:31.49 5:17.65 3:29.05
36 John Reese FR-1 Defiance 5:36.59 4:33.65 4:33.65 5:22.91 5:50.28
37 Keaton McNair JR-3 Ohio Dominican 5:47.56 4:25.46 4:33.67 4:30.94 4:09.04
38 Colton Uber FR-1 Lake Erie 5:48.52 4:04.24 4:34.42 3:28.56 4:06.98
39 Karsten Thompson FR-1 Tiffin 3:23.19 5:04.79 4:34.58 5:02.04 3:47.91
40 Jacob Zinn SO-2 Tiffin 3:23.19 5:56.96 4:34.58 3:28.68 3:47.91
41 David Nguyen FR-1 Tiffin 3:24.86 4:39.60 4:36.83 3:58.08 5:18.36
42 Noah Stubenrauch JR-3 Ashland 5:33.35 4:46.13 4:37.79 4:32.24 5:13.91
43 Isaac Chitwood FR-1 Ashland 5:17.93 3:48.69 4:38.88 4:08.21 3:48.69
44 Theodore Eising FR-1 Concordia (Mich.) 4:46.75 5:34.54 4:41.12 3:53.33 5:45.78
45 Matthew Spees SR-4 Spring Arbor 3:46.25 5:05.44 4:42.81 6:04.83 4:11.70
46 Jack Gray Sophomore Lawrence Tech 5:32.49 5:58.07 4:44.18 5:26.81 5:46.70
47 Adam DiMaggio JR-3 Concordia (Mich.) 5:32.09 3:57.62 4:46.28 6:03.58 6:09.31
48 Nathan Alton Sophomore Lawrence Tech 5:01.57 3:55.52 4:47.21 6:04.76 6:04.76
49 Noah Rodriquez Sophomore Lawrence Tech 6:12.37 3:32.37 4:50.91 5:46.19 5:46.19
50 Justin Detgen SR-4 Spring Arbor 3:29.70 3:26.79 4:51.25 6:06.98 4:10.48
51 Morgan Adams SO-2 Bluffton 6:22.29 5:41.56 5:13.35 4:51.42 5:57.22
  Luke LaPrad FR-1 Spring Arbor NT NT NT NT NT
  Nick Schaffner JR-3 Ashland NT NT NT NT NT
  Matthew Long SO-2 Ashland NT NT NT NT NT
  Timothy Nelson SO-2 Spring Arbor NT NT NT NT NT
  Joel Pospisil FR-1 Ashland DNS DNS DNS DNS DNS
  Nathan Kemp Freshman Unattached DNS DNS DNS DNS DNS
  Michael Brannan SO-2 Concordia (Mich.) DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Nathaniel Ondracek FR-1 Tiffin 3:03.26 3:27.06 2:56.12 4:17.04 3:58.00
2 Jacob Burnam JR-3 Transylvania 4:52.51 3:04.62 4:47.72 4:42.92 3:59.76
3 Caleb Pendleton SR-4 Cedarville 3:05.23 4:55.88 3:31.69 3:17.26 4:00.55
4 Alex Weber SR-4 Cedarville 4:47.77 3:08.62 4:47.77 4:26.01 4:01.82
5 Deion Feldpausch SR-4 Spring Arbor 5:12.27 2:49.45 3:01.56 4:02.07 4:02.07
6 Trevor Cross SO-2 Cedarville 3:00.08 3:02.52 2:52.78 3:53.62 4:03.35
7 Nick Ponzi FR-1 Ashland 4:50.08 5:14.45 4:11.08 3:51.58 4:03.76
8 Cooper Peterson SO-2 Cedarville 3:15.26 3:56.75 3:37.23 5:12.41 4:04.07
9 Russell Schultz JR-3 Cedarville 4:29.19 3:32.90 3:42.69 4:07.16 4:04.71
10 Caleb Belmont FR-1 Ohio Dominican 4:58.65 3:55.00 4:19.48 3:37.87 4:04.79
12 Gary Richardson SR-4 Spring Arbor 4:49.49 3:12.99 3:50.10 4:02.48 4:07.42
13 Nathan Stout JR-3 Spring Arbor 3:33.63 4:15.86 3:23.69 5:22.92 4:08.40
19 Connor Ingram JR-3 Ashland 4:00.59 4:36.05 5:06.44 4:33.51 4:13.25
20 Dylan Hammond FR-1 Tiffin 5:14.07 3:45.42 4:05.69 4:20.88 4:13.28
22 Daniel Friebel JR-3 Ashland 4:52.76 5:21.00 5:23.57 3:22.88 4:16.80
25 Jordan Hill JR-3 Tiffin 5:25.13 4:20.62 4:20.62 4:07.72 4:18.04
  Joel Pospisil FR-1 Ashland DNS DNS DNS DNS DNS
  Nathan Kemp Freshman Unattached DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
11 Isaiah Kelly SO-2 Cedarville 4:07.26
14 Jaden Wimbush FR-1 Tiffin 4:09.66
15 Colin Cramer JR-3 Cedarville 4:11.54
16 Will Hanak FR-1 Cedarville 4:11.74
17 Konnor Ray FR-1 Ashland 4:12.46
18 Garrett Elrod FR-1 Transylvania 4:13.16
21 Jacob Maschino SO-2 Spring Arbor 4:13.96
23 Raymond Korir Junior Unattached 4:17.84
24 Caleb Kriesch SO-2 Spring Arbor 4:17.97
26 Michael Kersting SO-2 Transylvania 4:19.51
27 Devin Feldpausch SO-2 Spring Arbor 4:20.62
29 Joe Oren SO-2 Tiffin 4:24.11
31 Paul Lang JR-3 Ashland 4:25.99
35 Nicholas Ceraso FR-1 Lake Erie 4:31.49
36 John Reese FR-1 Defiance 4:33.65
39 Karsten Thompson FR-1 Tiffin 4:34.58
  Luke LaPrad FR-1 Spring Arbor NT
  Timothy Nelson SO-2 Spring Arbor NT
  Nick Schaffner JR-3 Ashland NT
  Matthew Long SO-2 Ashland NT
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
28 Abram Enns FR-1 Cedarville 4:23.49 3:43.97 5:34.64 3:41.34 3:30.80
30 Angel Ortiz FR-1 Ashland 4:25.06 5:07.47 4:19.76 3:24.10 3:55.91
32 Jacob Krous FR-1 Ohio Dominican 4:28.24 4:14.83 3:39.96 5:13.84 4:36.29
33 Ethan Sinning SO-2 Ohio Dominican 4:28.72 5:46.65 4:07.23 5:33.22 4:09.91
34 Isaiah Winter SO-2 Transylvania 4:30.34 5:05.49 3:25.46 5:51.45 4:11.42
37 Keaton McNair JR-3 Ohio Dominican 4:33.67 3:22.52 4:17.25 3:14.31 3:58.10
38 Colton Uber FR-1 Lake Erie 4:34.42 4:31.68 3:56.01 5:40.28 4:50.89
40 Jacob Zinn SO-2 Tiffin 4:34.58 5:07.53 4:07.13 4:48.31 4:48.31
41 David Nguyen FR-1 Tiffin 4:36.83 4:31.30 5:21.13 5:51.58 5:18.36
42 Noah Stubenrauch JR-3 Ashland 4:37.79 5:36.13 3:33.90 5:41.69 5:19.46
43 Isaac Chitwood FR-1 Ashland 4:38.88 5:37.45 5:45.82 4:05.42 5:03.98
44 Theodore Eising FR-1 Concordia (Mich.) 4:41.12 4:21.45 4:49.56 3:42.09 5:51.40
45 Matthew Spees SR-4 Spring Arbor 4:42.81 3:23.63 3:40.60 5:13.92 3:32.11
46 Jack Gray Sophomore Lawrence Tech 4:44.18 3:21.77 3:30.30 3:58.72 6:03.75
47 Adam DiMaggio JR-3 Concordia (Mich.) 4:46.28 5:12.05 4:03.34 3:51.89 4:54.87
48 Nathan Alton Sophomore Lawrence Tech 4:47.21 5:33.17 5:56.14 4:47.21 3:29.67
49 Noah Rodriquez Sophomore Lawrence Tech 4:50.91 3:29.46 5:28.73 4:10.19 5:54.91
50 Justin Detgen SR-4 Spring Arbor 4:51.25 6:09.89 3:50.09 6:18.63 4:27.95
51 Morgan Adams SO-2 Bluffton 5:13.35 6:28.56 4:38.89 4:23.22 6:41.09
  Michael Brannan SO-2 Concordia (Mich.) DNS DNS DNS DNS DNS